Ποιες διαφορές έχει ένα "Λυντσάρισμα";

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Ποιες διαφορές έχει ένα "Λυντσάρισμα";

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Σεπ 2012, 17:05

Παρατηρώ τις εικόνες, του άτυχου, Αμερικανού, πρέσβη στην Λιβύη και τις συγκρίνω με το "μακέλεμα" του Καντάφι.
http://news.in.gr/world/article/?aid=1231212938
Που καταλήγω;
...... Μία η άλλη!!!! Ότι συνέβη πριν απο κάποιους μήνες, το ίδιο ακριβώς, συνέβη και τώρα!!!
.....Ας αφήσουν, οι "αλήτες", τους λαούς να λειτουργήσουν χωρίς παρεμβάσεις!!!!!
R.I.P. στον άτυχο. Το καθήκον του έκανε!!!!
Για αυτούς που τον "οδήγησαν" εκεί, τι πρέπει να πω;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: Ποιες διαφορές έχει ένα "Λυντσάρισμα";

Δημοσίευσηαπό Z53 » 13 Σεπ 2012, 18:20

Η βαρβαρότητα, είτε εκφράζεται ωμά από τους "ξυπόλυτους" με μπουνιές, είτα από τους "γραβατωμένους" στα άδυτα της wall street με τα μνημόνια, δεν παύει να είναι ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

hrsfpgyjrnptrd

Re: Ποιες διαφορές έχει ένα "Λυντσάρισμα";

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 15 Σεπ 2012, 00:45

Εχει διαφορές οσον αφορα τις ευθύνες των υποκειμενων.
Δεν εχει οσον αφορά την δημοκρατία και το κράτος δικαίου που η αραβική άνοιξη ευαγγελιζόταν. Αλλα αυτο το ειχαμε διαβλέψει ηδη.

Πολυ φοβάμαι αυτό το κλιμα στις αραβικές χώρες και η αδυναμία των νεων ηγεσιων τους να ελέγξουν τα πλήθη, θα οδηγήσει σε μια σιωπηρή στήριξη απο τις διεθνείς δυνάμεις του καθεστώτος στην Συρία.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ποιες διαφορές έχει ένα "Λυντσάρισμα";

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 15 Σεπ 2012, 09:27

Ποια η διαφορά, Νίκο, στις ευθύνες των υποκειμένων;
Όσες ευθύνες βάραιναν τον Καντάφι άλλες τόσες βαρύνουν και τον πρέσβη των ΗΠΑ.
Μήπως υπονοείς πως οι Ηνωμένες Πολιτείες είναι άμοιρες ευθυνών για όλα όσα συνέβαιναν, συμβαίνουν και θα συμβούν στο μέλλον στην περιοχή;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Ποιες διαφορές έχει ένα "Λυντσάρισμα";

Δημοσίευσηαπό manos_ » 15 Σεπ 2012, 09:45

Ιδιαίτερο ζήλο έδειξε και η Γαλλία. Αφορμή δεν έδωσε όμως με τα θρησκευτικά.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

hrsfpgyjrnptrd

Re: Ποιες διαφορές έχει ένα "Λυντσάρισμα";

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 15 Σεπ 2012, 15:16

Εννοώ οτι το λιντσάρισμα του Καντάφι που εγεινε ανεκτό ως "η οργη του λαου ενάντια στον δυνάστη του", και οι εμπλεκόμενοι χαιρετιστήκαν σχεδόν ωσ ήρωες, δημιούργησε κουλτούρα και την πεποίθηση οτι αυτος ο τρόπος αντίδρασης είναι αποδεκτός και ο ενδεδειγμένος για να λυνεται οποιοδήποτε πρόβλημα. Και φυσικα δείχνει την ποιότητα της δημοκρατίας που κατακτήθηκε.

Στο δικο μου βιτσιο, η google αρνήθηκε να κατεβάσει το εργο που αποτέλεσε την αφορμη για ολο αυτο αλλα περιόρισε την πρόσβαση απο συγκεκριμένες χώρες.
Και λογοκρισια και οχι δηλαδη. πηγη

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ποιες διαφορές έχει ένα "Λυντσάρισμα";

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 15 Σεπ 2012, 17:44

.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 15 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ποιες διαφορές έχει ένα "Λυντσάρισμα";

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 15 Σεπ 2012, 17:47

Νίκο, μην ανησυχείς!!!
Και εγώ που το βρήκα, δεν κέρδισα τίποτα!!! (μιλάω για το "έργο" που υπήρξε η αφορμή των αντιδράσεων)
Είναι κάτι άθλιο, με άθλιες "τεχνικές".
Μάλιστα, εντυπωσιάζομαι διότι ο παραγωγός διατείνεται πως, όλο αυτό κόστισε 5.000.000 δολάρια (η ευρώ, δεν θυμάμαι).
Όποιος το δει, θα καταλάβει πως δεν κόστισε πάνω από 20.000 ευρώ!!!
Μάλλον, το γελοίο υποκείμενο, ευελπιστεί σε "τρέχουσες αμοιβές/αποζημιώσεις", αν και εφ` όσον η "ταινία" του απαγορευτεί!!!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες