Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 04 Σεπ 2014, 14:42

Τα "τραπεζάκια" αντιτίθενται στην διαγραφή των αιωνίων φοιτητών γιατί την θεωρούν "εντατικοποίηση των σπουδών".... Όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν τι λέω.
;)
здравствуйте

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Petros » 04 Σεπ 2014, 20:06

Vassilis Perantzakis έγραψε:Δεν είναι τόσο απλό Πέτρο. Φυσικά και υπάρχει διοικητικό και γραφειοκρατικό κόστος από τους ανενεργούς φοιτητές.

Ποιο; το ότι υπάρχει ένας φάκελος και μια καταχώρηση στο LDAP του ιδρύματος;
Φέρε σε παρακαλώ ένα παράδειγμα, γιατί μεγαλύτερο είναι το κόστος σε ανθρωποώρες που θα δημιουργήσουν οι διαγραφές (δεν το πηγαίνω μακριά, αναλογίσου μόνο το κλείσιμο φακέλων και τη διαγραφή χρηστών από τα LDAPs που προανέφερα...)
Vassilis Perantzakis έγραψε:Αλλιώς και η διαγραφή τους δεν έχει κανένα νόημα. Είτε είναι είτε όχι θα ήταν το ίδιο πράγμα. Τι συζητάμε λοιπόν; Είναι κάτι εκδικητικό η διαγραφή; Το κάνουν γιατί δεν έχουν κάτι άλλο να ασχοληθούν; Δεν είναι έτσι...

Εγώ το έχω κατάλαβει... Μη μου το λες. Η μήπως δεν είναι το πρώτο ή το τελευταίο άνευ ουσίας που γίνεται;

Vassilis Perantzakis έγραψε:Τώρα, το τι πρόκειται να έρθει, έχει να κάνει με το περιβάλλον που θα δημιουργήσουμε.

Πήγαινε στις σχολές μια μέρα και δες τι επικρατεί: Σε ένα μεγάλο βαθμό θα δεις παιδιά που σπουδάζουν χωρίς να ξέρουν γιατί, ή σπουδάζουν αυτό που ήθελαν οι γονείς τους, ή απλά σπουδάζουν επειδή εκεί πέρασαν ελπίζοντας ότι κάπου θα καταλήξει όλο αυτό, ή επειδή το πτυχίο/επάγγελμα αυτό έχει υψηλό prestige. Οι κοινωνικές συνθήκες που το δημιούργησαν όλο αυτό δημιουργούν και ένα μεγάλο αριθμό αιώνιων φοιτητών.
Δεν θα λύσει όλα τα προβλήματα, αλλά το να διορθώσεις το παραπάνω (με το να προσφέρεις σωστό προσανατολισμό όσο ακόμα είναι νωρίς) θα είναι ένα καλό βήμα για να σταματήσεις να έχεις αιώνιους.

Vassilis Perantzakis έγραψε:Αν ξεκινάμε με αφορισμούς, δεν μπορώ να συζητήσω. Όσο για τα ξένα πανεπιστήμια που δίνουν bachelor με σπουδές στην Ελλάδα, τα ελάχιστα που έχουν σοβαρότητα θα έπρεπε να είναι η βάση για τον κανόνα και τις συνθήκες που θα δημιουργήσουμε. Δεν θα με χαλούσε καθόλου! Όσο όμως αφορίζουμε και δεν υπάρχει ο κανόνας και οι συνθήκες, τα σοβαρά θα είναι μειοψηφία πράγματι...

Δεν έκανα αφορισμούς, μια κατάσταση περίγραψα. Δεν χρειάζεται να είναι μεγάλος μάντης κανείς για να δει λίγο παρακάτω...
Πχ, Η Vakalo είναι μια καλή σχολή, (ίσως να υπάρχουν και κάνα δυο ακόμα) μετά από εκεί, (δυστυχώς) το χάος...

Κομπειλάδας έγραψε:Τα "τραπεζάκια" αντιτίθενται στην διαγραφή των αιωνίων φοιτητών γιατί την θεωρούν "εντατικοποίηση των σπουδών".... Όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν τι λέω.
;)

εγώ είμαι τραπεζάκι ή το τραπεζάκι είναι εγώ;
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Ρύθμιση για διαγραφές φοιτητών από τις σχολές.

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 04 Σεπ 2014, 21:07

@Petros καμία σχέση....

Και να προσθέσω κάτι (αν και έχει αναφερθεί). Τα πανεπιστημιακά ιδρύματα "επιχορηγούνται" από το Κράτος σύμφωνα με το αριθμό εγγεγραμμένων φοιτητών τους. Οπότε κάντε τους υπολογισμούς σας....

Κάτι αντίστοιχο γίνεται με το μπάχαλο των μετεγγραφών από την μια σχολή στην άλλη (από μια πόλη σε μια άλλη). Η σχολή από όπου φεύγουν οι φοιτητές (με τις μετεγγραφές) συνεχίζει να "επιχορηγείται" για αυτούς, ενώ η σχολή που δέχεται αυτούς τους φοιτητές, όχι.

Το μπάχαλο θα συνεχίσει να υπάρχει όσο το Κράτος, εκτός από την επιχορήγηση συνεχίζει να θέλει να "κυβερνά" και τις σχολές (έμμεσα ή/και άμεσα), με τον κάθε (μα τον κάθε) Υπουργό Παιδείας να κάνει τα δικά του πειράματα για να δείξει ότι κάνει έργο. "Στου κασίδι το κεφάλι..."
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες