Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 02 Σεπ 2015, 09:27

Γεια σας Συνπειρατες...
Ήρθε τώρα ο Φοίβος που ίσα θυμάται να μιλάει Ελληνικά να μας κάνει "διορθώσεις" στο πώς θα επικοινωνούμε... :evil:

1. Το πρώτο σχόλιό μου είναι ότι η γλώσσα που χρησιμοποιούμε είναι περίπλοκη και τα κείμενα βαριά. Τείνουν προς βαρετά και ακαδημαϊκά, ως πιστοί στην ακριβή πληροφορία το καταλαβαίνω. Αλλά δεν νομίζω ότι λειτουργεί. Δεν είναι το τι θα πεις, είναι το πως, και πως θα το παρουσιάσεις. Απο την απλότητα των λέξεων, οσο ποιο απλό, τόσο καλύτερο. Μέχρι το βάθος της πληροφορίας.

Αν λες πολλά πριν ο αναγνώστης σχηματίσει ερώτημα, τον έχεις χάσει, η θα το διαβάσει σαν ζομπι, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα βγάλει νόημα.

Τώρα ως αναφορά το βάθος της πληροφορίας/ενημέρωσης. Δεν εννοώ να βγεί εντελώς, απλά να φορμαριστεί σωστά. Δηλαδή, όταν ο αναγνώστης πάρει την κεντρική ιδέα, γενικό περιεχόμενο και τι θέλουμε να πούμε - τότε ναι, δώσε πηγές, απαντήσεις σε ερωτήσεις κοινές που ρέουν απο το κείμενο. Επεξηγήσεις κτλπ.

2. Ως αναφορά τα κοινωνικά μέσα ισχύουν και τα παραπάνω, συν, κεντρισμός στις εικόνες και επικοινωνία μέσω εικόνων που παίρνουν το ενδιαφέρον και "άνοιγμα της όρεξης" για το θέμα. Η απλά έξυπνο σχόλιο των καιρών. Κάλεσμα προς συζήτηση, τρόπο διαλόγου απευθείας των πολιτών κτλπ.

Σε αυτό υπάρχουν πχ ένα σωρό γωνίες που μπορούμε να θέσουμε, με λίγα λόγια. Η παταγωδώς αποτυχία ολόκληρου το παλαιοκομματικού συστήματος μας δίνει πολλά πατήματα. Ας τα χρησιμοποιήσουμε.

3. Λοιπά σχόλια:
Μικρές προτάσεις. Ενεργή φωνή και όχι παθητική. ΌΧΙ σεντόνια. Αποφυγή διπλών (αν το λές μια φορά, φτάνει). Συγκεκριμένο θέμα / γωνία και ειρμός. Άναγνωση δυνατά, και διορθώσεις αν δεν βγαίνει καλά... Επεξήγηση των πολύπλοκων με ΑΠΛΗ γλώσσα.
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Δημοσίευσηαπό anestis » 21 Σεπ 2015, 16:45

+1.000.000

:-)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Δημοσίευσηαπό baskin » 21 Σεπ 2015, 17:44

ε τα έχω πει, το πιο άμεσο κείμενο ήταν εκείνο για τα ΒΟΘΡΟΛΥΜΑΤΑ στο ΠΟΤΑΜΙ. Μεστό, μικρό, του δε ποϊντ και socialmediaκα πιασιάρικο. Δεν με ακούτε. Η ευγένεια μας έχει φάει και ο "ακαδημαϊκός" λόγος σαν τους ΑΞΙΟΥΣ που κάνουμε παρέα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

newpamelina

Re: Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 21 Σεπ 2015, 18:04

baskin έγραψε:ε τα έχω πει, το πιο άμεσο κείμενο ήταν εκείνο για τα ΒΟΘΡΟΛΥΜΑΤΑ στο ΠΟΤΑΜΙ. Μεστό, μικρό, του δε ποϊντ και socialmediaκα πιασιάρικο. Δεν με ακούτε. Η ευγένεια μας έχει φάει και ο "ακαδημαϊκός" λόγος σαν τους ΑΞΙΟΥΣ που κάνουμε παρέα.


Ναι αλλά δεν το έβαλες στην Έγκριση των κειμένων με την ταχεία διαδικασία του liquid.

Πως περιμένεις να μπει στην κεντρική σελίδα, αν δεν ακολουθάς τους κανονισμούς;

Υπακοή στους κανονισμούς λοιπόν, αυτό χρειάζεσαι. Αν υπακούσεις, θα καθαρίσουν τα βοθρολύματά σου.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Δημοσίευσηαπό baskin » 21 Σεπ 2015, 18:29

πήγε με τον κανόνα των τριών
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

newpamelina

Re: Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 21 Σεπ 2015, 19:50

baskin έγραψε:πήγε με τον κανόνα των τριών


Δεν νομίζω ότι ο κανόνας των τριών πειρατών, είναι ο αποφασισμένος κανονισμός.

https://forum.pirateparty.gr/viewtopic. ... =60#p86155

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Δημοσίευσηαπό baskin » 21 Σεπ 2015, 19:58

Είναι, θα σου απαντήσει το πουλαίν μου.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Δημοσίευσηαπό geraki » 21 Σεπ 2015, 20:31

Phoebus έγραψε:1. Το πρώτο σχόλιό μου είναι ότι η γλώσσα που χρησιμοποιούμε είναι περίπλοκη και τα κείμενα βαριά. Τείνουν προς βαρετά και ακαδημαϊκά, ως πιστοί στην ακριβή πληροφορία το καταλαβαίνω. Αλλά δεν νομίζω ότι λειτουργεί. Δεν είναι το τι θα πεις, είναι το πως, και πως θα το παρουσιάσεις. Απο την απλότητα των λέξεων, οσο ποιο απλό, τόσο καλύτερο. Μέχρι το βάθος της πληροφορίας.


To ξαναέχω πει... Με απλά λόγια για να το καταλαβαίνει ακόμα και ένα παιδί του δημοτικού (ουτοσάλως τόσους αγράμματους έχουμε στην Ελλάδα).

Επίσης μικρά κείμενα. Ας είναι και 6-7 γραμμών μόνο. άμα μπορούμε με αυτές τις 6-7 γραμμές να δώσουμε όλες τις πληροφορίες φτάνουν και περισσεύουν τόσες λίγες γραμμές. Ηδάλλως ποιός τρελός θα καθίσει να διαβάζει κείμενα σαν αυτά που αναρτώντουσαν στο παπαγαλάκι, που ήθελες και 1 ώρα για να τα διαβάσεις (βιβλίο ήταν αυτά τα κείμενα).

Ειδικά έτσι ένα θέμα μπορεί να περιγραφεί και με 2-3 γραμμές, βάλτες μέσα σε μια εικόνα που να ταιριάζει στο θέμα και θα δώσεις στον άλλον να καταλάβει τι θες να πεις.

Υ.Γ. Περιμένω να με βρίσετε και να μου πείτε τι "λέω" και πως δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Δημοσίευσηαπό Petros » 21 Σεπ 2015, 20:54

geraki έγραψε:ουτοσάλως τόσους αγράμματους έχουμε στην Ελλάδα


το βλέπω
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Σχόλια και ιδέες για τρόπους επικοινωνίας του ΠΕΙΡ.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 21 Σεπ 2015, 21:33

Petros έγραψε:
geraki έγραψε:ουτοσάλως τόσους αγράμματους έχουμε στην Ελλάδα


το βλέπω

:lol: :lol: :lol: :lol: Είναι σήμα κατατεθέν αυτό, δεν αλλάζει.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες