Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Σεπ 2012, 17:25

Vassilis Perantzakis έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:!!!!!!!!!!!!

απαντούσα στον agelos και δεν πάτησα παράθεση.

Επειδή δεν έγινα κατανοητός: ΣΥΜΦΩΝΩ με την άποψη που έβαλα σε παράθεση, (προηγούμενα)!!!!!
(Θαυμαστικά ήταν!!!)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Z53 » 13 Σεπ 2012, 18:10

Vassilis Perantzakis έγραψε:Εγώ π.χ. ενδιαφέρομαι περισσότερο για το οργανωτικό κομμάτι (εσωτερικά)

Βασίλη, ρίξε μια ματιά στο Κουμπάσο #229 και βάλε και 'συ ένα χεράκι να οργανωθούμε μπας και μπορέσουμε να δείξουμε το διαφορετικό δρόμο από τα χρυσά αυγά.
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 13 Σεπ 2012, 21:07

Vassilis Perantzakis έγραψε:Σε ποιον τομέα μπορείς εσύ να συμμετέχεις; Έχεις αποφασίσει; Τι γνώσεις έχεις; Μην περιμένεις από κάποιον άλλο να ξεκινήσει ή να γίνει το συνέδριο. Βρες άτομα που ενδιαφέρονται για τον ίδιο τομέα, συνεννοήσου μέσω του forum και του mumble για τον συντονισμό και ξεκινήστε να γράφετε και να διαμορφώνεται σύμφωνα με τις αρχές. Παρουσιάστε ότι έχετε στο συνέδριο ως προτάσεις ή στα εργαλεία του κόμματος.

Εγώ π.χ. ενδιαφέρομαι περισσότερο για το οργανωτικό κομμάτι (εσωτερικά) και για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση (πολιτική) μόλις βρω το χρόνο θα συμμετέχω εκεί. Σκεπτόμαστε με φίλους διάφορες προτάσεις και όσες μπορούν να αναπτυχθούν θα παρουσιαστούν για να ζητηθεί βοήθεια και να προχωρήσουν.

Πάρα πολύ σωστά Βασίλη. Εξαιρετικές αυτές οι τοποθετήσεις σου. Μου δίνουν την ευκαιρία να πω ότι αυτός θα πρέπει να είναι και ο πρώτος λόγος που γίνεται συνέδριο και όχι αυτή η επίμονη ενδοσκόπηση με την συνεχή αναμόχλευση των Αρχών και του Καταστατικού. Πρέπει κάποτε να τα αφήσουμε πίσω μας όλα αυτά και να προχωρήσουμε στη δράση με αυτές ακριβώς τις μεθόδους που περιγράφεις. Σε ότι με αφορά, κάτι σχετικό ετοιμάζω και εγώ για το Συνέδριο.

Rainmaker

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 13 Σεπ 2012, 21:19

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:Μου δίνουν την ευκαιρία να πω ότι αυτός θα πρέπει να είναι και ο πρώτος λόγος που γίνεται συνέδριο και όχι αυτή η επίμονη ενδοσκόπηση με την συνεχή αναμόχλευση των Αρχών και του Καταστατικού. Πρέπει κάποτε να τα αφήσουμε πίσω μας όλα αυτά και να προχωρήσουμε στη δράση με αυτές ακριβώς τις μεθόδους που περιγράφεις. Σε ότι με αφορά, κάτι σχετικό ετοιμάζω και εγώ για το Συνέδριο.


πρεπει να υπενθυμίσω ότι πρόκειται για το ιδρυτικό συνέδριο και το μόνο λογικό να συζητείται είναι οι αρχές και το καταστατικο γιατι πάνω σ αυτά θα στηριξεις όλη την κοσμοθεωρία σου ως κόμμα. Για ολα τα υπόλοιπα συνέδρια που θα ´ρθουν συμφωνω απόλυτα μ αυτά που αναφέρ -εις/εται.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό adrian » 13 Σεπ 2012, 21:47

δεν ειναι ιδρυτικο συνεδριο, καθως εχουμε ηδη ιδρυθει
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 13 Σεπ 2012, 22:05

Rainmaker έγραψε:πρεπει να υπενθυμίσω ότι πρόκειται για το ιδρυτικό συνέδριο και το μόνο λογικό να συζητείται είναι οι αρχές και το καταστατικο γιατι πάνω σ αυτά θα στηριξεις όλη την κοσμοθεωρία σου ως κόμμα. Για ολα τα υπόλοιπα συνέδρια που θα ´ρθουν συμφωνω απόλυτα μ αυτά που αναφέρ -εις/εται.

Εντάξει Θανάση θα συζητήσουμε και για το καταστατικό και τις αρχές και εγώ με το Βασίλη και ίσως και μερικούς άλλους θα συζητήσουμε για τα ... δικά μας στο περιθώριο και στα διαλλείματα. Αστειεύομαι φυσικά. Όπως βλέπεις όμως στην πραγματική ζωή τα γεγονότα τρέχουν πολύ γρήγορα και ο κόσμος αποζητάει απελπισμένα θα έλεγα κάπου να κρατηθεί. Και ιδιαίτερα εσείς οι νέοι. Όλα αυτά για το κόμμα συνιστούν από τη μια υποχρέωση για δράση και από την άλλη ευκαιρίες για να προχωρήσουμε με πιο γρήγορα βήματα. Αυτός είναι ο λόγος που το συζητάω.
Υ.Γ.: Εμείς οι δυο έχουμε και μια εκκρεμότητα να υπενθυμίσω και εγώ.

random
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 09 Σεπ 2012, 12:34
Επικοινωνία:

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό random » 13 Σεπ 2012, 22:09

pappasadrian έγραψε:δεν ειναι ιδρυτικο συνεδριο, καθως εχουμε ηδη ιδρυθει



φυσικά και είναι ιδρυτικό συνέδριο, αφού είναι το πρώτο.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό adrian » 14 Σεπ 2012, 00:14

ιδρυτικο != πρωτο
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Rainmaker

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 14 Σεπ 2012, 08:28

pappasadrian έγραψε:ιδρυτικο != πρωτο


ναι πρώτο είναι, αλλά στην ουσία ιδρύεις καταστατικό και αρχές αφού αυτά που έχουμε είναι προσωρινά και μέχρι το πρώτο συνέδριο, αυτά αποτελούν την ραχοκοκαλιά του κόμματος (όπως και οποιοδήποτε συλλόγου, ομάδας) άρα μπορούμε να το βαφτίσουμε και ιδρυτικό συνέδριο.

ερώτηση: αν δεν εγκριθεί κανένα άρθρο του καταστατικού τότε θα υπάρχει κόμμα? :twisted:

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Z53 » 14 Σεπ 2012, 10:32

Για να επανέλθουμε στο θέμα.
Εγώ το post του Δημήτρη το μεταφράζω ως εξής :
Αυτοί έχουν μια άθλια αντιδημοκρατική ιδεολογία και έναν άθλιο αντιδημοκρατικό τρόπο να την εκφράζουν, αλλά την εκφράζουν στην πράξη.
Εμείς έχουμε μια ωραία (αμεσο)δημοκρατική ιδεολογία και (λέμε ότι) την εκφράζουμε με δημοκρατικό τρόπο, αλλά δεν κάνουμε τίποτα.
Υπ' αυτό το πρίσμα, χίλια δίκια στο Δημήτρη
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες