Επιτρέπετε αυτό;

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Φεβ 2013, 03:25

αι καντο στο github, και θα το παρουμε
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό baskin » 07 Φεβ 2013, 03:28

pappasadrian έγραψε:αι καντο στο github, και θα το παρουμε


Ε μα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό enros » 07 Φεβ 2013, 03:29

baskin έγραψε:
pappasadrian έγραψε:αι καντο στο github, και θα το παρουμε


Ε μα.


Είναι το github μέρος που γράφεται ανώνυμος κώδικας; :roll:

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Φεβ 2013, 03:33

στησ'το δικο σου anonhub..
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό mankasp » 07 Φεβ 2013, 03:34

Βγαινετε οφ τοπικ
https://twitter.com/e_kastrinakis

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 07 Φεβ 2013, 03:37

Phoebus έγραψε:Γιατι δυστυχώς δεν έχουμε τόσο χρόνο. Εαν υπηρχε χρηματοδότηση ή η πολυτέλεια χρόνου... τοτε ναι, φυσικά και θα μπορούσαμε να κάνουμε τέτοιο πρόγραμμα εκ του μηδενός.


Την έλλειψη χρόνου την αντιλαμβάνομαι, αν και εφόσον κάποιοι δηλώσαν εθελοντές σημαίνει ότι θεωρήσαν ότι έχουν χρόνο να ανταπεξέλθουν στα καθήκοντά τους.

Την χρηματοδότηση δεν μπορώ να αντιληφθώ. Που ακριβώς χρειάζονται τα χρήματα για να γράψει ένας open source προγραμματιστής ένα πρόγραμμα;;;;;;;;;;;;;


@ ένρος
Επειδή εγώ προσωπικά αλλά νομίζω και η επιτροπή που συμμετέχω δεν έχουμε κολλήματα αυθεντιών και είμαστε ανοικτοί σε όλο τον κόσμο, αν έχεις ιδέες για σύστημα διαβούλευσης παρεμφερές το ryirarchy ή άλλο δενδριτικό σύστημα και την τεχνογνωσία να το φτιάξεις open source στείλε πμ να το συζητήσουμε.


@ Μανώλη.
Το αρχικό θέμα που ξεκίνησες νομίζω λύθηκε και δεν υφίσταται,
Εφόσον ψηφίστηκε θετικά η δράση, η αναφορά της στα ΜΜΕ σαν δελτίο τύπου δεν θέλει έγκριση από κανέναν.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό enros » 07 Φεβ 2013, 03:50

Kotsos έγραψε:@ ένρος
Επειδή εγώ προσωπικά αλλά νομίζω και η επιτροπή που συμμετέχω δεν έχουμε κολλήματα αυθεντιών και είμαστε ανοικτοί σε όλο τον κόσμο, αν έχεις ιδέες για σύστημα διαβούλευσης παρεμφερές το ryirarchy ή άλλο δενδριτικό σύστημα και την τεχνογνωσία να το φτιάξεις open source στείλε πμ να το συζητήσουμε.


Κάτσε να το δω αν μου αρέσει, γιατί σε πρώτη φάση το συγκεκριμένο δεν μου έκανε και καμιά εντύπωση.... Η πρώτη αίσθηση που έχω είναι ότι οποιοδήποτε threaded discussion φορουμ με αξιολόγηση μηνυμάτων (αλλά slashdot ) μπορεί να κάνει την δουλειά που κάνει και το ryirarchy .

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό pav » 07 Φεβ 2013, 03:58

Kotsos έγραψε:
Phoebus έγραψε:Γιατι δυστυχώς δεν έχουμε τόσο χρόνο. Εαν υπηρχε χρηματοδότηση ή η πολυτέλεια χρόνου... τοτε ναι, φυσικά και θα μπορούσαμε να κάνουμε τέτοιο πρόγραμμα εκ του μηδενός.


Την έλλειψη χρόνου την αντιλαμβάνομαι, αν και εφόσον κάποιοι δηλώσαν εθελοντές σημαίνει ότι θεωρήσαν ότι έχουν χρόνο να ανταπεξέλθουν στα καθήκοντά τους.

Ποια είναι τα καθήκοντά τους; Πείτε, να δούμε πόσοι θα μείνουν... :mrgreen:

Kotsos έγραψε:Την χρηματοδότηση δεν μπορώ να αντιληφθώ. Που ακριβώς χρειάζονται τα χρήματα για να γράψει ένας open source προγραμματιστής ένα πρόγραμμα;;;;;;;;;;;;;

Η τελευταία μου δουλειά ήταν να γράψω free & open source και πληρώθηκα κανονικά για να το κάνω. Γιατί σε προβληματίζει;

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 07 Φεβ 2013, 04:26

Pav
Ως ΙΤ και σαν εκτελεστικό όργανο, νομίζω ότι είστε υπεύθυνοι για τη δημιουργία και τη συντήρηση και ασφάλεια όλων των ψηφιακών συστημάτων του κόμματος σύμφωνα με τις προδιαγραφές που σας δίνει το Σώμα των Μελών.
Ως εθελοντές αποδέχεστε αυτό τον ρόλο και τον φέρνετε εις πέρας με την δέουσα υπευθυνότητα και επαγγελματισμό.
Αν θεωρείτε ότι δεν μπορείτε να ανταπεξέλθετε, το δηλώνετε για να μπορεί το κόμμα να απευθυνθεί σε άλλους παροχούς των υπηρεσιών αυτών.

Λυπάμαι που θα σε λυπήσω αλλά νομίζω ότι έχεις παρανοήσει το νόημα των λέξεων και των όρων. Νομίζω ότι ούτε free έκανες ούτε open source εφόσον πληρώθηκες. Ο πελάτης σου που αγόρασε τα δικαιώματα της δουλειάς σου μετέτρεψε την δουλειά σου σε free open source.
Καταλαβαίνεις γιατί επιμένω ότι θέλει μεγάλη συζήτηση ακόμα και το τι εννοούμε με τις τρείς αρχές μας γιατί οι περισσότεροι έχουν μία στρεβλή φαντασιακή εικόνα τι σημαίνουν οι όροι που πετάνε και υποστηρίζουν.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Επιτρέπετε αυτό;

Δημοσίευσηαπό enros » 07 Φεβ 2013, 04:33

Kotsos έγραψε:
pav έγραψε:Η τελευταία μου δουλειά ήταν να γράψω free & open source και πληρώθηκα κανονικά για να το κάνω.

Νομίζω ότι ούτε free έκανες ούτε open source εφόσον πληρώθηκες. Ο πελάτης σου που αγόρασε τα δικαιώματα της δουλειάς σου μετέτρεψε την δουλειά σου σε free open source.


Το επαναλαμβάνω, μπας και το καταλάβουν. Είναι σε τόσα πράγματα το μυαλό τους μπερδεμένο, δεν ξέρει πια κανείς τι να τους πρωτο-εξηγήσει! :(

Το να προτιμά πάντως κάποιος να δουλεύει σε όσους μετατρέπουν την δουλεία του σε free-open source είναι κάτι. Ιδίως μάλιστα αν έχει προσφορές για δουλειά με περισσότερα λεφτά ,και ο ίδιος προτιμά να αμείβεται χαμηλότερα για να παραμείνει σε open-source εργοδότη . Αρκεί φυσικά, εφόσον πληρώνεται για αυτό που κάνει, να μην παραμυθιάζεσαι ότι είναι και ο ίδιος free και open source, να καταλαβαίνει τι κάνει και ποια είναι η θέση του.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες