Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitcoin.

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό pav » 15 Φεβ 2012, 21:36

Phoebus έγραψε:Βιασμένη αλλαγή τοπικής διεύθυνσης 'πορτοφολιού πελάτη. Αλλάγη πορτοφολιού στο σέρβερ (ταυτόσημη με την ψηφοφορία). Κατανομή ψήφων/coins ανάλογα με τις ρυθμίσεις (μπορει μια ψηφοφορία να έχει 5 σκελη, οπότε 5 μονάδες/υπομονάδες ψηφων.


Αυτό είναι το σημείο που με προβληματίζει. Έστω αλλάζουν οι διευθύνσεις. Ο server, ωστόσο, πρέπει να ξέρει ποια διεύθυνση αντιστοιχεί σε ποιον ώστε να κάνει την κατανομή, σωστά; Και η ψηφοφορία θα γίνει με το να στέλνει κάθε client την ψήφο του πίσω στο server, οπότε ο server ξέρει ποιος ψήφισε τι. Κάνω λάθος;

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 15 Φεβ 2012, 22:48

θα σου πω απαντησω εγω βαση της γνωσης μου στο bitcoin, αλλα δεν ξερω αν ισχύει το ιδιο και στο σύστημα με την ψηφοφορία..
στο bitcoin υπάρχει η ψευδαίσθηση οτι εχεις τα coins αποθηκευμένα ομως δεν υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικο που να χαρακτηριζει καθε coin πχ σιριακος αριθμός και στην πραγματικότητα δεν εχεις κανενα κοιν αποθηκευμενο.. αυτο που εχεις ειναι το wallet που ειναι στην ουσια ενα public cryprographic key και ολες οι συναλλαγές είναι αποθηκευμενες στα blockchains δηλαδή στο δυκτιο.. και οταν συνδεεσε με το δυκτιο και “διαβάζεις“ ολες τις συναλλαγες λες “οπ αυτος ειμαι εγω αρα εχω τοσα bitcoin ή εχω ψηφίσει αυτον ή εχω ψηφιστεί απο ολους αυτους

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό pav » 16 Φεβ 2012, 11:16

vasilis89, ρίξε λίγο μια ματιά εδώ (αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη): https://en.bitcoin.it/wiki/Anonymity

Ομολογώ πως έχω επιφανειακή γνώση του Bitcoin. Αυτά που έγραψες τα ξέρω αλλά δεν κατάλαβα πως απαντούν στην απορία μου. Ας το αναλύσω λίγο παραπάνω για να βρούμε σε ποιο βήμα το "χάνω":

1. Μαζεύονται όλοι οι clients και κάνουν generate "coins" / ψήφους
2. Όταν υπάρχουν αρκετά σταματά η παραγωγή και δημιουργούν όλοι νέες διευθύνσεις
3. Ο κεντρικός server πρέπει να διαμοιράσει τις ψήφους σε εγγεγραμμένα μέλη. Για να το κάνει αυτό δεν πρέπει να έχει μια αντιστοίχιση μέλους <---> διεύθυνσης;
4. Τα μέλη πρέπει να στείλουν την ψήφο τους από την διεύθυνση στην οποία την έλαβαν από το server:
You can't change your "sending address"; Mr. Doe must send coins from the same address that he received them on: address B. The attacker knows for a fact that address B is Mr. Doe because the attacker received $5 from Mr. Doe's Paypal account and then sent 100 BTC to that very same address.


Άρα ο server ξέρει ποιος ψήφισε τι.

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό spqx » 16 Φεβ 2012, 12:58

Αυτό που συζητείται εδώ είναι ένα σύστημα που σχεδιάστηκε και λειτουργεί για ανταλλαγή νομισμάτων μέσω internet προσαρμοσμένο στη λειτουργία ανώνυμων ψηφοφοριών αν κατάλαβα καλά. (?) Επ' αυτού συγχωρέστε μου κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις:

1. Δουλεύει κάπου αυτό το σύστημα με τον τρόπο αυτό δηλαδή ως σύστημα ψηφοφοριών;
2. Αν ναι μπορούμε να έχουμε κάποιο δείγμα ή κάποια εμπειρία;
3. Αναφέρθηκε το συγκεκριμένο σύστημα για να λύσει το πρόβλημα της ανωνυμίας της ψήφου μόνο ή εμφανίζει και άλλα πλεονεκτήματα; (που ενδιαφέρουν τη λειτουργία μας εννοείται)
4. Πλεονεκτεί σε σχέση με το LiquidFeedback το οποίο χρησιμοποιούν οι πειρατές στη γερμανία;
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Φεβ 2012, 01:18

Να καταλάβω κι εγώ κάτι;

Θέλουμε ανώνυμη ψηφιακή ψήφο μέσα στο κόμμα. Γιατί; Οι ψηφοφορίες που κάναμε επώνυμα τι πρόβλημα είχαν;

Για την εκλογή προσώπων έχουμε κάλπες έτσι κι αλλιώς.
Να πάμε να κάνουμε ανώνυμη την ψηφιακή ψήφο του επώνυμου Μέλους; (ενώ θα παραμένει επαληθεύσιμη)
Δεν καταλαβαίνω το γιατί. Να πάρω τη βοήθεια του κοινού;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Φεβ 2012, 01:21

anestis έγραψε:Να πάμε να κάνουμε ανώνυμη την ψηφιακή ψήφο του επώνυμου Μέλους; (ενώ θα παραμένει επαληθεύσιμη)
Δεν καταλαβαίνω το γιατί. Να πάρω τη βοήθεια του κοινού;

Μὴ γνώτω ἡ ἀριστερά σου τί ποιεῖ ἡ δεξιά σου.--------------->Το κοινο. :lol: :lol: :lol:
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

iznogood
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 17:52

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό iznogood » 17 Φεβ 2012, 01:47

Phoebus έγραψε:Όντως ετοιμάζω βαλίτσες σήμερα, αύριο μεσημέρι έχω ταξείδι.

Υπάρχει μια 2ωρη ομιλία για την τεχνολογία του Wuala είναι όντως καινοτόμα, νομιζω εχει δημοσιεύσει και εργασία (οπως και το bitcoin). Ειδικά λόγω της μεγάλης κρυπτογράφησης και υπαρξη αρχειων σε κατακερματισμενη μορφη σε ολη την κοινότητα (οποτε ΚΑΙ με κεντρικο σερβερ ΚΑΙ χωρις).

Ως προς την ερώτησή σου: Καταρχάς πόσο γνώριμο σου είναι το Bitcoin για να ξέρω τι επεξήγηση μπορεί να χρειάζεται.
Ο σερβερ ψηφίσματος μαζεύει και αναθέτει τις εργασίες υπολογισμού αλυσίδας. Η λίστα με σέρβερ ψηφίσματος κοινοποιείτε μεσα απο το p2p δύκτιο (μπορείς να έχεις πολλες κοινότητες ακόμη και εταιρίες κάνοντας χρήση του συστήματος - οσο περισσότεροι οι χρήστες τόσο μεγαλύτερη η ασφάλεια. Οι δέσμες εργασιών κρυπτογραφούνται και καρατομούνται στους 'πελατες' - αποτελέσματα κρυπτογραφούνται και παραδίνονται πίσω προς απονομή 'blockchain' /αλυσίδα του 'pool'. Βιασμένη αλλαγή τοπικής διεύθυνσης 'πορτοφολιού πελάτη. Αλλάγη πορτοφολιού στο σέρβερ (ταυτόσημη με την ψηφοφορία). Κατανομή ψήφων/coins ανάλογα με τις ρυθμίσεις (μπορει μια ψηφοφορία να έχει 5 σκελη, οπότε 5 μονάδες/υπομονάδες ψηφων. Εδω δέν είναι απαραίτητο όπως στο bitcoin να ειναι η μια ψηφος 1 'coin' - μας ενδιαφέρει μόνο η επαλήθευση (με πολλές redundant μεθόδους) - οπότε ο κερματισμός εξαρτάται απο τις ρυθμίσεις ψήφισης. Όσοι συμμετέχουν στο συστημα ψηφισης βοηθουν στον υπολογισμό επαλήθευσης. Λόγω της βεβιασμένης εναλαγής διευθυνσεων πορτοφολιού είναι απίθανος ο εντοπισμός, αλλα η εξακρίβωση δυνατή.

Πιστοποίηση πολίτη/πορτοφολιού γίνεται απο άλλη ρουτίνα. Αδυναμία του συστήματος, όπως και στο bitcoin, υποκλοπή κωδικων + πορτοφολιου.. αλλα τοπική κρυπτογράφηση και πολυμερή διαδικασίες εξακρίβωσης χρήστη νομίζω θα το κάνουν αρκετά σταθερό.

Ελπίζω να απαντά επαρκώς το ερωτημά σου. Περισσότερες ερωτήσεις και ιδέες ευπρόσδεκτες.


Αυτοί οι ουρανοκατέβατοι κανονισμοί μπορεί να κρύβουν παγίδες, τόσο τεχνολογικές όσο και "φιλοσοφικές", με την έννοια ότι αυτά που τελικά υλοποιούν κάθε άλλο παρά δημοκρατικά μπορεί είναι. Θα πρέπει ένας ένας οι κανονισμοί και οι φιλοσοφικές αρχές στις οποίες αυτοί βασίζονται, να γίνουν κατανοητά από το κοινό, και να ψηφιστούν.

Μην αγοράζετε γουρούνια στο σακί.

rath
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 00:04

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό rath » 19 Φεβ 2012, 13:21

Απ' οτι κατάλαβα, ειναι ενα distributed δικτυο (παρομοιο με το freenet/diaspora) ψηφοφορίας και κοινοποίησης/μετατροπής ιδεών (νόμων/συντάγματος?) (εδω κολλαει και το git? ειμαι του mercurial εγω :P)

Μ' αρέσει η ιδέα... Έχω καποιες ανασφάλειες ομως σχετικά με το distributed κομμάτι: Για να ειναι η εφαρμογή σταθερή, η ίδια πληροφορία θα πρέπει να ειναι κατανεμημένη σε πολλούς χρήστες, αλλα όλοι ξερουμε τι γινεται οταν κατεβάζουμε torrent και δεν υπαρχουν seeds :P. Βλέπω πως το σύστημα θα μπορούσε να είναι ασφαλές και σταθερό, απλα δε νομίζω οτι θα άξιζε το ρίσκο.

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 19 Φεβ 2012, 17:53

Σε ότι με άφορά, στο θέμα ψήφισης πολιτικών θέσεων δεν έχω κανένα πρόβλημα στην επώνυμη ψήφο.Το αντίθετο μάλλον.Έτσι και αλλιώς γράφω τις απόψεις μου ελεύθερα και ορατά σε όλους.Στο θέμα ψηφοφορίας προσώπων π.χ υποψήφιοι σε εκλογές, δεν έχω θέση.Και η μυστική και η φανερή ψηφοφορία μου κάνουν.
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: Ενιαίο σύστημα συζήτησης-ψήφισης με βάση τον κώδικα Bitc

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 22 Φεβ 2012, 22:16

anestis έγραψε:Να καταλάβω κι εγώ κάτι;

Θέλουμε ανώνυμη ψηφιακή ψήφο μέσα στο κόμμα. Γιατί; Οι ψηφοφορίες που κάναμε επώνυμα τι πρόβλημα είχαν;

Για την εκλογή προσώπων έχουμε κάλπες έτσι κι αλλιώς.
Να πάμε να κάνουμε ανώνυμη την ψηφιακή ψήφο του επώνυμου Μέλους; (ενώ θα παραμένει επαληθεύσιμη)
Δεν καταλαβαίνω το γιατί. Να πάρω τη βοήθεια του κοινού;



Δεν έχω πολύ χρόνο για μεγάλες επεξηγήσεις... αλλα οχι, μονο αν χρειάζεται παραμένει ανώνυμο. Εαν οι πολίτες/μέλη δεν έχουν θέμα με αυτό. Δεν πρόκειτε μονο για μεσα στο κόμμα όμως αλλά οποιαδήποτε κρατική/δημόσια/ιδιωτική χρήση ψήφου. Η επιλογή πρέπει να είναι εκεί άσχετα με το πως θα ρυθμιστεί η κάθε αλυσίδα να λειτουργεί.

Το κύριο θέμα η εξακρίβωση πολιτών/μελών με δικαίωμα ψήφου, εξακριβωση προτάσεων και συνεργασία για δημιουργία πρακτικών ψηφοφοριών.
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 23 και 0 επισκέπτες