Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
Rainmaker

Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 20 Μάιος 2013, 13:51

Τι θα λέγατε να δημιουργούσαμε στο φόρουμ μία ενότητα, κατηγορία (δεν ξέρω πως το λένε) που να έχει ένα τίτλο όπως: "Τι πειρατικό κάνατε σήμερα;" ή "Καθημερινές πειρατικές ιστορίες" ή βάλτε ότι τίτλο θέλετε που να αφορά ιστορίες της καθημερινότητας δικές μας ή που έχουμε ακούσει που εμπλέκονται οι 3+1 αρχές και να τις εξιστορούμε και να λέμε τι ενέργειες κάναμε, θα μπορούσαμε να κάνουμε, τι μας απαντήσαν, προτάσεις κλπ.

Η ιδέα προήλθε από εδώ δηλαδή βρίσκομαι στην διαδικασία μιας τέτοιας εμπειρίας λεπτομέρειες θα αναφέρω σύντομα...

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Δημοσίευσηαπό adrian » 20 Μάιος 2013, 15:05

κάτι σαν το "δραστηριοτητες Διοικούσας" στο ενημερωτικό δελτίο ένα πραγμα?
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Δημοσίευσηαπό mankasp » 20 Μάιος 2013, 15:17

Κατέβασα το Game of Thrones.

Πέρα από την πλάκα, είναι καλή ιδέα και τουλάχιστον εμένα με έβαλε σε σκέψεις. Ουσιαστικά πέρα από το να προσπαθώ να διαδώσω την πειρατική ιδέα στο περιβάλλον μου, δεν έχω κάνει κάτι άλλο.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Rainmaker

Re: Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 20 Μάιος 2013, 15:24

pappasadrian έγραψε:κάτι σαν το "δραστηριοτητες Διοικούσας" στο ενημερωτικό δελτίο ένα πραγμα?


δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά

εγώ λέω απλές ιστορίες μελών και μη που μας έχουν συμβεί που θα αποδεικνύει και τον λόγο ύπαρξης του κόμματος γιατί αν δεν έχουμε ιστορίες της καθημερινότητας να πούμε αστα...

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Δημοσίευσηαπό adrian » 20 Μάιος 2013, 15:29

καλά, ας το δοκιμάσω και εγώ.

χθες (σήμερα ακόμα δεν πρόλαβα να κάνω την καλή πειρατική πράξη της ημέρας), στα πλαίσια (ασχετης) διημερίδας, είδα μια ομιλία του Ανδρέα Τάκη (καθ. νομικής ΑΠΘ) για την λογοκρισία στα ΜΜΕ και την τέχνη
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Rainmaker

Re: Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 20 Μάιος 2013, 15:40

εγώ σήμερα πήρα τηλέφωνο την εταιρία ΑΤΤΙΚΟ ΖΩΟΛΟΓΙΚΌ ΠΑΡΚΟ για να μου πει γιατί στις ετήσιες κάρτες εισόδου που δίνουν πρέπει να μπει η φωτογραφία μου(έπειτα από επεξεργασία εντός υπολογιστή και την εισαγωγή των στοιχείων σε μια βάση δεδομένων) αφού η ταυτοπροσωπία μπορεί να γίνει και με την ταυτότητά μου.
Αρχικές απαντήσεις που δόθηκαν έτσι γίνεται εδώ και 13 χρόνια (μόνο που παλιότερα που γινόταν επισυνάπτονταν οι φωτογραφίες πάνω στην κάρτα),
δεν μπορεί να γίνει (προτάθηκε από μένα στη θέση της φωτογραφίας να αναφέρει ότι απαιτείται παρουσίαση αστ. ταυτότητας)
τελικά είπαν θα μ ενημερώσουν τηλεφωνικά έχω σκοπό να περιμένω μία μέρα.

hrsfpgyjrnptrd

Re: Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 20 Μάιος 2013, 17:51

Μπορεις παντα να κανεις αυτο :p

6003853_700b.jpg
6003853_700b.jpg (50.47 KiB) 4910 προβολές

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 20 Μάιος 2013, 19:16

Όχι σήμερα, αλλα έχω τσακωθεί με διάφορα καταστήματα που ζητανε ονοματεπωνυμο για να κόψουνε απόδειξη. Παραδείγματα που θυμάμαι ο Χαραλάς (παπουτσάδικο) όπου μου ζήτησε ονοματεπώνυμο και διέυθυσνη για να μου πουλήσει ένα ζευγάρι all star και τα παράτησα εκεί και έφυγα και το PC1 στην αγία παρασκευή όπου επιδεικτικά υπέγραψα ως τζίμι χέντριξ για να πάρω ένα καλώδιο που ήθελα. Και οι δύο αρνήθηκαν να κόψουν απόδειξη χωρίς όνοματεπώνυμο με την δικαιολογία "το ζητάει το σύστημα".
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 20 Μάιος 2013, 20:03

zio_donnie έγραψε:Όχι σήμερα, αλλα έχω τσακωθεί με διάφορα καταστήματα που ζητανε ονοματεπωνυμο για να κόψουνε απόδειξη. Παραδείγματα που θυμάμαι ο Χαραλάς (παπουτσάδικο) όπου μου ζήτησε ονοματεπώνυμο και διέυθυσνη για να μου πουλήσει ένα ζευγάρι all star και τα παράτησα εκεί και έφυγα και το PC1 στην αγία παρασκευή όπου επιδεικτικά υπέγραψα ως τζίμι χέντριξ για να πάρω ένα καλώδιο που ήθελα. Και οι δύο αρνήθηκαν να κόψουν απόδειξη χωρίς όνοματεπώνυμο με την δικαιολογία "το ζητάει το σύστημα".

Να λες ότι λέω εγώ: Γιάννης Ζύμης. (εκ του John Doh)
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τι "πειρατικό" κάνατε σήμερα;

Δημοσίευσηαπό baskin » 20 Μάιος 2013, 20:12

John Smith είναι το ευρωπαϊκό (αγγλοσαξονικό), ο John Doh είναι Αμερικάνος.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 19 και 0 επισκέπτες