Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Petros » 23 Μάιος 2013, 18:51

Κατέβασα πρωτοβουλία για την θέσπιση ορίου στις αναθέσεις.

Προσωπικά θεωρώ πως γίνεται κακή χρήση του εργαλείου όταν έχουμε έναν αριθμό αναθέσεων συγκρινόμενο με την τάξη μεγέθους των χρηστών που κάνει χρήση του εργαλείου.

Προτείνω λοιπόν τον ορισμό του μέγιστου αριθμού των αναθέσεων σε μέγιστο 4 αναθέσεις ανά τομέα.
Αν δεν υπάρχει τεχνική παράμετρος θα είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός.

Γνωρίζω εκ των προτέρων ότι αυτό πιθανόν να δημιουργήσει προβλήματα "επιλογής αναθετών", όμως κάποια μέλη έχουν συγκεντρώσει τόσες πολλές αναθέσεις ούτως ώστε να διαμορφώνουν αποτελέσματα ψηφοφοριών εκ των προτέρων, κάτι αναμφίβολα άδικο.

Βλέπω ότι αυτή τη στιγμή η ανάθεση ψήφου έχει δημιουργήσει περισσότερα εσωκομματικά προβλήματα από αυτά που ήρθε να λύσει.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε άλλωστε, πως η ανάθεση στην ουσία είναι η εμπιστοσύνη κάποιων ατόμων προς εμάς, την οποία εμπιστοσύνη πρέπει να σεβόμαστε και να το δείχνουμε κιόλας.

ΥΓ1: Επίσης θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να καταλήξουμε σε έναν αριθμό που θα προκύπτει από ένα μαθηματικό τύπο κτλ κτλ κτλ (αν και ίσως να ήταν πιο σωστό) γιατί χάνεται το νόημα, οπότε είπα ένα λογικό και διαχειρίσιμο αριθμό αναθέσεων.

ΥΓ2: Για να εξηγηθώ πριν παρεξηγηθώ, ekfrasi δεν έχω κάτι προσωπικά μαζί σου, (το ξέρεις νομίζω άλλωστε) και δεν είναι ο σκοπός μου να σε θίξω, απλά η γνώμη μου είναι αυτή και βλέποντας πως υφίσταται ένα πρόβλημα τη δεδομένη στιγμή προτείνω μια μέση λύση, γιατί πιστεύω ότι οι αναθέσεις πρέπει να υπάρχουν.

σύνδεσμος lqfb
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 23 Μάιος 2013, 18:54

Εγώ έχω (τώρα) μια ποιος έχει 7 να μου δώσει τις 3 να έχουμε από 4;
:mrgreen:
здравствуйте

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 23 Μάιος 2013, 18:57

Δεν γίνεται να εφαρμοστεί αυτό που προτείνεις.

Την ανάθεση ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ, δεν ορίζεις εσύ αν θα την πάρεις, οπότε με ποιον τρόπο θα ελέγχεις πόσοι σου έχουν κάνει ανάθεση; Αν έρθουν δέκα και κάνουν σε μένα, ποιους 6 θα ψάξω να βρω να την πάρουν πίσω ή ποιος θα τους μαλώσει;

Ρωτάμε πριν κατεβάσουμε ανεδαφικές πρωτοβουλίες...

Τέλος τεχνικά δεν γίνεται, οπότε δεν υπάρχει τρόπος να το ελέγξεις και ο οποιοσδήποτε θα πετάει αναθέσεις απλά για να ακυρώνει τις ψηφοφορίες...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Petros » 23 Μάιος 2013, 19:04

Κομπειλάδας έγραψε:Εγώ έχω (τώρα) μια ποιος έχει 7 να μου δώσει τις 3 να έχουμε από 4;
:mrgreen:

θες να ανταλλάξουμε; :lol:


baskin έγραψε:Ρωτάμε πριν κατεβάσουμε ανεδαφικές πρωτοβουλίες...

ανεδαφικό είναι επίσης και το να ξέρουμε εκ των προτέρων το αποτέλεσμα μιας ψηφοφορίας.

Ξεκαθάρισα από πριν ότι υπάρχει ένα πρόβλημα που πρέπει κάποτε να επιλυθεί και έριξα μια σκέψη.

baskin έγραψε:Αν έρθουν δέκα και κάνουν σε μένα, ποιους 6 θα ψάξω να βρω να την πάρουν πίσω ή ποιος θα τους μαλώσει;

Σκεφτόμουν στοίβα FIFO, αλλά δεν έχω έφεση στον προγραμματισμό...
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Petros, έχει επεξεργασθεί 23 φορά/ες συνολικά
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 23 Μάιος 2013, 19:08

Πέτρος έγραψε:Ξεκαθάρισα από πριν ότι υπάρχει ένα πρόβλημα που πρέπει κάποτε να επιλυθεί και έριξα μια σκέψη.


Άλλο η σκέψη, άλλο να κατεβάζεις πρωτοβουλία για ψήφιση, χωρίς δυνατότητα εφαρμογής.

Το πρόβλημα δεν είναι ο μηχανισμός της ανάθεσης είναι η χρήση της, άρα ο άνθρωπος και αυτό με ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ και ΚΑΝΟΝΕΣ δεν λύνεται. Εσύ πας να "μαντρώσεις" τον μηχανισμό.

Έχεις λάθος προσέγγιση σε αυτό που νομίζεις πρόβλημα....

Το feature που προτείνεις με τους devs πρέπει να το συζητήσεις, όχι με τους χρήστες...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3642
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό mankasp » 23 Μάιος 2013, 19:10

Δεν έχει νόημα η πρόταση σου.

Όταν κάποιον τον εμπιστεύεται ένα μεγάλο μέρος του σώματος των μελών θα έχει και αντίστοιχες αναθέσεις.
Επίσης δεν έχει να κάνει με τον συνολικό αριθμό των μελών.
Θα μπορούσαμε να είμαστε και 10.000 και κάποιος να έχει 8.000 αναθέσεις γιατί η πλειοψηφία τον εμπιστευτείτε.
Εννοείτε πως αν αυτός ψηφισει θα κρίνει το αποτέλεσμα αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως δεν είναι ένας, είναι 8.000 με την ίδια άποψη.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Petros » 23 Μάιος 2013, 19:14

baskin έγραψε:Το πρόβλημα δεν είναι ο μηχανισμός της ανάθεσης είναι η χρήση της, άρα ο άνθρωπος και αυτό με ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ και ΚΑΝΟΝΕΣ δεν λύνεται.

δεν μιλάω για απαγόρευση, αλλά για "καλή τη πίστη" συμφωνία.

baskin έγραψε:Έχεις λάθος προσέγγιση σε αυτό που νομίζεις πρόβλημα....

πιθανότατα, αλλά είναι κι αυτή μια προσέγγιση.

baskin έγραψε:Το feature που προτείνεις με τους devs πρέπει να το συζητήσεις, όχι με τους χρήστες...

το έχω σκεφτεί και αυτό.

mankasp, αυτή τη στιγμή είμαστε 220 περίπου με 40 ενεργούς, όταν γίνουμε 10.000 το βλέπουμε ξανά :lol:
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 23 Μάιος 2013, 19:18

FYI
http://blog.pietrosperoni.it/tag/liquid-feedback/

Να πω σε όλους, αν θυμάστε, οτι εγώ ήμουν κατά του LF, ακριβώς για την ανάθεση, ως θέμα καταστατικού. Μίλησε η πλειοψηφία και το αποδέχτηκα. Κατα τα άλλα το θεωρώ καταπληκτικό εργαλείο για τη δουλειά που φτιάχτηκε (και μόνο).
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 23 Μάιος 2013, 19:19

Η ανάθεση δεν είναι πρόβλημα ή το πρόβλημα... η μη-συμμετοχή είναι ΤΟ πρόβλημα.
здравствуйте

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3642
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό mankasp » 23 Μάιος 2013, 19:21

Πέτρος έγραψε:
mankasp, αυτή τη στιγμή είμαστε 220 περίπου με 40 ενεργούς, όταν γίνουμε 10.000 το βλέπουμε ξανά :lol:


Έστω οι περισσότερες αναθέσεις που έχει πάρει κάποιος είναι περίπου 15. Εξακολουθούν να είναι 15 αυτοί που ψηφίζουν. Απλά ψηφίζουν το ίδιο.
https://twitter.com/e_kastrinakis


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες