θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Δημοσίευσηαπό mankasp » 11 Μάιος 2013, 10:38

-mesitiko- έγραψε:Τι σε νοιάζει εσένα πόσα (αν) δώσω εγώ σε κάποια δράση από το δικό μου πορτοφόλι ? Έλεγχο στα οικονομικά του σπιτιού μου θα μου κάνεις ?


Δεν μπορεί να στο απαγορεύσει. Έχει όμως πολιτική σημασία όταν τα λεφτά αυτά από το δικό σου πορτοφολι δεν πάνε π.χ. στο να πάρεις ένα σουβλάκι αλλά πάνε στο να ''διαφημισουν'' το κόμμα.

Στην απόφαση σας κάτι λέτε για το περιεχόμενο του εργου. Θα μας ενημέρωσε ποτέ για αυτό? Θα ζητήσετε τη γνώμη μας? Το μυνημα του έργου έχει κάνα νόημα? Το χορηγουμε για να φανεί κάπου σε κάποια άφησα το σήμα μας ή θέλουμε να συνδεσουμε το μήνυμα του έργου με το πειρ? Με πιο σκεπτικό πηρατε την απόφαση?

Αυτό το "οκ απο μενα" το έχετε ψωμοτυρι στις λίστες και τις συνεδριάσεις της δε.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 11 Μάιος 2013, 10:46

έχει ενημερωθεί το γραφείο στην Αθήνα για το περιεχόμενο του έργου, έχουν συναντηθεί με τους συντελεστές της παράστασης στα γραφεία μας μέλη μας και θα δουν και πρόβες.
το μήνυμα του έργου είναι σχετικό με το ΠΕΙΡ, τουλάχιστον στην περίληψη που είδα εγώ
(θα την βρω και θα την βάλω αμέσως)
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 11 Μάιος 2013, 10:52

Ζητήσαμε μία περίληψη και απάντησαν:
...................................................
ναι βεβαιος κανενα προβλημα
καταρχην το ιστορικο μας πλαισιο
ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ
χαμενες προσοδοκιες,ακραιες ανισοτητες και ενα αισθημα αδικιας ειναι τα κυριαρχα χαρακτηριστικα του 17ου αιωνα στην αγγλια.Ο Βασιλιας Καρολος Α κυβερνουσε απολυταρχικα επι 11 χρονια,η διακυβερνηση του ονομαστηκε ''ενδεκατη τυραννια''.Προθεση των εξεγερμενων ηταν να αποκαταστησουν την ταξη και την ισορροπια, αναμεσα στις εξουσιες του ηγεμονα και του κοινοβουλιου.Οπως αλλωστε σε καεθ επανασταση ετσι και στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ελειψαν οι φρικαλεοτητες και το φαινομενο του ''επαναστατικου εκτροχιασμου''.Η Αγγλικη επανασταση ξεκινησε ως συγκρουση αναμεσα στον Καρολο και στο κοινοβουλιο αλλα η συκγρουση κλιμακωθηκε με την παρεμβαση των πληβιακων στοιχειων,την νικη εναντιον στον απολυταρχισμο και την μοναρχια εφεραν τα πιο λαικα και φτωχα στρωματα,πολλα απο αυτα οργανωμενα στις γραμμες των ριζοσπαστικων κομματων των Σκαφτιαδων (Diggers) και των ισσοπεδωτων.Οι σκαφτιαδες υποστηριζαν την αποψη οτι οι φτωχοι εχουν δικαιωμα ψηφου οπως και οι πλουσιοι,θεωρουν πως η πραγματικη ελευεθερια βρισκεται εκει απο οπου ο ανθρωπος παιρνει την τροφη του και συντηρειται δηλαδαη στην χρηση της γης.Οι σκαφτιαδες η αλλιως Σκαπανειςειχαν ως στοχο να ξεσηκωσουντον υπηρετη εναντιον του αφεντη,του αγοραστη εναντιον του πωλητη,του δανειστη εναντιον του πιστωτη,του φτωχου εναντιον του πλουσιου.Με τον αποκεφαλισμο του βασιλια το 1649 κοπηκαν και συμβολικα και οι δεσμοι με το παλιο καθεστως.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΕΡΓΟΥ

η βασσιλισα αποφασιζει να απαλλοτριωσει την γη ενος μερους του πληθυσμου με σκοπο να την αξιοποιησει για οφελος του λαου,φτιαχνοντας πτωχομεια,ιδρυματα,σχολεια κλπ (στην πραγματικοτητα με την δηθεν φιλανθρωπια της καταστρεφει τον λαο) θελουμε να δειξουμε οτι περνει την γη με βιαιο τροπο απο τον λαο αλλα για να βοηθησει τον λαο,ειρωνια...
η ιστορια μας στεκετε σε δυο αστεγους τον albert και την ema που εχουν μεινει αστεγοι (ειναι αγροτες οι οποιοι ζουν και απο την γη τους) και αναγκαστικα ζητιανεβουν εξω απο τα ανακτορα γιατι εκει βρισκονται οι πλουσιοτεροι ανθρωποι της πολης (στην πραγματικοτητα ζητουν ελεημοσυνη απο αυτους που τους κατεστρεψαν)
η βασσιλισα εχει τον εμπιστο της τον ιπποκομη ο οποιος ειναι το κλασσικο λαμογιο που τρωει τα χρηματα απο τις απαλλοτριωσεις που προοριζονταν για τους αστεγους (τα οποια ηταν αρκετα και θα μπορουσαν να αγορασουν καπου αλλου ενα κομματι γης) ,η βασσιλισα οταν μαθαινει την απατεωνια του εμπιστου της αποφασιζει να μην τον παει σε δικη για να μην κλονιστει η ιδια στον λαο αλλα αποφασιζει να του απαλλοτριωσει ολη την περουσια του σαν τιμωρια και να τον διωξει απα τα ανακτορα
με αποτελεσμα αυτος χωρις αξιωματα και χωρις χρηματα καταληγει αστεγος και αυτος,εκει προσετεριζετε και τους αλλους δυο αστεγους την ema και τον albert οι οποιοι και τον εμπιστευονται και αποφασιζουν να εκδικηθουν την βασσιλισα (ο καθενας για τον δικο του ρολο οι αστεγοι για αυτο που παθανε και ο ιπποκομης με αποτερο σκοπο να την κατηγορησει για κακοδιαχειριση και αδικιες εναντιον του λαου και να καταφερει να χρηματισει πολιτικους,και καταργωντας την βασσιλεια να γινει πρωθυπουργος,χωρις ομως να λεει στους αστεγους τον πραγματικο σκοπο του,μονο οτι θελει και αυτος να εκδικηθει)
ετσι αποφασιζουν να την δολοφονησουν,τους βοηθαει να μπουν στο παλατι,η βασσιλισα οταν τους αντιλαμβανετε τους αποκαλυπτει ποιος ειναι πραγματικα ο ιπποκομης,και τους βαζει σε διλημα να δολοφονησουν αυτον και αυτη να παραιτηθει και να προκυρηξει ελευθερες εκλογες και να διορισει την επαναστατρια ema υπουργο (πως ξεπουλιετε ενας επαναστατης) ....ο ιπποκομης σαν κλασσικο λαμογιο δραπετευει και αρχηζουν οι ανατροπες,αλλα στο τελος επικρατει το δικαιο και αυτοι που πρεπει να πληρωσουν πληρωνουν
παιζουν επισης δυο γελωτοποιοι αναμεσα στις σκηνες που καυτηριαζουν τα κακως κειμενα,και η φωνη της συνειδησης που παρουσιαζετε ξαφνικα
συνολικα 7 ατομα παιζουν στην σκηνη,
η ομαδας αποτελειτε και απο μια ενδυματολογο-σκηνογραφο,εναν φωτιστη ,σκηνοθετη,βοηθο σκηνοθετη και φιλογογο (το εργο εχει γραφτει απο δυο ατομα της ομαδας μας,δηλαδη ειναι δικο μας εργο) για τα κειμενα μας,η παρασταση μας ειναι πολυ προσσεγμενη να φανταστειτε οτι κανουμε προβες ηδη 3 μηνες
στην παρασταση παιζουν με κουστουμια εποχης οι ηθοποιοι,ο μεσος ορος ηλικιας μας ειναι 25χρονων,εκτως δυο ηθοποιων (βασσιλισας,ιπποκομη που ειναι οι πιο εμπειροι και πιο μεγαλοι ηλικια)
σκηνικα λαμβανει μερος,σε ενα παγκακι στο κρυο στην υπαιθρο που ζουν οι αστεγοι,και η λαμπερη αιθουσα του θρονου σε εναλλαγες
εχει και μερικα χορευτικα σημεια με βαλς εποχης
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 11 Μάιος 2013, 10:56

η πρόταση β)
να γραφτειτε παντου σαν χορηγος μας σε αφησες,ιντερνετ,σε συνεντευξεις που θα δοθουν για την παρασταση,σε αφιερωματα κλπ..
επισης οταν θα παιζονται οι παραστασεις μας να υπαρχει εντυπο υλικο σας,στον χωρο των παραστασεων,να εχετε και χαρτια εγγραφης μελων,οτιδηποτε επιθυμειτε
και να δωσουμε μια παρασταση (6+1για εσας) στην οποια ολα τα εσοδα θα διατεθουν σε εσας,και με δικο σας αθρωπο στο ταμειο που θα χειριστει τα εσοδα της συγκεκριμενης παραστασης
δηλαδη με εισητηριο 10 ευρω (τοσο εισοδο θα βαλουμε) με φυσιολογικη παρουσια 50 ατομων θα παρετε πισω τα χρηματα σας
μπορει και περισσοτερα,δεν μπρορουμε να ξερουμε βεβαια απο ανταποκριση κοσμου πως θα παει απο πριν φυσικα,εμεις με τους χειροτερους υπολογισμους(αν παει χαλια η παρασταση),υπολογιζουμε οτι σε καθε παρασταση θα εχουμε 30-40ατομα
............
εχουμε και αλλες προτασεις και απο αλλους θεατρικους χωρους,παντως σιγουρα θα προσπαθησουμε να κανουμε περιοδειες το καλοκαιρι και εκτος αθηνων
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 11 Μάιος 2013, 10:58

Η πρόταση α) (είναι σε γκρινλις) (copy-paste)
theloume na sas proteinoume an to epithumeite na mpeite xorhgos sthn theatrikh mas parastash kai na sas bothisoume sto koininko ergo sas
h parastash mas tha anebei telos maiou sto marousi (theatro duthirambos) 24maiou kai tha paizete kathe paraskeuosabbatokuriako kai mporeite na exete kai uliko tou kommatos sas, sas ston xoro tou theatrou kata thn diarkeia ton parastaseon mas,
epishs kai 10 dorean eishthria na ta diathesete opos thelete


to mono pou zhtame san antallagma gia na einai pio dikaia h sumfonia mas,na mas tuposete 200-300 afisakia sta opoia tha anagrafesete kiollas san xorhgos mas bebaia
kai opoudhpote allou diafhmistoume se sites,facebook klp. tha sas anaferoume san basiko mas xorhgo



to ergo mas legete to stema ths ghs-grothia sthn monarxia

einai ena epanastatiko ergo grammeno apo emas pou apotuponei thn shmerinh epoxh mas (lamogia,politikoi kleftes,peinasmenos laos klp) pou apofashzoun na epanastathsoun se skhniko epoxhs agglias (epoxh kromgouel 16os aionasκλπ.)

me parallhlismous sto shmera

tha xaroume na sas bohthisoume ston politistiko agona pou dinete

opoiadhpote plhroforia sthn diathesh sas

euxaristoume ek ton proteron
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 11 Μάιος 2013, 11:00

και αυτό που δεν το λαμβάνω υπόψιν, αλλά το βάζω

επισης ακομα και να μην δεχτειτε να γινετε χορηγος μας επυθιμουμε σχεδον οι περισσοτεροι απο τον θιασο να γραφτουμε μελη σας!!! γιατι σας γουσταρουμε πολυ!!!
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 11 Μάιος 2013, 11:31

βάζουμε προσωπικά μας χρήματα (όποιοι βάλουν) και τα τυχόν έσοδα πάνε στο κόμμα, χωρίς να υπολογίζουμε την διαφήμιση που θα γίνει εντός και εκτός Αθηνών στην περιοδεία τους και στην ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ εκπομπή στην τηλεόραση (kontra channel)

και την πιθανότητα να γίνουν μέλη μας, αυτό είπα το προσπερνάω, (νομίζω ότι αναφέρθηκε από κάποιον ότι συγγενής-μητέρα ή αδερφή ή αδερφός- ενός από τους συντελεστές είναι μέλος του κόμματος και αυτός τους πρότεινε να μας ενοχλήσουν και έτσι ξεκίνησε η ιστορία)

χρονια πολλα χρηστος ανεστη με αγαπη και υγεια!!!
θα θελαμε να μας ενημερωσετε για το θεμα της χορηγιας του θεατρικου εργου
γιατι εμεις θα ξεκινησουμε να προωθησουμε το εργο μας σε εντυπα,ραδιοφωνα και μμε (οπου μπορεσουμε),και αν ειστε χορηγος θα
πρεπει να σας αναφερουμε,ειδικα αν ειστε ο μοναδικος μας χορηγος (γιατι ετσι σας ειχαμε προτεινει να μπειτε σαν μοναδικος χορηγος της παραστασης)
επισης εμεις αναφεραμε το εργο μας στην εκπομπη "των φρονημων τα παιδια" που παρουσιαζουμε στο κοντρα channel,
και στην επομενη εκπομπη μας σκοπεουμε να το πουμε αναλυτικοτερα
και να αναφερουμε και τον χορηγο που θα εχουμε,η εκπομπη που κανουμε ειναι στην ζωνη του "οικοζην" για τους νεους και την υγεια

παρουσιαστες καραφωτιου δημητρης και παναγιωτου αγγελικη


μην βιάζεστε να μας κρίνετε και να βλέπετε φαντάσματα γύρω σας, έχουν ενημερωθεί τουλάχιστον 20 άτομα, μέλη Αθήνας, μέλη ΔΕ, υπευθ.οικονομικών, μέλη ΕΔ
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Δημοσίευσηαπό mankasp » 11 Μάιος 2013, 12:46

Πρωτα απολα κρινω την διαδικασία που ακολουθειτε.
Και τελικά όσον αφορά το σκοπό του εγχειρήματος εγω αταλαβα πως αυτός είναι απλά να διαφημιστουμε.
Όταν όμως κάποιος χορηγεί κάτι, αυτό το κάτι πρέπει να τον εκφράζει. Όσοι θέλετε να χορήγησε αυτό το έργο το κάνετε γιατί σας εκφράζει κάτι στο περιεχόμενό του ή το βλέπετε απλά σαν ευκαιρία για προβολή?
https://twitter.com/e_kastrinakis

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Δημοσίευσηαπό chprokop » 11 Μάιος 2013, 13:45

Εμενα μου αρέσει όταν καποιοι που δεν προτεινουν τπτ έχουν αποψη για τις πρωτοβουλιες αλλων.
Τουλάχιστον να περιμενουν να τις διατυπωσουν ολοκληρωμενες. Ελπιζω να εχουν αυτο το δικαιωμα...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: θεατρο 2 γιατι το αλλο κλειδωσε.

Δημοσίευσηαπό James » 11 Μάιος 2013, 14:20

chprokop έγραψε:Εμενα μου αρέσει όταν καποιοι που δεν προτεινουν τπτ έχουν αποψη για τις πρωτοβουλιες αλλων.
Τουλάχιστον να περιμενουν να τις διατυπωσουν ολοκληρωμενες. Ελπιζω να εχουν αυτο το δικαιωμα...

είδες πουθενά καμμία διατύπωση, ολοκληρωμένη ή μή??
και επειδή αναφέρθηκε το κομμάτι της Αθήνας, εγώ απλά λέω ότι δεν έχω ιδέα, μόνο ότι έχει γραφεί στη λίστα της ΔΕ, δηλαδή επί της ουσίας τίποτα.......
και αν κάποιοι θέλουν να δώσουν τα λεφτά τους όπου θέλουν, ας το κάνουν, χέστηκα, όχι όμως εξ ονόματος του κόμματος.
το κόμμα χρωστάει λεφτά και εκέι πρέπει να δίνουμε λεφτά...

ΥΣ. Χριστόφορε μου δίνεις την εντύπωση, ότι θέλεις να δώσεις πράγματα και να δημιουργήσεις, καλώς κάντο, μη κρίνεις άλλους όμως που θεωρούν κάτι άλλο, ή που δε μπορούν γιά όποιοδήποτε λόγο.
Επίσης να σας πω στη ΕΔ και στη ΔΕ ότι είστε χρεωμένοι με τις υπόγειες συννενοήσεις που κάνατε πρίν την εκλογή του κάιλορ και μετά τη παραίτηση, γιά το θέμα της αντικατάστασης της θέσης, αυτά δε γίνονται, αυτά τα κατηγορούσαμε.
Αν χρειάζεται συνέδριο να κάνουμε, και αν δε μπορούμε να μη κάνουμε, όχι όμωσ μεσοβέζικες λύσεις.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες