Η Ελευθερία του Λόγου, η Χ.Α. και εμείς

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η Ελευθερία του Λόγου, η Χ.Α. και εμείς

Δημοσίευσηαπό mankasp » 08 Νοέμ 2013, 18:00

Από τη διακήρυξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων:

ΑΡΘΡΟ 1
'Ολοι οι άνθρωποι γεννιούνται ελεύθεροι και ίσοι στην αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα. Είναι προικισμένοι με λογική και συνείδηση, και οφείλουν να συμπεριφέρονται μεταξύ τους με πνεύμα αδελφοσύνης.

ΑΡΘΡΟ 12
Κανείς δεν επιτρέπεται να υποστεί αυθαίρετες επεμβάσεις στην ιδιωτική του ζωή, την οικογένεια, την κατοικία ή την αλληλογραφία του, ούτε προσβολές της τιμής και της υπόληψης του. Καθένας έχει το δικαίωμα να τον προστατεύουν οι νόμοι από επεμβάσεις και προσβολές αυτού του είδους.

Συμφωνώ με τους 2 Βασίληδες
https://twitter.com/e_kastrinakis

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Η Ελευθερία του Λόγου, η Χ.Α. και εμείς

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 08 Νοέμ 2013, 18:07

Vassilis Perantzakis έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:Καλά!!!
Νά`χαμε να ξύναμε τ`α@@@@ια μας επί ξένου οικοπέδου!!!
Προσωπικά, όταν μιλάμε για φασιστικές ιδεολογίες, δηλώνω ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ!!!!!
Όποιος θέλει, τον προκαλώ/παρακαλώ, να προτείνει την διαγραφή μου!!!
(Το έχουμε παραχέσει με την φιλοσοφική ανάλυση)!!!

Για να μην παρεξηγηθώ, το σχόλιό μου "κολλάει" στο "νήμα" γενικότερα και όχι στα σχόλια των μελών!


Συμφωνώ. Γιατί φασισμός είναι η ιδεολογία που θέλει τους αντιπάλους νεκρούς. Δεν υπάρχει άλλη ρητορική στον φασισμό. Μόνο αυτή του μίσους και του θανάτου. και όπως είπα, αυτός ο λόγος ποινικοποιείται ήδη. ΑΛΛΑ στην Ελλάδα ο νόμος πότε εφαρμόστηκε;

"Άπλωσε" σε παρακαλώ την ερώτηση/ απορία σου!
Τι θέλω να πω;..... Πως, παράλληλα με τους αλήτες (πολιτικούς) που εκμεταλλεύτηκαν την ψήφο μας, υπάρχουν και οι προπαγανδιστές (φασίστες), οι οποίοι την "βίασαν".

Να το πω διαφορετικά;
Δεν γουστάρω, στον χώρο όπου τοποθετούμαι πολιτικά, να υπάρχουν (ακόμα) "απορίες" του τύπου: Μήπως δεν είμαστε αρκετά Δημοκράτες αν δεν δίνουμε "χώρο" να εκφραστεί και η φασιστική άποψη;
Με συγχωρείτε, εγώ αυτό κατάλαβα!! Γι` αυτό και η ένταση της αντίδρασής μου!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Η Ελευθερία του Λόγου, η Χ.Α. και εμείς

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Νοέμ 2013, 18:10

Αναγνωρίζει η φασιστική ιδεολογία το δικαίωμα στην ελευθερία του λόγου, για να της το αναγνωρίσει η δημοκρατία;

Υπάρχει ένας παραλογισμός εδώ. Συζητάμε αν θα αναγνωρίζεται ένα δικαίωμα σε κάποιον που δεν το αναγνωρίζει για τους άλλους.... συγνώμη αλλά εμένα μου φαίνεται σαν infinite loop...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Η Ελευθερία του Λόγου, η Χ.Α. και εμείς

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 08 Νοέμ 2013, 18:39

baskin έγραψε:Αναγνωρίζει η φασιστική ιδεολογία το δικαίωμα στην ελευθερία του λόγου, για να της το αναγνωρίσει η δημοκρατία;

Υπάρχει ένας παραλογισμός εδώ. Συζητάμε αν θα αναγνωρίζεται ένα δικαίωμα σε κάποιον που δεν το αναγνωρίζει για τους άλλους.... συγνώμη αλλά εμένα μου φαίνεται σαν infinite loop...


Δεν διαφωνούμε νομίζω...

Η ελευθερία του λόγου είναι σαν την ελευθερία γενικά. Ισχύει μέχρι εκεί που δεν εμποδίζει την ελευθερία του άλλου. Συγκεκριμένα ο φασισμός εμποδίζει την ελευθερία του λόγου με πολιτικές δολοφονίες. Ε δεν είναι ελευθερία λόγου να έχει... λόγο!!! Πως να το κάνουμε;
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Η Ελευθερία του Λόγου, η Χ.Α. και εμείς

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 08 Νοέμ 2013, 18:48

.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Η Ελευθερία του Λόγου, η Χ.Α. και εμείς

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 08 Νοέμ 2013, 19:19

laskaris_vasilis έγραψε:.

_
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Η Ελευθερία του Λόγου, η Χ.Α. και εμείς

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 09 Νοέμ 2013, 01:40

mankasp έγραψε:Από τη διακήρυξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων:

ΑΡΘΡΟ 1
'Ολοι οι άνθρωποι γεννιούνται ελεύθεροι και ίσοι στην αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα. Είναι προικισμένοι με λογική και συνείδηση, και οφείλουν να συμπεριφέρονται μεταξύ τους με πνεύμα αδελφοσύνης.

ΑΡΘΡΟ 12
Κανείς δεν επιτρέπεται να υποστεί αυθαίρετες επεμβάσεις στην ιδιωτική του ζωή, την οικογένεια, την κατοικία ή την αλληλογραφία του, ούτε προσβολές της τιμής και της υπόληψης του. Καθένας έχει το δικαίωμα να τον προστατεύουν οι νόμοι από επεμβάσεις και προσβολές αυτού του είδους.

Συμφωνώ με τους 2 Βασίληδες


Συνεπώς σύμφωνα με το παραπάνω όποιος έχει τραγουδήσει το "αστυφύλακα, μαλάκα, καραγκιόζη" ή το "γαμιέται ο Θρύλος κι ο Πειραιάς μαζί του κι ο πουστής ο Νταΐφας" διέπραξε αδίκημα και θα πρέπει να του επιβληθεί ποινή.
Δεν θα με χαλούσε ιδιαίτερα.

Η θέση πάντως των Βασίληδων και του Baskin που χωρίζουν την καλή φίμωση και την κακή φίμωση των ιδεών ( ανάλογα με ποιές ιδέες συμφωνούν) μου θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο " να οργανωθούμε ρε παιδιά γιατί τον έχω φάει δέκα φορές και τον έχω δώςρι μία"
Ίσως κάποτε καταλάβουν οτι το όποιας μορφή φίμωμα είναι φασισμός ανεξάρτητα άμα προέρχεται από τα δεξιά, από το κέντρο ή τα αριστερά.


Προσέξτε τι εύχεστε γιατί μπορεί να το πάθετε. Μην ξεχνάμε ότι η "πειρατεία' για την δικαιοσύνη θεωρείταιι κλοπή και αδίκημα. Λέτε να μας απαγορέψουν ως σύσταση συμμορίας για εγκληματικές πράξεις και να μας απαγορεύσουν τον λόγο;;;;;;;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η Ελευθερία του Λόγου, η Χ.Α. και εμείς

Δημοσίευσηαπό mankasp » 09 Νοέμ 2013, 02:32

ΑΡΘΡΟ 19
Καθένας έχει το δικαίωμα της ελευθερίας της γνώμης και της έκφρασης, που σημαίνει το δικαίωμα να μην υφίσταται δυσμενείς συνέπειες για τις γνώμες του, και το δικαίωμα να αναζητεί, να παίρνει και να διαδίδει πληροφορίες και ιδέες, με οποιοδήποτε μέσο έκφρασης, και από όλο τον κόσμο.


Το Hate Speech είναι δεν είναι ιδέα, είναι hate speech. Κάποιος που γενικά με τον λόγο του καταπατά τα ίδια τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν μπορεί επιλεκτικά να ισχυρίζεται πως βάση αυτών έχει δικαίωμα να εκφράζεται όπως θέλει. Είναι παράλογο.
https://twitter.com/e_kastrinakis


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες