Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Ιαν 2014, 00:04

Kotsos έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:
Η τοποθέτησή μου είναι απλή:
Είμαστε αντίθετοι στους πνευματικούς/στεγαστικούς/ελευθεριακούς/βιωτικούς/ και δεν ξέρω τι άλλο περιορισμούς ιδίως όταν επιβάλλονται όχι χάριν του συνόλου αλλά ........;


Θα μπορούσες να εξηγήσεις τι έπεται στις τελίτσες;;;;
Γιατί από όσο γνωρίζω ο νόμος για τα αυθαίρετα υπάρχει για να προστατέψει το σύνολο, εσύ ποιον οικάζεις ότι προστατεύει;;;;

Θεωρείς σωστή την νεοελληνική μαγκιά κάποιοι να καταπατούν τον νόμο έτσι γιατί γουστάρουν γιατί είναι μάγκες ενώ οι άλλοι είναι οι μαλάκες;;;;;

Εσύ τί θα έλεγες στους χιλιάδες, πραγματικά πένητες που πραγματικά δεν έχουν στέγη, αλλά δεν ξεπετάξαν ένα αυθαίρετο, είτε γιατί σεβαστήκαν τον νόμο και δεν τον καταπατήσαν, είτε γιατί δεν ήταν μάγκες μικροαστοί και δεν είχαν ούτε τα στοιχειώδη να κτίσουν έστω και παράγκα.
Πές μου κοιτώντας τους στα μάτια, τί ακριβώς απόφαση θα έπαιρνες;;;;

Επειδή, μιλάς προσωπικά μαζί μου, απαντώ:
1) Οι "τελίτσες" υπονοούν τα πολιτικά συμφέροντα (hello!!!!)
2) Για πες μου με ποιον τρόπο ο νόμος για τα αυθαίρετα προστατεύει το σύνολο; Μήπως να σου θυμίσω πότε πρωτοδιαμορφώθηκε/εκπονήθηκε;
Μήπως έχεις ακουστά για την περίοδο "Καραμανλή" (του πρεσβύτερου) όπου ήταν υπουργός δημόσιων έργων;
3) ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, καταπάτησα τον "νόμο" όχι από μαγκιά!! Ανάγκα!!
4) Όσους πένητες συνάντησα στην ζωή μου (μέσα σε αυτούς και εγώ), πάνω από τον "νόμο" έβαλαν την επιβίωση, την δική τους και της οικογένειάς τους!!
Επειδή είμαι "παλιός", έχω προλάβει την Ελλάδα και τους 'Ελληνες "προ ευδαιμονίας"!! Τότε που ψάχναμε κάπου να στεγάσουμε την ύπαρξή μας! Προφανώς, για κάποιους από εμάς, τώρα πια, έπαψε να υπάρχει το πρόβλημα αλλά,
αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ταυτίζουμε τους συνανθρώπους μας που ακόμα έχουν πρόβλημα στέγασης (...... Ναι φίλε "αμερικανάκι" υπάρχουν και σήμερα τέτοιοι), με την αριστοκρατία που εσύ υπονοείς!
Μην βάζεις όλα τα "κεράσια" στο ίδιο καλάθι!!...... Με εκπλήσσεις!!!!!!! Αν μη τι άλλο, η επιστημονική σου ιδιότητα δεν θα σου επέτρεπε τέτοιες "ρηχές" τοποθετήσεις!
5) Τους κοιτώ ΟΛΟΥΣ μας στα μάτια!! Δεν μας ξεχωρίζω, τους πολίτες, σε "καλούς" και "κακούς"..... Το "διαίρει και βασίλευε" δεν περνάει σε εμένα!!!
Τελευταία επεξεργασία από 1 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 30 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Ιαν 2014, 00:16

Εκτός αν είμαστε Ινδία

Η Ινδία, είναι κάτι κακό; Προτεκτοράτο ήταν (το παλεύει να μην είναι πια) και αυτή η χώρα!
.... Ας προσγειωθούμε!!!!
Οι "Βερσαλλίες" έπεσαν!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό mankasp » 30 Ιαν 2014, 00:47

laskaris_vasilis έγραψε:
Εκτός αν είμαστε Ινδία

Η Ινδία, είναι κάτι κακό; Προτεκτοράτο ήταν (το παλεύει να μην είναι πια) και αυτή η χώρα!
.... Ας προσγειωθούμε!!!!
Οι "Βερσαλλίες" έπεσαν!


Πήγα και είδα από κοντά τι είναι η Ινδία. Ακόμα προτεκτοράτο είναι.
https://twitter.com/e_kastrinakis

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Ιαν 2014, 01:02

mankasp έγραψε:Πήγα και είδα από κοντά τι είναι η Ινδία. Ακόμα προτεκτοράτο είναι.

Η μισή αλήθεια είναι το απόλυτο ψέμα!!
.....Γιατί παραγκωνίζεις το..
Προτεκτοράτο ήταν (το παλεύει να μην είναι πια)

Και μιλάμε για την Ινδία!!!
Φαντάζομαι, καταλαβαίνεις/ουμε γιατί μέγεθος κουβεντιάζουμε!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 30 Ιαν 2014, 05:52

laskaris_vasilis έγραψε:
Kotsos έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:
Η τοποθέτησή μου είναι απλή:
Είμαστε αντίθετοι στους πνευματικούς/στεγαστικούς/ελευθεριακούς/βιωτικούς/ και δεν ξέρω τι άλλο περιορισμούς ιδίως όταν επιβάλλονται όχι χάριν του συνόλου αλλά ........;


Θα μπορούσες να εξηγήσεις τι έπεται στις τελίτσες;;;;
Γιατί από όσο γνωρίζω ο νόμος για τα αυθαίρετα υπάρχει για να προστατέψει το σύνολο, εσύ ποιον οικάζεις ότι προστατεύει;;;;

Θεωρείς σωστή την νεοελληνική μαγκιά κάποιοι να καταπατούν τον νόμο έτσι γιατί γουστάρουν γιατί είναι μάγκες ενώ οι άλλοι είναι οι μαλάκες;;;;;

Εσύ τί θα έλεγες στους χιλιάδες, πραγματικά πένητες που πραγματικά δεν έχουν στέγη, αλλά δεν ξεπετάξαν ένα αυθαίρετο, είτε γιατί σεβαστήκαν τον νόμο και δεν τον καταπατήσαν, είτε γιατί δεν ήταν μάγκες μικροαστοί και δεν είχαν ούτε τα στοιχειώδη να κτίσουν έστω και παράγκα.
Πές μου κοιτώντας τους στα μάτια, τί ακριβώς απόφαση θα έπαιρνες;;;;

Επειδή, μιλάς προσωπικά μαζί μου, απαντώ:
1) Οι "τελίτσες" υπονοούν τα πολιτικά συμφέροντα (hello!!!!)
2) Για πες μου με ποιον τρόπο ο νόμος για τα αυθαίρετα προστατεύει το σύνολο; Μήπως να σου θυμίσω πότε πρωτοδιαμορφώθηκε/εκπονήθηκε;
Μήπως έχεις ακουστά για την περίοδο "Καραμανλή" (του πρεσβύτερου) όπου ήταν υπουργός δημόσιων έργων;
3) ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, καταπάτησα τον "νόμο" όχι από μαγκιά!! Ανάγκα!!
4) Όσους πένητες συνάντησα στην ζωή μου (μέσα σε αυτούς και εγώ), πάνω από τον "νόμο" έβαλαν την επιβίωση, την δική τους και της οικογένειάς τους!!
Επειδή είμαι "παλιός", έχω προλάβει την Ελλάδα και τους 'Ελληνες "προ ευδαιμονίας"!! Τότε που ψάχναμε κάπου να στεγάσουμε την ύπαρξή μας! Προφανώς, για κάποιους από εμάς, τώρα πια, έπαψε να υπάρχει το πρόβλημα αλλά,
αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ταυτίζουμε τους συνανθρώπους μας που ακόμα έχουν πρόβλημα στέγασης (...... Ναι φίλε "αμερικανάκι" υπάρχουν και σήμερα τέτοιοι), με την αριστοκρατία που εσύ υπονοείς!
Μην βάζεις όλα τα "κεράσια" στο ίδιο καλάθι!!...... Με εκπλήσσεις!!!!!!! Αν μη τι άλλο, η επιστημονική σου ιδιότητα δεν θα σου επέτρεπε τέτοιες "ρηχές" τοποθετήσεις!
5) Τους κοιτώ ΟΛΟΥΣ μας στα μάτια!! Δεν μας ξεχωρίζω, τους πολίτες, σε "καλούς" και "κακούς"..... Το "διαίρει και βασίλευε" δεν περνάει σε εμένα!!!


Βασίλη, επειδή ηλικιακά δεν διαφέρουμε και πολύ, μην μου πουλάς το παραμυθάκι του Αγιάνη για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.

Και επειδή θυμάμαι αρκετά καλα, αυθαιρετα υπήρχαν στην Αττική σε κάποιες περιοχές των δυτικών προαστίων με Πειραιά πχ κερατσίνι, που χτίστηκαν πριν την δεκαετία του εξήντα από άτομα που κατεβήκαν από τα χωριά τους να δουλέψουν στην Αήνα που ανοίγαν βιοτεχνίες, και είναι πλέον όλα νόμιμα μετά το νόμο Τρίτση του 1983. ( ¨Αν το δηλώσεις μπορείς να το σώσεις ¨ αν τη θυμάσαι την διαφήμιση)
Άρα φτωχοί άστεγοι δεν υπάρχουν με παράνομα αυθαίρετα πλέον.
Τα αυθαίρετα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή είναι από νεόπλουτα πασοκόσκυλα που πιάσανε κάποια φράγκα στην περίοδο της "Αλλαγής" και θεωρήσαν ότι με την συμμετόχή τους στο κίνημα της Κλαδικής δεν είναι σαν τους άλλους τους μαλάκες που μέναν στο νοίκι και χτισαν πρώτη αλλά και δεύτερη εξοχική ( πανάθεμά τους ) κατοικία όπου μπορούσαν να αγοράσουν γή
Τι μέλη της Κλαδικής είμαστε αν δεν έχουμε δικό μας κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μας καταπατώντας κάθε νόμο, στην τελική έν το κόμμα το δικό μας και κάνουμε ότι θέλουμε.

Στα 45 χρόνια της ζωής μου δέν έχω δεί φτωχό πραγματικά και όχι στην φορολογική δήλωση, να έχει σπίτι αυθαίρετο. Οι πραγματικά φτωχοί παίρνανε πέντε Ελενιτ και μέναν μέσα και χέζαν στο βαρέλι έξω από το σπίτι, τώρα πως τα νεόπλουτα του ΠΑΣΟΚ την είδαν φτωχοί χτίζοντας σπίτια 100+ τετραγωνικά και μου κλαίγονται στα δελτία ειδήσεων, μόνο στην ελληνοφρένεια μπορώ να το αποδώσω.

Και επειδή σου αρέσει να πετάς ταμπελίτσες.
Με δύο γονείς υψηλόβαθμους δημοσίους υπαλλήλους και με το επαγγελμά μου , από την γέννησή μου μέχρι σήμερα μένω στο νοίκι, με μόνη ακίνητη ιδιοκτησία το σπίτι του παππού μου στο χωριό, 63 τετραγωνικά, κτισθέντων το 1946 επί των ερειπίων του σπιτιού που του κάψαν οι συμμορίτες ( επαναστάτες κατ´ εσένα) το 1945.
Νομίζεις δεν θα μπορούσα να ξεπετάξω ένα αυθέραιτο σε κάποιο χωράφι η να κτίσω σπίτι στο Πικέρμι που έχω γή αλλά όχι αρκετή για να κτίσω εκτός σχεδίου πόλης;
Ποιός αστυφύλακας, αγροφύλακας ή πολεοδόμος θα έγραφε τους γονείς μου με τη θέση που είχαν ή έμένα που είχα τόσους ανώτατους κυβερνητικούς υπαλλήλους (ιδιαίτερους και άνω) σαν ασθενείς;
Δυστυχώς για σενά όμως δεν διαπαιδαγωγήθηκα από τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου, ότι ο νόμος είναι ενδεικτικός του τί μου επιτρέπεται να κάνω και μπορώ να τον καταπατώ κατά το δωκούν.
Αντίθετα διαπαιδαγωγήθηκα ότι οφείλω να πειθαρχιών στους νόμους μέχρι να τους αλλάξω με τις διαδικασίες που μου ορίζει το Σύνταγμα και ότι η χώρα αυτή είναι το σπίτι μου, και οφείλω να της προσφέρω αυτό που μου αναλογεί σε χρήμα ( φόρους) και προσωπική θυσία και να μην κλέψω δραχμής δημοσίου χρήματος, έμμεσα ή άμεσα, γιατί είναι σαν να πριονίζω τα θεμέλια του σπιτιού μου.
Γί´αυτό και είμαι στην ξενιτιά αντί να είναι με χ σπίτια αυθαίρετα ή μη στην Ελλάδα και να παριστάνω τον εισοδηματία.

Μαθήματα ηθικής να κάνεις άλλη φορά στα πιτσιρίκια που σε παίρνει και δεν γνωρίζουν πράγματα και καταστάσεις. Σε μένα θα σε παρακαλούσα να κάνεις τουμπεκί ψιλοκομένο γιατί δεν σε παίρνει. Γνωρίζω πολλά και αντιλαμβάνομαι πολύ περισότερα για να πιστεύω σε παρθένες.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 30 Ιαν 2014, 06:45

Απάντηση Β για να μην λές ότι δεν σου απάντησα στα θέματα που έβαλες.

laskaris_vasilis έγραψε:Επειδή, μιλάς προσωπικά μαζί μου, απαντώ:

Εσύ έκανες την ερώτηση σε εσένα προσωπικά απαντάω.

laskaris_vasilis έγραψε:1) Οι "τελίτσες" υπονοούν τα πολιτικά συμφέροντα (hello!!!!)

Εσύ και ο Καζάκης και κάποιοι άλλοι ψεκασμένος βρίσκεται όλες τις θεωρίες συνωμοσίας, τα πρωτόκολα της Σιών και άλλα πολιτικά συμφέροντα τον πολιτικών, των Οβριών, των Αμερικάνων και άλλων σκοτεινών δημοκρατικών δυνάμεων.

laskaris_vasilis έγραψε:2) Για πες μου με ποιον τρόπο ο νόμος για τα αυθαίρετα προστατεύει το σύνολο; Μήπως να σου θυμίσω πότε πρωτοδιαμορφώθηκε/εκπονήθηκε;
Μήπως έχεις ακουστά για την περίοδο "Καραμανλή" (του πρεσβύτερου) όπου ήταν υπουργός δημόσιων έργων;

Εσένα σε πειράζει ποιός τον έφερε σε ψηφοφορία τον νόμο, σε ποιό πρυτανεία τρέφεται ή τρεφόταν ή αν ο νόμος έχει δίκαιο.
Τα αποτελέσματα της καταπάτησης του συγκεκριμένου νόμου τα ζούμε όλοι μας καθημερινά και θρηνούμε καταστροφές κάθε χρόνο.
Φταίει ο Καραμανλής και ο νόμος του ή τα αυθαίρετα που πνιγόμαστε με κάθε νεροποντή απο τα μπαζωμένα ρέματα και τα αυθαίρετα που χτίστηκαν πάνω σε αυτά ή που δεν υπάρχει πρόβλεψη για δημόσια γή, όπως δρόμους, πλατείες, διαβάσεις, σχολεία, εκκλησίες κ,α σε όλες τις μετά το 50 χτισμένες αστικές περιόχες;

laskaris_vasilis έγραψε:3) ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, καταπάτησα τον "νόμο" όχι από μαγκιά!! Ανάγκα!!

Βάφτισε το όπως θέλεις. Ανάγκασε σίγουρα δεν ήταν. Μόνο για τους διαφημιστές της MasterCard και τους νεοέλληνες οι επιθυμίες μας είναι και ανάγκες. Για τους υπόλοιπους εμάς κοινούς θνητούς είναι παπάτζες απατεώνων.
Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορούσες να μείνεις στο νοίκι;
Ανάγκη (θέλω να είμαι ιδιοκτήτης κεφαλαιούχος) από ανάγκη (είμαι άστεγος) έχει τεράστια διαφορά.

laskaris_vasilis έγραψε:4) Όσους πένητες συνάντησα στην ζωή μου (μέσα σε αυτούς και εγώ), πάνω από τον "νόμο" έβαλαν την επιβίωση, την δική τους και της οικογένειάς τους!!

Μετά τον ξανθόπουλο, εσύ Η οδύσσεια ενός κατατρεγμένου ή το Αμάρτησα για το παιδί μου της Μάρθας Κλάψα.
Υπάρχει διαφορά από το εύ ζην και την καλοπέραση στο επιβίωση. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα,
Αν ήσουν στην περίπτωση της επιβίωσης θα έμενες σε ένα κτίσμα από Ελενίτ όπως όλοι οι άνθρωποι που προσπαθούν να επιβιώσουν καί όχι σε σπίτι ( οι πιτσιρικάδες ίσως δεν ξέρουν τί είναι το ελενίτα αλλά δεν πειράζει εσύ ξέρεις)

laskaris_vasilis έγραψε:Επειδή είμαι "παλιός", έχω προλάβει την Ελλάδα και τους 'Ελληνες "προ ευδαιμονίας"!! Τότε που ψάχναμε κάπου να στεγάσουμε την ύπαρξή μας! Προφανώς, για κάποιους από εμάς, τώρα πια, έπαψε να υπάρχει το πρόβλημα αλλά,
αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ταυτίζουμε τους συνανθρώπους μας που ακόμα έχουν πρόβλημα στέγασης (...... Ναι φίλε "αμερικανάκι" υπάρχουν και σήμερα τέτοιοι), με την αριστοκρατία που εσύ υπονοείς!
Μην βάζεις όλα τα "κεράσια" στο ίδιο καλάθι!!...... Με εκπλήσσεις!!!!!!! Αν μη τι άλλο, η επιστημονική σου ιδιότητα δεν θα σου επέτρεπε τέτοιες "ρηχές" τοποθετήσεις!


Σου απάντησα παραπάνω.

laskaris_vasilis έγραψε:5) Τους κοιτώ ΟΛΟΥΣ μας στα μάτια!! Δεν μας ξεχωρίζω, τους πολίτες, σε "καλούς" και "κακούς"..... Το "διαίρει και βασίλευε" δεν περνάει σε εμένα!!!

Δεν διαιρώ άπλά ήθελα να δώ αν θα αισθανθείς ντροπή όταν θα βλέπεις κάποιο στα μάτια να πουλάς αυτές τις παπάτζες σαν τον Βασιλάκη Καΐλα.Δυστυχώς μου απέδειξες ακόμα μία φορά ότι δεν έχεις ίχνος τσίπας πάνω σου, αφού δεν θα ντεεπόσουν να πείς σε έναν φτωχό μεροκαματιάρη κοιτώντας τον στα μάτια ότι είναι Μαλάκας που δεν καταπατεί τον νόμο και δεν είναι μάγκας σαν και εσένα.
Λυπάμε που βρισκόμαστε στον ίδιο πολιτικό χώρο με τέτοιους νεοέλληνες με νοοτροπίες που καταστρέψαν την Ελλάδα και απειλούν κιόλας ότι θα τιμωρήσουν αν δεν τους κάνουν τα χατήρια.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Ιαν 2014, 10:00

Μήπως βρε "kotsos" μπήκες στην διαδικασία να δεις (από περιέργεια!) τις "βιλάρες" που γκρέμισαν ειδικά χθες;
Αν τις είχες δει, ή όποιος τις είδε, καταλαβαίνει αμέσως για ποιους "κεφαλαιούχους" μιλάς!!
Κτίσματα με "ελενίτ" ήταν και αυτά!!
Εσύ όμως τους ονόμασες δεν ξέρω και εγώ τι!
Τελευταία επεξεργασία από 1 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 30 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 30 Ιαν 2014, 10:02

laskaris_vasilis έγραψε:
Τώρα στο εάν το κόμμα μας μπορεί και πρέπει να έχει θέση επάνω σε αυτό το θέμα

Συγνώμη....... Δεν ζήτησα από το κόμμα να τοποθετηθεί!!!
Ζήτησα να τοποθετηθούν οι υποψήφιοι!!!!

Σε ένα συντεταγμένο κόμμα οι τοποθετήσεις των υποψηφίων βουλευτών δεν πρέπει να διαφέρουν από τη θέση του κόμματος.
Όταν αυτό δεν συμβαίνει, τότε δεν πρόκειται για κόμμα αλλά για συνονθύλευμα συμφερόντων που είναι διαφορετικό πράγμα.
Με άλλα λόγια το κάθε "φυσικό" πρόσωπο μπορεί να έχει προσωπική γνώμη, που να διαφέρει ουσιωδώς από τους πολιτικούς συνοδοιπόρους του. Το κάθε "πολιτικό" πρόσωπο όμως οφείλει να υπερασπίζεται την γνώμη του πολιτικού φορέα στον οποίο ανήκει άσχετα με το τι προσωπικά πιστεύει. Βεβαίως αυτό μπορεί να αλλάξει μόνο όταν το πολιτικό πρόσωπο διαφοροποιηθεί επίσημα παραιτούμενο από όλες τις κομματικές θέσεις τις οποίες εξ οφιτσίου κατέχει.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Μιχάλης Μαντάς, έχει επεξεργασθεί 30 φορά/ες συνολικά

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Με αφορμή το πογκρόμ ενάντια στα αυθαίρετα.....

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 30 Ιαν 2014, 10:14

laskaris_vasilis έγραψε:
Βασίλη, η ιστορία των αυθαιρέτων είναι πολύ "βαριά".
Ένας από τους λόγους, είναι και το ότι υπάρχουν πολλά είδη αυθαιρεσιών, που δεν μπορούν όλα να μπουν στο ίδιο τσουβάλι

Λογικό λάθος κατά την γνώμη μου!!
Διότι στην ίδια λογική, κάποιος που υπεραμύνεται της κατάστασης, ως έχει, σχετικά με τις πατέντες, θα αντιπαραβάλλει τον ίδιο προβληματισμό!!

Η τοποθέτησή μου είναι απλή:
Είμαστε αντίθετοι στους πνευματικούς/στεγαστικούς/ελευθεριακούς/βιωτικούς/ και δεν ξέρω τι άλλο περιορισμούς ιδίως όταν επιβάλλονται όχι χάριν του συνόλου αλλά ........;


Οι πατέντες και τα αυθαίρετα είναι διαφορετικής τάξεως ζητήματα και δεν μπορούν να συγκρίνονται σε καμία περίπτωση.
Το κόμμα μας έχει θέση για τις πατέντες γιατί έχει επεξεργαστεί το θέμα σε βάθος είτε εδώ στην Ελλάδα, είτε στους κόλπους των αδελφών κομμάτων του εξωτερικού, οπότε μπορεί να διατυπώνει και θέση συνολικά ως κόμμα και προσωπικές απόψεις ο καθένας από εμάς ως μέλη του. (Σου θυμίζω ότι η πειρατική λογική είναι διεθνές κίνημα στο οποίο συμμετέχουμε / συμβάλλουμε).
Τα αυθαίρετα της Ελλάδας όμως δεν είναι καθόλου ίδια με αυτά της Σουηδίας για παράδειγμα. Επομένως είναι θέμα που μόνο εμείς το έχουμε και μόνο εμάς μπορεί να απασχολεί.

Όχι, δεν μπορούμε να είμαστε αντίθετοι σε κανέναν περιορισμό όταν αυτός επέχει θέση νόμου. Τον εφαρμόζουμε απαρέγκλιτα και εφόσον κρίνουμε ότι αυτός δεν είναι επιτυχημένος (με την έννοια ότι δεν συμβάλλει στην καλυτέρευση της ζωής των πολιτών) προσπαθούμε να τον αλλάξουμε με κοινοβουλευτικά μέσα. Αυτός είναι ο τρόπος που δρουν τα κόμματα στις αστικές δημοκρατίες όπως η δική μας.
Κάθε τι άλλο μπορεί να είναι αντιστασιακή οργάνωση, σύλλογος, σωματείο, ακτιβισμός και ότι άλλο μπορεί να συμβάλλει στη προώθηση ή προστασία των συμφερόντων διαφόρων κοινωνικών ομάδων με εξωκοινοβουλευτικές ενέργειες, κόμμα όμως δεν είναι και εδώ συζητάμε μόνο για κόμματα και όχι για κάτι τέτοιο.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες