Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Δημοσίευσηαπό kailor » 12 Ιαν 2013, 13:48

Σκεφτόμουν τι θα μπορούσαμε να κάνουμε ώστε να αρχίσουμε να φέρνουμε τις αλλαγές σε κάποιους Δήμους.

Αυτό που σκέφτηκα, είναι μια ανοιχτή επιστολή προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων της Ελλάδας, με τα αιτήματα/προτάσεις μας, επί κάποιων θεμάτων.

Ας είναι μεγάλη επιστολή. Τουλάχιστον μπας και κάτι αλλάξει.

Έκανα την αρχή εδώ στο pad: http://pads.pirateparty.gr/p/Epistoli_pros_dimarxoys.

Τι λέτε? θέλετε να το κάνουμε και να δούμε κιόλας ποιοί Δήμοι πραγματικά θέλουν να κάνουν την αλλαγή αλλά και θα την προσπαθήσουν?

Δεν χρειάζετε να περιμένουμε μέχρι τις δημοτικές εκλογές, ας ξεκινήσουμε από τώρα να κάνουμε κάποια βήματα. Ας δώσουμε την αλλαγή.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Ιαν 2013, 14:14

Είναι πολύ γενικό και θα πάει στον βρόντο. Καλύτερα για ένα και μόνο συγκεκριμένο θέμα να φτιάξουμε κάτι.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Δημοσίευσηαπό kailor » 12 Ιαν 2013, 14:19

baskin έγραψε:Είναι πολύ γενικό και θα πάει στον βρόντο. Καλύτερα για ένα και μόνο συγκεκριμένο θέμα να φτιάξουμε κάτι.


Εγώ το λέω γενικά όλα τα αιτήματα, δηλαδή τα πρακτικά αιτήματα, ώστε να τους χτυπήσουμε τους Δημάρχους εκεί που πονάνε ειδικά που έχει απομείνει 1 χρόνος για τις δημοτικές εκλογές, και μάλιστα 2πλο χτύπημα, γιατί εκτός από τις επιστολές προς του Δημάρχους να είναι και δημοσίευση σε όλα τα Media....

Μα άμα είναι μόνο 1 θέμα, δεν θα μας αγνοήσουν?

Πιστεύω πως έτσι και βάλουμε κάποια πρακτικά αιτήματα π.χ. 5 ή 10 έτσι, όλο και κάτι θα κάνουν οι Δήμοι, ενώ εάν είναι μόνο 1 αίτημα, το πολύ-πολύ θα μας αγνοήσουν.

Loukianos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 02 Απρ 2012, 16:05

Re: Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Δημοσίευσηαπό Loukianos » 12 Ιαν 2013, 14:42

ok κραταμε την ιδεα...παντως δε μας βλέπω να κατεβαζουμε σε ολους τους δήμους υποψηφιους... νομιζω συμφωνα με τη νομοθεσία ο καθε συνδιασμός θα πρεπει να εχει 70 μέλη...οπότε μαλλον θα πρεπει να γινουν .....( δε θελω να το πω) ...συνεργασιες. Παιζει θεμα με τον εκλογικό νόμο

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Δημοσίευσηαπό kailor » 14 Ιαν 2013, 13:24

Άμα είναι ας ακολουθήσουμε αυτό που λέει ο Στράτος.

Προτείνω να ξεκινήσουμε από το 1ο θέμα, δηλαδή: Αίτημα/πρόταση μας είναι να φτιάξετε ιστοσελίδα "Βελτιώνω την Πόλη μου", το οποίο είναι υπηρεσίες έξυπνης πόλης, και περιέχει κιόλας "Αιτήματα - Παράπονα Πολιτών".

Πως ακριβώς θα το κάνουμε?

Δηλαδή θα κάνουμε εισαγωγή ως προς τι είναι αυτή η πλατφόρμα, και θα προτείνουμε στους Δημάρχους της Ελλάδος να το εγκαταστήσουν και για τον κάθε Δήμο τους? ή θα το κάνουμε σαν επιστολή?

ή πώς αλλιώς θα μπορούσαμε?

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Δημοσίευσηαπό baskin » 14 Ιαν 2013, 13:30

Καλή ιδέα για ξεκίνημα. Νομίζω ότι είχε αναφερθεί open source πλατφόρμα (plugin του joomla να θυμάμαι καλά) που έχει αναπτύξει κάποιος δήμος και είναι σε λειτουργία.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Δημοσίευσηαπό kailor » 14 Ιαν 2013, 13:35

baskin έγραψε:Καλή ιδέα για ξεκίνημα. Νομίζω ότι είχε αναφερθεί open source πλατφόρμα (plugin του joomla να θυμάμαι καλά) που έχει αναπτύξει κάποιος δήμος και είναι σε λειτουργία.


Αυτό που ξέρω σε λειτουργία είναι της Θέρμης: http://smartcity.thermi.gov.gr/improve/el/

Αλλά δεν ξέρω εάν είναι σε joomla, ή σε κάτι άλλο.

Επίσης υπάρχει και αυτό το άρθρο: http://gr.okfn.org/2013/01/%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CF%85/

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Δημοσίευσηαπό plessas » 14 Ιαν 2013, 14:43

Πριν καιρό είχα φτιάξει κάτι παρόμοιο για το Δήμο μου, αλλά δεν είχα χρόνο να το θέσω σε πραγματική λειτουργία:

http://www.myilida.gr/
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 14 Ιαν 2013, 14:45

baskin έγραψε:Καλή ιδέα για ξεκίνημα. Νομίζω ότι είχε αναφερθεί open source πλατφόρμα (plugin του joomla να θυμάμαι καλά) που έχει αναπτύξει κάποιος δήμος και είναι σε λειτουργία.


Ναι είναι Joomla με open source component
Κάπου στο φόρουμ έχω γράψει αναλυτικά. Θα κάνω edit μόλις το βρω.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Αίτηματα/προτάσεις προς τους Δημάρχους όλων των Δήμων

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 14 Ιαν 2013, 15:44



Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες