Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 18 Δεκ 2013, 00:27

και για εκλογή ΔΕ, ΕΔ καταργώντας τα συνέδρια με την μικρή συμμετοχή ;
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Rainmaker

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 18 Δεκ 2013, 00:30

-mesitiko- έγραψε:και για εκλογή ΔΕ, ΕΔ καταργώντας τα συνέδρια με την μικρή συμμετοχή ;


Γιατι το σενάριο να είναι ταυτόχρονα συνέδριο και e-συνέδριο δεν παίζει;

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 18 Δεκ 2013, 00:32

Rainmaker έγραψε:
-mesitiko- έγραψε:και για εκλογή ΔΕ, ΕΔ καταργώντας τα συνέδρια με την μικρή συμμετοχή ;


Γιατι το σενάριο να είναι ταυτόχρονα συνέδριο και e-συνέδριο δεν παίζει;

συμφωνώωωωω
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

marmara
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 06 Δεκ 2013, 22:56

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό marmara » 18 Δεκ 2013, 00:39

https://vote.heliosvoting.org/faq
To provide for the highest level of privacy, Helios lets election administrators designate multiple trustees. All trustees must be involved in decryption, which further ensures that only the tally, never the individual votes, are decrypted.


άντε πάλι τα ίδια.
θα μπουν οι 20 συνομώτες για trustees. Το έχουμε ξαναδεί το έργο!!!!
πάτε να ξεγελάσετε τον κόσμο με τεχνολογικές μπούρδες!

If you’d like to use a truly verifiable voting system for your public-office election, we recommend an in-person election. Helios could be adapted to the in-person, precinct voting setting, but we have not done this work yet, and we intend to focus on online elections first.


Την ηλιθιότητά μου μέσα, βάλτε κάλπη και ρίξτε τα δημόσια κλειδιά σας να ανακατευτούν !

Δεν υπάρχει αξιόπιστο online σύστημα ψηφοφορίας , αν δεν προηγηθεί μια ζωντανή συνάντηση πρώτα!

έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω (και το λένε και στο Helios)

Rainmaker

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 18 Δεκ 2013, 00:50

marmara έγραψε:https://vote.heliosvoting.org/faq
To provide for the highest level of privacy, Helios lets election administrators designate multiple trustees. All trustees must be involved in decryption, which further ensures that only the tally, never the individual votes, are decrypted.


άντε πάλι τα ίδια.
θα μπουν οι 20 συνομώτες για trustees. Το έχουμε ξαναδεί το έργο!!!!
πάτε να ξεγελάσετε τον κόσμο με τεχνολογικές μπούρδες!

If you’d like to use a truly verifiable voting system for your public-office election, we recommend an in-person election. Helios could be adapted to the in-person, precinct voting setting, but we have not done this work yet, and we intend to focus on online elections first.


Την ηλιθιότητά μου μέσα, βάλτε κάλπη και ρίξτε τα δημόσια κλειδιά σας να ανακατευτούν !

Δεν υπάρχει αξιόπιστο online σύστημα ψηφοφορίας , αν δεν προηγηθεί μια ζωντανή συνάντηση πρώτα!

έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω (και το λένε και στο Helios)


Που ξέρεις εσύ;
Είσαι πειρατης μήπως; Μελος πειρατικού; :twisted:
Οχι!
Τότε δεν σ ακούμε :mrgreen:
Είσαι τρολ δεν σ ακούμε :mrgreen:
Δεν σ ακουω
Δεν σ ακουω
... :mrgreen:

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό mankasp » 18 Δεκ 2013, 00:52

Μπορεις να γράψεις όλη τη διαδικασία που πρέπει να γίνει βήμα βήμα, για κάποιον χαζό σαν εμένα που δεν ξέρει;

Άνοιξε ένα pad και όταν τελειώσεις πες μου να το διαβάσω και θα σε ρωτήσω για απορίες.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Rainmaker

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 18 Δεκ 2013, 00:54

mankasp έγραψε:Μπορεις να γράψεις όλη τη διαδικασία που πρέπει να γίνει βήμα βήμα, για κάποιον χαζό σαν εμένα που δεν ξέρει;

Άνοιξε ένα pad και όταν τελειώσεις πες μου να το διαβάσω και θα σε ρωτήσω για απορίες.


Έλα ρε Μανώλη τα έχει πει 1000 φορές μέχρι τώρα
και γω που δεν σκαμπαζω απο τεχνολογια το κατάλαβα.

Rainmaker

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 18 Δεκ 2013, 00:57

Rainmaker έγραψε:
mankasp έγραψε:Μπορεις να γράψεις όλη τη διαδικασία που πρέπει να γίνει βήμα βήμα, για κάποιον χαζό σαν εμένα που δεν ξέρει;

Άνοιξε ένα pad και όταν τελειώσεις πες μου να το διαβάσω και θα σε ρωτήσω για απορίες.


Έλα ρε Μανώλη τα έχει πει 1000 φορές μέχρι τώρα
και γω που δεν σκαμπαζω απο τεχνολογια το κατάλαβα.


Αν και δεν μας έχει πει πως θα μαζευτούμε για να γίνει η μοιρασιά των κωδικών όταν ούτε στο συνέδριο δεν μαζευόμαστε καλά καλα

marmara
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 06 Δεκ 2013, 22:56

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό marmara » 18 Δεκ 2013, 01:12

Rainmaker έγραψε:
Rainmaker έγραψε:
mankasp έγραψε:Μπορεις να γράψεις όλη τη διαδικασία που πρέπει να γίνει βήμα βήμα, για κάποιον χαζό σαν εμένα που δεν ξέρει;

Άνοιξε ένα pad και όταν τελειώσεις πες μου να το διαβάσω και θα σε ρωτήσω για απορίες.


Έλα ρε Μανώλη τα έχει πει 1000 φορές μέχρι τώρα
και γω που δεν σκαμπαζω απο τεχνολογια το κατάλαβα.


Αν και δεν μας έχει πει πως θα μαζευτούμε για να γίνει η μοιρασιά των κωδικών όταν ούτε στο συνέδριο δεν μαζευόμαστε καλά καλα


Η πρόταση είναι να δημιουργηθούν "εκλογικά τμήματα" κατά τόπους, όπου ο καθένας θα φέρνει την ψήφο του (δηλαδή το pgp δημόσιο κλειδί που έχει παράξει σπίτι του, τυπωμένο σε qrcode για εύκολο σκανάρισμα) και θα το ρίχνει σε μια κάλπη έτσι ώστε να γίνεται ανωνυμοποιήση με τα κλειδιά των άλλων. Στο τέλος της διαδικασίας θα ανοίγει η κάλπη παρουσία όλων, και όλοι θα δηλώνουν ότι το κλειδί τους είναι μέσα, και ότι από εδώ και πέρα θα θεωρούν αυτά τα κλειδιά αξιόπιστα για ψηφοφορίες Online.

Αφού γίνει πρώτα αυτό το απαραίτητο βήμα του in-person election, μετά πρέπει να γίνει adapt το helios-voting, όπως περιγράφουν οι κατασκευαστές του.
If you’d like to use a truly verifiable voting system for your public-office election, we recommend an in-person election. Helios could be adapted to the in-person, precinct voting setting, but we have not done this work yet,

marmara
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 06 Δεκ 2013, 22:56

Re: Κανονισμός ευρωεκλογών (για μη μέλη)

Δημοσίευσηαπό marmara » 21 Δεκ 2013, 00:58

marmara έγραψε:(δηλαδή το pgp δημόσιο κλειδί που έχει παράξει σπίτι του, τυπωμένο σε qrcode για εύκολο σκανάρισμα)


ένας εύκολος τρόπος για να παράξεις ένα ζεύγος public-private τυπωμένα σε QR code θα μπορούσε να είναι να φτιάξεις ένα bitcoin πορτοφόλι και μετά:
https://www.youtube.com/watch?v=a47rrYBWjWQ

Αφού το τυπώσεις και το φτιάξεις, το κόβεις στην μέση, κρατάς το private (το πράσινο κομμάτι) για τον εαυτό σου στο σπίτι σου, και στην συνάντηση ρίχνεις στην κάλπη το public (το κίτρινο) .

"Ο έχων νουν ψηφισάτω τον αριθμόν του θηρίου" ;)
Τελευταία επεξεργασία από 1 και marmara, έχει επεξεργασθεί 21 φορά/ες συνολικά


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες