Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το κόμμα, να συζητήσουμε, να κάνετε ερωτήσεις και να πάρετε απαντήσεις.
plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Δημοσίευσηαπό plessas » 22 Σεπ 2012, 12:15

Αφού αρχίζει να σχηματίζεται η ομάδα νομικών, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στις συμβάσεις του ΕΟΠΥΥ με τις εταιρείες που ανέλαβαν να κλείνουν τηλεφωνικά τα ραντεβού και να μας πείτε αν σωστά καταλαβαίνουμε ότι αυθαιρετούν για τη χρονοχρέωση σε κινητά;

viewtopic.php?f=145&t=2111
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Δημοσίευσηαπό James » 22 Σεπ 2012, 13:28

random έγραψε:Είμαι περίεργος να ακούσω τις σοφίες τους. Ανώνυμους νομικούς στην ομάδα δέχεστε; :mrgreen:

Είμαι περίεργος να δώ τι θα πεις αν φας χυλόπιτα .....τι έγινε τελειώσανε τα χάπια? καιρό είχες να μας τα σπάσεις.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Δημοσίευσηαπό chprokop » 22 Σεπ 2012, 14:25

plessas έγραψε:Αφού αρχίζει να σχηματίζεται η ομάδα νομικών, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στις συμβάσεις του ΕΟΠΥΥ με τις εταιρείες που ανέλαβαν να κλείνουν τηλεφωνικά τα ραντεβού και να μας πείτε αν σωστά καταλαβαίνουμε ότι αυθαιρετούν για τη χρονοχρέωση σε κινητά;

viewtopic.php?f=145&t=2111


Εφόσον προβλέπεται ρητά οτι μόνο στις κλήσεις από σταθερά ισχύει η χρέωση ανα κληση, συναγεται οτι στις λοιπές κλήσεις
είναι ελεύθεροι να χρεωνουν ο,τι θελουν. Θα συμφωνησω με την απαντηση τους (τη διαβασα στο blog σου).

Δεν ξερω αν παραβιαζεται καμια διαταξη τηλεπικοινωνιακου δικαιου (ειναι πολυ συνθετο και δεν εχω ασχοληθει).
Αν θελεις παντως να ρωτησουμε στην αρμοδια ανεξαρτητη Αρχη (ΕΕΤΤ) ειμαστε στη διαθεση σου.

Δεν νομιζω παντως οτι εχουμε νομικο ερεισμα, μια και μου φαινεται λογικο στις λοιπες κλησεις (οπου χρεωνονται οι ιδιοι απο τους εχοντες την γραμμη)
να διαμορφωνουν ελευθερα την τιμη.

Εξαλλου, υπαρχει παντα η εναλλακτικη να κλεισεις επιτοπου ραντεβου.

Πολιτικα βεβαια υπαρχει μειζον θεμα γιατι να αχρηστευουμε τις δομες του Δημοσιου στο βωμο των ιδιωτικοποιησεων. Δεν ξερω και καμια που
να ηταν καλυτερη για τον καταναλωτη απο την προηγουμενη κατασταση (αναφερομαι στις προσφατες).

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 22 Σεπ 2012, 21:24

random έγραψε:Είμαι περίεργος να ακούσω τις σοφίες τους. Ανώνυμους νομικούς στην ομάδα δέχεστε; :mrgreen:


Όταν φτιάχνεις παστίτσιο, την ζάχαρη και το κακάο τα βάζεις πριν την μπεσαμέλ ή μετά;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

random
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 09 Σεπ 2012, 12:34
Επικοινωνία:

Re: Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Δημοσίευσηαπό random » 23 Σεπ 2012, 02:05

Dimitris Zappas έγραψε:
random έγραψε:Είμαι περίεργος να ακούσω τις σοφίες τους. Ανώνυμους νομικούς στην ομάδα δέχεστε; :mrgreen:

Είμαι περίεργος να δώ τι θα πεις αν φας χυλόπιτα .....τι έγινε τελειώσανε τα χάπια? καιρό είχες να μας τα σπάσεις.



ρωτάω αν θέλουν, για να προστατευτούν οι ίδιοι επαγγελματικά, αφού δηλώσουν συμμετοχή στην ομάδα και πιστοποιηθούν ως νομικοί, μετά να ανακατέψουν τα login_name μεταξύ τους έτσι ώστε κανείς να μην μπορεί να συσχετίσει το login_name κάποιου με το πραγματικό του όνομα. Έτσι εμείς θα ξέρουμε ότι μιλάει νομικός, κανείς όμως δεν θα ξέρει ποιός ακριβώς είναι.
Για δική τους προστασία το λέω, για να μπορούν να μιλάνε πιό ελεύθερα οι άνθρωποι. Αν βέβαια δεν το θέλουν δικαίωμά τους. Ενώ αν το θελήσουν και κάποιοι (οι γνωστοί άγνωστοι που μόνο πειρατές δεν είναι) τους το απαγορέψουν, ας βρουν κάποιο τρόπο να μας ενημερώσουν για αυτή την απαγόρευση, για να έχουμε ένα ακόμα στοιχείο για το ποιός κρύβεται πίσω από αυτό το κομματικό μόρφωμα (που μόνο πειρατικό δεν θα είναι σε αυτή την περίπτωση).

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Δημοσίευσηαπό chprokop » 23 Σεπ 2012, 10:16

Δημητρη, ξεκαρδιστικα πραγματα ακουγονται εδω μεσα!
Φανταζεσαι οι νομικοι να χρειαζονταν ανωνυμια για να λειτουργησουν????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Να σαι καλα ρε random !

random
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 09 Σεπ 2012, 12:34
Επικοινωνία:

Re: Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Δημοσίευσηαπό random » 24 Σεπ 2012, 01:31

chprokop έγραψε:Δημητρη, ξεκαρδιστικα πραγματα ακουγονται εδω μεσα!
Φανταζεσαι οι νομικοι να χρειαζονταν ανωνυμια για να λειτουργησουν????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Να σαι καλα ρε random !


εσύ μπορεί να μην το φαντάζεσαι.
ένας νομικός όμως που ενδεχομένως να έχει έρθει σε στενή επαφή τρίτου τύπου με υψηλά ιστάμενα (παρα)δικαστικά κυκλώματα ίσως να το φαντάζεται, και να μην γελάει σαν και σένα.
Το παρα με την έννοια του ....παρά. ;)

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Δημοσίευσηαπό manos_ » 24 Σεπ 2012, 01:47

Ρε παιδιά, δηλαδή ήμαρτον. Τόσοι νομικοί εδώ μέσα, κανείς δεν έχει διαβάσει για το wikinomio;
Είναι το πρώτο που χρειάζεται κανείς για το pirategov
και είναι κάτι που αφήνει αξία στην κοινωνία.

Τόσοι νομικοί, πέρα από την πρόσβαση σε ηλεκτρονική μορφή των νόμων
και χέρια για μοίρασμα της δουλειάς, μπορούν να παρέχουν με μεγάλη σιγουριά
και τις διασυνδέσεις των νόμων και των άρθρων που σχετίζονται μεταξύ τους,
πχ ποιος νόμος έχει παραθυράκι λόγω του τάδε κλπ.

Όποιος δεν ξέρει για τι πράγμα μιλάω να σηκώσει το χέρι.
Όποιος ξέρει να κάνει βήμα εμπρός.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 19 Μαρ 2013, 01:20

μετα τις σημερινες αναρτησεις του headofthebored και του baskin νομιζω οτι η λειτουργια της ομαδας
ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συγκροτηση της Ομαδας Νομικων

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 19 Μαρ 2013, 16:05

bucaneros A έγραψε:μετα τις σημερινες αναρτησεις του headofthebored και του baskin νομιζω οτι η λειτουργια της ομαδας
ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια.

..... Σαφήνεια!!!!
Σου λέει κάτι αυτό;

Στην τελική: Τι εννοείς "γέροντα";
Προσωπικά, με ενοχλούν οι αναρτήσεις που δεν είναι σαφείς.
....Θέλουμε να πούμε κάτι; Ας το πούμε!!!! Θα "ξεστραβώσει" και τους "αδαείς" αλλά....... ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ!!!!!

Τι σημαίνει: "... οι σημερινές αναρτήσεις του headoftheboared και του baskin νομίζω ότι η λειτουργία της ομάδας είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία";
Τι πρέπει να κάνει αυτή η "ομάδα", που δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα;

Εκτός και αν........

Όπως και να έχει, αδημονώ!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 23 και 0 επισκέπτες