Επαφή από το typosthes.gr

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Επαφή από το typosthes.gr

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 06 Μαρ 2013, 16:14

Στην σελίδα μας στο FB, μας έστειλαν αυτό το μήνυμα:

Καλημέρα σας! Ονομάζομαι Γιώργος Καλλίνης, δημοσιογράφος στον Τύπο Θεσσαλονίκης (typosthes.gr).

Σας παρακολουθώ και σας εύχομαι καλή συνέχεια στη δύσκολη δουλειά σας.
Την προηγούμενη εβδομάδα είχα κάνει ένα link με κείμενο σχετικό (για το CAS) με μια σας δημοσίευση. Για το νέο μου κείμενο ασχολούμαι με τα bitcoins, για πράγματα που λίγο πολύ σας είναι (εσάς και αυτούς που σας ακολουθούν) γνωστά.

Επειδή δεν θέλω να καταχραστώ το χώρο του δημόσιου διαλόγου στη σελίδα σας, στέλνω το λινκ ( http://www.typosthes.gr/component/conte ... itcoin---- )
αν σας ενδιαφέρει! (το έχω ποστάρει και σαν δημόσιο έγγραφο στο profile μου στο facebook)

Κυρίως όμως, στο λινκ υπάρχει και το email μου αν ποτέ θελήσετε να στείλετε χρήσιμες πληροφορίες και για το κόμμα σας αλλά και για τα πολύ ενδιαφέροντα θέματα τα οποία σας απασχολούν, για να προβληθούν στο αναγνωστικό κοινό μας.
Και πάλι καλή συνέχεια!

Bitcoin: Η Νέα Τάξη Χρημάτων > http://www.typosthes.gr/component/content/article/9-2010-12-03-15-51-14/43396-bitcoin
-------------------------------------
Του απάντησα ως εξής:

Καλή σου μέρα Γιώργο,
Εγώ ονομάζομαι Σίμος Δαλκυριάδης και είμαι συντονιστής στην Ομάδα Επικοινωνίας (ΟΜ.ΕΠ) του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας.
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το post σου και θα το μεταφέρω και στο ανοιχτό μας forum για να ενημερώσω τα μέλη.
Εμείς δουλεύουμε με την λογική του σμήνους, οπότε θα σου απαντήσω πλήρως αφού καταλήξουμε στην συζήτηση που θα ανοίξω στο forum.
To llink στο σχετικό topic που άνοιξα είναι εδώ:

Μπορείς και εσύ να συμμετέχεις στον διάλογο (όπως είπα το forum μας είναι ανοιχτό σε όλους).
-------------------------------------

Παρακαλούνται τα μέλη, οι ΟΜ.ΕΠίστες και όσοι έχουν καλές γνώσεις για το Bitcoin να ασχοληθούν με το θέμα.
здравствуйте

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Επαφή από το typosthes.gr

Δημοσίευσηαπό adrian » 06 Μαρ 2013, 16:31

δεν καταλαβα...

τι θελει ακριβως, περα απο το να μας δειξει το αρθρο?

επισης, να του πουμε οτι δεχομαστε και μεις δωρεες σε bitcoin? νομιζω ταιριαζει με το αρθρο, και ισως μπορει να προστεθει
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Επαφή από το typosthes.gr

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 06 Μαρ 2013, 16:49

Ήδη έχω βάλει αναδημοσίευση του άρθρου στην σελίδα μας στο FB.
Μας ανοίγει πόρτα για να δίνουμε άρθρα κτλ. να μπαίνουν στο site του τύπος Θεσσαλονίκης

Κατά τα άλλα θα ήθελα κάποιοι που ξέρουν καλά το Bitcoin να κάνουν έναν έλεγχο του άρθρου και να μας πουν αν όλα έχει καλώς.
;)
здравствуйте

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: Επαφή από το typosthes.gr

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 06 Μαρ 2013, 17:33

Σχετικα οκ αρθρο, πολλά λάθη.
1) Η ανωνυμία δεν είναι αυτόματη και καθολική, αντιθέτως οποιοσδήποτε μπορεί να δει την κίνηση των bitcoin, αφού ο κάθε χρήστης έχει ολόκληρη την βάση δεδομένων. Υπάρχουν μεθόδοι για να παραμείνει κάποιος περισσότερο ανώνυμος.

2) Δεν υπάρχει επίσημο ανταλλακτήριο, το MtGox τυχαίνει να έχει την περισσότερη κίνηση και ποσό bitcoin για ανταλλαγή αυτή τη στιγμή, αλλά όλο το σύστημα είναι αποκεντρικό. Μπορεί κάποιος να βρει οποιοδήποτε άλλο τρόπο ανταλλαγής, ή απευθείας δημιουργίας από τον αλγόριθμο (mining).

3) Η απόδοση έχει πέσει στα 25 δολλάρια ανα block, εξού και η διπλασίαση της τιμής + εξάπλωση της αγοράς ακόμη περισσότερο.
Λεπτομέριες για την απόδοση και δημιουργία.

4) Γιατι εγινε διασημο; Δεν είναι αληθές οτι δεν αφηνει ίχνη απαραίτητα, μια απλοϊκή απάντηση, δεν αφήνουν ίχνη τα μετρητά; Το bitcoin είναι χειρότερο όμως - ας δούμε πάλι το 1). Έγινε διασημότερο λόγω του αποκεντρισμού (peer to peer) και της τεχνολογικής φύσης του, και μετα απο πολλές προσπάθειες της ενθουσιασμένης αρχικής κοινότητας.

5) Το μόνο ανασφαλές σημείο του bitcoin είναι η αποθηκευσή του, ιδιαίτερα για χρήστες δημοφιλών λειτουργικών συστημάτων. Αν και, απο το επίσημο λογισμικό πλέον παρέχετε τοπική κρυπτογράφηση του αρχείου που περιέχει τα προσωπικά κλειδιά (που επιτρέπουν την ξόδεψη) - και ουσιαστικά είναι απλά ένα αρχείο (wallet.dat). Κάποιος μπορεί να κλέψει το πορτοφόλι, και πάλι θυμίζει μετρητά αλλά στον ψηφιακό κόσμο - και χωρίς κεντρική τράπεζα να τα τυπώνει.

Το τελείωμα του άρθρου είναι οκ. Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις το όνομά μου Σίμο.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Phoebus, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Επαφή από το typosthes.gr

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 06 Μαρ 2013, 18:03

Μεταφέρω από το inbox της σελίδας μας στο FB:

George Kallinis
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα η λειτουργία σας στο φόρουμ!
Επειδή δεν προλαβαίνω να γραφτώ άμεσα στο φόρουμ, μπορείς αν θες να μεταφέρεις την απάντηση μου.
Στον κύριο "pappasadrian" αν γίνεται να πω ότι δεν ζητάω κάτι, απλά θεωρώ πολύ σημαντικά τα θέματα που προβάλει το Κόμμα Πειρατών και ήθελα να επικοινωνήσω για να αποκτήσω επαφή με κάποιον υπεύθυνο για να δω αν μπορώ να τα προβάλω, όποτε μου δίνεται η ευκαιρία.
Για τον κύριο Phoebus, τον ευχαριστώ για τις διορθώσεις (θα δανειστώ τις πληροφορίες του), φαίνεται ότι το κατέχει πολύ το θέμα!
Αυτά, σας ευχαριστώ και πάλι, να είστε καλά και καλή συνέχεια!
здравствуйте

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Επαφή από το typosthes.gr

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 06 Μαρ 2013, 18:07

Έχω προσπαθήσει επανειλημμένα να καταλάβω, αλλά πραγματικά οι λεπτομέρειες του bitcoin defeat me. Το μυαλό μου πολύ απλά βραχυκυκλώνει.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Επαφή από το typosthes.gr

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 06 Μαρ 2013, 18:20

Εντελώς πληροφοριακά. Μόλις βγήκε ένα άρθρο στο INFOPOLICY από τον Rick Falkvinge σχετικά με το Bitcoin, που παρουσιάζει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, δείτε το (είναι στα αγγλικά):
INFOPOLICY
The Target Value For Bitcoin Is Not Some $50 Or $100. It Is $100,000 To $1,000,000.
by Rick Falkvinge
Swarm Economy


Bitcoin’s value is at an all-time high again. Following the hype peak and crash in 2011, many seemed to have thought it was just another dotcom fluke. But bitcoin was much more than that, and it has returned with a vengeance – its market cap is now twice what it was in the 2011 peak, and it is nowhere near its potential, which is four orders of magnitude above today’s value....
http://falkvinge.net/2013/03/06/the-target-value-for-bitcoin-is-not-some-50-or-100-it-is-100000-to-1000000/
Εικόνα
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες