Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Δημοσίευσηαπό kailor » 01 Μάιος 2013, 16:38

Είχα την τιμή να είμαι ιδρυτικό μέλος, μου κάνατε την τιμή 2 φορές να με ψηφίσετε για Συντονιστή της Επιτροπής Περιβάλλοντος και επίσης είχα και την πάρα πολύ μεγάλη τιμή να συμμετέχω στην Διοικούσα Επιτροπή.

Όσο μπορούσα σε όλα ήμουν παρών και πίστευα ότι μπορούσαμε να κάνουμε την αλλαγή που φανταζόμαστε για μια καλύτερη Ελλάδα.

Αλλά δυστυχώς τα πράγματα έχουν πάρει άσχημη (v)τροπή και το κόμμα μετατράπηκε σε κάτι διαφορετικό από αυτό που ξεκίνησε, δηλαδή μια φιλοσοφική λέσχη που το μόνο που νοιάζει τα εναπομείνοντα ενεργά μέλη είναι οι υπολογιστές και τίποτα άλλο.

Βεβαίως δεν θα μπορούσαν να λείπουν κα από το πανηγύρι τα εξής:

- συνεχείς υποβιβασμούς συζητήσεων και προτάσεων που κάναμε όλοι μας.
- γνωστούς φωτεινούς παντογνώστες που τα ξέρουν όλα (εδώ ούτε ο Αινστάιν και άλλες προσωπικότητες δεν τα ξέραν όλα).
- μέλη φαντάσματα που ψηφίζουν μέσω αναθέσεων.
- Κλίκες, δηλαδή 6 - 7 μέλη έχουν μαζέψει αναθέσεις από όλα τα υπόλοιμα μέλη φίλους τους που δεν μπαίνουν ποτέ μέσα, με αποτέλεσμα να γυρίζουν τις ψηφοφορίες όπως γουστάρουν αυτά τα 6 - 7 μέλη.
- Επιτροπή Διαιτησίας που παίζουν τους εισαγγελείς και από πριν έχουν βγάλει απόφαση για πράγματα που γίνονται εντός του κόμματος χωρίς να ακούνε τι θα πούνε τα μέλη που εμπλέκονται. Και βεβαίως αντικειμενικότητα μηδέν.
- Με μέλη που θέλουν να περάσουν την δική τους αντζέντα.
- Με μέλη που είναι πιο παλαιοκομματικά απ'ότι είναι τα ήδη υπάρχουσα μεγάλα κόμματα.
- Με μέλη που καταφέραν και γύρισαν το κόμμα στις 3 βασικές "Σουηδικές" αρχές, το οποίο από την αρχή ποτέ δεν ήταν μόνο οι 3 αρχές.
- Με μέλη που παίρνουν την εξουσία από το πουθενά και κάνουν ότι γουστάρουν κεντρικά μέσα στο κόμμα χωρίς να μπορεί να τους εμποδίσει κανείς.
- Με μέλη να διατάζουν τους άλλους και οι ίδιοι να μην κάνουν τίποτα.

και άλλα τέτοια...

Με τέτοιες συμπεριφορές και με τέτοια στροφή που πήρε το κόμμα, εγώ προσωπικά έχασα κάθε ενδιαφέρον για αυτό που λέγεται κόμμα πειρατών ελλάδας (άμα αυτό λέγεται πειρατές και όχι πασόκ και νέα δημοκρατία).

Μέχρι σήμερα έχω καταφέρει στην ζωή μου να δουλεύω άριστα εντός ομάδων, όπως έγινε και με την επιτροπή περιβάλλοντος που είμαι υπερευχαριστημένος από την δουλειά που κάναμε όλοι μαζί, ακόμα και εάν είχαμε διαφορετικές απόψεις, ιδεολογίες ή/και διαφωνίες...

Δυστυχώς δεν μπορώ για ηθικούς λόγους να συμμετέχω σε ένα κόμμα που κάνει άλλα από αυτά που λέει, αλλά και που δεν είναι υπερ του περιβάλλοντος (που προσωπικά για εμένα είναι πάνω από όλα και παλεύω καθημερινά για αυτό) παρά μόνο στα λόγια.

Δεν έχω μάθει ποτέ στην ζωή μου να κάθομαι σαν παρατηρητής και να μην κάνω τίποτα όταν μπορώ. Και από την αρχή στο κόμμα ήταν να βοηθάει ο καθένας όπου μπορεί, αλλά εγώ που μπορούσα να βοηθήσω από την αρχή ήταν τα γραφικά (photomanipulation), για το περιβάλλον αλλά και λίγο από υπολογιστές, δηλαδή όσο φτάναν οι γνώσεις μου και οι ικανότητες μου.

Έτσι πρώτη φορά μετανιώνω για κάτι που έκανα στην ζωή μου, και αυτό ήταν ότι έδωσα όσο χρόνο είχα και γνώσεις μπας και αλλάξει κάτι σε αυτήν την χώρα... τις έδωσα ως εκεί που είχα γνώσεις αλλά πήγαν στα ντουβάρια, παρά να τις δώσω σε κάτι πιο αξιόλογο όπως το να παρατηρώ την άγρια ζωή ή να συμμετέχω σε δράσεις και ακτιβισμούς για το περιβάλλον.

Έτσι μετά από πολύμηνη σκέψη για το τι θα κάνω και με μεγάλη μου λύπη δηλώνω την παραίτηση μου από το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας, διότι πια νιώθω ότι σχεδόν τίποτα δεν με ενώνει πια με το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας.

Ζητάω να με διαγράψετε από μέλος και να μου αφαιρέσετε την πρόσβαση σε όλες τις πλατφόρμες.

Τακλής Χρήστος (Kailor)

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 01 Μάιος 2013, 16:43

a.s.a.p. όμως!
здравствуйте

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 01 Μάιος 2013, 16:47

αν τα εγραφες και μονος σου ?

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Δημοσίευσηαπό agelos » 01 Μάιος 2013, 16:50

Κομπειλάδας έγραψε:a.s.a.p. όμως!
:?:

όσον αφορά για την παραίτηση... κρίμα και καλύ τυχη.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 01 Μάιος 2013, 16:51

Ξέχασες τις ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ..... :lol: :lol: :lol:
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Δημοσίευσηαπό kailor » 01 Μάιος 2013, 16:57

bucaneros A έγραψε:αν τα εγραφες και μονος σου ?


γιατί ρε ποιός μου τα έγραψε? πες μου και εμένα να μάθω.

Είναι όλα αυτά που έλεγα τόσο καιρό...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 01 Μάιος 2013, 17:18

bucaneros A έγραψε:αν τα εγραφες και μονος σου ?

Όποιος γνωρίζει "ανάγνωση", θα καταλάβει πως είναι δικά του!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

tamystikatouvaltou
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 04 Απρ 2013, 20:39

Re: Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Δημοσίευσηαπό tamystikatouvaltou » 01 Μάιος 2013, 17:22

kailor έγραψε:- Κλίκες, δηλαδή 6 - 7 μέλη έχουν μαζέψει αναθέσεις από όλα τα υπόλοιμα μέλη φίλους τους που δεν μπαίνουν ποτέ μέσα, με αποτέλεσμα να γυρίζουν τις ψηφοφορίες όπως γουστάρουν αυτά τα 6 - 7 μέλη.


Ναι αλλά ποιοι είναι αυτοί με τις αναθέσεις δεν μας είπες ακόμα!
Εσύ μπορεί να φεύγεις, εμείς όμως θα συνεχίσουμε να μιλάμε μέχρι τα ψευτοπειρατάκια εδώ μέσα να τα κλειδώσουν όλα, και μέχρι να παραδεχτούν και στο καταστατικό τους πόσο μεγάλα ψευτρόνια είναι.
Αυτό που εσύ διαπίστωσες μετά από 1 χρόνο ενασχόλησης μαζί τους, δεν το ξέρει ο νέος που θα έρθει.
Έχουν πολλούς ακόμα να κοροϊδέψουν σαν και σένα, και αυτό, όσο περνάει από το χέρι μας, δεν θα τους το επιτρέψουμε.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και tamystikatouvaltou, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 01 Μάιος 2013, 17:32

Τον πειράζουν οι φανερές αναθέσεις, αλλά πάει στο κόμμα του Μοτσάκου με την κρυφή ανάθεση!!! Έλεος με την ανοησία. Ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα...
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

tamystikatouvaltou
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 04 Απρ 2013, 20:39

Re: Η παραίτηση μου από μέλος του Πειρ. (by kailor)

Δημοσίευσηαπό tamystikatouvaltou » 01 Μάιος 2013, 17:33

Vassilis Perantzakis έγραψε:Τον πειράζουν οι φανερές αναθέσεις, αλλά πάει στο κόμμα του Μοτσάκου με την κρυφή ανάθεση!!! Έλεος με την ανοησία. Ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα...


Το γεγονός ότι το νέο κόμμα είναι επίσης μια παρωδία, αυτό δεν μειώνει το καραγκιοζιλίκι αυτού εδώ του κόμματος.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες