Διαφορετικοί συνδυασμοί στον ίδιο δήμο

Συζητάμε και διαμορφώνουμε τις θέσεις του κόμματος.

Διαφορετικοί συνδυασμοί στον ίδιο δήμο

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 18 Μαρ 2014, 23:02

ekfrasi έγραψε:
mankasp έγραψε:
Προσωπικά στηρίζω τη προσπάθεια οποιουδήποτε πειρατή κατεβαίνει σε οποιονδήποτε δήμο.
Ως κόμμα, και το είπα στην προηγούμενη Δ.Ε., δεν θεωρώ πως πρέπει να δηλώσουμε στήριξη σε κανέναν.

Αυτό...

Παρομοίως!

Υ.Γ.: Εξαιρείται (για τεχνικούς λόγους!) η περίπτωση που κατεβαίνουν δύο Πειρατές στον ίδιο Δήμο ως αντίπαλοι!
Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Re: Πρωτοβουλία Πολιτών και Πειρατών Κεντρικής Αθήνας

Δημοσίευσηαπό Petros » 18 Μαρ 2014, 23:09

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:που κατεβαίνουν δύο Πειρατές στον ίδιο Δήμο ως αντίπαλοι!

Προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω πως νοούνται αντίπαλοι δύο άνθρωποι που αγωνίζονται για να κάνουν τον τόπο τους καλύτερο.
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM
Petros

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 18 Μαρ 2014, 23:51

Petros έγραψε:Προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω πως νοούνται αντίπαλοι δύο άνθρωποι που αγωνίζονται για να κάνουν τον τόπο τους καλύτερο.

Η έννοια αυτή απόκτησε περιεχόμενο, από τότε που η πολιτική άρχισε να μοιάζει πολύ με το ... ποδόσφαιρο.
Μιχάλης Μαντάς

Δημοσίευσηαπό mankasp » 19 Μαρ 2014, 00:11

Petros έγραψε:

Προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω πως νοούνται αντίπαλοι δύο άνθρωποι που αγωνίζονται για να κάνουν τον τόπο τους καλύτερο.

Ο Πειρατής Α τα βρίσκει με τον συνδυασμό 1 και ο πειρατής Β με τον συνδυασμό 2. Όπως και να έχει, εντελώς θεωρητικό και δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε.
https://twitter.com/e_kastrinakis
mankasp

Re: Διαφορετικοί συνδυασμοί στον ίδιο δήμο

Δημοσίευσηαπό Petros » 19 Μαρ 2014, 09:16

Αντιθέτως, νομίζω πως έχει νόημα να το μελετήσουμε ως ενδεχόμενο και να πάρουμε μια θέση στο ζήτημα πρωτού σταματήσει να είναι θεωρητικό μόνο
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
Petros

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 19 Μαρ 2014, 10:00

Petros έγραψε:Αντιθέτως, νομίζω πως έχει νόημα να το μελετήσουμε ως ενδεχόμενο και να πάρουμε μια θέση στο ζήτημα πρωτού σταματήσει να είναι θεωρητικό μόνο

Ας το μελετήσουμε λοιπόν Πέτρο:
- Πιο πάνω γράφεις: "Προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω πως νοούνται αντίπαλοι δύο άνθρωποι που αγωνίζονται για να κάνουν τον τόπο τους καλύτερο".
Η δική μου εξήγηση: Αν θέλουμε να πατάμε στη γη και όχι στα ... σύννεφα, πρέπει να διαπιστώσουμε ότι όταν οι σημερινοί πολιτικοί (των πειρατών μη εξαιρουμένων) λένε ότι "αγωνίζονται για να κάνουν τον τόπο τους καλύτερο" δεν εννοούν πάντα ακριβώς αυτό, αλλά τις περισσότερες φορές ότι "αγωνίζονται για να πετύχουν δικές τους προσωπικές επιδιώξεις, που δεν συμβαίνει πάντα να συμβαδίζουν με τα συμφέροντα του τόπου, μερικές φορές δε μπορεί να είναι και αντίθετα". Επομένως η περίπτωση να βρίσκονται σε αντίπαλους συνδυασμούς έχει και παραέχει, όπως καταλαβαίνεις, έννοια. Αυτό εννοώ εγώ πιο πάνω όταν σημειώνω ότι: "... η πολιτική άρχισε να μοιάζει πολύ με το ... ποδόσφαιρο", δηλαδή ποδοσφαιροποιήθηκε.
Δυστυχώς αυτές οι διαπιστώσεις δεν γίνονται κατά κανόνα την περίοδο πριν τις εκλογές, αλλά μετά την ... απομάκρυνση από την κάλπη, δηλαδή ήδη πολύ αργά και "εκ του αποτελέσματος".
- Πιο πάνω γράφεις: "Αντιθέτως, νομίζω πως έχει νόημα να το μελετήσουμε ως ενδεχόμενο και να πάρουμε μια θέση στο ζήτημα πρωτού σταματήσει να είναι θεωρητικό μόνο".
Η δική μου γνώμη είναι ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο να διερευνήσεις τις ... "κρυφές" επιδιώξεις του καθενός πολιτικού συνοδοιπόρου σου, από τη στιγμή που είναι γνωστό ότι ούτε της γυναίκας σου μπορείς (πολύ περισσότερο της γκόμενας), ούτε της αδελφής σου, (ίσως της μάνας σου, του πατέρα σου πιο δύσκολα) ούτε του φίλου σου, ούτε κανενός ... για να μην τα πολυλογούμε. Το γιατί συμβαίνει αυτό, είναι κάτι που μάλλον θα προσπαθήσεις και εσύ, όπως και όλοι μας, να το ανακαλύψεις σε όλο το υπόλοιπο του ... βίου σου από εδώ και πέρα, συνήθως χωρίς τελικό αποτέλεσμα. Δηλαδή φτάνοντας σιγά - σιγά στην ηλικία μου (γιατί θα φτάσεις οπωσδήποτε αν σταθείς λίγο τυχερός, που σου το εύχομαι) θα διαπιστώνεις καθημερινά ότι η απορία σου θα παραμένει (ελπίζω να διαψευστώ βέβαια, αλλά λίγο χλωμό το βλέπω).
Επομένως για ένα κόμμα (να μην ξεχνάμε και το θέμα μας) η σοφότερη απόφαση όταν αντιμετωπίζει ένα τέτοιο ενδεχόμενο είναι ή "να κάνει το κορόιδο" δηλαδή να μην υποστηρίξει κανέναν, ή "να ταχθεί με το μέρος αυτού που έχει τις περισσότερες πιθανότητες να εκλεγεί", δεδομένου ότι σε αυτή την περίπτωση θα εισπράξει και αυτό ένα μέρος αυτής της επιτυχίας και επομένως με αυτόν τον τρόπο θα "ευλογήσει τα γένια του". Γιατί μην ξεχνάμε ότι "και" τα κόμματα είναι μηχανισμοί που φροντίζουν κυρίως για το συμφέρον τους, όπου καταλήγουν σε "τελική ανάλυση" (όπως σημειώνει με έμφαση και ο θείος Κάρολος (δηλ. ο Μαρξ)) και όλες οι επονομαζόμενες ή εμφανιζόμενες ως "ιδεολογικές" αναζητήσεις.
Αυτά από εμένα για την ώρα. Ελπίζω να σε βοήθησα στις ... αναζητήσεις σου.
Μιχάλης Μαντάς

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 19 Μαρ 2014, 10:40

mankasp έγραψε:
Petros έγραψε:

Ο Πειρατής Α τα βρίσκει με τον συνδυασμό 1 και ο πειρατής Β με τον συνδυασμό 2. Όπως και να έχει, εντελώς θεωρητικό και δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε.

Και τι γίνεται όταν:
Ο Πειρατής Α τα συζητάει με τον Συνδυασμό 1 (στο πλαίσιο προεκλογικών επαφών βολιδοσκόπισης με πολλούς συνδυασμούς) και καταλήγει να τα "βρει" με τον Συνδυασμό 1 και ετοιμάζεται να τον υποστηρίξει (με κοινή ανακοίνωση)...
και ο Πειρατής Β βγαίνει και υποστηρίζει τον Συνδυασμό 1 (πριν ο Πειρατής Α και ο Συνδυασμός 1 βγάλουν την ανακοίνωση).
Και ο Συνδυασμός 1 έρχεται και ρωτάει τον Πειρατή Α "Τι διάολο συμβαίνει με εσάς τους Πειρατές;";

Κάτι που δεν είναι εντελώς θεωρητικό και έχει νόημα να το συζητήσουμε αφού συμβαίνει ήδη;
здравствуйте
Κομπειλάδας

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 19 Μαρ 2014, 10:47

Κομπειλάδας έγραψε:
Και τι γίνεται όταν:
Ο Πειρατής Α τα συζητάει με τον Συνδυασμό 1 (στο πλαίσιο προεκλογικών επαφών βολιδοσκόπισης με πολλούς συνδυασμούς) και καταλήγει να τα "βρει" με τον Συνδυασμό 1 και ετοιμάζεται να τον υποστηρίξει (με κοινή ανακοίνωση)...
και ο Πειρατής Β βγαίνει και υποστηρίζει τον Συνδυασμό 1 (πριν ο Πειρατής Α και ο Συνδυασμός 1 βγάλουν την ανακοίνωση).
Και ο Συνδυασμός 1 έρχεται και ρωτάει τον Πειρατή Α "Τι διάολο συμβαίνει με εσάς τους Πειρατές;";

Κάτι που δεν είναι εντελώς θεωρητικό και έχει νόημα να το συζητήσουμε αφού συμβαίνει ήδη;

Ή τα μπέρδεψες πολύ ή είναι πολύ μπερδεμένα από μόνα τους (πιθανολογώ το δεύτερο)! Οπότε αδυνατώ να απαντήσω αν δεν ... ξεμπερδευτούνε πρώτα λίγο, ώστε να ... συμπεριλαμβάνονται στις έτσι κι αλλιώς περιορισμένες ξεμπερδευτικές δυνατότητές μου. :lol: :lol: :lol:
Μιχάλης Μαντάς

Δημοσίευσηαπό Petros » 19 Μαρ 2014, 18:40

Παιδιά γιατί να τα κάνουμε δύσκολα εφόσον μπορούν να γίνουν εύκολα;

Εγώ επιμένω ότι η θέση μας πρέπει να είναι ότι: Τα πολιτικά κόμματα δεν πρέπει να έχουν εμπλοκή με τις αυτοδιοικητικές εκλογές και ο καθένας-μετά από διάλογο και διαδικασίες που επιτρέπουν και προωθούν τη συμμετοχή- να κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον τόπο του.
Petros

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 19 Μαρ 2014, 20:36

Petros έγραψε:Παιδιά γιατί να τα κάνουμε δύσκολα εφόσον μπορούν να γίνουν εύκολα;

Για τον απλούστατο λόγο ότι "το καλύτερο για τον τόπο σου" περνάει μέσα από "κομματικές διαδρομές" είτε το θέλεις είτε όχι.
Η γνώμη μου είναι ότι η ακομμάτιστη τοπική αυτοδιοίκηση είναι καθαρά "ιδεαλιστική" και καθόλου "ρεαλιστική" θέση.
Τα ήδη τεκταινόμενα εντός του πειρατικού, που για να μην κρυβόμαστε, κομματικά είναι "βρέφος" ακόμη, επιβεβαιώνουν του λόγου το αληθές. Σκέψου δηλαδή τι έχει να γίνει έτσι και φτάσουμε στο σημείο να εκπροσωπούμε κανένα 10%! "Όνειρα θερινής νυκτός" θα μου πεις, αλλά "ποτέ μη λες ποτέ" θα σου απαντήσω εγώ. Τότε να δεις τι έχει να γίνει και πόσο ακομμάτιστη θα είναι για τους Πειρατές η Τοπική Αυτοδιοίκηση! Έχεις αντίρρηση;
Μια ολοκληρωμένη συζήτηση σε άλλο πεδίο, (δηλ. όχι σε φόρουμ), θα δώσει (σωστότερα θα αποκαλύψει) πιστεύω και άλλες πολύ ενδιαφέρουσες πλευρές του ζητήματος.
Μιχάλης Μαντάς

Επόμενο

Επιστροφή στο Διαμόρφωση πολιτικής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης