IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 19 Ιούλ 2015, 13:22

3)ορίζεις τα ΙΟU με αναλογία 1-1 σε ευρώ μη διαπραγματεύσιμα στο χρηματιστήριο.

φάουλ...
Ακόμα και αν κρατήσεις με νόμο σταθερή την ισοτιμία του νομίσματος, θα ανεβαίνουν οι τιμές στα αγαθά (ανατιμήσεις), οπότε έχεις το ίδιο αποτέλεσμα....υποτίμηση, διολίσθηση, έμμεση.....εσύ πες την όπως θες .
Αν έχεις 8 ευρώ ή 8 IOU και σήμερα παίρνεις ένα κιλό κρέας και φτάσει 80 IOU ή 80 ευρώ το κιλό πάλι ακριβό θα είναι. Θα έχει υποτιμηθεί το IOU/ευρώ 10 φορές......ή ανατιμηθεί το κρέας 10 φορές, ίδιο αποτέλεσμα βγάζει.

Τα παραπάνω δεν τα διάβασα καθόλου γιατί βαριέμαι τα μεγάλα ποστ. Επίσης μόνο από το τελευταίο εύκολα κρίνω ότι και τα υπόλοιπα είναι μπούρδες, άσχετα αν τα είπαν καθηγητές. Στο χαρτί κάνω πράξεις κι εγώ (έχω την σχετική φήμη εδώ μέσα), η πραγματικότητα όμως λέει άλλα.
Μην επιχειρηματολογήσεις άλλο δεν θα απαντήσω.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

newpamelina

Re: IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 19 Ιούλ 2015, 13:32

Voyager-1 έγραψε:
3)ορίζεις τα ΙΟU με αναλογία 1-1 σε ευρώ μη διαπραγματεύσιμα στο χρηματιστήριο.

φάουλ...
Ακόμα και αν κρατήσεις με νόμο σταθερή την ισοτιμία του νομίσματος, θα ανεβαίνουν οι τιμές στα αγαθά (ανατιμήσεις), οπότε έχεις το ίδιο αποτέλεσμα....υποτίμηση, διολίσθηση, έμμεση.....εσύ πες την όπως θες .
Αν έχεις 8 ευρώ ή 8 IOU και σήμερα παίρνεις ένα κιλό κρέας και φτάσει 80 IOU ή 80 ευρώ το κιλό πάλι ακριβό θα είναι. Θα έχει υποτιμηθεί το IOU/ευρώ 10 φορές......ή ανατιμηθεί το κρέας 10 φορές, ίδιο αποτέλεσμα βγάζει.

Τα παραπάνω δεν τα διάβασα καθόλου γιατί βαριέμαι τα μεγάλα ποστ. Επίσης μόνο από το τελευταίο εύκολα κρίνω ότι και τα υπόλοιπα είναι μπούρδες, άσχετα αν τα είπαν καθηγητές. Στο χαρτί κάνω πράξεις κι εγώ (έχω την σχετική φήμη εδώ μέσα), η πραγματικότητα όμως λέει άλλα.
Μην επιχειρηματολογήσεις άλλο δεν θα απαντήσω.


Θα υπάρχει ΝΟΜΟΣ που θα υποχρεώνει την συναλλαγή σε ΙΟU , δεν θα μπορεί να αρνηθεί ένας να πουλήσει ή να αγοράσει σε ΙΟU αντί για ευρώ, γιατί θα τον πάνε μέσα!!!
Θα έχουμε δύο νομίσματα στους λογαριασμούς μας, το ευρώ και το IOU. Αυτό που λες "Θα έχει υποτιμηθεί το IOU/ευρώ 10 φορές" δεν στέκει, το ευρώ θα είναι πάντα ευρώ και όποιος κρατάει τα ευρώ, θα έχει λεφτά! To IOU θα υποτιμηθεί σε σχέση με τις συναλλαγές με το εξωτερικό, αλλά για το εσωτερικό ο νόμος θα κρατάει το ΙΟU στην ίδια ισοτιμία με το ευρώ. Και δεδομένου ότι θα είναι απαγορευμένες οι συναλλαγές με χαρτονομίσματα, δεν θα μπορεί να υπάρξει μαύρη αγορα!

Τέλος αυτό ακριβώς θέλουμε, οι τιμές για τα εισαγόμενα προϊόντα να ανέβουν, και να επικρατήσουν τα προϊόντα της εσωτερικής αγοράς. Το κράτος, θα αγοράζει (ή θα επιδοτεί) μόνο αν είναι απαραίτητα όσα έρχονται από έξω ! Έτσι θα σωθούμε, τέρμα τα ZARAS και τα ρούχα, τέρμα και τα γκατζετάκια!

Τι να επιχειρηματολογήσεις ρε πεταλούδα;;;

Το σχέδιο το υποστηρίζει οικονομολόγος καθηγητής πανεπιστημίου με ειδίκευση σε bitcoin και θεωρία παιγνίων!!
Εσένα τον άσχετο θα ακούσω που έχεις επηρεαστεί από τα κανάλια της διαπλοκής ή μήπως θα ακούσω τους τζιφροκαμένους;;;;
Όταν σε 3 χρόνια θα πάμε αναγκαστικά σε αυτό το σχέδιο, αφού πρώτα έχουμε ξεπουλήσει όλη την δημόσια περιουσία, τότε θα είναι αργά.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.... :(

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 19 Ιούλ 2015, 14:11

Επίσης αυτό ακριβώς θέλουμε, οι τιμές για τα εισαγόμενα προϊόντα να ανέβουν, και να επικρατήσουν τα προϊόντα της εσωτερικής αγοράς.
Το κράτος, θα αγοράζει (ή θα επιδοτεί) μόνο αν είναι απαραίτητα όσα έρχονται από έξω !

Ποια γκατζετάκια λες; Εδώ μιλάμε για τρόφιμα. Ούτε σε φακές, φασόλια, πατάτες, λεμόνια δεν έχουμε επάρκεια.
Το κράτος με τι θα επιδοτεί αυτά που θα εισάγονται; Θα πληρώνει την διαφορά στην εισαγωγή τους; Τα συναλλαγματικά αποθέματα δεν είναι αιώνια.
Πιστεύεις έναν φαντασμένο καθηγητή με υπέρμετρο εγώ που κυνηγάει την δημοσιότητα για να πουλήσει και μερικά βιβλία.
Αν είναι τόσο καλή η θεωρία του γιατί δεν την ακολουθεί το 90% της Αφρικής και της Ασίας να σωθούνε, που έχουν και λιγότερες διατροφικές και καταναλωτικές ανάγκες (χωρίς γκατζετάκια) ;
Ακριβώς !! όπως το κατάλαβες, το ίδιο με μας συμβαίνει, ούτε αυτές παράγουν την τροφή που καταναλώνουν και εισάγουν τρόφιμα, φάρμακα, πληρώνοντας σε δολλάρια ή άλλο "σκληρό" νόμισμα και όχι σε δικό τους IOU. Ή αν δεν το κάνουν πεθαίνουν από λιμό.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

newpamelina

Re: IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 19 Ιούλ 2015, 14:13

Voyager-1 έγραψε:
Επίσης αυτό ακριβώς θέλουμε, οι τιμές για τα εισαγόμενα προϊόντα να ανέβουν, και να επικρατήσουν τα προϊόντα της εσωτερικής αγοράς.
Το κράτος, θα αγοράζει (ή θα επιδοτεί) μόνο αν είναι απαραίτητα όσα έρχονται από έξω !

Ποια γκατζετάκια λες; Εδώ μιλάμε για τρόφιμα. Ούτε σε φακές, φασόλια, πατάτες, λεμόνια δεν έχουμε επάρκεια.
Το κράτος με τι θα επιδοτεί αυτά που θα εισάγονται; Θα πληρώνει την διαφορά στην εισαγωγή τους; Τα συναλλαγματικά αποθέματα δεν είναι αιώνια.
Πιστεύεις έναν φαντασμένο καθηγητή με υπέρμετρο εγώ που κυνηγάει την δημοσιότητα για να πουλήσει και μερικά βιβλία.
Αν είναι τόσο καλή η θεωρία του γιατί δεν την ακολουθεί το 90% της Αφρικής και της Ασίας να σωθούνε, που έχουν και λιγότερες διατροφικές και καταναλωτικές ανάγκες (χωρίς γκατζετάκια) ;
Ακριβώς !! όπως το κατάλαβες, το ίδιο με μας συμβαίνει, ούτε αυτές παράγουν την τροφή που καταναλώνουν και εισάγουν τρόφιμα, φάρμακα, πληρώνοντας σε δολλάρια ή άλλο "σκληρό" νόμισμα και όχι σε δικό τους IOU. Ή αν δεν το κάνουν πεθαίνουν από λιμό.


Πας καλά; Δεν αρκούν τα συναλλαγματικά αποθέματα από τις καταθέσεις των ελλήνων τα οποία θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το κράτος εξαιτίας της κρατικοποίησης των τραπεζών, για να μπορούμε καλύψουμε τις ανάγκες μας σε τροφή και φάρμακα;

Μα τι ρωτάω; Προφανώς και δεν πας καλά!
Τελευταία επεξεργασία από 1 και newpamelina, έχει επεξεργασθεί 19 φορά/ες συνολικά

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 19 Ιούλ 2015, 14:15

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία....

Τον καθρέπτη κοίταζες ;
Ότι βάζεις εδώ μέσα, χρόνια τώρα, είναι μασημένη τροφή (μας έχεις τρελάνει στα quote)που την καταπίνεις. Κρίση δικιά σου δεν έχεις;
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

newpamelina

Re: IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 19 Ιούλ 2015, 14:16

Voyager-1 έγραψε:
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία....

Τον καθρέπτη κοίταζες ;
Ότι βάζεις εδώ μέσα, χρόνια τώρα, είναι μασημένη τροφή (μας έχεις τρελάνει στα quote)που την καταπίνεις. Κρίση δικιά σου δεν έχεις;


Σταμάτησαν τα επιχειρήματα βλέπω, μόνο η προσωπική επίθεση σε σώζει. Τα ίδια κάνουν και στον Γιάνη.

Ξαναρωτάω:
Δεν αρκούν τα συναλλαγματικά αποθέματα από τις καταθέσεις των ελλήνων τα οποία θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το κράτος εξαιτίας της κρατικοποίησης των τραπεζών, για να μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες μας σε τροφή, ενέργεια, όπλα και φάρμακα;

Οι οικονομολόγοι λένε ναι, αυτούς ακούω και όχι εσένα!

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 19 Ιούλ 2015, 14:18

Πας καλά; Δεν αρκούν τα συναλλαγματικά αποθέματα από τις καταθέσεις των ελλήνων για να καλύψουμε τις ανάγκες μας σε τροφή και φάρμακα;

Ότι θες λες; Δεν υπάρχει τίποτα στις τράπεζες, άδεια κτίρια είναι. Το πολύ 1 δις έχουν. Πόσο θα διαρκέσει αυτό;
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

newpamelina

Re: IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 19 Ιούλ 2015, 14:19

Voyager-1 έγραψε:
newpamelina έγραψε:Δεν αρκούν τα συναλλαγματικά αποθέματα από τις καταθέσεις των ελλήνων τα οποία θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το κράτος εξαιτίας της κρατικοποίησης των τραπεζών, για να μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες μας σε τροφή, ενέργεια, όπλα και φάρμακα;;;;

Ότι θες λες; Δεν υπάρχει τίποτα στις τράπεζες, άδεια κτίρια είναι. Το πολύ 1 δις έχουν. Πόσο θα διαρκέσει αυτό;


Αυτά είναι προπαγάνδα των καναλιών! Έχει πολλά ευρώ η τράπεζα της ελλάδος! Απλά είναι ιδιωτικό χρήμα όπως και η ίδια η τράπεζα της ελλάδος (την ξεπούλησαν και αυτή με τα μνημόνια οι προδότες!!) και εκεί ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημα!

Πρέπει να κρατικοποιηθεί η τράπεζα της ελλάδος και οι τράπεζες γενικότερα. Πρέπει η δημοκρατία να επικρατήσει της σημερινής οικονομιας. Γιατί μετά το μνημόνιο δεν έχουμε μια "δημοκρατική οικονομία" αλλά μια "ολιγαρχική οικονομία των δανειστών".

Πρέπει οι πολίτες να ξαναπάρουν τον έλεγχο της οικονομίας στα χέρια τους και το χρήμα να επανέλθει και να γίνει αυτό που είχε αρχικά σχεδιαστεί, ως ένα λογιστικό μέσο διευκόλυνσης των συναλλαγών των πολιτών και όχι ως ένα μέσο που οδηγεί στην ολιγαρχία και στην υποδούλωση.

newpamelina

Re: IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 19 Ιούλ 2015, 21:18

http://www.ilfattoquotidiano.it/2015/07 ... e/1887971/

μετάφραση της πλάκας έγραψε:Ελλάδα, μιλάει Βαρουφάκης: «Κανείς δεν πιστεύει σε αυτή τη συμφωνία. Τσίπρας έχει παραδοθεί, έχω μείνει και να παλέψει για την αιτία της χώρας "

Συνέντευξη με τον πρώην Υπουργό Οικονομικών, συνοδεύεται από βραβευμένος με Νόμπελ στα οικονομικά Joseph Stiglitz. Τύψεις; «Όχι, είμαστε τα θύματα. Τα όργανα που έχουν κακοποιηθεί και ασφυξία. Αλέξης συνειδητοποίησε να έχει ένα όπλο." Όσο για το μέλλον, θα είναι μέσα στο ΣΥΡΙΖΑ: «Νομίζω ότι είμαι με τις βουλευτικές περισσότερες ψήφους σε όλη την Ελλάδα στις τελευταίες εκλογές Από τα πρόσφατα γεγονότα Ο ρόλος μου είναι να ενισχυθεί».

"Πάω για διακοπές στην Κέρκυρα. Δεν είμαι εδώ για να σας δώσει συμβουλές, αλλά γνώρισα κάποιους φίλους. "Joseph Stiglitz, ο βραβευμένος με Νόμπελ στα οικονομικά, κάθεται σε μεγάλη δερμάτινη καρέκλα στο λόμπι του ένα από τα ξενοδοχεία με θέα στην πλατεία Συντάγματος. Δίπλα του είναι ο πρώην υπουργός Οικονομικών, Γιάννης Βαρουφάκης. Το απόγευμα πριν από δύο ημέρες, λίγο πριν είχε ανακοινωθεί τον ανασχηματισμό του υπουργικού συμβουλίου , ο Stiglitz συναντήθηκε επίσης με τον Πρωθυπουργό ελληνική Αλέξης Τσίπρας. «Το ευρωπαϊκό σχέδιο είναι λάθος - είπε ο Νόμπελ - δημιουργεί ανισότητες, χωρίς την επίλυση του προβλήματος: το χρέος. Θα πρέπει να αποκατασταθεί, αυτό είναι πλέον αποδεκτό από πολλά μέτωπα . " Ο Stiglitz δίνει ένα φάκελο με ένα σημαντικό μπουκάλι κόκκινο κρασί στο Βαρουφάκης, και πριν από την αναχώρηση, προσθέτει: «Βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τη μεγαλύτερη τραπεζική αργία που έχω δει ποτέ στην Ευρώπη, κάτι πρέπει να γίνει, αλλά οι επιλογές σας δεν θα οδηγήσει σε πρόοδο που αναμένεται ". Ενώ ο καθηγητής πηγαίνει στους ανελκυστήρες Βαρουφάκης σηκώνεται και λέει: «Έχετε στη διάθεσή σας τρεις ερωτήσεις".

Έχει λάβει πολλές επικρίσεις για τις αποφάσεις της, οι οποίες έχουν καθυστερήσει τη συμφωνία ...
Η Ελλάδα ήταν ήδη σε κατάσταση πτώχευσης πριν έρθουμε στην κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, τι συνέβη μετά ήταν μια πολιτική απόφαση για την εκλογή μας. Οι αποφάσεις της ΕΚΤ μας έχουν βάλει σε μια γωνιά από την πρώτη μέρα. Παρά τις μεγάλες προσπάθειες που έχουμε κάνει αυτά υπήρξαν και πέντε μήνες δεν διαπραγματεύονται. Δεν ενδιαφέρονταν για την εξεύρεση συμφωνίας, το μόνο που ήθελε να πέσει ή να ταπεινώσουν μας μας αναγκάζει να παραδοθούν. Ήταν μια δικτατορική κίνηση στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Νομίζω ότι ο τρόπος που υποβλήθηκαν σε θεραπεία, αν και είχαμε πολύ μέτρια προτάσεις, ήταν ένα πλήγμα για την ιδέα της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης. Η Ευρωπαϊκή Ένωση πέρασε από την ιστορία της και έχει σκοτώσει την ψυχή του.

Μην νομίζετε ότι έχετε την ευθύνη; Δεν τύψεις;
Απολύτως καμία. Όλοι κάνουμε λάθη, αλλά είμαστε τα θύματα. Τα όργανα που έχουν κακοποιηθεί και έπνιξε μέχρι δώσαμε. Η κυβέρνηση δεν έκανε τίποτα για να συμβάλει στην οικονομική ύφεση, λόγω της έλλειψης ρευστότητας. Αυτό επιβλήθηκε πολιτικά, να σαμποτάρουν την μόνη ευρωπαϊκή κυβέρνηση που σηκώθηκε ενάντια στον παραλογισμό των μακροοικονομικών και κοινωνικών απανθρωπιά.

Το αποτέλεσμα είναι η δημιουργία νέων χρεών. Τώρα υπάρχει περιθώριο να ζητήσει για μια περικοπή του χρέους;
Όχι, εκείνοι που λένε ότι αυτό δεν έχει κοιτάξει τι έχει συμβεί. Το 2010, το κράτος Ελλήνων πτώχευσε. Οι ευρωπαϊκές δυνάμεις έχουν αποφασίσει ότι η λύση ήταν, με νέα δάνεια, δημιουργώντας το μεγαλύτερο χρέος στην ευρωζώνη , με αφερέγγυα, παρέχεται «λιτότητας της χώρας αυξάνεται. Αυτό έχει μειωθεί το «πρωτογενές πλεόνασμα, με την οποία θα πρέπει να πληρώσει τα παλιά και νέα χρέη. Και ως εκ τούτου η καταστροφή. Να μας από την πρώτη μέρα είχαμε ζητήσει ένα λογικό, ούτε σωστό ούτε αριστερά: το χρέος αναδιαρθρώθηκε.

Τσίπρας ξεφορτώθηκε της;
Μήπως δεν θέλετε να απαλλαγείτε από μένα. Ο ίδιος συνειδητοποίησε ότι είχε ένα όπλο και θα μπορούσαν να επιλέξουν εάν θα εκτελεστεί ή παράδοση. Αποφάσισε ότι η δεύτερη επιλογή ήταν η καλύτερη στρατηγική. διαφωνώ και έχω παραιτηθεί. Αλλά καταλαβαίνω ότι στην δύσκολη κατάσταση που ήταν, γι 'αυτό είμαστε ενωμένοι. Ό, τι ζητούσαμε ήταν μια ευκαιρία να μεταρρυθμίσουμε τη χώρα μας.

Υπήρχε ένα ανασχηματισμό του υπουργικού συμβουλίου. Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι στο εκτελεστικό που μοιράζεται την άποψή του, δηλαδή ότι δεν εγκρίνει το πρόγραμμα των πιστωτών;
Κανείς δεν πιστεύει σ 'αυτή τη συμφωνία. Ξέρω ότι ο Τσίπρας δεν πιστεύει σε αυτό το πρόγραμμα που επιβλήθηκε στην κυβέρνηση . Ένα πρόγραμμα που ο πρωθυπουργός έχει χαρακτηριστεί ως καταστροφική. Είναι μια θλιβερή ημέρα εκείνη κατά την οποία μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση μπαίνει μπροστά από τη δυνατότητα ποτέ να βλέπουμε πιο ξανανοίξει τράπεζες, αν όχι αποδοχή των φορολογικών μεταρρυθμίσεων που δεν έχουν κανένα νόημα.

Ο πρωθυπουργός δεν ήθελε οι τεχνικοί στην κυβέρνηση, θα ήταν χρήσιμο για την εφαρμογή αυτού του προγράμματος;
Αυτή η ερώτηση δεν έχει νόημα. Υπάρχουν τεχνικά μέτρα που μπορεί να τρέξει ένα πρόγραμμα δεν είναι εφικτή. Μπορεί να υπάρχουν μηχανικοί και οι φυσικοί που εργάζονται ενάντια στη βαρύτητα, αλλά η βαρύτητα πάντα θα κερδίσει. Αυτό το πρόγραμμα θα αποτύχει, δεν έχει σημασία ποιος θα εργαστούν για την υλοποίησή της. Στην πραγματικότητα έχει ήδη αποτύχει. Επεκτείνετε την κρίση στο μέλλον και αναμένουμε να λυθεί είναι παράλογη. Ούτε καν ο Γερμανός υπουργός Βόλφγκανγκ Σόιμπλε πιστεύει σε αυτό το πρόγραμμα . Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο δεν το πιστεύει και προβάλλει το χρέος θα ανέλθει στο 200%. Η συμφωνία έχει επιβληθεί για εκδίκηση. Η Ευρώπη έχει αναγνωρίσει τα λάθη της και συνέχισε να πιέζει για ένα πρόγραμμα γνωρίζοντας ότι απέτυχε.

Νιώθει καθήκον συγγνώμη από τους Έλληνες για τις αποφάσεις της;
61,5% ψήφισε μαζί μου, για το Όχι στην εν λόγω συμφωνία.

Υπήρξαν διαδηλώσεις τις τελευταίες ημέρες, πολλοί δεν καταλαβαίνουν γιατί ψήφισε όχι στο δημοψήφισμα ...
Παραιτήθηκα το βράδυ του δημοψηφίσματος, επειδή η κυβέρνηση έκανε ένα λάθος με το να μην χρησιμοποιούν το αποτέλεσμα για να πιέσει τους πιστωτές. Καταλαβαίνω, όμως, ο Τσίπρας και οι συνεργάτες μου, οι οποίοι έθεσαν τα χέρια τους και να αποδεχθεί τη συμφωνία. Δεν υπάρχει πλέον η επαναστατική από Τσίπρα, ούτε αυτός για μένα, ήταν μια δύσκολη επιλογή. Οι Ευρωπαίοι θα πρέπει να είναι πολύ δυσαρεστημένος για το τι έχει γίνει σε μια μικρή, υπερήφανη χώρα που έχει υποφέρει για πέντε χρόνια και θα αναγκαστούν να υποφέρουν πολύ περισσότερο. Ένα πράγμα που δεν έχει τίποτα να κάνει με το να γίνει η Ευρώπη ένα καλύτερο μέρος για να ζει.

Μπορείτε τιμωρήθηκαν για το τι θα μπορούσε να συμβεί στις εκλογές στην Πορτογαλία, την Ισπανία και την Ιρλανδία;
Είναι μια καλή ερώτηση, αλλά εγώ προτιμώ να μην σχολιάσω.

Τι θα κάνει στο μέλλον; Θα επιστρέψει στη ζωή που έκανε πριν;
Παραιτήθηκα επειδή η κυβέρνηση δεν ήταν έτοιμη να δώσει δύναμη για να έρθει από κανένα δημοψήφισμα. Είμαι μέλος του Κοινοβουλίου και είναι εδώ για να μείνει και ο ρόλος μου θα είναι περισσότερο από ενισχύεται από τα γεγονότα αυτά. Υπάρχουν 140.000 άνθρωποι που ψήφισαν για μένα, νομίζω ότι είμαι με τις βουλευτικές περισσότερες ψήφους σε όλη την Ελλάδα στις τελευταίες εκλογές. Του χρωστάω, θα μείνω εδώ, θα πρέπει να αγωνιστούμε για την ελληνική αιτία και 61,5% που ψήφισε όχι στο δημοψήφισμα.

Θα παραμείνει στο ΣΥΡΙΖΑ ή να δημιουργήσετε ένα νέο κόμμα;
Σίγουρα με ΣΥΡΙΖΑ.



Δηλαδή πόσο γκάου πρέπει να είναι κάποιος και αντί να πιστεύει τον Γιάνη και τον Joseph Stiglitz (NOBEL οικονομίας!!!), να πιστεύει τα κανάλια, τους τζιφροκαμένους και τον ....voyager;;;;

Αλλά είπαμε, η ανθρώπινη βλακεία είναι άπειρη!

newpamelina

Re: IOU και νέο Νόμισμα. Η ευκαιρία χάθηκε!

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 19 Ιούλ 2015, 23:49

Πωλ Κρούγκμαν έγραψε:«Η πρόβλεψή μου είναι ότι ή η Ελλάδα θα λάβει την μείωση ή αναδιάρθρωση του τεράστιου χρέους της ή θα αναγκαστεί να βγει από την Ευρωζώνη. Όποια κι αν είναι η τακτική που θα ακολουθηθεί εγώ ποντάρω τα χρήματα μου στο Grexit»


Paul Craig Roberts έγραψε:Δεν γνωρίζω αν οι Έλληνες κατανόησαν τι σημαίνει αυτή η συμφωνία με τη οποία ο πρωθυπουργός τους παρέδωσε την χώρα στην ληστρική Ευρώπη. Πολύ γρήγορα θα καταλάβουν ότι πλέον δεν θα τους επιτρέπεται να ζουν σε μια ανεξάρτητη χώρα, ότι πλέον τους έχουν κάνει την μαύρη αποικία των ξένων τραπεζιτικών ομίλων, ότι η χώρα τους είναι μια υποθήκη σε ένα χρέος που πότε δεν θα μπορεί να εξοφληθεί. Ο Έλληνας πρωθυπουργός μέσα σε μια εβδομάδα ανέτρεψε την ελληνική ψήφο και παρέδωσε την χώρα στους ξένους λεηλατητές της με αρχή τον κ Σόιμπλε, που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να βάλει χέρι στον ενεργειακό πλούτο της Ελλάδας.

Αλλά η Ελλάδα είναι μόνο η αρχή. Οι Έλληνες θα εκδιωχτούν από την πατρίδα τους, από μια οικονομία που θα έχει κατέρρευσει, θα κατάρρευσει το συστήμα κοινωνικής πρόνοιας, η ανεργία θα εκτιναχτεί σε δυσθεώρητα ύψη καθώς οι επιβαλλόμενες ιδιωτικοποιήσεις θα προσφέρουν σε ξένα χέρια τις μεγάλες οικονομικές μονάδες της χώρας. Αυτό το ελληνικό παράδειγμα θα ακολουθήσει μια σειρά άλλων χωρών στην Ευρώπη που περιμένουν υπονομευτικά την δική τους καταστροφή.

Το ολοκαύτωμα του 21ου αιώνα έχει αρχίσει με εναρκτήριο λάκτισμα την Ελλάδα και την ελληνική προδοσία από το ελληνικό πολιτικό σύστημα που πρόδωσε με τον πιο αναίσχυντο τρόπο την χώρα και τον ίδιο τον λαό της.

Το παιχνίδι όμως δεν έχει τελειώσει, μόλις τώρα αρχίζει. Η θανατηφόρα συμφωνία σε βάρος της Ελλάδας είναι αδύνατο να γίνει αποδεκτή από τους Έλληνες και το πιο εντυπωσιακό είναι πως ολόκληρη η ανθρωπότητα κρέμεται από την αντίδραση τους στο endgame της μαύρης παγκόσμιας ελίτ.

Από τους Έλληνες έλαχε σήμερα να κρίνεται το μέλλον όλης της ανθρωπότητας!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες