Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 27 Αύγ 2015, 16:26

Συνεργασία διερευνούν «Λαϊκή Ενότητα» - Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

"Ανοιχτό" το θέμα συνεργασίας Λαϊκής Ενότητας με το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Στο πλαίσιο της διερευνητικής εντολής, ο Πρόεδρος της Κ.Ο. της Λαϊκής Ενότητας, Παναγιώτης Λαφαζάνης, συναντήθηκε με εκπροσώπους της Διοικούσας Επιτροπής του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας, όπου συζητήθηκε η δυνατότητα ενδεχόμενης συνεργασίας τους.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Λαϊκής Ενότητας, ο κ. Λαφαζάνης, μετά την ολοκλήρωση της συνάντησης, έκανε τις εξής δηλώσεις στους δημοσιογράφους:
"Είχαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση με αντιπροσωπεία του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας. Ανταλλάξαμε αναλυτικά απόψεις και για τις δικές μας θέσεις και προτάσεις, αλλά και τις θέσεις και απόψεις που έχουν οι Πειρατές στη χώρα μας. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα κατά τη γνώμη μου συζήτηση και πάρα πολύ ουσιαστική. Εξετάζουμε νομίζω και οι δύο πλευρές το ενδεχόμενο συνεργασίας. Και πιστεύουμε ότι τις επόμενες μέρες θα μπορέσουμε να έχουμε μια κατάληξη. Εμείς ενδιαφερόμαστε πολύ για τη συνεργασία με το Κόμμα των Πειρατών. Έχει μια πολύ καλή παρουσία, δημοκρατική παρουσία στα πολιτικά πράγματα της χώρας και πραγματικά με πολύ ενδιαφέρον παρακολουθούμε τη δράση τους. Νομίζω ότι υπάρχουν περιθώρια για συγκλίσεις μεταξύ μας, συγκλίσεις οι οποίες να μην είναι ευκαιριακές, αλλά να έχουν και έναν ευρύτερο, μακροπρόθεσμο χαρακτήρα. Ιδιαίτερα στα θέματα της δημοκρατίας που είναι καίρια. Γιατί, ξέρετε, η δημοκρατία σήμερα δοκιμάζεται. Έχουμε ένα τεράστιο δημοκρατικό πρόβλημα. Εγώ μιλάω καθαρά για μνημονιακή δικτατορία στον τόπο. Η δημοκρατία χρειάζεται αναζωογόνηση, με λαϊκή συμμετοχή, με λαϊκή αυτενέργεια, με λαϊκή αυτοοργάνωση, με δημοκρατικές διαδικασίες παντού που θα δώσουν τη δυνατότητα στους πολίτες να εκφραστούν και να πάρουν την τύχη του τόπου στα χέρια τους".

Εν συνεχεία, ο κ. Θανάσης Γούναρης, Πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας, δήλωσε:
"Θα ήθελα κι εγώ να τονίσω ότι είχαμε μία πολύ καλή συζήτηση με τον κ. Λαφαζάνη. Εκπροσωπώ το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας, είμαι ο Πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής. Βρίσκομαι εδώ κατόπιν εντολής του σώματος των μελών του Κόμματος Πειρατών για να διερευνήσω πιθανή συνεργασία. Είχαμε πράγματι μια αρκετά μεγάλη, διεξοδική συζήτηση, η πρόταση που υπάρχει και θα τεθεί στα μέλη μας για ψηφοφορία. Το βασικό που μας ενδιαφέρει εμάς, ως Κόμμα των πειρατών, παρόλο που είμαστε μονοθεματικό κόμμα, ασχολούμαστε κυρίως με τα πνευματικά δικαιώματα, αλλά ασχολούμαστε κυρίως και με τη δημοκρατία, τη λειτουργία του πολιτεύματος στη χώρα. Θεωρούμε ότι είμαστε πολύ κοντά στο να πετύχουμε μία συνεργασία όχι μόνο εκλογική, αλλά και παραπέρα. Υπάρχουν πολλά πράγματα που μας ενώνουν και πραγματικά χάρηκα διότι ο κ. Λαφαζάνης και η ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ έχει παρακολουθήσει πολύ προσεκτικά τη δική μας δράση. Βέβαια τον τελικό λόγο τον έχει το σώμα των μελών που είναι και το αρμόδιο όργανο να αποφασίσει και την οποιαδήποτε συνεργασία. Θα βρισκόμαστε σε επαφή, θα περιμένουμε την πρόταση που θα υπάρξει από τη ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ, θα την επεξεργαστούν τα μέλη μας και θα πάρουμε τις αποφάσεις μας, τις οποίες θα ανακοινώσουμε πολύ σύντομα".
http://www.capital.gr/story/3056620
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 27 Αύγ 2015, 16:53

viewtopic.php?f=134&t=7316#p83551

Βγάζουμε ωραίες φωτό όμως. Έτσι;
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 27 Αύγ 2015, 17:34

Vassilis Perantzakis έγραψε:https://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=134&t=7316#p83551

Βγάζουμε ωραίες φωτό όμως. Έτσι;

:D :D :D
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό James » 28 Αύγ 2015, 05:05

Λύπη και οργή μόνο, για τη κατάντια μας.
Δε ξέρω πότε το σώμα των μελών εξουσιοδότησε το Γόυναρη και το Λειβαδίτη να διερευνήσουν πιθανούς συνεργασίες ???
Αλλά τι ψ´αχνω να βρω πάλι τα ίδια και τα ´ιδια ......
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό Petros » 28 Αύγ 2015, 07:54

James έγραψε:Λύπη και οργή μόνο, για τη κατάντια μας.
Δε ξέρω πότε το σώμα των μελών εξουσιοδότησε το Γόυναρη και το Λειβαδίτη να διερευνήσουν πιθανούς συνεργασίες ???
Αλλά τι ψ´αχνω να βρω πάλι τα ίδια και τα ´ιδια ......


Στο συνέδριο εκλέχθηκε η ΔΕ,

Μπήκε μια ψηφοφορία για να δούμε αν θέλουμε να συμμετέχουμε,
υπερψηφίστηκε και ο Θανάσης κι ο Στάθης έκαναν απλά κάποιες συζητήσεις.

το καταστατικό λέει εξάλλου ότι:

8.1. Το κόμμα διοικείται από τη Διοικούσα Επιτροπή (εκλεγμένη συλλογική ηγεσία), με διετή θητεία. Η Διοικούσα Επιτροπή είναι διαρκές όργανο και λογοδοτεί κάθε έτος στο Σώμα των μελών του κόμματος και κάθε δύο έτη στο Συνέδριο. Η Διοικούσα Επιτροπή
[...]
ζ. προτείνει προεκλογικές ή μετεκλογικές συνεργασίες με πολιτικά κόμματα και πολιτικούς συνασπισμούς όπου θα συμμετέχει και το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας. Τέτοιες ενέργειες αποφασίζονται από το Σώμα των Μελών με πλειοψηφία δύο τρίτων (2/3) των ψηφισάντων συν μία ψήφο, χωρίς να χρειάζεται εκ των προτέρων επικύρωση από το Συνέδριο του Κόμματος. Το Σώμα των Μελών και το Συνέδριο έχουν το δικαίωμα να άρουν ανά πάσα στιγμή την απόφαση αυτή, με πλειοψηφία τριών πέμπτων (3/5) των ψηφισάντων συν μία ψήφο.



Κι εγώ θεωρώ ότι δεν είναι και η καλύτερη πιθανή συνεργασία, ΟΜΩΣ (άσχετα με το τι παρουσίασαν τα ΜΜΕ) ήταν μια συζήτηση.
Ακόμα δεν έχει αποφασιστεί τίποτα...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Αύγ 2015, 12:21

James έγραψε:Λύπη και οργή μόνο, για τη κατάντια μας.
Δε ξέρω πότε το σώμα των μελών εξουσιοδότησε το Γόυναρη και το Λειβαδίτη να διερευνήσουν πιθανούς συνεργασίες ???
Αλλά τι ψ´αχνω να βρω πάλι τα ίδια και τα ´ιδια ......

Βοήθα να κατέβουμε μόνοι μας τότε. Δήλωσε υποψήφιος με δικά σου τα παράβολα και κάνε πιο συχνές παρεμβάσεις και κόσμια. Στο έχω ξαναπεί έχεις δίκιο σε πολλά, αλλά το χάνεις με τις λεκτικές επιθέσεις σε άλλους εδώ μέσα. Περιμένω....Α ή Β Πειραιώς ;;; ;)
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό James » 28 Αύγ 2015, 12:46

@ Petros κόψε τη τρόμπα ρε βλαμένο, υπάρχουν και αλλα κόμματα που ταιριάζουν με τις ιδέες γιατι δε πας εκεί???
Α σιχτιρι επιτέλους, νέο παιδι και όλο λαλακίες...
@σπυρος, ρε άνθρωπε τι λεφτα να βάλω που? στο κόμμα που έχει πέσει σε ανυποληψία και δεν ειχε ούτε υποψήφιους για διοικούσα επιτροπή??? ρε σεις μετα απο αυτο, με το γελοίο Λαφαζάνη που να πω ότι είμαι υποψήφιος????
Και με ποιούς συν υποψήφιους το Γουναρη και το Λειβαδίτη που κάνουν μόνο ότι τους αναδεικνύει ???

Μα καλά δε μιλάει κανείς ???
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό James » 28 Αύγ 2015, 12:48

Μα καλά δε μιλάει κανείς ???[/quote]

Είπε ο Γουναρης: "Εκπροσωπώ το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας, είμαι ο Πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής. Βρίσκομαι εδώ κατόπιν εντολής του σώματος των μελών του Κόμματος Πειρατών για να διερευνήσω πιθανή συνεργασία"

Πότε ρε γλοιώδη σου έδωσε εντολή το σώμα των μελών ???
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Αύγ 2015, 13:40

8.3. Ο Πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής εκπροσωπεί νόμιμα το Κόμμα εντός και εκτός της χώρας και ενεργεί εξ’ ονόματός του, σε όλα τα ελληνικά δικαστήρια και σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες ή αρχές (ημεδαπές ή αλλοδαπές), διοικητικές, φορολογικές ή άλλες και συναλλάσσεται με οποιοδήποτε φυσικό ή νομικό πρόσωπο δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου.

Δεν κλείσαμε συμφωνία, μόνο συνάντηση είχαμε. Η όποια πρόταση συμφωνίας θα περάσει από ψηφοφορία με τα 2/3 από το ΣτΜ.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Λαϊκή Ενότητα και Κόμμα Πειρατών Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό James » 28 Αύγ 2015, 13:45

Voyager-1 έγραψε:
8.3. Ο Πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής εκπροσωπεί νόμιμα το Κόμμα εντός και εκτός της χώρας και ενεργεί εξ’ ονόματός του, σε όλα τα ελληνικά δικαστήρια και σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες ή αρχές (ημεδαπές ή αλλοδαπές), διοικητικές, φορολογικές ή άλλες και συναλλάσσεται με οποιοδήποτε φυσικό ή νομικό πρόσωπο δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου.

Δεν κλείσαμε συμφωνία, μόνο συνάντηση είχαμε. Η όποια πρόταση συμφωνίας θα περάσει από ψηφοφορία με τα 2/3 από το ΣτΜ.

Σπύρο εκτίθεσαι, τα παραπάνω αφορούν εκπροσώπηση σε αρχές και συνναλαγές με πρόσωπα.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες