Για τις εκλογες της 17/06/2012

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
Rainmaker

Re: Για τις εκλογες της 17/06/2012

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 02 Φεβ 2013, 22:51

James έγραψε:o QWERTY δεν είναι ο izno


καλά εδώ ο enros διαμαρτύρεται δεν μιλάμε για τον izno :lol:

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Για τις εκλογες της 17/06/2012

Δημοσίευσηαπό enros » 03 Φεβ 2013, 00:01

Τέλος πάντων, δεν μας νοιάζει τι λέει ο enros ή ο qwerty.

Το θέμα μας εδώ, η ερώτηση προς το κόμμα, είναι η παρακάτω:

enros έγραψε:
Από όσους ψηφίσαν OXI πόσοι ήταν οικονομικά ενήμεροι ;;;;;;;;;;;;;

Έτσι για να δούμε ποια κατηγορία είναι πιο υπεύθυνοι στις οικονομικές αποφάσεις τους....

Συνεχίζεις έντεχνα να αποσιωπείς το σημαντικό αυτό στατιστικό δεδομένο
το οποίο γκρεμίζει τα επιχειρήματα όσων υποστηρίζουν ότι πρέπει να αποκλειστούν από το δικαίωμα ψήφου όσοι δεν είναι οικονομικά ενήμεροι, επειδή και καλά είναι ανεύθυνοι....


Δεδομένου ότι δεν παραβιάζεται κανένα προσωπικό δεδομένο με την δημοσιοποίηση αυτού του απλού στατιστικού, πρέπει να δοθεί επιτέλους μια απάντηση, στα πλαίσια της πειρατικής αρχής της διαφάνειας την οποία υποτίθεται ότι υπηρετείτε.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Για τις εκλογες της 17/06/2012

Δημοσίευσηαπό adrian » 03 Φεβ 2013, 00:43

enros έγραψε:Τέλος πάντων, δεν μας νοιάζει τι λέει ο enros
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Για τις εκλογες της 17/06/2012

Δημοσίευσηαπό enros » 03 Φεβ 2013, 00:46

pappasadrian έγραψε:
enros έγραψε:Τέλος πάντων, δεν μας νοιάζει τι λέει ο enros

Εννοώ ότι το τι λέω ή δεν λέω, είπα ή δεν είπα, θα πω ή δεν θα πω είναι εκτός θέματος.

Εδώ το θέμα μας είναι μια συγκεκριμένη ερώτηση προς το κόμμα. Και είναι μια ερώτηση ουσίας η απάντηση της οποίας εύχομαι να με δικαιώσει. Και να φανερώνει τον διαστρεβλωμένο τρόπο με τον οποίο σκέφτεται το φασιστικό μπλοκ, μπλοκ το οποίο έχει εγκαταστήσει την δικτατορία του μέσα στο κόμμα και απαγορεύει στους οικονομικά μη ενήμερους πειρατές να ψηφίζουν όχι μόνο για τα οικονομικά θέματα του κόμματος, αλλά και για οτιδήποτε άλλο!

Επαναλαμβάνω την ερώτηση:

Από όσους ψήφισαν ΝΑΙ (120), οι 96 (80%) ήταν οικονομικά ενήμεροι.

Από όσους ψηφίσαν OXI, από όσους πήραν (εκ των υστέρων κρινόμενοι) την σωστή απόφαση να μην οδηγήσουν το κόμμα στον υπέρογκο δανεισμό και τον οικονομικό μαρασμό, πόσοι από αυτούς ήταν ΤΟΤΕ οικονομικά ενήμεροι ;;;;;;;;;;;;;

Η ερώτησή μου αφορά αποκλειστικά τους ΟΧΙ. Έντεχνα ο υπεύθυνος "στατιστικολόγος" προσπάθησε να ταυτίσει το ΟΧΙ με το λευκό, αλλά δεν νομίζω να πείθει κανέναν. Το λευκό σημαίνει "κάντε ότι θέλετε". Αν είναι να ταυτιστεί με κάτι το ΟΧΙ της συγκεκριμένης ψηφοφορίας, τότε αυτό είναι ίσως με την αποχή, αφού η αποχή δηλώνει είτε την πλήρη αδιαφορία είτε (ταυτιζόμενη με το ΟΧΙ) ότι "η ψηφοφορία αυτή δεν μου αρέσει".

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Για τις εκλογες της 17/06/2012

Δημοσίευσηαπό enros » 03 Φεβ 2013, 02:21

mankasp έγραψε:Μαλακίες, αν θέλετε να δείτε τι πραγματικά έχει πάθει το ΠΕΙΡ, διαβάστε τα σχόλια της ψηφοφορίας για τις πρώτες εκλογές:
http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=68&t=656



Εσύ πάλι ψήφισες ΟΧΙ στις πρώτες εκλογές, και ΝΑΙ στις δεύτερες. Κουφό;

Αλλά ακόμα ποιο κουφό αυτά που έλεγες στις πρώτες εκλογές, σε σχέση με αυτό που ψήφισες.

mankasp έγραψε:ναι για τους εξής λόγους

- Γιατί μαζί με εμάς σε αυτές τις εκλογές παρά πολλά ακόμα μικρά κόμματα δε θα υπερβούν το 3% αλλά όλα μαζί θα συγκεντρώσουν ένα αρκετά υψηλό ποσοστό και θα φανεί η ανάγκη για αλλαγή του εκλογικού νόμου. Μπορεί βέβαια να κάνουμε και την έκπληξη.

- Γιατί με πολλούς που έχω μιλήσει θα πάνε να ψηφίσουν μόνο εμάς αν κατέβουμε, αλλιώς θα απέχουν

- Για να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας.

- Για να αποκτήσουμε εμπειρία για τις επόμενες εκλογές.

- Γιατί είμαστε κόμμα και όχι σύλλογος.



Μετά από αυτό το λογίδριο, τι νομίζετε ότι ψήφισε;

ψήφος mankasp: ΟΧΙ
:?: :lol: :? :roll:

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Για τις εκλογες της 17/06/2012

Δημοσίευσηαπό enros » 03 Φεβ 2013, 02:50

mankasp, εμπνευσμένος από την στάση σου στην πρώτη ψηφοφορία των εκλογών, σου έφτιαξα μια ψηφοφορία.
Πιστεύω εκεί να ψηφίσεις όπως και εγώ, ΝΑΙ.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Για τις εκλογες της 17/06/2012

Δημοσίευσηαπό mankasp » 03 Φεβ 2013, 09:26

enros έγραψε:
mankasp έγραψε:Μαλακίες, αν θέλετε να δείτε τι πραγματικά έχει πάθει το ΠΕΙΡ, διαβάστε τα σχόλια της ψηφοφορίας για τις πρώτες εκλογές:
http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=68&t=656



Εσύ πάλι ψήφισες ΟΧΙ στις πρώτες εκλογές, και ΝΑΙ στις δεύτερες. Κουφό;

Αλλά ακόμα ποιο κουφό αυτά που έλεγες στις πρώτες εκλογές, σε σχέση με αυτό που ψήφισες.

mankasp έγραψε:ναι για τους εξής λόγους

- Γιατί μαζί με εμάς σε αυτές τις εκλογές παρά πολλά ακόμα μικρά κόμματα δε θα υπερβούν το 3% αλλά όλα μαζί θα συγκεντρώσουν ένα αρκετά υψηλό ποσοστό και θα φανεί η ανάγκη για αλλαγή του εκλογικού νόμου. Μπορεί βέβαια να κάνουμε και την έκπληξη.

- Γιατί με πολλούς που έχω μιλήσει θα πάνε να ψηφίσουν μόνο εμάς αν κατέβουμε, αλλιώς θα απέχουν

- Για να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας.

- Για να αποκτήσουμε εμπειρία για τις επόμενες εκλογές.

- Γιατί είμαστε κόμμα και όχι σύλλογος.



Μετά από αυτό το λογίδριο, τι νομίζετε ότι ψήφισε;

ψήφος mankasp: ΟΧΙ
:?: :lol: :? :roll:


Χαχα. Ναι, εείχα αλλαξει τη ψήφο μου γιατι τα επιχειρηματα των οχι με επεισαν.
https://twitter.com/e_kastrinakis

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Για τις εκλογες της 17/06/2012

Δημοσίευσηαπό enros » 03 Φεβ 2013, 11:55

mankasp έγραψε:
enros έγραψε:
Μετά από αυτό το λογίδριο, τι νομίζετε ότι ψήφισε;

ψήφος mankasp: ΟΧΙ
:?: :lol: :? :roll:


Χαχα. Ναι, εείχα αλλαξει τη ψήφο μου γιατι τα επιχειρηματα των οχι με επεισαν.


Και μετά πως άλλαξες γνώμη στις δεύτερες και ψήφισες ΝΑΙ;

Καλό είναι να ακουστεί η οπτική γωνία ενός (τίμιου πιστεύω) πειρατή, για το πως παρασύρθηκε στο να ψηφίσει ΝΑΙ στον άκρατο δανεισμό. Αυτά είναι χρήσιμα διδάγματα για το μέλλον.

Τι ήταν αυτό λοιπόν που σε έκανε να πας από το (ελεγχόμενο ακόμα περί ορθότητας) ΟΧΙ της πρώτης φοράς, στο αποδεδειγμένα λανθασμένο ΝΑΙ της δεύτερης;

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Για τις εκλογες της 17/06/2012

Δημοσίευσηαπό enros » 04 Φεβ 2013, 12:16

enros έγραψε:Επαναλαμβάνω την ερώτηση:

Από όσους ψήφισαν ΝΑΙ (120), οι 96 (80%) ήταν οικονομικά ενήμεροι.

Από όσους ψηφίσαν OXI, από όσους πήραν (εκ των υστέρων κρινόμενοι) την σωστή απόφαση να μην οδηγήσουν το κόμμα στον υπέρογκο δανεισμό και τον οικονομικό μαρασμό, πόσοι από αυτούς ήταν ΤΟΤΕ οικονομικά ενήμεροι ;;;;;;;;;;;;;

Η ερώτησή μου αφορά αποκλειστικά τους ΟΧΙ. Έντεχνα ο υπεύθυνος "στατιστικολόγος" προσπάθησε να ταυτίσει το ΟΧΙ με το λευκό, αλλά δεν νομίζω να πείθει κανέναν.



up.
Υπόψιν την ερώτηση την έχω κάνει εδώ και κανα μήνα, ούτε η ΔΕ δεν αργεί τόσο. :roll:

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η δημοκρατία των οικονομικα ενήμερων είναι δημοκρατία συμφεροντολόγων χτυπημένων στην φτερούγα, που νομίζουν ότι με 12 ψωρο ευρώ έχουν δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν εις βάρος των υπολοίπων. Πρέπει η δημοκρατία και το δικαίωμα ψήφου να αποσυνδεθεί από οποιοδήποτε οικονομικό συσχετισμό, μιας και η δημοκρατία είναι αυτή που ορίζει την οικονομία και όχι το αντίστροφο. Και φυσικά, όχι δανεικά, μια δημοκρατία χρεωμένη στο χρήμα του κοινοβουλευτισμού είναι όμηρος του και δεν λειτουργεί. Αυτός άλλωστε ήταν και ο στόχος των λαμόγιων, του φασιστικού μπλοκ το οποίο δυστυχώς οι πειρατές δεν έχουν ακόμα ξεράσει. Οι φασίστες επιδίωξαν και πέτυχαν να χρεώσουν με κοινοβουλευτικό χρήμα την πειρατική δημοκρατία για να μπορούν να την ελέγχουν.

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: Για τις εκλογες της 17/06/2012

Δημοσίευσηαπό enros » 06 Φεβ 2013, 11:15

enros έγραψε:
enros έγραψε:Επαναλαμβάνω την ερώτηση:

Από όσους ψήφισαν ΝΑΙ (120), οι 96 (80%) ήταν οικονομικά ενήμεροι.

Από όσους ψηφίσαν OXI, από όσους πήραν (εκ των υστέρων κρινόμενοι) την σωστή απόφαση να μην οδηγήσουν το κόμμα στον υπέρογκο δανεισμό και τον οικονομικό μαρασμό, πόσοι από αυτούς ήταν ΤΟΤΕ οικονομικά ενήμεροι ;;;;;;;;;;;;;

Η ερώτησή μου αφορά αποκλειστικά τους ΟΧΙ. Έντεχνα ο υπεύθυνος "στατιστικολόγος" προσπάθησε να ταυτίσει το ΟΧΙ με το λευκό, αλλά δεν νομίζω να πείθει κανέναν.



up.
Υπόψιν την ερώτηση την έχω κάνει εδώ και κανα μήνα, ούτε η ΔΕ δεν αργεί τόσο. :roll:

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η δημοκρατία των οικονομικα ενήμερων είναι δημοκρατία συμφεροντολόγων χτυπημένων στην φτερούγα, που νομίζουν ότι με 12 ψωρο ευρώ έχουν δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν εις βάρος των υπολοίπων. Πρέπει η δημοκρατία και το δικαίωμα ψήφου να αποσυνδεθεί από οποιοδήποτε οικονομικό συσχετισμό, μιας και η δημοκρατία είναι αυτή που ορίζει την οικονομία και όχι το αντίστροφο. Και φυσικά, όχι δανεικά, μια δημοκρατία χρεωμένη στο χρήμα του κοινοβουλευτισμού είναι όμηρος του και δεν λειτουργεί. Αυτός άλλωστε ήταν και ο στόχος των λαμόγιων, του φασιστικού μπλοκ το οποίο δυστυχώς οι πειρατές δεν έχουν ακόμα ξεράσει. Οι φασίστες επιδίωξαν και πέτυχαν να χρεώσουν με κοινοβουλευτικό χρήμα την πειρατική δημοκρατία για να μπορούν να την ελέγχουν.


Τα αποτελέσματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μου βγήκε το συμπέρασμα που ήλπιζα να βγάλω.
Δεν βγαίνει όμως και το αντίθετο συμπέρασμα, μιας και το 15,15% που ψήφισε ΟΧΙ σε σχέση με το 20% που ψήφισε ΝΑΙ είναι σχετικά κοντά ως αριθμοί.
Το μόνο που έχω να σημειώσω είναι ότι όσον αφορά την αποχή , εκεί οι μη οικονομικά ενήμεροι απείχαν περισσότερο.Η αποχή είναι δείκτης είτε αδιαφορίας, είτε ένδειξης του ΟΧΙ (ότι δεν αρέσει η ψηφοφορία). Αλλά δεν μπορούμε να αποδείξουμε τι από τα δύο είναι.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και enros, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες