Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Συζήτηση για πολιτικά θέματα και γεγονότα.
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Δημοσίευσηαπό baskin » 14 Δεκ 2013, 20:29

-mesitiko- έγραψε:@ekfrasi, @mankasp, @Κομπειλάδας

done : "ως χρεωστικό υπόλοιπο"


Δεν είναι ξεκάθαρο έτσι. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω ότι από το κείμενο ότι πρέπει να καλυφθεί και το χρέος.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 14 Δεκ 2013, 20:35

Να τρολλάρω λίγο την πρωτοβουλία για τον κανονισμό Ευρωεκλογὠν;
Να βάλουμε παράμετρο που να λέει:
"Υποψήφιοι για το Ευρωψηφοδέλτιο δεν μπορούν να είναι τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής ή της Επιτροπής Διαιτησἰας"
:twisted:
здравствуйте

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Δημοσίευσηαπό James » 14 Δεκ 2013, 20:41

:D :D :D :D :D :D :D
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 14 Δεκ 2013, 20:48

baskin έγραψε:
-mesitiko- έγραψε:@ekfrasi, @mankasp, @Κομπειλάδας

done : "ως χρεωστικό υπόλοιπο"


Δεν είναι ξεκάθαρο έτσι. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω ότι από το κείμενο ότι πρέπει να καλυφθεί και το χρέος.

οκ θα το αλλάξω άμεσα, μάλλον στην σημείωση από κάτω του 3β

edit
διαγράφηκε η προσθήκη "ως χρεωστικό υπόλοιπο" από το 3β

και έγινε
Σημείωση: Μέλη του κόμματος θα θέσουν σε λειτουργία και πλατφόρμα crowdfunding για την χρηματοδότηση των εκλογών και για λοιπές δράσεις. Ως πρώτος στόχος του crowdfunding θα είναι η εξόφληση του οποιουδήποτε χρέους έχει το κόμμα, αν δεν έχει καλυφθεί με άλλο τρόπο μέχρι τότε.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 15 Δεκ 2013, 11:24

-mesitiko- έγραψε:
baskin έγραψε:
-mesitiko- έγραψε:@ekfrasi, @mankasp, @Κομπειλάδας
done : "ως χρεωστικό υπόλοιπο"

Δεν είναι ξεκάθαρο έτσι. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω ότι από το κείμενο ότι πρέπει να καλυφθεί και το χρέος.

οκ θα το αλλάξω άμεσα, μάλλον στην σημείωση από κάτω του 3β
edit
διαγράφηκε η προσθήκη "ως χρεωστικό υπόλοιπο" από το 3β
και έγινε
Σημείωση: Μέλη του κόμματος θα θέσουν σε λειτουργία και πλατφόρμα crowdfunding για την χρηματοδότηση των εκλογών και για λοιπές δράσεις. Ως πρώτος στόχος του crowdfunding θα είναι η εξόφληση του οποιουδήποτε χρέους έχει το κόμμα, αν δεν έχει καλυφθεί με άλλο τρόπο μέχρι τότε.


Έχω τη γνώμη ότι ο "κανονισμός" που θα εγκριθεί και θα ισχύσει τελικά, δεν πρέπει να εξειδικεύεται μόνο στην παρούσα περίσταση. Για να γίνω περισσότερο αντιληπτός εξηγώ ότι λέγοντας "παρούσα περίσταση" εννοώ την σημερινή κατάσταση όπου το κόμμα έχει να αντιμετωπίσει τις εξής ανάγκες: 1) Τα καθημερινά του έξοδα, 2) Το χρέος του από την συμμετοχή του στις προηγούμενες εκλογές, 3) την ενδεχόμενη συμμετοχή του στις επικείμενες ευρωεκλογές και 4) όποια άλλη δράση προκριθεί στο μεταξύ και έχει οικονομικό περιεχόμενο.
Σε κάθε περίπτωση, για την δρομολόγηση οποιασδήποτε δράσης έχει οικονομικό περιεχόμενο, πρέπει να τίθεται ξεκάθαρα ως προϋπόθεση η εξάλειψη εκ των προτέρων κάθε άλλης εκκρεμότητας που μπορεί να έχει το κόμμα προς τον οποιονδήποτε.
Αν αυτό δεν γίνει "αυτονόητο" τότε η πλατφόρμα crowdfunding απλά θα χρησιμοποιείται κάθε φορά ως πρόσχημα για την παράκαμψη κάθε άλλης υποχρέωσης και των αντιρρήσεων που την συνοδεύουν, δηλαδή θα αρχίσουμε να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας (ή μήπως να πω ότι θα συνεχίσουμε να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας;).
Επομένως πριν από κάθε δράση θα πρέπει να προηγείται αναλυτικός προϋπολογισμός όχι μόνο του κόστους της συγκεκριμένης δράσης αλλά και όλων των άλλων υποχρεώσεων του κόμματος της συγκεκριμένης χρονικής στιγμής.
Θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω ακόμη περισσότερο τα πράγματα χρησιμοποιώντας ένα παράδειγμα από το παρελθόν.
Κάποια χρονική στιγμή, όταν βρισκόταν στην επικαιρότητα το θέμα με τις Σκουριές στην Χαλκιδική, ο "αρκούδος" είχε ζητήσει να προσφύγουμε ως κόμμα στο Συμβούλιο της Επικράτειας(!) (ΣτΕ) υπέρ των διαμαρτυρομένων. Εγώ τότε είχα αντιδράσει με το σκεπτικό ότι το κόμμα δεν μπορούσε να προχωρήσει σε μια τέτοια δράση γιατί αυτή, σύμφωνα τουλάχιστον με όσα εγώ γνώριζα, θα κόστιζε πάνω από 4.000 - 5.000 ευρώ και το κόμμα, όχι μόνο δεν τα είχε, αλλά ήδη χρώσταγε στον τυπογράφο περισσότερα από αυτά που χρωστάει σήμερα. (Να σημειωθεί ότι ο "αρκούδος" υποστήριζε τότε ότι η προσφυγή στο ΣτΕ κοστίζει κάνα 200άρι ευρώ, τόσες ήταν οι γνώσεις του σχετικά). Όταν με την παρέμβαση και άλλων ξεκαθαρίστηκε ότι όντως το κόστος ήταν αυτό που έλεγα εγώ (4.000 - 5.000 ευρώ) και όχι αυτό (200 ευρώ) που έλεγε ο "αρκούδος" τότε κάποιος ... πετάχτηκε (δεν θέλω να θυμίσω ποιος ήταν) και υποστήριξε ότι αυτά που λέω είναι βλακείες και μπορούν να αντιμετωπιστούν με τη μέθοδο των "στοχευμένων ταμείων" που όπως φαίνεται κάποιος είχε τότε κατεβάσει ως ιδέα και σήμαινε ουσιαστικά ότι το κόμμα μπορεί να χρωστάει και της Μιχαλούς, αλλά ταυτόχρονα να ξοδεύει για το οτιδήποτε, αρκεί να βρίσκονται άνθρωποι να πληρώνουν τα επόμενα έξοδά του,
Περιττόν να σημειώσω ότι αν αυτή η ιδέα είχε προχωρήσει, έτσι όπως είχε κατατεθεί τότε, όντως σήμερα θα χρωστάγαμε όχι μόνο στον τυπογράφο "αλλά και της Μιχαλούς".

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 15 Δεκ 2013, 12:49

Όχι ο κανονισμός δεν εξειδικεύεται μόνο για την παρούσα περίσταση, φτιάχτηκε για να ισχύει και σε επόμενες Ευρωεκλογές (για την επιλογή υποψηφίων για βουλευτικές υπάρχει νομίζω διαδικασία) και να είναι ένας μπούσουλας για επόμενους κανονισμούς που θα φτιαχτούν. Με κοστολόγηση-προϋπολογισμό, με εξόφληση των όποιων παλαιών οφειλών του κόμματος, με οικονομική συνεισφορά των εμπλεκομένων, με οικονομικές δράσεις π.χ "crowdfunting", εκδόσεις εντύπων κ.α.
Φυσικά κάθε κοστολόγηση πρέπει να βασίζεται σε πραγματικές τιμές αγοράς και με αναφορά στην πηγή που αντλήθηκε η (κατά προσέγγιση) τιμή.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

LARA
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 12:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Δημοσίευσηαπό LARA » 15 Δεκ 2013, 13:16

Νομίζω ότι πρέπει να τεθεί ελάχιστος χρόνος εγγραφής στο κόμμα, ως προϋπόθεση θέσης υποψηφιότητας (κατ'αναλογία με ό,τι ορίζεται στο καταστατικό για την υποψηφιότητα για Δ.Ε.)
Επίσης, συμφωνώ με τον Ανδριανό για την αποσαφήνιση του εργαλείου που θα χρησιμοποιηθεί στην επιλογή.
Απ'ότι διάβασα την πρόταση στο liquid, δεν περιγράφεται μονοσήμαντα ο ΤΡΟΠΟΣ θέσης υποψηφιότητας (δηλαδή, ένα νήμα εδώ δε νομίζω ότι έχει την απαιτούμενη επισημότητα).
Εκεί που αναφέρεται ότι ο κάθε υποψήφιος..... να προσκομίσει τα δικαιολογητικά..... Θα πρέπει να προστεθεί "με δική του ευθύνη".
Συγγνώμη αν γράφω σε άσχετο τόπο, αλλά, δεν κατάφερα να καταλάβω πως λειτουργούν αυτά τα κολοκύθια ακόμα......

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 15 Δεκ 2013, 13:22

-mesitiko- έγραψε:Όχι ο κανονισμός δεν εξειδικεύεται μόνο για την παρούσα περίσταση, φτιάχτηκε για να ισχύει και σε επόμενες Ευρωεκλογές (για την επιλογή υποψηφίων για βουλευτικές υπάρχει νομίζω διαδικασία) και να είναι ένας μπούσουλας για επόμενους κανονισμούς που θα φτιαχτούν. Με κοστολόγηση-προϋπολογισμό, με εξόφληση των όποιων παλαιών οφειλών του κόμματος, με οικονομική συνεισφορά των εμπλεκομένων, με οικονομικές δράσεις π.χ "crowdfunting", εκδόσεις εντύπων κ.α.
Φυσικά κάθε κοστολόγηση πρέπει να βασίζεται σε πραγματικές τιμές αγοράς και με αναφορά στην πηγή που αντλήθηκε η (κατά προσέγγιση) τιμή.

Πολύ ωραία Σπύρο. Με κάλυψες απόλυτα.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 15 Δεκ 2013, 16:29

LARA έγραψε:Νομίζω ότι πρέπει να τεθεί ελάχιστος χρόνος εγγραφής στο κόμμα, ως προϋπόθεση θέσης υποψηφιότητας (κατ'αναλογία με ό,τι ορίζεται στο καταστατικό για την υποψηφιότητα για Δ.Ε.)

Ναι δεν έχει προβλεφθεί ελάχιστος χρόνος εγγραφής στο κόμμα για να μην αποκλειστεί μία υποψηφιότητα που θα΄χει 11 μήνες ή 2 μήνες, αλλά κρίνουμε ότι πρέπει να συμπεριληφθεί λόγω της έντονης δράσης του στο κόμμα
7.4 Δικαίωμα να εκλεγούν έχουν τα μέλη του κόμματος που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον δώδεκα (12) μήνες από την εγγραφή τους στο κόμμα. Ο περιορισμός των δώδεκα (12) μηνών σε αυτό το άρθρο του καταστατικού ισχύει μετά την 1η Ιανουαρίου του 2013.

αυτό αφορά την εκλογή σε ΔΕ ή ΕΔ, μπορούμε να το προσθέσουμε στον κανονισμό αν θεωρήσουμε ότι πρόκειται για "εκλογή" και όχι για "σειρά κατάταξης" των υποψηφίων (θεωρώ ότι είναι "κατάταξη"). Εκτός αυτού το άρθρο 7 στο σύνολό του αναφέρεται στο Συνέδριο. Περιμένω να πουν και άλλοι την θέση τους πάνω σε αυτό.
LARA έγραψε:Επίσης, συμφωνώ με τον Ανδριανό για την αποσαφήνιση του εργαλείου που θα χρησιμοποιηθεί στην επιλογή.

Για την πρόταση του Ανδριανού απάντησα λίγο πιο πάνω, ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε μελλοντικά ποιο εργαλείο θα χρησιμοποιούμε. Αν το ορίσουμε τώρα στο μέλλον θα χρειαστεί να ξαναψηφίσουμε κανονισμό αν αλλάξει το εργαλείο ψήφισης. Νομίζω ότι καλύπτεται επαρκώς με:
2.α.Μετά το πέρας της διαδικασίας υποβολής όλων των υποψηφιοτήτων από τα μέλη, διενεργείται ψηφοφορία στο liquid ή στο forum ή άλλο ψηφιακό εργαλείο ψηφοφοριών για τον καθορισμό της σειράς τοποθέτησης στο ψηφοδέλτιο, ανάλογα με τον αριθμό των ψήφων που θα λάβουν.
....και μπορεί να λυθεί με μια απόφαση της ΔΕ ή ΕΔ ή κοινή των 2 οργάνων, γιατί υπάρχει και το πρόβλημα με τις αναθέσεις στο liquid.

LARA έγραψε:Απ'ότι διάβασα την πρόταση στο liquid, δεν περιγράφεται μονοσήμαντα ο ΤΡΟΠΟΣ θέσης υποψηφιότητας (δηλαδή, ένα νήμα εδώ δε νομίζω ότι έχει την απαιτούμενη επισημότητα).

Όσο για την επισημότητα της υποβολής υποψηφιότητας ακολούθησα την πεπατημένη δλδ απλή δήλωση στο forum (με όνομα ή nickname) ή με e-mail στην λίστα της ΔΕ (de@lists.pirateparty.gr) όπως έγινε με τις υποψηφιότητες στο 1ο Συνέδριο για ΔΕ και ΕΔ και στην συνέχεια για αναπλήρωση θέσης στην ΔΕ

LARA έγραψε:Εκεί που αναφέρεται ότι ο κάθε υποψήφιος..... να προσκομίσει τα δικαιολογητικά..... Θα πρέπει να προστεθεί "με δική του ευθύνη".

Και αυτό καλύπτεται γιατί όταν επιλεγεί θα πρέπει να:
4.γ Αυτοί που θα επιλεγούν για υποψήφιοι πρέπει να πληρούν τις προϋποθέσεις του νόμου και να καταθέσουν τα δικαιολογητικά που απαιτούνται εκ του νόμου.
4.δ Να έχουν τακτοποιημένες τις ταμειακές τους υποχρεώσεις προς το κόμμα.
4.ε Να πληρούν τις γενικές προϋποθέσεις που προβλέπει το καταστατικό του κόμματος για τους υποψήφιους σε εκλογικές διαδικασίες.
πριν δεν έχει νόημα να μαζεύουμε χαρτιά από δήμους, πρωτοδικεία κ.λ.π διαφορετικά:
Αν για οποιοδήποτε λόγο κάποιος υποψήφιος αποσύρει την υποψηφιότητά του μετά την τοποθέτηση στο ψηφοδέλτιο η θέση του καλύπτεται με την αναρίθμηση των υποψηφίων με μείον μια (-1) θέση, από την θέση του αποχωρούντα και προς τα κάτω.

εδώ θα γίνει "αποσύρει ή ακυρωθεί" σωστά το αλλάζω άμεσα !!

LARA έγραψε:Συγγνώμη αν γράφω σε άσχετο τόπο, αλλά, δεν κατάφερα να καταλάβω πως λειτουργούν αυτά τα κολοκύθια ακόμα......

...γράφε όπου θέλεις μέχρι να τα μάθεις, εμείς θα βρούμε τον τρόπο να το δούμε και να απαντήσουμε :P
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Voyager-1, έχει επεξεργασθεί 15 φορά/ες συνολικά
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Κανονισμός Ευρωκλογών - επιλογή υποψηφίων & κόστος

Δημοσίευσηαπό chprokop » 15 Δεκ 2013, 16:37

Δεν νομιζω οτι πρεπει να θεσουμε προυποθεση να ειναι μελος του ΠΕΙΡ απο πριν για τον υποψηφιο.
Ουτε τοσοι πολλοι ειμαστε ουτε νομιζω οτι το ΣτΜ θα τον επελεγε ως νεο ακομη μελος χωρις να αξιζει.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες