Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
JudgeD
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 09:24

Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Δημοσίευσηαπό JudgeD » 08 Απρ 2013, 14:26

Διαβαζω στο φορουμ καποιους να χυνουν δακρυα γιατι το κομμα σας χρωσταει.
Εψαξα να δω ποιο ειναι αυτο το χρεος και διαπιστωσα (χοντρικα) ότι μιλατε για 5000 προς τον τυπογραφο
και ενα γραφειο με ετησια εξοδα 1500 Ευρω (?).
Μηπως εχετε παθει παρακρουση πεντε χρονια με τα ΜΜΕ να μας πρηζουν για το χρέος?
Αυτο δεν ειναι χρεος για τα δεδομενα ενος κομματος, ουτε καν για ενα σωματειο 40 ατομων.
Σοβαρευτειτε (παραπεμπω σε πρηγουμενο ποστ).

Αγοραστε εναν καφε 5,50 Ευρω και μια ζαχαρη 1 Ευρω και αφηστε καθε φορα που συναντιεστε ενα διευρο
για τον καφε που θα κανετε. Δε συναντιεστε μια φορα τη βδομαδα? Τα λειτουργικα εξοδα θα εχουν καλυφθει.

Πουλήστε κάτι ελληνικο (πχ σαπουνι) μεσω πειρατικων κομματων στο εξωτερικο (αυτοι εχουν ηλεκτρονικα καταστηματα)
και σε συνδυασμο με καποια εκδηλωση θα το μαζεψετε σε λιγοτερο απο χρονο. Στο κατω κατω σε τυπογραφο
χρωστατε , οχι στο Δημοσιο. Αν θελει να σας εχει πελάτες , πρεπει να σας κοψει και καποιο ποσο. Ποσα λεφτα τον
δωσατε ως τωρα?

Αντι να κλαιτε (ΟΚ καποιοι, οχι ολοι) και να περιμενετε δωρεες και συνεισφορες από κοροιδα, δειξτε οτι σας ενδιαφερει...
Για 5000 δεν κλεινει μαγαζι, οχι κομμα..

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1415
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Δημοσίευσηαπό gounara » 08 Απρ 2013, 16:22

JudgeD έγραψε:Διαβαζω στο φορουμ καποιους να χυνουν δακρυα γιατι το κομμα σας χρωσταει.
Εψαξα να δω ποιο ειναι αυτο το χρεος και διαπιστωσα (χοντρικα) ότι μιλατε για 5000 προς τον τυπογραφο
και ενα γραφειο με ετησια εξοδα 1500 Ευρω (?).
Μηπως εχετε παθει παρακρουση πεντε χρονια με τα ΜΜΕ να μας πρηζουν για το χρέος?
Αυτο δεν ειναι χρεος για τα δεδομενα ενος κομματος, ουτε καν για ενα σωματειο 40 ατομων.
Σοβαρευτειτε (παραπεμπω σε πρηγουμενο ποστ).

Αγοραστε εναν καφε 5,50 Ευρω και μια ζαχαρη 1 Ευρω και αφηστε καθε φορα που συναντιεστε ενα διευρο
για τον καφε που θα κανετε. Δε συναντιεστε μια φορα τη βδομαδα? Τα λειτουργικα εξοδα θα εχουν καλυφθει.

Πουλήστε κάτι ελληνικο (πχ σαπουνι) μεσω πειρατικων κομματων στο εξωτερικο (αυτοι εχουν ηλεκτρονικα καταστηματα)
και σε συνδυασμο με καποια εκδηλωση θα το μαζεψετε σε λιγοτερο απο χρονο. Στο κατω κατω σε τυπογραφο
χρωστατε , οχι στο Δημοσιο. Αν θελει να σας εχει πελάτες , πρεπει να σας κοψει και καποιο ποσο. Ποσα λεφτα τον
δωσατε ως τωρα?

Αντι να κλαιτε (ΟΚ καποιοι, οχι ολοι) και να περιμενετε δωρεες και συνεισφορες από κοροιδα, δειξτε οτι σας ενδιαφερει...
Για 5000 δεν κλεινει μαγαζι, οχι κομμα..

Σωστος ;)
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 08 Απρ 2013, 16:31

Πολλοί που έρχονται στην έδρα δεν τον πληρώνουν καν τον καφέ/μπύρα. Just saying.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Δημοσίευσηαπό Z53 » 08 Απρ 2013, 20:21

Φίλε μου, από ιδέες σαν κι αυτές έχουμε ακούσει πολλές. Ποιος, πού, πότε θα τις εφαρμόσει όμως..... μούγκα. Ιδέες βλέπουμε, λεφτά στο ταμείο δε βλέπουμε.
Και το πρόβλημα δεν είναι το ποσό. Το πρόβλημα είναι η νοοτροπία του τζαμπατζή που έχει εδραιωθεί : "δε βαριέσαι, θα βρεθούν πάλι τα κορόιδα να πληρώσουν". Και αυτή η νοοτροπία θα φουντάρει το καράβι. Οχι το χρέος.
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Απρ 2013, 22:14

Υπάρχουν και νομικά ζητήματα για το πως τα χρήματα θα φτάσουν στο κόμμα. Δεν είναι απλά ένα "πούλα καραμέλες και κάνε είσπραξη"...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

JudgeD
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 09:24

Re: Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Δημοσίευσηαπό JudgeD » 09 Απρ 2013, 08:59

Τα νομικά ζητήματα ξεπερνιούνται πολύ εύκολα.
Το ηλ. κατάστημα αγοράζει από ιδιώτες και τα πουλά ως προιοντα ΤΟΥ.
Δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν θα δεχθει ενα κομμα με 2 Ευρωβουλευτες
να αγορασει ενα μικρο στοκ που μπορει να αγορασει ενας μονο ανθρωπος.

Αλλα βλεπω τον οικονομικο υπευθυνο να ριχνει δακρυα, ενώ θελει να
αφησει το κομμα με 80 Ευρω... Ελεος... Η μνημονιακη αντιληψη
και στους Πειρατες.. :o Νυν περ παντων το ΧΡΕΟΣ (των 5000 :lol: :lol: :lol: )

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 09 Απρ 2013, 11:57

JudgeD έγραψε:Τα νομικά ζητήματα ξεπερνιούνται πολύ εύκολα.
Το ηλ. κατάστημα αγοράζει από ιδιώτες και τα πουλά ως προιοντα ΤΟΥ.
Δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν θα δεχθει ενα κομμα με 2 Ευρωβουλευτες
να αγορασει ενα μικρο στοκ που μπορει να αγορασει ενας μονο ανθρωπος.

Αλλα βλεπω τον οικονομικο υπευθυνο να ριχνει δακρυα, ενώ θελει να
αφησει το κομμα με 80 Ευρω... Ελεος... Η μνημονιακη αντιληψη
και στους Πειρατες.. :o Νυν περ παντων το ΧΡΕΟΣ (των 5000 :lol: :lol: :lol: )


Η διαφορά με το μνημόνιο και το εθνικό χρέος είναι πως το δικό μας όντως το κάναμε εμείς, είναι προς ένα άτομο και πως για την δημιουργία του υποχρεώθηκαν μέλη προσωπικά. Δηλαδή το θεωρείς σωστό να λέμε κατάμουτρα σε έναν που δεν θα μας εμπιστευόταν αν δεν έκανε την χάρη σε φίλο του "σε γράφουμε στ' αρχίδια μας, έχουμε και άλλες δουλειές, δεν πληρώνουμε"; Γιατί αφενός πρόκειται για καθαρή εξαπάτηση και αφετέρου κόμμα που δεν μπορεί να καλύψει τις ελάχιστες υποχρεώσεις του δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Έλεος με την μαλακία του καθενός. Πολλοί large μαζευτήκατε, λεφτά πάντως δεν βλέπω να βάζουν αυτοί που λένε τα "σιγά μωρέ τι έγινε".
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

JudgeD
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 09:24

Re: Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Δημοσίευσηαπό JudgeD » 09 Απρ 2013, 14:25

Μάλλον κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η εκτυπωση ψηφοδελτίων από ένα κόμμα
ΔΕΝ είναι χάρες σε μέλη του κόμματος.

Η συναλλαγή εχει αφησει ενα υπολοιπο (ακομη δεν μου λετε ποσα εχει παρει ο εν λογω τυπογραφος)
το οποιο θα παρακαλουσαν τυπογραφεια να εχουν (και μαλιστα απο μια συλλογικοτητα)
μια και η διαφημιστικη δαπανη εχει σχεδον εκμηδενιστει και τα φεσια πολλαπλασιαστει.

Οταν η ΣΥγγρου δεν πληρωνει καν ενοικιο (ενω ειναι το κυβερνον κομμα) ειναι αστειο
να ισχυριζεται κανεις οτι μια τετοια μικρη οφειλη ειναι σημαντικη. Δεν ειναι ουτε για τον
τυπογραφο. Και θα επρεπε να σας κανει και αλλη εκπτωση ή να διευθετησει αλλιως την οφειλη.

Οπως και να το δεις, ειναι κατι απολυτως διαχειρισιμο. Δεν κλεινει κομμα για αυτους τους λόγους.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 09 Απρ 2013, 15:29

JudgeD έγραψε:Μάλλον κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η εκτυπωση ψηφοδελτίων από ένα κόμμα
ΔΕΝ είναι χάρες σε μέλη του κόμματος.

Η συναλλαγή εχει αφησει ενα υπολοιπο (ακομη δεν μου λετε ποσα εχει παρει ο εν λογω τυπογραφος)
το οποιο θα παρακαλουσαν τυπογραφεια να εχουν (και μαλιστα απο μια συλλογικοτητα)
μια και η διαφημιστικη δαπανη εχει σχεδον εκμηδενιστει και τα φεσια πολλαπλασιαστει.

Οταν η ΣΥγγρου δεν πληρωνει καν ενοικιο (ενω ειναι το κυβερνον κομμα) ειναι αστειο
να ισχυριζεται κανεις οτι μια τετοια μικρη οφειλη ειναι σημαντικη. Δεν ειναι ουτε για τον
τυπογραφο. Και θα επρεπε να σας κανει και αλλη εκπτωση ή να διευθετησει αλλιως την οφειλη.

Οπως και να το δεις, ειναι κατι απολυτως διαχειρισιμο. Δεν κλεινει κομμα για αυτους τους λόγους.


Δεν διαφωνεί κανένας πως είναι διαχειρίσιμο. Ούτε κανείς λέει πως είναι τεράστιο το ποσό. Το θέμα είναι ηθικό και το θέτεις στην σωστή του βάση η οποία είναι πως ουσιαστικά πολλοί θέλουν να κάνουν το πειρατικό σαν τα μούτρα τους και τα κλασσικά κόμματα. Εγώ ΔΕΝ θέλω να είμαι όπως η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ και ΔΕΝ θέλω να παίζω λογιστικά παιχνίδια. Αν έχουμε 5 χιλιάρικα χρέος τώρα που ήμαστε 3 και ο κούκος με αυτά τα μυαλά θα κάνουμε τρύπα χωρίς πάτο μόλις γίνουμε και περισσότεροι.

Όσο για την καραμέλα του τυπογράφου που πρέπει να μας παρακαλάει κιόλας, εγώ καταλαβαίνω ένα πράγμα μόνο. Πως κάτι τέτοια τα λένε μόνο μισθωτοί με παντελή έλλειψη σεβασμού στην εργασία του άλλου και μπόλικη αλαζονεία και θράσος να διαχειρίζονται τα οικονομικά των άλλων. Ανεξάρτητα με το ποιος και γιατί πήγε στον τυπογράφο το θέμα είναι πως τον βάλαμε να δουλέψει με μια συμφωνία. Τώρα την αθετούμε αβίαστα και ξεκούραστα επειδή απλά δεν θέλουμε να πληρώσουμε. Ενδεικτικό μιας συγκεκριμένης νοοτροπίας που προσωπικά θεωρώ καρκίνο.

Εκείνο που δεν εξηγεί κανείς είναι το εξής: γιατί να κάθομαι στο ΠΕΙΡ αν α) λέει τα ίδια με τους άλλους χωρίς δικά του θέματα και ατζέντα απλά πιθηκίζοντας τους οικολόγους ή το δεν πληρώνω και β) κάνει τα ίδια με τους άλλους κλέβοντας και αθετώντας τις υποσχέσεις του.

Εγώ μπήκα στο κόμμα για να συμμετάσχω σε κάτι καινούριο, όχι για να κάνω αγροτικό στην ελληναράδικη νοοτροπία του δικαιώματα χωρίς υποχρεώσεις και συνέπειες.

Ψιλά γράμματα για τους περισσότερους. Ας βγάλουμε καμιά ανακοίνωση καλύτερα και ας αυνανιστούμε με τις πλατφόρμες λίγο ακόμα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Το χρέος (από την μεριά ενος μη μέλους)

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 09 Απρ 2013, 17:07

zio_donnie έγραψε:Δεν διαφωνεί κανένας πως είναι διαχειρίσιμο. Ούτε κανείς λέει πως είναι τεράστιο το ποσό. Το θέμα είναι ηθικό και το θέτεις στην σωστή του βάση η οποία είναι πως ουσιαστικά πολλοί θέλουν να κάνουν το πειρατικό σαν τα μούτρα τους και τα κλασσικά κόμματα. Εγώ ΔΕΝ θέλω να είμαι όπως η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ και ΔΕΝ θέλω να παίζω λογιστικά παιχνίδια. Αν έχουμε 5 χιλιάρικα χρέος τώρα που ήμαστε 3 και ο κούκος με αυτά τα μυαλά θα κάνουμε τρύπα χωρίς πάτο μόλις γίνουμε και περισσότεροι.

Όσο για την καραμέλα του τυπογράφου που πρέπει να μας παρακαλάει κιόλας, εγώ καταλαβαίνω ένα πράγμα μόνο. Πως κάτι τέτοια τα λένε μόνο μισθωτοί με παντελή έλλειψη σεβασμού στην εργασία του άλλου και μπόλικη αλαζονεία και θράσος να διαχειρίζονται τα οικονομικά των άλλων. Ανεξάρτητα με το ποιος και γιατί πήγε στον τυπογράφο το θέμα είναι πως τον βάλαμε να δουλέψει με μια συμφωνία. Τώρα την αθετούμε αβίαστα και ξεκούραστα επειδή απλά δεν θέλουμε να πληρώσουμε. Ενδεικτικό μιας συγκεκριμένης νοοτροπίας που προσωπικά θεωρώ καρκίνο.

Εκείνο που δεν εξηγεί κανείς είναι το εξής: γιατί να κάθομαι στο ΠΕΙΡ αν α) λέει τα ίδια με τους άλλους χωρίς δικά του θέματα και ατζέντα απλά πιθηκίζοντας τους οικολόγους ή το δεν πληρώνω και β) κάνει τα ίδια με τους άλλους κλέβοντας και αθετώντας τις υποσχέσεις του.

Εγώ μπήκα στο κόμμα για να συμμετάσχω σε κάτι καινούριο, όχι για να κάνω αγροτικό στην ελληναράδικη νοοτροπία του δικαιώματα χωρίς υποχρεώσεις και συνέπειες.

Ψιλά γράμματα για τους περισσότερους. Ας βγάλουμε καμιά ανακοίνωση καλύτερα και ας αυνανιστούμε με τις πλατφόρμες λίγο ακόμα.


Ακριβώς.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες