Αλληλεγγύη!!!!!!

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Αλληλεγγύη!!!!!!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 23 Ιούλ 2012, 23:00

πάμε
χρυσή αυγή
συριζα

Κάθε κόμμα που σέβεται τον εαυτό του, προσφέρει οποιασδήποτε μορφής έμπρακτη αλληλεγγύη, σε κάποιους.

Οι πειρατές;
Που βρίσκονται οι πειρατές στο θέμα της αλληλεγγύης;
Ποιούς στηρίζουν οι πειρατές;
Ποιές είναι οι πράξεις (ή έστω τα λόγια) αλληλεγγύης τους;
οέο;

Χωρίς έμπρακτη προσφορά αλληλεγγύης, κανένα κόμμα δεν έχει ελπίδα να πάει μπροστά.

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Αλληλεγγύη!!!!!!

Δημοσίευσηαπό kailor » 24 Ιούλ 2012, 00:01

το να λες που είναι οι πειρατές στην αλληλεγγύη, δεν λέει τίποτα από μόνο του...

Κάνε πρόταση για κάτι....

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Αλληλεγγύη!!!!!!

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Ιούλ 2012, 00:05

Με συγχωρείς, αλλά αυτές οι φανφάρες "αλληλεγγύης", χωρίς ουσία, μόνο για να μαζεύουμε ψήφους, με αφήνουν παγερά αδιάφορο (μην σου πω ότι αηδιάζω κιόλας).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SNM
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2012, 21:54

Re: Αλληλεγγύη!!!!!!

Δημοσίευσηαπό SNM » 24 Ιούλ 2012, 06:30

baskin έγραψε:Με συγχωρείς, αλλά αυτές οι φανφάρες "αλληλεγγύης", χωρίς ουσία, μόνο για να μαζεύουμε ψήφους, με αφήνουν παγερά αδιάφορο (μην σου πω ότι αηδιάζω κιόλας).
Αυτό ακριβώς είναι και η δική μου απάντηση. ^
Σιγά μην το γυρίσουμε και στο... προλεταριάτο.

Άσε που λύθηκα στο γέλιο πρωινιάτικα.

Πρώτα ο λυσσαλέος πόλεμος που εξαπέλυσες πριν λίγες μέρες κατά της επιχειρηματολογίας... Ανατρέπεται από:
ergoil έγραψε:Για μένα όμως, και για τους ιδεολογικούς λόγους που εξηγώ παραπάνω (δηλαδή της απέχθειας που έχω για κάθε είδους μαρκετινίστικο image), η απόλυτη ανωνυμία των επιχειρημάτων είναι ο στόχος μου.
που με τη σειρά του ανατρέπεται εδώ, που ζητάς... "αλλελεγγύη". ("Θέλει η π...α να κρυφτεί κι η χαρά της δεν την αφήνει"...)

Εγώ πάντως λέω να εκφράσουμε αλληλεγγύη στον Αλόνσο. Καλά τους τα'χωσε.
- Τάδε έφη Σωτήρης.
~~~
Don't mistake my attitude towards you for my character. My character is who I am. My attitude depends on what you are.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Αλληλεγγύη!!!!!!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 24 Ιούλ 2012, 09:35

SNM έγραψε:Πρώτα ο λυσσαλέος πόλεμος που εξαπέλυσες πριν λίγες μέρες κατά της επιχειρηματολογίας... Ανατρέπεται από:
ergoil έγραψε:Για μένα όμως, και για τους ιδεολογικούς λόγους που εξηγώ παραπάνω (δηλαδή της απέχθειας που έχω για κάθε είδους μαρκετινίστικο image), η απόλυτη ανωνυμία των επιχειρημάτων είναι ο στόχος μου.
που με τη σειρά του ανατρέπεται εδώ, που ζητάς... "αλλελεγγύη". ("Θέλει η π...α να κρυφτεί κι η χαρά της δεν την αφήνει"...)
.



που είδες να εξαπολύω πόλεμο κατά των επιχειρημάτων; τι σχέση έχει η ανωνυμία των επιχειρημάτων με την έμπρακτη αλληλεγγύη;
πρέπει να το προσέξεις αυτό με τους συνειρμούς σου, πραγματικά τα συμπεράσματα που βγάζεις δεν έχουν καμιά λογική.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 24 φορά/ες συνολικά

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Αλληλεγγύη!!!!!!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 24 Ιούλ 2012, 09:38

baskin έγραψε:Με συγχωρείς, αλλά αυτές οι φανφάρες "αλληλεγγύης", χωρίς ουσία,


H Αλληλεγγύη μπορεί να είναι ουσιαστική, ή μπορεί να είναι και μαρκετινίστικη, με φανφάρες, τηλεοράσεις κλπ.
Σε κάθε περίπτωση είναι απαραίτητη ως συστατικό για ένα κόμμα.
Όλα τα κόμματα προσπαθούν να την παράσχουν, άλλες φορές τίμια και άλλες φορές υστερόβουλα ή μαρκετινίστικα.
Κόμμα πάντως που δεν παρέχει κάποια μορφή αλληλεγγύης ανάμεσα στα μέλη του, και από τα μέλη προς την κοινωνία, δεν υφίσταται ως κομμα.

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Αλληλεγγύη!!!!!!

Δημοσίευσηαπό manos_ » 24 Ιούλ 2012, 11:22

Όταν διαλέγεις να στηρίζεις έναν, ρίχνεις τους άλλους.

Χειρότερο ακόμα είναι να συντηρείς τη φτώχεια στην τάδε τριτοκοσμική χώρα
ή στην τάδε κοινότητα, στέλνοντας "αλληλεγγύη" που κρατά για μια ακόμα ημέρα,
αντί να δίνεις πολιτική λύση.

Αλληλεγγύη έχεις όταν στο σύστημα αποφάσεών σου
λαμβάνεις υπόψη όλους ισότιμα, αναξάρτητα πλειοψηφικών ομάδων,
καταργώντας τις πελατειακές σχέσεις με τους λειτουργούς σου
και μάλιστα ούτε μεταφέροντάς τις μεταξύ των ομάδων.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Αλληλεγγύη!!!!!!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 24 Ιούλ 2012, 13:24

manos_ έγραψε:Όταν διαλέγεις να στηρίζεις έναν, ρίχνεις τους άλλους.
.


Το θέμα με σένα είναι ότι στην βάση των συλλογισμών σου, ξεκινάς λάθος.

και βέβαια διαλέγω να στηρίξω τον απλό πολίτη, και να ρίξω τους καρεκλοκένταυρους που είναι πουλημένοι σε συμφέροντα εταιριών.
που είναι το πρόβήμα;

manos_ έγραψε:Αλληλεγγύη έχεις όταν στο σύστημα αποφάσεών σου
λαμβάνεις υπόψη όλους ισότιμα, αναξάρτητα πλειοψηφικών ομάδων,
καταργώντας τις πελατειακές σχέσεις με τους λειτουργούς σου
και μάλιστα ούτε μεταφέροντάς τις μεταξύ των ομάδων.


Αλληλεγγύη είναι να στηρίζεις και τον τελευταίο απλό πολίτη, στο πρόσωπό του οποίου βάλεται το δίκαιο των πολλών, προς όφελος κάποιων λίγων εξουσιαστών.

SNM
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2012, 21:54

Re: Αλληλεγγύη!!!!!!

Δημοσίευσηαπό SNM » 24 Ιούλ 2012, 22:26

ergoil έγραψε:που είδες να εξαπολύω πόλεμο κατά των επιχειρημάτων;
Όταν προσπαθούσαμε να σε πείσουμε πως δε νοείται δημοκρατία που βασίζεται μόνο σε ψήφους, χωρίς καθόλου επιχειρήματα.
ergoil έγραψε:τι σχέση έχει η ανωνυμία των επιχειρημάτων με την έμπρακτη αλληλεγγύη;
Καμία, αν πηδάς το συνδετικό κρίκο που ήταν η απέχθεια για το image (που συνδέεται με τη δήθεν "αλληλεγγύη") και ο "στόχος" σου να υπάρχουν επιχειρήματα (που συνδέεται με τον πόλεμο κατά των επιχειρημάτων που είχες κάνει). Ξέρεις, δεν είναι ανάγκη να σκέφτεσαι σειριακά, υπάρχει και 3η διάσταση, είναι μεγάλη καινοτομία: Μπορεί μια μεσαία πρόταση να αντιφάσκει σε δύο άλλες που μεταξύ τους δεν έχουν απαραίτητα σχέση. Ποιος σου είπε ότι "απ'το πρώτο... εκπορεύεται το τρίτο"; Εγώ σίγουρα όχι. Εσύ το διάβασες έτσι.
ergoil έγραψε:πρέπει να το προσέξεις αυτό με τους συνειρμούς σου, πραγματικά τα συμπεράσματα που βγάζεις δεν έχουν καμιά λογική.
Ονομάζεται "μνήμη" και μου υποδεικνύει ποιος είναι σοβαρός και ποιος ασόβαρος, ποιος αμφιταλαντεύεται σα βαρκούλα στο γιαλό και ποιος έχει σαφή φιλοσοφία. Το μόνο που έχουν τα συμπεράσματά μου είναι λογική, τώρα το αν συμφέρει αυτή η λογική είναι άλλο θέμα προφανώς. Γι'αυτό και η απόλυτη ανωνυμία είναι δίκοπο μαχαίρι, ειδικά όταν επηρρεάζει πολιτικές. Γιατί ο πρότερος έντιμος βίος είναι μέρος της επιχειρηματολογίας, κάποιες φορές. Αλλιώς, μπορεί να καταλήξει στο "είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα... (αλλά δεν το πρόσεξε κανείς, γιατί το είπε ανυπόγραφα και ανώνυμα, και τον ακούσανε και τώρα τραβάνε τα μαλλιά τους.)" Βλέπεις, (δυστυχώς, φαντάζομαι;) είμαι από αυτούς που αν ερχόταν πίσω ο Αντρέας και ζήταγε την υποστήριξή μου, θα τον διαολόστελνα - και ναι, παίζει ρόλο ότι θα ήξερα ποιος είναι. Γιατί, ναι, μετράει το "ποιος είσαι", μετράνε και τα πεπραγμένα σου, και ο χαρακτήρας σου, και τα συμφέροντα που εξυπηρετείς, και όλα. Σαφώς και μπορείς να με πείσεις για κάτι λάθος μία φορά. Αν το'χεις κάνει 10, όμως, μετά είμαι εγώ μ.....ς που συνεχίζω και σ'ακούω - κι εσύ θες να μου στερήσεις και αυτήν ακόμα τη δικλείδα βάζοντας τον δημαγωγό μέσα σε μια κουκούλα ανωνυμίας; Ε, μετά ή που θα αντιδράμε στα πάντα για το φόβο των Ιουδαίων, ή που θα καταπίνουμε τα πάντα αμάσητα - γιατί αν δεν αναγνωρίσεις το πρόβλημα της νεοελληνικής νοοτροπίας, θα την πάθεις από αυτό. Κι όσο κι αν μου αρέσει η συζήτηση, κατά κανόνα, είναι πλέον σαφές ότι δεν υπάρχει αυτή η προοπτική μαζί σου, και πολύ χαίρομαι που γνωρίζοντάς το αυτό, μπορώ και να γλιτώσω την ταλαιπωρία να προσπαθήσω πάλι απ'την αρχή κάθε φορά που θα μου λες κάτι "ανώνυμα" με το ίδιο κάθε φορά αποτέλεσμα: να χαραμίζω το χρόνο μου. Ο μόνος λόγος που έκανα το post πιο πάνω ήταν ότι αυτή η αλλλουχία έκανε εμφανές πόσο πηδάς από συννεφάκι σε συννεφάκι.

Επιμένω, λοιπόν, αλληλεγγύη στον Αλόνσο.

(ελπίζω μόνο να μην είναι στόχος σου να... "με εκνευρίσεις", γιατί εγώ πλέον γελάω όταν βλέπω ανοησίες, έχω πάθει ανοσία.)
- Τάδε έφη Σωτήρης.
~~~
Don't mistake my attitude towards you for my character. My character is who I am. My attitude depends on what you are.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Αλληλεγγύη!!!!!!

Δημοσίευσηαπό ergoil » 25 Ιούλ 2012, 00:19

snm το θέμα σου με τους συνειρμούς πάει από το κακό στο χειρότερο.
για να βοηθηθείς και να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου, καταρχήν το πρώτο στάδιο είναι όταν αναφέρεσαι σε κάτι που είπε κάποιος άλλος (εγώ π.χ.) να δίνεις το λινκ.

Γιατί είναι προφανές ότι δεν διαβάζεις κάν, ή αν διαβάζεις δεν καταλαβαίνεις τι σου λέει ο άλλος, και οι συνειρμοί σου και τα άσχετα συμπερασματα καλπάζουν στο κεφάλι σου σαν άγρια άλογα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες