Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 29 Ιαν 2014, 19:27

.... που σήμερα, για άλλη μια φορά ήταν στην επικαιρότητα, θα ήθελα τα σχόλια των Πειρατών, ιδίως όσων έχουν διάθεση να διεκδικήσουν την ψήφο των πολιτών,
είτε στην Ευρωβουλή είτε στην τοπική αυτοδιοίκηση!
Αιτία αυτό:http://www.zougla.gr/greece/article/katedafisis-ke-lipo8imies-967742

Ρωτώ: Είναι χρήσιμο/ουσιαστικό/ανθρώπινο βρε αδελφέ, αυτό που συνέβη σήμερα;
Να ξεσπιτώνονται συνάνθρωποί μας επειδή "τόλμησαν" να βάλουν ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι τους;
Η αντίθεσή μας στις πατέντες (έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί) είναι δεδομένη! (θαρρώ).
..... Μήπως, το καθεστώς που ισχύει για την στέγαση θα πρέπει να έχει ανάλογη αντιμετώπιση από μέρους μας;;;;
Για να κλείσω:
Λυπάμαι όταν ξεσπιτώνουν ανθρώπους έτσι, βίαια, μόνο και μόνο επειδή δεν "πειθάρχησαν" και δεν έβγαλαν άδεια από την πολεοδομία!!!
Ένα χώρο να στεγαστούν έψαχναν/ψάχνουν!
Αναρωτιέμαι: Άρα, εγώ που διεκδικώ εξορθολογισμό των κανόνων, των σχετικών με τα πνευματικά δικαιώματα, μήπως πρέπει να "απλώσω" τις διεκδικήσεις μου και στα "δικαιώματα επιβίωσης";

Η ερώτησή μου απευθύνεται ευθέως στους υποψήφιους Πειρατές!!
(προσωπικά, θα κριθεί η ψήφος μου από τις απαντήσεις τους)


Υ.Γ. Μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε να ανοίξουμε άλλη μία ενότητα σχετική με κοινωνικά θέματα;
Το "έχωσα" εδώ γιατί δεν βρήκα άλλο "νήμα" που να είναι κατάλληλο.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 29 Ιαν 2014, 19:55

Έχουμε δύο δεδομένα
α)Το σύνταγμα ορίζει ότι όλοι είναι ίσοι απέναντι στους νόμους, άρα ορθώς το κράτος έπραξε να "συμμορφώσει" τους παραβάτες που έχτισαν χωρίς άδεια.
β)Επίσης το σύνταγμα λέει ότι το κράτος έχει την ευθύνη να παρέχει στους πολίτες του βασικές υπηρεσίες ή την πρόσβαση σε αυτές για όλους. Υπηρεσίες όπως η υγεία, η εκπαίδευση, η στέγη, η εργασία, η τροφή. Αν όχι απευθείας το κράτος, τότε μέσω των δομών κοινωνικής πρόνοιας που εποπτεύει (συμπληρώνω εγώ).

Εν ολίγοις η θέση μου είναι ότι έπρεπε πρώτα να φροντίσει να τους στεγάσει ή να τους υποδείξει άλλο χώρο, πριν προχωρήσει στην κατεδάφιση των "σπιτιών" τους.

Υ.Γ. Σου αρκεί Βασίλη;
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 29 Ιαν 2014, 20:00

Εν ολίγοις η θέση μου είναι ότι έπρεπε πρώτα να φροντίσει να τους στεγάσει ή να τους υποδείξει άλλο χώρο, πριν προχωρήσει στην κατεδάφιση των "σπιτιών" τους.

Υ.Γ. Σου αρκεί Βασίλη;


ΑΥΤΟ φυσικά και μου αρκεί!!
..... Όμως, μην μείνει μεταξύ ημών των δυό ;) ;) ;) ;)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 29 Ιαν 2014, 20:37

laskaris_vasilis έγραψε:.... που σήμερα, για άλλη μια φορά ήταν στην επικαιρότητα, θα ήθελα τα σχόλια των Πειρατών, ιδίως όσων έχουν διάθεση να διεκδικήσουν την ψήφο των πολιτών,
είτε στην Ευρωβουλή είτε στην τοπική αυτοδιοίκηση!
Αιτία αυτό:http://www.zougla.gr/greece/article/katedafisis-ke-lipo8imies-967742

Ρωτώ: Είναι χρήσιμο/ουσιαστικό/ανθρώπινο βρε αδελφέ, αυτό που συνέβη σήμερα;
Να ξεσπιτώνονται συνάνθρωποί μας επειδή "τόλμησαν" να βάλουν ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι τους;
Η αντίθεσή μας στις πατέντες (έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί) είναι δεδομένη! (θαρρώ).
..... Μήπως, το καθεστώς που ισχύει για την στέγαση θα πρέπει να έχει ανάλογη αντιμετώπιση από μέρους μας;;;;
Για να κλείσω:
Λυπάμαι όταν ξεσπιτώνουν ανθρώπους έτσι, βίαια, μόνο και μόνο επειδή δεν "πειθάρχησαν" και δεν έβγαλαν άδεια από την πολεοδομία!!!
Ένα χώρο να στεγαστούν έψαχναν/ψάχνουν!
Αναρωτιέμαι: Άρα, εγώ που διεκδικώ εξορθολογισμό των κανόνων, των σχετικών με τα πνευματικά δικαιώματα, μήπως πρέπει να "απλώσω" τις διεκδικήσεις μου και στα "δικαιώματα επιβίωσης";

Η ερώτησή μου απευθύνεται ευθέως στους υποψήφιους Πειρατές!!
(προσωπικά, θα κριθεί η ψήφος μου από τις απαντήσεις τους)


Υ.Γ. Μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε να ανοίξουμε άλλη μία ενότητα σχετική με κοινωνικά θέματα;
Το "έχωσα" εδώ γιατί δεν βρήκα άλλο "νήμα" που να είναι κατάλληλο.


Βασίλη, η ιστορία των αυθαιρέτων είναι πολύ "βαριά".
Ένας από τους λόγους, είναι και το ότι υπάρχουν πολλά είδη αυθαιρεσιών, που δεν μπορούν όλα να μπουν στο ίδιο τσουβάλι.
Π.χ. αυθαιρεσία είναι το να κάνεις λίγο μεγαλύτερη τη βεράντα σου από αυτό που λέει η άδεια σου, αυθαιρεσία είναι να πας να κτίσεις ολόκληρο σπίτι και μάλιστα βιλάρα μέσα σε έκταση που είναι χαρακτηρισμένη ως δασική και τις περισσότερες φορές δεν είναι καν δική σου.
Στην πραγματικότητα όλες οι αυθαιρεσίες, μικρές ή μεγάλες, έχουν την ρίζα τους στην αβελτηρία του κράτους που δεν φροντίζει να εφαρμόζονται οι νόμοι που θεσπίζει και η νοοτροπία των κατά τόπους κομματαρχών (κοτζαμπασισμός) που ψηφοθηρούν "τακτοποιώντας" δεόντως τους αυθαιρετούντες.
Επειδή γνωρίζω σε πολύ μεγάλο βάθος το θέμα, πολύ συνοπτικά μπορώ να σου σημειώσω ότι η δική μου θέση επ' αυτού είναι η εξής:
Το κράτος πρέπει να αποφασίσει να κάνει μια βαθιά τομή που θα περιλαμβάνει τα εξής:
1) Καταγραφή όλων των αυθαιρεσιών που έχουν υπάρξει στο παρελθόν.
2) Αξιολόγηση αυτών ώστε να κριθεί ποιες από αυτές μπορούν να νομιμοποιηθούν, με καταβολή βέβαια των ανάλογων προστίμων κ.λ.π. (Ένας τέτοιος αυθαιρετούχος είμαι κι εγώ). :D
3) Εξαφάνιση (κατεδάφιση) όσων δεν γίνεται για διάφορους λόγους να νομιμοποιηθούν και σε ορισμένες (μόνο) περιπτώσεις αποζημίωση των ιδιοκτητών είτε καθ' ολοκληρία είτε σε τμήμα του συνόλου, εφ' όσον με κάποιο τρόπο μπορεί να αποδειχθεί η "συνενοχή" του κράτους στην αυθαιρεσία με οποιοδήποτε τρόπο (χρηματισμός υπαλλήλων πολεοδομιών, παρεμβάσεις πολιτικών κ.λ.π.).
Σ.Σ.: Για να μη με χαρακτηρίσεις ως αιθεροβάμονα θα πρέπει να σου σημειώσω ότι δεν πιστεύω ότι εντός του δικού μου βιολογικού κύκλου, που οσονούπω τελειώνει, πρόκειται να απολαύσω μια τέτοια ... "κοσμογονία" από την πατρίδα μου.
Τώρα στο εάν το κόμμα μας μπορεί και πρέπει να έχει θέση επάνω σε αυτό το θέμα η άποψή μου είναι πολύ συγκεκριμένη:
Και για αυτό το θέμα και για οποιοδήποτε άλλο που έχει ευρεία κοινωνική ανταπόκριση, το κάθε κόμμα οφείλει να έχει θέση, αλλά μόνο όταν μέσα από σοβαρή πολιτική ζύμωση στο εσωτερικό του έχει καταφέρει να φέρει στην επιφάνεια όλες τις πλευρές που το απαρτίζουν ώστε όταν τα μέλη του που θα ψηφίσουν για να εγκρίνουν ή να απορρίψουν το κάθε τι να είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο γνώστες του τι σημαίνει το ένα ή το άλλο.
Κατ' εμένα σε αυτό δεν χωράει καμία έκπτωση, με την έννοια ότι κάθε άλλο ευκαιριακό και πρόχειρο είναι απλός "λαϊκισμός".
Όπως καταλαβαίνεις για μια τέτοια διαδικασία χρειάζεται πολύς χρόνος, βασανιστική επεξεργασία, οπωσδήποτε συνδρομή ειδικών και πολύ κουράγιο.
Νομίζω ότι έγινα σαφής.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 29 Ιαν 2014, 20:51

Τώρα στο εάν το κόμμα μας μπορεί και πρέπει να έχει θέση επάνω σε αυτό το θέμα

Συγνώμη....... Δεν ζήτησα από το κόμμα να τοποθετηθεί!!!
Ζήτησα να τοποθετηθούν οι υποψήφιοι!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 29 Ιαν 2014, 21:25

Βασίλη, η ιστορία των αυθαιρέτων είναι πολύ "βαριά".
Ένας από τους λόγους, είναι και το ότι υπάρχουν πολλά είδη αυθαιρεσιών, που δεν μπορούν όλα να μπουν στο ίδιο τσουβάλι

Λογικό λάθος κατά την γνώμη μου!!
Διότι στην ίδια λογική, κάποιος που υπεραμύνεται της κατάστασης, ως έχει, σχετικά με τις πατέντες, θα αντιπαραβάλλει τον ίδιο προβληματισμό!!

Η τοποθέτησή μου είναι απλή:
Είμαστε αντίθετοι στους πνευματικούς/στεγαστικούς/ελευθεριακούς/βιωτικούς/ και δεν ξέρω τι άλλο περιορισμούς ιδίως όταν επιβάλλονται όχι χάριν του συνόλου αλλά ........;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 29 Ιαν 2014, 23:02

laskaris_vasilis έγραψε:
Η τοποθέτησή μου είναι απλή:
Είμαστε αντίθετοι στους πνευματικούς/στεγαστικούς/ελευθεριακούς/βιωτικούς/ και δεν ξέρω τι άλλο περιορισμούς ιδίως όταν επιβάλλονται όχι χάριν του συνόλου αλλά ........;


Θα μπορούσες να εξηγήσεις τι έπεται στις τελίτσες;;;;
Γιατί από όσο γνωρίζω ο νόμος για τα αυθαίρετα υπάρχει για να προστατέψει το σύνολο, εσύ ποιον οικάζεις ότι προστατεύει;;;;

Θεωρείς σωστή την νεοελληνική μαγκιά κάποιοι να καταπατούν τον νόμο έτσι γιατί γουστάρουν γιατί είναι μάγκες ενώ οι άλλοι είναι οι μαλάκες;;;;;

Εσύ τί θα έλεγες στους χιλιάδες, πραγματικά πένητες που πραγματικά δεν έχουν στέγη, αλλά δεν ξεπετάξαν ένα αυθαίρετο, είτε γιατί σεβαστήκαν τον νόμο και δεν τον καταπατήσαν, είτε γιατί δεν ήταν μάγκες μικροαστοί και δεν είχαν ούτε τα στοιχειώδη να κτίσουν έστω και παράγκα.
Πές μου κοιτώντας τους στα μάτια, τί ακριβώς απόφαση θα έπαιρνες;;;;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό Petros » 29 Ιαν 2014, 23:33

Εδώ συμφωνώ με Κώτσο
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό mankasp » 29 Ιαν 2014, 23:51

Παρά πολύ περιληπτικά. Τα αυθαίρετα θα έπρεπε να ισοπεδωθούν εδώ και χρόνια είτε είναι βίλες είτε παράγκες.
Επίσης είμαι κατά τις οποιασδήποτε νομιμοποίησης αυθαίρετου μέσω πληρωμής κάποιου πρόστιμου.
Το αν κάποιος χτίζει αυθαίρετο γιατί δεν έχει που να μείνει είναι παράλογο. Εκτός αν είμαστε Ινδία. Η λύση είναι το επίδομα ενοικίου, εργατικές κατοικίες και άλλα παρόμοια μέτρα.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Ιαν 2014, 00:04

Kotsos έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:
Η τοποθέτησή μου είναι απλή:
Είμαστε αντίθετοι στους πνευματικούς/στεγαστικούς/ελευθεριακούς/βιωτικούς/ και δεν ξέρω τι άλλο περιορισμούς ιδίως όταν επιβάλλονται όχι χάριν του συνόλου αλλά ........;


Θα μπορούσες να εξηγήσεις τι έπεται στις τελίτσες;;;;
Γιατί από όσο γνωρίζω ο νόμος για τα αυθαίρετα υπάρχει για να προστατέψει το σύνολο, εσύ ποιον οικάζεις ότι προστατεύει;;;;

Θεωρείς σωστή την νεοελληνική μαγκιά κάποιοι να καταπατούν τον νόμο έτσι γιατί γουστάρουν γιατί είναι μάγκες ενώ οι άλλοι είναι οι μαλάκες;;;;;

Εσύ τί θα έλεγες στους χιλιάδες, πραγματικά πένητες που πραγματικά δεν έχουν στέγη, αλλά δεν ξεπετάξαν ένα αυθαίρετο, είτε γιατί σεβαστήκαν τον νόμο και δεν τον καταπατήσαν, είτε γιατί δεν ήταν μάγκες μικροαστοί και δεν είχαν ούτε τα στοιχειώδη να κτίσουν έστω και παράγκα.
Πές μου κοιτώντας τους στα μάτια, τί ακριβώς απόφαση θα έπαιρνες;;;;

Επειδή, μιλάς προσωπικά μαζί μου, απαντώ:
1) Οι "τελίτσες" υπονοούν τα πολιτικά συμφέροντα (hello!!!!)
2) Για πες μου με ποιον τρόπο ο νόμος για τα αυθαίρετα προστατεύει το σύνολο; Μήπως να σου θυμίσω πότε πρωτοδιαμορφώθηκε/εκπονήθηκε;
Μήπως έχεις ακουστά για την περίοδο "Καραμανλή" (του πρεσβύτερου) όπου ήταν υπουργός δημόσιων έργων;
3) ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, καταπάτησα τον "νόμο" όχι από μαγκιά!! Ανάγκα!!
4) Όσους πένητες συνάντησα στην ζωή μου (μέσα σε αυτούς και εγώ), πάνω από τον "νόμο" έβαλαν την επιβίωση, την δική τους και της οικογένειάς τους!!
Επειδή είμαι "παλιός", έχω προλάβει την Ελλάδα και τους 'Ελληνες "προ ευδαιμονίας"!! Τότε που ψάχναμε κάπου να στεγάσουμε την ύπαρξή μας! Προφανώς, για κάποιους από εμάς, τώρα πια, έπαψε να υπάρχει το πρόβλημα αλλά,
αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ταυτίζουμε τους συνανθρώπους μας που ακόμα έχουν πρόβλημα στέγασης (...... Ναι φίλε "αμερικανάκι" υπάρχουν και σήμερα τέτοιοι), με την αριστοκρατία που εσύ υπονοείς!
Μην βάζεις όλα τα "κεράσια" στο ίδιο καλάθι!!...... Με εκπλήσσεις!!!!!!! Αν μη τι άλλο, η επιστημονική σου ιδιότητα δεν θα σου επέτρεπε τέτοιες "ρηχές" τοποθετήσεις!
5) Τους κοιτώ ΟΛΟΥΣ μας στα μάτια!! Δεν μας ξεχωρίζω, τους πολίτες, σε "καλούς" και "κακούς"..... Το "διαίρει και βασίλευε" δεν περνάει σε εμένα!!!
Τελευταία επεξεργασία από 1 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 30 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες