Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό mankasp » 21 Δεκ 2013, 13:41

Έχεις μια ευκαιρία να πραγματοποιηθεί με την επιλογή των υποψηφίων για τις ευρωεκλογές, αν μου δώσεις έτοιμη όλη τη πρόταση. Στο φόρουμ δεν έχω καμιά όρεξη να ψάχνω όλες τις λεπτομέρειες για να κάνω τη σύνθεση.
https://twitter.com/e_kastrinakis

marmara
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 06 Δεκ 2013, 22:56

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό marmara » 21 Δεκ 2013, 14:50

mankasp έγραψε:Έχεις μια ευκαιρία να πραγματοποιηθεί με την επιλογή των υποψηφίων για τις ευρωεκλογές, αν μου δώσεις έτοιμη όλη τη πρόταση. Στο φόρουμ δεν έχω καμιά όρεξη να ψάχνω όλες τις λεπτομέρειες για να κάνω τη σύνθεση.

Rainmaker έγραψε:Έλα ρε Μανώλη τα έχει πει 1000 φορές μέχρι τώρα
και γω που δεν σκαμπαζω απο τεχνολογια το κατάλαβα.


νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν καταλάβει.
αν δεν έχεις καταλάβει, ρώτα όσους το κατάλαβαν.

Στο ξαναλέω, η διαδικασία είναι απλούστατη.
1) τυπώνει ο καθένας ένα ζευγάρι public-private keys στο σπίτι του σε qr code (μπορείς να χρησιμοποιήσεις για αυτό και την υποδομή που παρέχεται στα bitcoin wallets)
2) μαζεύονται όλοι σε μια αίθουσα και ρίχνει ο καθένας το τυπωμένο public key του σε μια κάλπη.
3) ανοίγει η κάλπη, καταμετρούνται και σκανάρονται παρουσία όλων τα keys, βρίσκονται σε αριθμό όσα είναι και οι συμμετέχοντες στην διαδικασία, και όλοι συμφωνούν ότι το κλειδί τους περιέχεται στην τελική ψηφιακή λίστα έγκυρων κλειδιών (την οποία και αντιγράφει ο καθένας σε ένα φλασάκι). Στην συνέχεια τα χαρτιά με τα keys καταστρέφονται.
4) με βάση αυτά τα αξιόπιστα κλειδιά, παραγματοποιούνται στην συνέχεια οι διαδικτυακές ψηφοφορίες, και θεωρούνται έγκυρα μέχρι την επόμενη συνάντηση.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και marmara, έχει επεξεργασθεί 21 φορά/ες συνολικά

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό mankasp » 21 Δεκ 2013, 14:55

marmara έγραψε:
mankasp έγραψε:Έχεις μια ευκαιρία να πραγματοποιηθεί με την επιλογή των υποψηφίων για τις ευρωεκλογές, αν μου δώσεις έτοιμη όλη τη πρόταση. Στο φόρουμ δεν έχω καμιά όρεξη να ψάχνω όλες τις λεπτομέρειες για να κάνω τη σύνθεση.

Rainmaker έγραψε:Έλα ρε Μανώλη τα έχει πει 1000 φορές μέχρι τώρα
και γω που δεν σκαμπαζω απο τεχνολογια το κατάλαβα.


νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν καταλάβει.
αν δεν έχεις καταλάβει, ρώτα όσους το κατάλαβαν.

Στο ξαναλέω, η διαδικασία είναι απλούστατη.
1) τυπώνει ο καθένας ένα ζευγάρι public-private keys στο σπίτι του σε qr code (μπορείς να χρησιμοποιήσεις γιααυτό και ένα bitcoin wallet)
2) μαζεύονται όλοι σε μια αίθουσα και ρίχνει ο καθένας το public του σε μια κάλπη
3) ανοίγει η κάλπη, καταμετρούνταικαι σκανάρονται παρουσία όλων τα keys, βρίσκονται σε αριθμό όσα είναι και οι εκλογείς, και όλοι συμφωνούν ότι το κλειδί τους περιέχεται στην τελική ψηφιακή λίστα έγκυρων κλειδιών. στην συνέχεια τα χαρτιά καταστρέφονται.


Οδηγίες για το 1;
Πως θα μαζευτούν όλοι σε μια αίθουσα; Πρακτικά αδύνατο. Υπάρχουν άτομα χωρίς δυνατότητα μετακίνησης.

marmara
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 06 Δεκ 2013, 22:56

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό marmara » 21 Δεκ 2013, 14:56

mankasp έγραψε:
marmara έγραψε:
mankasp έγραψε:Έχεις μια ευκαιρία να πραγματοποιηθεί με την επιλογή των υποψηφίων για τις ευρωεκλογές, αν μου δώσεις έτοιμη όλη τη πρόταση. Στο φόρουμ δεν έχω καμιά όρεξη να ψάχνω όλες τις λεπτομέρειες για να κάνω τη σύνθεση.

Rainmaker έγραψε:Έλα ρε Μανώλη τα έχει πει 1000 φορές μέχρι τώρα
και γω που δεν σκαμπαζω απο τεχνολογια το κατάλαβα.


νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν καταλάβει.
αν δεν έχεις καταλάβει, ρώτα όσους το κατάλαβαν.

Στο ξαναλέω, η διαδικασία είναι απλούστατη.
1) τυπώνει ο καθένας ένα ζευγάρι public-private keys στο σπίτι του σε qr code (μπορείς να χρησιμοποιήσεις γιααυτό και ένα bitcoin wallet)
2) μαζεύονται όλοι σε μια αίθουσα και ρίχνει ο καθένας το τυπωμένο public key του σε μια κάλπη.
3) ανοίγει η κάλπη, καταμετρούνται και σκανάρονται παρουσία όλων τα keys, βρίσκονται σε αριθμό όσα είναι και οι συμμετέχοντες στην διαδικασία, και όλοι συμφωνούν ότι το κλειδί τους περιέχεται στην τελική ψηφιακή λίστα έγκυρων κλειδιών (την οποία και αντιγράφει ο καθένας σε ένα φλασάκι). Στην συνέχεια τα χαρτιά με τα keys καταστρέφονται.
4) με βάση αυτά τα αξιόπιστα κλειδιά, παραγματοποιούνται στην συνέχεια οι διαδικτυακές ψηφοφορίες, και θεωρούνται έγκυρα μέχρι την επόμενη συνάντηση..


Οδηγίες για το 1;
Πως θα μαζευτούν όλοι σε μια αίθουσα; Πρακτικά αδύνατο. Υπάρχουν άτομα χωρίς δυνατότητα μετακίνησης.


Οι συναντήσεις θα γίνουν κατά τόπους. Ανά περιφέρειες, ανά πόλεις, ανά γειτονιές ακόμα καλύτερα. Έτσι θα έχουμε λίστες με τα αξιόπιστα κλειδιά κάθε περιοχής.

Άλλη αξιόπιστη λίστα για την Αθήνα, άλλη για την Θεσσαλονίκη, άλλη για την Ικαρία.
Εκλεγμένοι αντιπρόσωποι μιας περιφέρειας όπου έχει ήδη λάβει χώρα αυτή η διαδικασία, θα μπορούν να στέλνονται ως παρατηρητές σε μια νέα πρωτο-σχηματιζόμενη περιφέρεια , για να διαπιστώνουν το ορθό και αδιάβλητο της διαδικασίας.

Αν τώρα κάποιος δεν καταφέρει να οργανώσει άτομα στην περιοχή του για να πραγματοποιήσουν την διαδικασία, αναγκαστικά θα πρέπει να πάει στην πλησιέστερη γειτονιά για να συμμετέχει.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και marmara, έχει επεξεργασθεί 21 φορά/ες συνολικά

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό mankasp » 21 Δεκ 2013, 15:08

Όταν όμως εγγράφετε ένας μόνο, θα πρέπει να περιμένει να γραφτούν και άλλοι για να συμμετέχει σε μια ψηφοφορία. Αλλιώς το κλειδί του γίνεται γνωστό.

Άλλη ερώτηση. Έτσι όπως είναι τώρα το ήλιος στημένο στο https://vote.heliosvoting.org, και αν π.χ. μπω εγώ μόνο ως trustee και ανοίξω μια ψηφοφορία και στείλω πρόσκληση στα email όλων των μελών, θα μπορούσα να πειράξω τα αποτελέσματα ή να μάθω ποιος ψήφισε τι;

marmara
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 06 Δεκ 2013, 22:56

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό marmara » 21 Δεκ 2013, 15:12

mankasp έγραψε:Όταν όμως εγγράφετε ένας μόνο, θα πρέπει να περιμένει να γραφτούν και άλλοι για να συμμετέχει σε μια ψηφοφορία. Αλλιώς το κλειδί του γίνεται γνωστό.


φυσικά...δεν γίνεται να ανωνυμοποιηθείς από μόνος σου. πρέπει να μαζευτούν κάμποσα άτομα.
είναι το ίδιο σαν να ψηφίζεις σε ένα εκλογικό τμήμα που είσαι ο μόνος εγγεγραμμένος. Αν αυτό το τμήμα βγάλει 100% πασόκ, ε ξέρουμε τι ψήφισες!
μην ρωτάμε τώρα και τα αυτονόητα!

mankasp έγραψε:Άλλη ερώτηση. Έτσι όπως είναι τώρα το ήλιος στημένο στο https://vote.heliosvoting.org, και αν π.χ. μπω εγώ μόνο ως trustee και ανοίξω μια ψηφοφορία και στείλω πρόσκληση στα email όλων των μελών, θα μπορούσα να πειράξω τα αποτελέσματα ή να μάθω ποιος ψήφισε τι;

Αυτό θα πει trustee. Ότι τον εμπιστεύεσαι ότι είναι τίμιος, και ότι αν δεν είναι, τότε η εκλογική διαδικασία μπορεί να βγει πατάτα και απατεωνιά.

δες το βίντεο
https://www.usenix.org/conference/evtwo ... ublic-keys
ο τύπος αναφέρει και το helios. (7:09)
Πέρα από το πρώτο επίπεδο ανωνυμοποίησης με την φυσική κάλπη και τα τυπωμένα κλειδιά που περιέγραψα, ο τύπος περιγράφει ένα (δεύτερο για μας) επίπεδο ανωνυμοποίησης , με ξανά-ανακάτεμα των δημοσίων κλειδιών, με την βοήθεια trustees αυτή την φορά.
Έτσι ώστε ακόμα και αν ανακαλύψεις ποιος έχει ένα δημόσιο κλειδί (κατασκοπεύοντας την διαδικτυακή κίνηση), να μην μπορείς να κάνεις tracking τι ψήφισε αυτό το δημόσιο κλειδί σε διάφορες ψηφοφορίες.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό mankasp » 21 Δεκ 2013, 15:26

mankasp έγραψε: Έτσι όπως είναι τώρα το ήλιος στημένο στο https://vote.heliosvoting.org, και αν π.χ. μπω εγώ μόνο ως trustee και ανοίξω μια ψηφοφορία και στείλω πρόσκληση στα email όλων των μελών, θα μπορούσα να πειράξω τα αποτελέσματα ή να μάθω ποιος ψήφισε τι;


Η ερώτηση είναι συγκεκριμένη, θέλω συγκεκριμένη απάντηση.
ΝΑΙ ή ΟΧΙ και πως
https://twitter.com/e_kastrinakis

marmara
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 06 Δεκ 2013, 22:56

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό marmara » 21 Δεκ 2013, 15:31

mankasp έγραψε:
mankasp έγραψε: Έτσι όπως είναι τώρα το ήλιος στημένο στο https://vote.heliosvoting.org, και αν π.χ. μπω εγώ μόνο ως trustee και ανοίξω μια ψηφοφορία και στείλω πρόσκληση στα email όλων των μελών, θα μπορούσα να πειράξω τα αποτελέσματα ή να μάθω ποιος ψήφισε τι;


Η ερώτηση είναι συγκεκριμένη, θέλω συγκεκριμένη απάντηση.
ΝΑΙ ή ΟΧΙ και πως


NAI

εδώ δεν καταλαβαίνεις το απλό με την φυσική κάλπη, θες να καταλάβεις και το πως;
το πως θέλει πολύ εξήγηση και βαριέμαι τώρα. αργότερα ίσως....

Δες το βίντεο
https://www.usenix.org/conference/evtwo ... ublic-keys
και ΑΝ το καταλάβεις μετά να σου εξηγήσω το πως.
Τελευταία επεξεργασία από 2 και marmara, έχει επεξεργασθεί 21 φορά/ες συνολικά

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 21 Δεκ 2013, 15:31

Βρε πειρατές, ..... για τον Γιαραμπή!!
Ασχολούμαστε σοβαρά με τις παπαρδέλες που προσπαθεί να μας πασάρει το "ξωτικό" μας;;;;
Ήμαρτον!!!!
Οι προτάσεις του έχουν ένα κάρο κενά, είτε οργανωτικά είτε λειτουργικά!

Το ότι βρήκε έναν χώρο να "παίζει", δεν σημαίνει πως όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να τον παρακολουθούμε όταν (τον) παίζει!!!!
Τελευταία επεξεργασία από 1 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 21 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό mankasp » 21 Δεκ 2013, 15:58

laskaris_vasilis έγραψε:Βρε πειρατές, ..... για τον Γιαραμπή!!
Ασχολούμαστε σοβαρά με τις παπαρδέλες που προσπαθεί να μας πασάρει το "ξωτικό" μας;;;;
Ήμαρτον!!!!
Οι προτάσεις του έχουν ένα κάρο κενά, είτε οργανωτικά είτε λειτουργικά!

Το ότι βρήκε έναν χώρο να "παίζει", δεν σημαίνει πως όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να τον παρακολουθούμε όταν (τον) παίζει!!!!


Δε χρειάζεται να παρακολουθείς τη συζήτηση
https://twitter.com/e_kastrinakis


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες