"Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: "Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 03 Μαρ 2015, 23:36

Αυτό είναι ένα ωραίο σχόλιο στην διαβούλευση. Έχει και άλλα, θα τα βρείτε αν κάνετε τον κόπο να τα διαβάσετε.

http://www.opengov.gr/ypes/?c=18885

Σχόλιο του χρήστη 'Χρήστος Πεβανίδης' | 13 Δεκεμβρίου 2010, 00:31

Αξιότιμε κύριε Υπουργέ, ως Έλληνες φοιτητές του Πολυτεχνείου του Μονάχου ευχαριστούμε για την δυνατότητα ακροάσεως και διαβουλεύσεως και ελπίζουμε όπως επικρατήσουν τα ωφέλημα πορίσματα αυτής.

Α. Περιληπτικά
1. Η κάρτα για την ηλεκτρονική εξυπηρέτηση πρέπει να είναι παντελώς ανεξάρτητη από το δελτίο ταυτότητας και προαιρετική, όπως στην Ελβετία. Δεν πρέπει να υπάρχει συγχώνευση.
2. Στο δελτίο ταυτότητας πρέπει να χρησιμοποιείται απλή φωτογραφία και όχι βιομετρική !! (βλέπε Γ)
3. Δεν πρέπει να αναφέρονται φορολογικοί και ασφαλιστικοί αριθμοί (όπως ο A.Φ.Μ.) στην ταυτότητα και στην κάρτα ! (βλέπε Γ)
4. Δεν πρέπει να υπάρξει κεντρικό ψηφιακό αρχείο με τα στοιχεία των ταυτοτήτων και καρτών πολιτών από όλη την ελληνική επικράτεια, αλλά τόσο η αποθήκευση όσο και η πρόσβαση στα δεδομένα πρέπει να γίνεται αποκλειστικά μέσον του αστυνομικού τμήματος εκδόσεως ή του ΚΕΠ εκδόσεως και με την γνώση και άδεια των υπαλλήλων του ΚΕΠ ή του κατόχου

Β. Κατάσταση σε άλλες χώρες
Πολλοί αγνοούμε ότι σε πολλές χώρες οι πολίτες δεν είναι καθόλου νομικώς υποχρεωμένοι να κατέχουν δελτίο ταυτοπροσωπίας σε οιανδήποτε μορφή (αστυνομική ταυτότητα, διαβατήριο, άδεια οδήγησης κ.ο.κ.). Στις χώρες αυτές συγκαταριθμούνται μεταξύ άλλων οι ΗΠΑ, η Ελβετία, η Δανία, η Αυστρία, η Ιρλανδία, η Μεγάλη Βρετανία. Η έκδοση ταυτοτήτων και άλλων δελτίων στις χώρες αυτές είναι προαιρετική, ενώ η διαπίστευση της ταυτότητας ενός προσώπου, π.χ. ενώπιον του συμβολαιογράφου, μπορεί να γίνει κάλλιστα και με έναν μάρτυρα ταυτοπροσωπίας χωρίς να απαιτείται κανένα έγγραφο. Καθ´ όσον αφορά την αναγραφή φορολογικών και ασφαλιστικών αριθμών ή στοιχείων σε ένα μοναδικό έγγραφο, πρέπει να τονιστεί, ότι αυτό είναι άνευ αντιστοίχου σε άλλες χώρες !!
Οι ταυτότητες πλήθους άλλων χωρών δεν διαθέτουν πλινθίο. Στην Ελβετία για την ηλεκτρονική εξυπηρέτηση υπάρχει ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ έγγραφο το SuisseID άσχετο από την ταυτότητα Identitätskarte η οποία δεν διαθέτει πληνθίο.

Γ. Βιομετρικές φωτογραφίες και φορολογικοί, ασφαλιστικοί αριθμοί
1. ΑΠΛΗ Φωτογραφία. Όχι βιομετρική φωτογραφία, διότι η βιομετρική φωτογραφία δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνον για τον σκοπό της αναγνωρίσεως του κατόχου, αλλά επιπλέον και για την βιομετρική ανάλυση και ταυτοποίηση κάθε ανθρώπου που έχει καταθέσει στο παρελθόν τέτοια φωτογραφία. Ο κατέχων αρχείο βιομετρικών ψηφιακών φωτογραφιών μίας ομάδας ανθρώπων και διαθέτων σχετικώς απλά τεχνικά μέσα μπορεί να αναγνωρίσει τους ανθρώπους αυτούς δια μιας απλής αφανούς, ενδεχομένως και μη αντιληπτής φωτογράφισης.
Το σύγχρονο λογισμικό (software) επιτυγχάνει την αναγνώριση προσώπων σε ποσοστό έως και 99%, αναλόγως με την ποιότητα της, ίσως και μη αντιληπτής, φωτογράφισης (συνθήκες φωτισμού, οπτική γωνία κτλ.). Στο σημείο αυτό πράγματι θίγεται η ελευθερία του προσώπου !
Κακώς προ ετών έγινε η εισαγωγή στα διαβατήρια. Στην ενδεχομένως προβαλλόμενη ένσταση, ότι λόγω του αυστηρού ελέγχου των κρατικών αρχείων δεν δύναται ουδείς να κατασκευάσει έναν τέτοιο θα απαντηθεί παρακάτω.
2. ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος αναγραφής φορολογικών και ασφαλιστικών αριθμών και πληροφοριών. Ούτε σε τυπωμένη μορφή ούτε ηλεκτρονικά. Την ταυτότητα την επιδεικνύουμε σε διάφορες περιστάσεις, χωρίς να επιθυμούμε να φανερώσουμε τους ασφαλιστικούς ή φορολογικούς μας αριθμούς. Επίσης χρησιμοποιείται εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ως ταξιδιωτικό έγγραφο. Τι θέση έχουν τέτοιοι αριθμοί σε ταξιδιωτικό έγγραφο;
Σε ότι αναφορά την ενδεχόμενη μελλοντική ηλεκτρονική χρήση π.χ. του Α.Φ.Μ. ενώπιον της εφορίας αυτή μπορεί να γίνει και χωρίς την αναγραφή στο πλινθίο. Ο Α.Φ.Μ. μπορεί να πληκτρολογηθεί απευθείας από τον κάτοχο, αρκεί να γίνεται διαπίστευση ποιος τον πληκτρολογεί !
Και πάλι υπενθυμίζουμε ότι σε άλλα κράτη δεν υπάρχει αναγραφή φορολογικών και ασφαλιστικών αριθμών ή στοιχείων στην ταυτότητα.

Δ. Προβληματική κρυπτογράφηση στο διαδίκτυο
Σε όποιον πράγματι επιθυμεί να ταυτοποιείται ηλεκτρονικά στο διαδίκτυο, μπορεί να εκδοθεί ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ μια κάρτα με πλινθίο. Για τους υπολοίπους ας υπάρχει η δυνατότητα εκδόσεως απλής ταυτότητας χωρίς πλινθίο, όπως ακριβώς συμβαίνει στην Ελβετία. Εάν όμως έστω και προαιρετικά καθιερωθεί το πλινθίο, θα πρέπει να τηρηθούν ύψιστοι κανόνες ασφαλείας.
Στην Γερμανία που τελικά εισήχθη προ μόλις ενός μηνός (την 1η Νοεμβρίου 2010) έχουν ήδη παρουσιασθεί ορισμένα σημαντικά προβλήματα ασφαλείας. Την άνοιξη του 2010 ορισμένοι φιλελεύθεροι υπουργοί ματαίως ζητούσαν την αναβολή εισαγωγής του πλινθίου κατά δέκα ολόκληρα χρόνια ! (έως το 2020!).
Επίσης η νέα κυβέρνηση στην Αγγλία κατάργησε φέτος της προαιρετικές ταυτότητες με πλινθίο που είχαν εισαχθεί προ δύο ετών και διέγραψε τα σχετικά κρατικά αρχεία, National Identity Register (NIR). Υποθέτουμε ότι έως τώρα προβλέπεται να ληφθούν μέτρα κρυπτογραφήσεως ομοίου τύπου με τα γερμανικά τα οποία απεδείχθησαν ελλιπή.

Ελπίζουμε να αξιοποιηθούν τα διδάγματα.
здравствуйте

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: "Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Δημοσίευσηαπό geraki » 08 Μαρ 2015, 12:34

Σημερινό:

Ενα από τα μέτρα αντιμετώπισης της ανθρωπιστικής κρίσης, το οποίο μάλιστα περιλαμβάνεται και στην επιστολή του υπουργού Οικονομικών Γιάνη Βαρουφάκη προς τον πρόεδρο του Eurogroup, είναι η και η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη. Το εν λόγω μέτρο βρίσκεται ήδη σε πορεία υλοποίησης.

Οπως αναφέρει η εφημερίδα «Εθνος της Κυριακής» η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Διοικητικής Ανασυγκρότησης έχει ξεκινήσει εδώ και μέρες επαφές με τους αρμόδιους φορείς, προκειμένου να συμφωνηθούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά και με την κατασκευή της να αποφευχθεί η παραβίαση προσωπικών δεδομένων των χρηστών.

Πώς θα είναι η κάρτα

Η κάρτα θα μοιάζει με τις γνωστές κάρτες ανάληψης, θα έχει κάποιο κωδικό πρόσβασης προκειμένου να ταυτοποιείται ηλεκτρονικά ο κάτοχός της και θα περιλαμβάνει ένα τσιπάκι στο οποίο θα είναι περασμένοι τρεις βασικοί αριθμοί:

Το ΑΦΜ

Το ΑΜΚΑ

Ο Αριθμός Δημοτολογίου.

Πώς θα χρησιμοποιηθεί για την αντιμετώπιση της ανθρωπιστικής κρίσης

Η εν λόγω κάρτα η οποία θα αποτελέσει και ένα από τα «όπλα» της κυβέρνησης για την αντιμετώπιση της ανθρωπιστικής κρίσης, αφού θα εφαρμοστεί πιλοτικά στις κοινωνικές ομάδες που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας. Πώς θα γίνει αυτό; Θα «φορτώνεται» με ένα ποσό κάθε μήνα από το κράτος για τους κατόχους που δεν έχουν εισόδημα, προκειμένου να μπορούν αξιοπρεπώς να αγοράζουν τρόφιμα από τα σούπερ μάρκετ ή να λαμβάνουν την επιδότηση ενοικίου που προβλέπεται από τα μέτρα της κυβέρνησης για την καταπολέμηση της ανθρωπιστικής κρίσης.

Θα χρησιμοποιηθεί και για την πάταξη της γραφειοκρατίας

Η εν λόγω κάρτα θα χρησιμοποιηθεί επίσης και για την πάταξη της γραφειοκρατίας, αφού στόχος είναι μελλοντικά να χρησιμοποιείται για όλες τις δυνητικές χρήσεις (ως κάρτα δημότη, ως κάρτα ασφαλισμένου, ως κάρτα αγρότη, ως κάρτα ασθενούς, ως κάρτα μετανάστη, ως κάρτα νέου κ.λπ.) και θα περιλαμβάνει τον Αριθμό Δελτίου Ταυτότητας, καθώς και τους κωδικούς για το πρόγραμμα taxis του υπουργείου Οικονομικών.

Πηγή: http://www.thessalianews.gr/index.php?o ... Itemid=110
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: "Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 13 Μαρ 2015, 14:38

12.3.2015 / ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ WEB
ΙΝΚΑ : Η κάρτα ρουφιάνος των καταναλωτών δεν θα περάσει

Η ανακοίνωση από τον ΙΝΚΑ:
ΟΧΙ ΣΤΗ «ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ»
ΟΧΙ ΣΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΦΑΚΕΛΩΜΑ
http://www.inka.gr/?page_id=427


Εικόνα

Αντίθετο με την self-destroyer / αυτοκαταστροφική κάρτα πολίτη επισημαίνει ότι είναι το Ινστιτούτο Καταναλωτή (ΙΝΚΑ) από το 2010 που η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ μίλησε για αυτό, αλλά και μετέπειτα το συνέχισε η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας.

Το ΙΝΚΑ τονίζει ότι δεν πρόκειται να αφήσει να προχωρήσει στην ενερεια αυτή ούτε και τον ΣΥΡΙΖΑ , δηλώνοντας ότι έχει πάρει εξ αρχής επίσημα αντίθετη θέση με την ιδιαίτερη ευαισθησία του σε θέματα που αφορούν τα ανθρώπινα δικαιώματα, την προστασία της προσωπικής ζωής των πολιτών και κατά συνέπεια των καταναλωτών.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Ιντσιντούτου:

«Στην περίοδο οικονομικής ύφεσης, με τα νοικοκυριά να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους, η κυβέρνηση αναγγέλλει την έκδοση της δήθεν «έξυπνης» κάρτας πολίτη, που θα έχει πολλαπλές χρήσεις. Το RFID τσιπάκι θέλουν να πρωτοστατεί στη κάρτα και να περιλαμβάνει προσωπικά στοιχεία, αλλά και βιομετρικά χαρακτηριστικά, δηλαδή ευαίσθητα άκρως προσωπικά δεδομένα, καθώς μάλιστα και στοιχεία τραπεζικών λογαριασμών, και ότι άλλο δεν το λένε τώρα. Το κόστος της κάρτας αυτής θα είναι ιδιαίτερα υψηλό προς το στόχο της και ας θυμίσουμε ότι, αυτός ήταν ο λόγος που αποσύρθηκε από το Ηνωμένο Βασίλειο. Φαίνεται οι Άγγλοι είναι «φτωχότεροι» από τους «πλούσιους» Έλληνες που σκέφτονται επίμονα να προωθήσουν την κάρτα πολίτη.

Η σημερινή αστυνομική ταυτότητα λειτουργεί άψογα για την πιστοποίηση του πολίτη και χρησιμοποιείται χωρίς προβλήματα στις σχέσεις μας με το κράτος ή τα φυσικά και νομικά πρόσωπα, όπως και στις σχέσεις του πολίτη με τις τράπεζες, επίσης μέσα στην Ευρωπαϊκή ένωση η ταυτότητα που έχει αριθμό και λατινικά γράμματα λειτουργεί και σαν ταξιδιωτικό έγγραφο ακόμα δε και σε χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης όπως η Τουρκία κλπ, έτσι δεν υπάρχει καμία ανάγκη υποκατάστασής της.

Η ηλεκτρονική ταυτότητα, διαβατήριο, κάρτα πολίτη, πιστωτική κάρτα, βιβλιάριο υγείας και οτιδήποτε άλλο σκέφτονται να είναι σε ένα τσιπάκι, βάζει σε τεράστιο και ανέλεγκτο κίνδυνο τους πολίτες και τη χώρα, αφού, έχει αποδειχθεί ότι η ασφάλεια σε αυτά τα τσιπάκια είναι κοντά στο μηδενική, μπορεί να αντιγραφεί πολύ εύκολα, με τον κίνδυνο να γιγαντώνεται αφού θα εμπεριέχονται βιομετρικά ευαίσθητα στοιχεία ολόκληρου του πληθυσμού που μπορούν να γίνουν εκτός από στατιστικό αντικείμενο και εκμετάλλευσή τους από τον οποιοδήποτε κακόβουλο ή και ένα εχθρό της χώρας μέσω των Χάκερς, όπως είναι γνωστό.

Η πρόταση για αυτή την ηλεκτρονική κάρτα και τα στοιχεία που θα εμπεριέχει, μπορεί να πουν ότι στοχεύει στην διασύνδεση της με ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση και προφανώς και τον υπόλοιπο κόσμο, κάνοντας όμως τα προσωπικά μας δεδομένα γνωστά, σε άγνωστες στο κάτοχο αρχές και εξουσίες, σε όλα τα κράτη και ο μόνος που δεν θα γνωρίζει τι πραγματικά περιέχει η ηλεκτρονική κάρτα, ή ακόμα και την αθέλητη αυτοκαταστροφή του !, να είναι ο ίδιος ο υπόχρεος κάτοχος αυτής.

Επαναλαμβάνουμε από παλαιότερα και με προηγούμενα Δ.Τ. ότι αυτές οι υποχρεωτικές κάρτες, ουσιαστικά δρομολογούν να καταργηθεί το Τραπεζικό Απόρρητο, το Ιατρικό Απόρρητο, και γενικά κάθε είδους απόρρητο στην Ιδιωτική Ζωή μας, αντί να ενοποιήσουν τον αριθμό δελτίου ταυτότητας καταργώντας όλους τους αριθμούς (ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, κτλ) σχεδιάζουν να μετατρέψουν τον πολίτη από Άνθρωπο σε ανθρωποαριθμό.

Το ΙΝΚΑ δηλώνει κάθετα ότι δεν δέχεται κανένα Μεγάλο Αδελφό, δεν έχει να διαπραγματευτεί και να διαβουλευτεί την αξιοπρέπεια του πολίτη – καταναλωτή και την ασφάλεια της ζωής και της προσωπικότητας μας και καταδικάζει απερίφραστα αυτά τα σχεδιαζόμενα μέτρα.

Η ονομαζόμενη από την κυβέρνηση και τους δημοσιογράφους «ανθρωπιστική κρίση» δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια «τραπεζική κρίση» γραφείων λογιστικών καταγραφών κερδών και χωρίς ψυχή, δηλαδή όσα επιδιώκει να επιβάλλει στην Ευρώπη η νέα Γερμανική κατοχή, που έχει τακτή λήξη.

Την καταπολέμηση της Γραφειοκρατίας και της Φοροδιαφυγής την έχουμε υποστηρίξει δυναμικά και σίγουρα δεν αντιμετωπίζεται με την χρήση μιας «ηλεκτρονικής – έξυπνης» κάρτας πολίτη, παρά μόνο με την επαναφορά της πολιτικής αξιοπιστίας που θα είναι και το υπόδειγμα στο οποίο θα προσαρμοστεί και ο πολίτης, αντί της συνεχιστικής αναξιοπιστίας όλων των κομμάτων σαν ομάδα σκυταλοδρομίας.

Μία τέτοια βάση δεδομένων που θα περιέχει μεγάλους πληθυσμούς μπορεί με τη γνωστή ηλεκτρονική ευκολία, να χρησιμοποιηθεί και από όποιον «φανατικό» επιθυμεί να βλάψει την κοινωνία μας, όπως π.χ. και ο υπαρκτός κίνδυνος τζιχάντ.

Προστατεύουμε τα δικαιώματα μας στη ζωή, την περιουσία μας, την υγεία μας και το δικαίωμα στην προσωπική μας ζωή.
здравствуйте

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: "Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 13 Μαρ 2015, 16:35

Κατά την γνώμη μου, μία τέτοια κάρτα θα έπρεπε να δουλεύει χωρίς σύνδεση με προσωπικά δεδομένα και να χρησιμοποιείται μόνο για μεταφορά κωδικοποιημένων δεδομένων του ίδιου του χρήστη. Έτσι, το "σπάσιμο" ή η κλοπή της να μην μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον ιδιοκτήτη της.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: "Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Δημοσίευσηαπό geraki » 13 Μαρ 2015, 21:53

Γιατί έχετε τόσο πρόβλημα να είναι απ' όλα η κάρτα του πολίτη?

Ναι προσωπικά θέλω:

να είναι κάρτα υγείας,

  • Γιατί θα πρέπει εγώ κάθε φορά που θα χρειαστεί να με ρωτήσει ο Γιατρός τι φάρμακα, εξετάσεις, εγχειρήσεις, κλπ έχω κάνει στην ζωή μου να μην ξέρω τι να του απαντήσω (κάθε φορά συμβαίνει αυτή η αθλιότητα όταν επισκέπτομαι Γιατρό)???
  • Γιατί στο καλό θα πρέπει να θυμάμαι πόσο μυωπίας/αστιγματισμού/κλπ είναι τα γυαλιά μου, ή να κρατάω κάτι κολόχαρτα? (μου σπάσαν τα γυαλιά και δεν ξέρω τι στο διαόλο να παραγγείλω)???
  • Γιατί στο καλό θα πρέπει να θυμάμαι σε τι φάρμακα είμαι αλλεργικός? (Και που ξέρω εγώ σε τι είμαι αλεργικός αφού γιατροί ποτέ μου δεν μου έχουν πει, ούτε καν μετά από χειρουργείο που έπαθα κρίση από αλλεργία σε φάρμακο)
  • Γιατί πρέπει να θυμάμαι χαζομάρες αριθμούς όπως βιβλιάριου ικα ή αμκα (αφού ήδη είμαστε αριθμοί)???

Ναι να είναι κάρτα πολίτη,

  • Γιατί να έχω πολλά έγγραφα μαζί μου, όπως ταυτότητα, διαβατήριο, βεβαίωση αφμ, κλπ και να μην έχω μόνο μια κάρτα που τα ταυτοποιεί όλα αυτά???

κλπ, κλπ κλπ κλπ... για να μην γράφω κατεβατό.

Πρώτα υπήρχαν οι μαλάκες της εκκλησίας, με όλη την σημασία "μαλάκες", και να λένε για 666 και μπούρδες. Δηλαδή ότι λέγανε περίπου το 1995-2000 για τα κινητά και ότι λέγανε μετά για τους υπολογιστές και το internet... επειδή αυτοί ζουν στον μεσαίωνα δεν σημαίνει ότι πρέπει να ζούμε και οι υπόλοιποι.

Από την άλλη ακούω "ηλίθιους" που λένε ότι θα γίνουμε νούμερα. Ας πάνε πρώτα αυτοί σε οποιαδήποτε υπηρεσία και μετά ας πούνε κάτι... Νούμερα είμαστε εδώ και καιρό. Έτσι και πας στο ΙΚΑ δεν τους νοιάζει το ονοματεπώνυμο σου αλλά ο αριθμός μητρώου, πας στην τράπεζα τον τραπεζικό σου αριθμό λογαριασμό θα σου ζητήσουνε. Θα πας στην εφορία το ΑΦΜ θα σου ζητήσουν... Ξυπνάτε μαλάκες που τώρα νομίζετε ότι θα γίνουμε νούμερο... Και καλύτερα ένα νούμερο παρά πολλά που δεν τα θυμάσαι και ποτέ σου.

Έπειτα ήρθαν αυτοί που λένε για την ασφάλεια... Καλώς την τονίζουν αλλά το να λες άμα δεν είναι απόλυτα ασφαλές καλύτερα να μην γίνει καθόλου, δεν είναι διαφορετικοί από τους τραγόπαπαδες. Ουτοσάλως τίποτα ηλεκτρονικό δεν είναι απόλυτα ασφαλές. Βάλτε κρυπτογράφηση... Βάλτε να μην μπορεί κανείς να δει τα στοιχεία χωρίς να σου δίνει ένα pin ο κάτοχος της. Φτάνει όμως πια...

Ναι με έχει εξοργίσει όλες οι μαλακίες που διαβάζω στο ίντερνετ. Και αυτό διότι επειδή υπάρχουν λίγοι που έχουν μείνει σε τεχνολογία που υπήρχε πριν την κατοχή, σημαίνει και ότι οι άλλοι πρέπει να μείνουμε πίσω.... ΈΧΕΤΕ πρόβλημα, στείλτε ένα email που να λέει ότι να είναι προαιρετική για μόνο σε όσους ενδιαφέρονται. Οι υπόλοιποι να μπορούμε ελεύθερα να την πάρουμε.

Ναι θα είμαι από τους πρώτους που θα την πάρουν τους λόγους τους έγραψα παραπάνω, διότι άμα είναι να υπολογίσω σε ασφάλεια, που χέστηκα να ξέρει όποιος μαλάκας θέλει πόση μυωπία έχω ή τι εγχείρηση έχω κάνει, παρά να μην τα ξέρω ούτε εγώ και απλώς κάθε φορά είτε σε γιατρό ή σε φαρμακοποιό ή σε συναλλαγή με δημόσια υπηρεσία να κοντεύω να τρελαθώ και να νευριάζω που δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά που μου ζητάνε ούτε τα πιο απλά πράγματα...

Υ.Γ. Το είπα όποιος είναι αντίθετος με το να βγει η κάρτα του πολίτη έστω και προαιρετικά από εμένα θα τρώει βρισίδι. Εάν δεν γουστάρει ας απλώς αρνηθεί να πάει να την πάρει και να μείνει με την γαμημένη ταυτότητα του όπως είναι τώρα.
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: "Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Δημοσίευσηαπό geraki » 13 Μαρ 2015, 22:51

SORRY για το ξέσπασμα, αλλά τα έχω πάρει στο κρανίο... Το ξέσπασμα είναι που μου σπάσαν τα γυαλιά και δεν βρίσκω με τίποτα που έχω την συνταγή που μου είχε γράψει ο οφθαλμίατρος 2 χρόνια πριν.

Αλλά και όσο θυμάμαι πόσες φορές έχει τύχει να πάω στο παρελθόν ΙΚΑ, και να μην θυμάμαι ούτε τον αριθμό ασφαλισμένου, ή να πηγαίνω στην εφορία και να μην θυμάμαι τίποτα από όλους αυτούς τους αριθμούς, ή να έχει τύχει να πάω σε γιατρό για εγχείρηση και να με ρωτάει και να μην ξέρω να πω ούτε ποιο είναι ο τύπος του αίματος μου, πόσο τι εγχειρήσεις έχω κάνει ή σε τι είμαι αλλεργικός ή τι φάρμακα έχω πάρει στην ζωή μου και άλλα τέτοια και να μην ξέρω τι να του απαντήσω λες και απέναντι μου έχω άτομο που μιλάει διαφορετική γλώσσα και ο γιατρός να μην μπορεί να καταλάβει τι να κάνει με εμένα....

ΈΤΣΙ...
Όταν βλέπω πόσο εύκολη θα μπορούσε να ήταν η ζωή μου με μια τέτοια κάρτα, την κάρτα του πολίτη, νευριάζω όταν υπάρχουν άτομα που για διάφορους λόγους προσπαθούν να μην βγει με τίποτα (βλέπε ΙΝΚΑ, εκκλησία)...

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...
υπάρχει πρόβλημα ή αντίρρηση ας βγει προαιρετικά. Το θεωρώ πλήρως αδικία να μην μπορώ να κάνω ευκολότερη την ζωή μου (και όποιος άλλος θέλει), επειδή υπάρχουν λίγοι που αντιδρούν.
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: "Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 14 Μαρ 2015, 13:19

14.3.2015 | 11:34
Μετρητά τέλος; Με κάρτα όλες οι συναλλαγές
Το νέο φιλόδοξο σχέδιο του οικονομικού επιτελείου και οι φοροκάρτες με τα προνόμια

http://www.lifo.gr/now/economy/62608

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας "Τα Νέα", το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης μελετά ένα νέο σχέδιο σύμφωνα με το οποίο οι καταναλωτές θα πληρώνουν τις συναλλαγές τους με χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη με τον λογαριασμό μισθοδοσίας ή καταθέσεων.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα το σχέδιο βασίζεται στην παροχή κινήτρων στους φορολογούμενους ώστε να πληρώνουν κάθε συναλλαγή τους αποκλειστικά με τις χρεωστικές κάρτες.

Ένα από αυτά τα κίνητρα είναι η κλιμακωτή επιστροφή κεφαλαίου για κάθε συναλλαγή. Τα οικονομικά κίνητρα προβλέπεται να είναι αυξημένα σε συναλλαγές παροχής υπηρεσιών με ελεύθερους επαγγελματίες ενώ οι πληροφορίες αναφέρουν πως η εφαρμογή της κάρτας αναμένεται να ξεκινήσει με τη μισθοδοσία των δημοσίων υπαλλήλων.

Το σχέδιο προβλέπει πως όλοι οι επαγγελματίες θα πρέπει να έχουν μαζί τους τα ειδικά μηχανήματα POS, ώστε να χρεώνουν τις νέες κάρτες των πελατών ενώ ήδη το οικονομικό επιτελείο εξετάζει τον τρόπο ώστε η προμήθεια των POS να μην επιβαρύνει τον επαγγελματία.
здравствуйте

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: "Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 14 Μαρ 2015, 13:41

@geraki
Έχεις δίκιο, έχω περιγράψει δεκάδες φορές το ιατρικό μου ιστορικό (από εγχείριση μηνίσκου, σπάσιμο καρπού.....έως.....) και κάθε φορά δεν είμαι σίγουρος αν τα είπα όλα. Και εγώ θέλω μία κάρτα με τα ιατρικά μου δεδομένα. Δεν με ενδιαφέρει ποιος θα τα δει και γιατί. Για έναν νεώτερο όμως μπορεί να αποτελέσει εμπόδιο για να βρει δουλειά από τον εκάστοτε εργοδότη, όταν είναι επιρρεπής/ευαίσθητος. Μόνο αυτό βλέπω εμπόδιο στην χρήση της.
@Κομπειλάδα
(διαφημιστικό "πάμε στοίχημα")
Το βλέπαμε....το παίξαμε ; :lol:
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: "Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Δημοσίευσηαπό geraki » 14 Μαρ 2015, 17:20

Voyager-1 έγραψε:@geraki
Έχεις δίκιο, έχω περιγράψει δεκάδες φορές το ιατρικό μου ιστορικό (από εγχείριση μηνίσκου, σπάσιμο καρπού.....έως.....) και κάθε φορά δεν είμαι σίγουρος αν τα είπα όλα. Και εγώ θέλω μία κάρτα με τα ιατρικά μου δεδομένα. Δεν με ενδιαφέρει ποιος θα τα δει και γιατί. Για έναν νεώτερο όμως μπορεί να αποτελέσει εμπόδιο για να βρει δουλειά από τον εκάστοτε εργοδότη, όταν είναι επιρρεπής/ευαίσθητος. Μόνο αυτό βλέπω εμπόδιο στην χρήση της.
@Κομπειλάδα
(διαφημιστικό "πάμε στοίχημα")
Το βλέπαμε....το παίξαμε ; :lol:


άρα καταλαβαίνεις πως νιώθω όταν πρέπει να δώσω τα στοιχεία και να μην ξέρω εάν τα είπα όλα ή εάν τα είπα σωστά...


Ωστόσο για την ασφάλεια εάς μην είναι με rfid chip αλλά σαν πιστωτική κάρτα (ή τηλεκάρτα καλύτερα) όπου έχει τσιπάκι ή μαγνητική ταινία και να μπορεί κάποιος να τα διαβάσει μόνο εφ' όσον τα περάσει από reader και δώσει ο χρήστης κάτοχος της κάρτας το pin του. Και άμα θέλετε μεγαλύτερη ασφάλεια ας χωριστεί σε κατηγορίες δηλαδή ανάλογα με το pin που θα δίνεις θα σου διαβάζει τα αντίστοιχα αρχεία. Δηλαδή έτσι π.χ. και δώσεις το pin 1234 να σου διαβάζει το ιατρικό σου αρχείο, με το pin 2345 να σου διαβάζει το φορολογικό σου αρχείο, και πάει λέγοντας... Έτσι όταν κάποιος εισάγει την κάρτα να βλέπει κάποια βασικά στοιχεία όπως Ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, αριθμό ταυτότητας, Ημερομηνία Γέννησης, και όλα τα άλλα να είναι κρυπτογραφημένα μέσα σε κατηγορίες που θα ανοίγουν με διαφορετικά pin που θα βάζεις εσύ και θα μπορείς ανά πάσα στιγμή να τα αλλάξεις μέσω ενός reader που θα μπορείς να αγοράσεις και να έχεις και στο σπίτι σου....


Τι λέτε... Σας αρέσει το παραπάνω που σκέφτηκα και είπα? Ενδιαφέρεστε να το αναπτύξουμε / επεξεργαστούμε και να το στείλουμε πρόταση στον ΥΠΟΙΚ ή σε όποιον άλλον είναι υπεύθυνος?
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: "Έρχεται" η ηλεκτρονική κάρτα του πολίτη

Δημοσίευσηαπό Petros » 17 Μαρ 2015, 10:24

τί είναι το πλινθίο;
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 29 και 0 επισκέπτες