Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό agelos » 12 Σεπ 2012, 18:32

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:
agelos έγραψε:εγω εχω να πω κατι αλλο. σαν πειρατες που θελω να πιστευω οτι δεν πιστεύουμε στην σωματικη βια γιατι δεν μπορουμε να κυνηγησουμε αυτους που παρανομουν με ενομο τρόπο?

Είναι μια πολύ καλή ιδέα, που θα πρέπει να μας απασχολήσει πολύ σοβαρά στο μέλλον, μόνο που προς το παρόν έχω τη γνώμη ότι δεν έχουμε την δυνατότητα να την υλοποιήσουμε, γιατί τώρα πρέπει νομίζω να αφοσιωθούμε αποκλειστικά στο πώς θα βρούμε τρόπους να δυναμώσουμε πολιτικά, ώστε να μπορούμε στο μέλλον να προχωρήσουμε σε τέτοιες δράσεις με αποτελεσματικότητα.
Άλλωστε αυτός είναι και ο τελικός μας στόχος, αφού σύμφωνα και με τις διακηρύξεις μας, η "Κοινωνική Δικαιοσύνη" είναι θεμέλιος λίθος της κοινωνίας που θέλω να πιστεύω ότι εμείς οι Πειρατές οραματιζόμαστε.



εχεις δικιο αλλα αν ξεκινησουμε πρωτοβουλια παραλληλα με πολιτες να κυνηγησουμε δικαστικα οσους μας στερουν θεμελειωδες συνταγματικα δικαιωματα μας. οως το θεμα με τη μειωση του κατωτατου μισθου (αν γινεται μιας και δεν εχω γνωσεις). πχ ψαχνουμε εναν συνταγματολογοπου μας συμβουλη επι πληρωμη (το οποιο θα πληρωνεται απο το συνολο των πολιτων που θελουν να μας υποστηριξουν ετσι ωστε να εξοδα να ειναι λιγα). αντιστοιχες κινησεις που εκαναν ανεξαρτητες ομαδες εργαζομενων κλπ αλλα υπο την δικια μας πρωτοβουλια ωστε να αποκτησουμε και δημοσιοτητα. αυτο πιστευω μπορει να γινει παραλληλα με την πολιτικη μας ενδυναμωση.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 12 Σεπ 2012, 20:01

agelos έγραψε:αυτο πιστευω μπορει να γινει παραλληλα με την πολιτικη μας ενδυναμωση.

Μακάρι να μπορούσε να γίνει, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι στην παρούσα φάση είναι μάλλον αδύνατο. Επειδή όμως δεν γνωρίζω αρκετά για να μπορώ να είμαι σίγουρος, θα έλεγα ότι αυτό είναι ένα θέμα για την ΔΕ η οποία ίσως να έχει άλλη άποψη. Καλά θα έκανες λοιπόν να το θέσεις εκεί το ζήτημα και βλέπουμε.

Yiannis Motsakos
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 06:07
Τοποθεσία: Ulm Deutschland/ Δημότης Περιστεριου- Αττικής

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Yiannis Motsakos » 12 Σεπ 2012, 21:14

Πέσατε να τον φάτε τον Ζάππα!
Ας μου ζήτηση κάποιος φακελάκι για οτιδήποτε και όταν θα τον πλακώσω σαν Γιάννης και όχι σαν πειρατής, θα μου δίνετε και συγχαρητήρια...
Master Logistic/Ψυχολογία πώλησης & Marketing
Sic semper tyrannis
Facebook--->Yiannis Motsakos
Skype------->yiannis_motsakos

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Σεπ 2012, 10:58

Έχω δείρει (βασικά κολλήσει στον τοίχο) και εγώ γιατρό που μου ζήτησε φακελάκι, αλλά όχι επειδή είμαι... Πειρατής! Η Χ.Α. το κάνει για να διαφημιστεί. Λίγο την ενδιαφέρει το φακελάκι. Τώρα μάλιστα ο γιατρός θα έχει δικαιολογία να εμφανιστεί ως θύμα. Στην ουσία η Χ.Α. απέτρεψε την πραγματική του τιμωρία.

Το Κόμμα Πειρατών είναι για να βρίσκει λύσεις στα προβλήματα, όχι για να δέρνει αυτούς που τα δημιουργούν ή για να διαιωνίζει το πρόβλημα.

Εμείς μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αυτά τα φαινόμενα διαφορετικά.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 13 Σεπ 2012, 11:16

Vassilis Perantzakis έγραψε:Έχω δείρει (βασικά κολλήσει στον τοίχο) και εγώ γιατρό που μου ζήτησε φακελάκι, αλλά όχι επειδή είμαι... Πειρατής! Η Χ.Α. το κάνει για να διαφημιστεί. Λίγο την ενδιαφέρει το φακελάκι. Τώρα μάλιστα ο γιατρός θα έχει δικαιολογία να εμφανιστεί ως θύμα. Στην ουσία η Χ.Α. απέτρεψε την πραγματική του τιμωρία.

Το Κόμμα Πειρατών είναι για να βρίσκει λύσεις στα προβλήματα, όχι για να δέρνει αυτούς που τα δημιουργούν ή για να διαιωνίζει το πρόβλημα.

Εμείς μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αυτά τα φαινόμενα διαφορετικά.

Πολύ σωστά Βασίλη. Με κάλυψες απόλυτα.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό agelos » 13 Σεπ 2012, 15:01

Vassilis Perantzakis έγραψε:Έχω δείρει (βασικά κολλήσει στον τοίχο) και εγώ γιατρό που μου ζήτησε φακελάκι, αλλά όχι επειδή είμαι... Πειρατής! Η Χ.Α. το κάνει για να διαφημιστεί. Λίγο την ενδιαφέρει το φακελάκι. Τώρα μάλιστα ο γιατρός θα έχει δικαιολογία να εμφανιστεί ως θύμα. Στην ουσία η Χ.Α. απέτρεψε την πραγματική του τιμωρία.

Το Κόμμα Πειρατών είναι για να βρίσκει λύσεις στα προβλήματα, όχι για να δέρνει αυτούς που τα δημιουργούν ή για να διαιωνίζει το πρόβλημα.

Εμείς μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αυτά τα φαινόμενα διαφορετικά.


ακριβως αυτο ηθελα να πω. αλλα πότε θα ξεκινήσουμε? εμενα η κολυσιεργεία μας με ενοχλει...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Σεπ 2012, 15:16

Σε ποιον τομέα μπορείς εσύ να συμμετέχεις; Έχεις αποφασίσει; Τι γνώσεις έχεις; Μην περιμένεις από κάποιον άλλο να ξεκινήσει ή να γίνει το συνέδριο. Βρες άτομα που ενδιαφέρονται για τον ίδιο τομέα, συνεννοήσου μέσω του forum και του mumble για τον συντονισμό και ξεκινήστε να γράφετε και να διαμορφώνεται σύμφωνα με τις αρχές. Παρουσιάστε ότι έχετε στο συνέδριο ως προτάσεις ή στα εργαλεία του κόμματος.

Εγώ π.χ. ενδιαφέρομαι περισσότερο για το οργανωτικό κομμάτι (εσωτερικά) και για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση (πολιτική) μόλις βρω το χρόνο θα συμμετέχω εκεί. Σκεπτόμαστε με φίλους διάφορες προτάσεις και όσες μπορούν να αναπτυχθούν θα παρουσιαστούν για να ζητηθεί βοήθεια και να προχωρήσουν.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Σεπ 2012, 15:32

Vassilis Perantzakis έγραψε:Σε ποιον τομέα μπορείς εσύ να συμμετέχεις; Έχεις αποφασίσει; Τι γνώσεις έχεις; Μην περιμένεις από κάποιον άλλο να ξεκινήσει ή να γίνει το συνέδριο. Βρες άτομα που ενδιαφέρονται για τον ίδιο τομέα, συνεννοήσου μέσω του forum και του mumble για τον συντονισμό και ξεκινήστε να γράφετε και να διαμορφώνεται σύμφωνα με τις αρχές. Παρουσιάστε ότι έχετε στο συνέδριο ως προτάσεις ή στα εργαλεία του κόμματος.

Εγώ π.χ. ενδιαφέρομαι περισσότερο για το οργανωτικό κομμάτι (εσωτερικά) και για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση (πολιτική) μόλις βρω το χρόνο θα συμμετέχω εκεί. Σκεπτόμαστε με φίλους διάφορες προτάσεις και όσες μπορούν να αναπτυχθούν θα παρουσιαστούν για να ζητηθεί βοήθεια και να προχωρήσουν.

!!!!!!!!!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Σεπ 2012, 16:34

laskaris_vasilis έγραψε:!!!!!!!!!!!!

απαντούσα στον agelos και δεν πάτησα παράθεση.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Η χρυσή αυγή κάνει, αυτά που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Σεπ 2012, 17:25

Vassilis Perantzakis έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:!!!!!!!!!!!!

απαντούσα στον agelos και δεν πάτησα παράθεση.

Επειδή δεν έγινα κατανοητός: ΣΥΜΦΩΝΩ με την άποψη που έβαλα σε παράθεση, (προηγούμενα)!!!!!
(Θαυμαστικά ήταν!!!)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες