e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 16 Ιούλ 2012, 09:44

Πέραν του ότι, όσο μπορώ και όπου μπορώ, το "παλεύω" σε όλα τα επίπεδα, υπάρχει και η λογική που μπορεί να επικαλεστεί κάποιος:
"όλη μέρα μπαϊλντισμένος από τα τρεξίματα της καθημερινότητας, θέλω να μιλήσω (και μόνο αυτό), με άλλους πειρατές".
Τι του απαντώ εγώ; Καλά και ντε, μπες στο liquid γιατί αποφάσισα να έχω ανενεργά τα "σύγχρονα" συστήματα;
ΟΛΑ είναι χρήσιμα. Δεν έχουμε την δυνατότητα να αρνούμαστε την επικοινωνία με όποιον ενδιαφέρεται να μάθει για εμάς.

Υ.Γ. Στην παραπομπή σου Στράτο προσπάθησα, με κάθε τρόπο, να απαντήσω προηγούμενα. Και μάλιστα με την παραδοχή πως υπήρξε γλώσσα λανθάνουσα, παρ` όλο που δεν υπήρξα ο συντάκτης της, με αποτέλεσμα να κινδυνολογώ. ........Αυτό πάντως συμπέρανα.
Επιμένεις όμως να μην την δέχεσαι!!! Τι άλλο να κάνω;
Τελευταία επεξεργασία από 2 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 16 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 16 Ιούλ 2012, 09:54

Αναφέρθηκε το όνομά μου (αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να γράψω απολύτως τίποτα).
1. Το Mumble είναι εργαλείο τηλεδιάσκεψης και βάση του καταστατικού μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ψηφοφορίες των οργάνων του κόμματος, αν και εφόσον πληρεί και τις υπόλοιπες παραμέτρους που θέτονται από το καταστατικό για τις ψηφοφορίες:
"4.13 Η ψήφος στα συνέδρια και τις συνεδριάσεις των οργάνων του κόμματος είναι προσωπική και δεν μπορεί να ασκηθεί μέσω πληρεξουσίου. Κάθε μέλος έχει μόνο μια ψήφο. Η ψήφος είναι μυστική όταν αφορά την εκλογή προσώπων ή όταν αυτό έχει εκ των προτέρων αποφασιστεί. Η συμμετοχή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, τηλεφωνίας, ή τηλεδιάσκεψης, είναι αποδεκτή σε κάθε περίπτωση φανερής ψηφοφορίας, εκτός από τις ψηφοφορίες στο Συνέδριο."

2. Το LiquidFeedback όπως και κάθε άλλο τέτοιο ψηφιακό εργαλείο δεν προβλέπετε από το καταστατικό για να χρησιμοποιηθεί για τις ψηφοφορίες των οργάνων του κόμματος. Αν δεν συμπεριλαμβάνεται στα "ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, τηλεφωνίας, ή τηλεδιάσκεψης" που καθορίζει το καταστατικό, δεν προβλέπετε για χρήση. Το ότι πληροί άλλες παραμέτρους για την ψηφοφορία, αυτές δεν επαρκούν για να το επικυρώσουν ως ψηφιακό μέσο ψηφοφορίας για τα όργανα του κόμματος.

3. Το θέμα με το μέλος Μιχάλη Πετρόπουλο και Στράτο Ζολότα, αποτελεί διαφωνία (ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το) ανάμεσα σε 2 μέλη του κόμματος, οπότε μόνο η Επιτροπή Διαιτησίας είναι αρμόδια επ' αυτού και κανένας άλλος ή καμία άλλη πλατφόρμα/εργαλείο κτλ.

4. Για το θέμα με χρέος του κόμματος προς τον τυπογράφο, η δική μου πρόταση είναι μια και είναι απλή.
[Πόσο Χρέους] / [Αριθμό μελών] = [Ποσό που αντιστοιχεί σε κάθε μέλος να συνεισφέρει].
(ως μέλος ορίζεται το άτομο που φέρει την ιδιότητα του μέλους του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας)
здравствуйте

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 10:58

Κομπειλάδας έγραψε:1. Το Mumble είναι εργαλείο τηλεδιάσκεψης και βάση του καταστατικού μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ψηφοφορίες των οργάνων του κόμματος, αν και εφόσον πληρεί και τις υπόλοιπες παραμέτρους που θέτονται από το καταστατικό για τις ψηφοφορίες:
"4.13 Η ψήφος στα συνέδρια και τις συνεδριάσεις των οργάνων του κόμματος είναι προσωπική και δεν μπορεί να ασκηθεί μέσω πληρεξουσίου. Κάθε μέλος έχει μόνο μια ψήφο. Η ψήφος είναι μυστική όταν αφορά την εκλογή προσώπων ή όταν αυτό έχει εκ των προτέρων αποφασιστεί. Η συμμετοχή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, τηλεφωνίας, ή τηλεδιάσκεψης, είναι αποδεκτή σε κάθε περίπτωση φανερής ψηφοφορίας, εκτός από τις ψηφοφορίες στο Συνέδριο."



Επιμένεις σε λάθος ερμηνεία του καταστατικού. ΡΗΤΑ το καταστατικό ΟΡΙΖΕΙ ότι δικαίωμα ψήφου έχουν ΤΑ ΜΕΛΗ. Στο mumble ΔΕΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΕ Η ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ.

Επιτέλους ας πάρει θέση η Δ.Ε.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 11:02

Κομπειλάδας έγραψε:3. Το θέμα με το μέλος Μιχάλη Πετρόπουλο και Στράτο Ζολότα, αποτελεί διαφωνία (ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το) ανάμεσα σε 2 μέλη του κόμματος, οπότε μόνο η Επιτροπή Διαιτησίας είναι αρμόδια επ' αυτού και κανένας άλλος ή καμία άλλη πλατφόρμα/εργαλείο κτλ.


Δεν πρόκειται για προσωπικό ζήτημα. Αν εσύ δέχεσαι ένα μέλος να αποκαλεί δημοσίως άλλα μέλη (χωρίς να τα κατονομάζει) ΥΠΟΝΟΜΕΥΤΕΣ τότε έχουμε πρόβλημα.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΤΟΞΕΥΟΝΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ. Το μέλος Μιχάλης Πετρόπουλος έπρεπε να προσφύγει στην Ε.Δ. εφόσον θεωρεί ότι υπάρχουν ΥΠΟΝΟΜΕΥΤΕΣ στο κόμμα και όχι να κάνει ΔΗΜΟΣΙΕΣ δηλώσεις για αυτό.

Δεν έχω εγώ το πρόβλημα, ο Μιχάλης το έχει. Επιτέλους ας συμπεριφερθούμε όπως πρέπει. Το να πετάς ΛΑΣΠΗ ΔΗΜΟΣΙΩΣ για άλλα μέλη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ και δεν δέχομαι την εξήγηση του Βασίλη περί "γλώσσας λανθάνουσας".
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 16 Ιούλ 2012, 11:08

......δίνουν το δικαίωμα στους μετέχοντες να ψηφίζουν και να αποφασίζουν.


Σε αυτό το κομμάτι αναφέρομαι όταν μιλάω περί γλωσσικού/συντακτικού λάθους.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 11:11

laskaris_vasilis έγραψε:
......δίνουν το δικαίωμα στους μετέχοντες να ψηφίζουν και να αποφασίζουν.


Σε αυτό το κομμάτι αναφέρομαι όταν μιλάω περί γλωσσικού λάθους.


Ας το δεχτώ αυτό το κομμάτι. Και πάλι όταν κάνουμε δημόσιες δηλώσεις πρέπει να προσέχουμε τι λέμε. Δίνεται η εντύπωση ότι κάποιοι πήραν το δικαίωμα μόνοι τους για να αποφασίζουν για το κόμμα. ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΤΑΙ τι εννοεί ο ποιητής.

Το ουσιαστικό όμως είναι η ΔΗΜΟΣΙΑ εκφρασμένη ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΕΡΙ ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗΣ και εκεί δεν παίζουν "γλωσσικά λάθη".

Η Ε.Δ. πρέπει να παρέμβει και να διερευνήσει τις καταγγελίες του μέλους καθώς και το τρόπο που επέλεξε να τις καταθέσει (που αλήθεια;).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό pav » 16 Ιούλ 2012, 11:45

4.13 Η ψήφος στα συνέδρια και τις συνεδριάσεις των οργάνων του κόμματος είναι προσωπική και δεν μπορεί να ασκηθεί μέσω πληρεξουσίου. Κάθε μέλος έχει μόνο μια ψήφο. Η ψήφος είναι μυστική όταν αφορά την εκλογή προσώπων ή όταν αυτό έχει εκ των προτέρων αποφασιστεί. Η συμμετοχή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, τηλεφωνίας, ή τηλεδιάσκεψης, είναι αποδεκτή σε κάθε περίπτωση φανερής ψηφοφορίας, εκτός από τις ψηφοφορίες στο Συνέδριο.


Φίλοι συν-πειρατές, αυτή η παράγραφος λέει ότι όταν διενεργείται μια φανερή ψηφοφορία επιτρέπεται να ψηφίσει κάποιος από απόσταση. Δεν λέει ότι όλοι αυτοί οι τρόποι είναι έτοιμοι για να στηθεί πάνω τους (αποκλειστικά) η ψηφοφορία.

Δεύτερον, αν κάποιος θεωρεί το Mumble τηλεδιάσκεψη, κάποιος άλλος θεωρεί και το forum τηλεδιάσκεψη.

Τέλος, μέσα στο καταστατικό ορίζονται και άλλες προϋποθέσεις για να μπορέσει να διεξαχθεί μια έγκυρη ψηφοφορία. Οι απαιτήσεις αυτές δεν ικανοποιούνται από κανένα σύστημα που έχουμε σήμερα (με το Mumble να είναι τελευταίο) και γιαυτό αφιερώνουμε χρόνο να τις συζητάμε στο Κουμπάσο και να ψάχνουμε λύσεις.


Να προσθέσω πως κι εμένα μου αρέσει η κουβέντα και η αμεσότητα του Mumble και καταλαβαίνω πως μας δίνει την αίσθηση της συμμετοχής. Από την αρχή εκτίμησα (δημόσια) την διοργάνωση των ε-Συνεδρίων, αν και με αποκλείουν γιατί χρειάζονται πολύ συνεχόμενο χρόνο, σε ήσυχο περιβάλλον που να μην ενοχλεί η ομιλία μου, σε απαγορευτικές για εμένα ώρες. Με συγκεκριμένους στόχους θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί πολύ αποδοτικά, αλλά πάντα συμπληρωματικά στα μέσα που μπορούν να συμμετέχουν όλοι. Να εξηγήσω τι εννοώ, με ένα παράδειγμα: Έστω ότι προκύπτει το θέμα Α. Το δηλώνουμε και το καταγράφουμε σε κάποια από τις πλατφόρμες του κόμματος και όσοι ενδιαφέρονται ξεκινούν τη συζήτηση όπου τους βολεύει αλλά πάντα επιστρέφουν με τα αποτελέσματα/συμπεράσματα/προτάσεις στην βασική πλατφόρμα και κάνουν μία γραπτή πρόταση.

Όταν χρειάζεται να γίνει μια ψηφοφορία, γίνεται στο καλύτερο μέσο που έχουμε διαθέσιμο. Όταν μέλη της Δ.Ε. λένε πως το Mumble δεν είναι κατάλληλο για ψηφοφορίες κατηγορούνται πως απέχουν. Όταν μέλη της ομάδας ΙΤ λένε το ίδιο και εξηγούν (ανεπιτυχώς;) τους λόγους, κατηγορούνται για φασισμό.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 14:22

pav έγραψε: Όταν μέλη της ομάδας ΙΤ λένε το ίδιο και εξηγούν (ανεπιτυχώς;) τους λόγους, κατηγορούνται για φασισμό.


Το ακούσαμε και αυτό...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Ιούλ 2012, 15:12

Γιώργο Μαριότι σου απαντάω εδώ για να μείνει το θέμα στο Κουμπάσο καθαρό:

Έγραψες:
εξηγούσες και ήσουν ένα κομμάτι όλον μας. από μια μέρα στην άλλη εξαφανίστηκες εντελώς. αυτό ανοίγει μεγάλα ερωτήματα. και σε εμένα. εάν παίζεται κάτι η αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος σκοπός πίσω από την εξαφάνισή σου... οποίος προσφέρετε πρέπει να γνωρίζει και την υπευθυνότητα του απέναντι τον ατόμων.

αυτός είναι ο κίνδυνος- όταν δίνεις το χέρι και ξαφνικά το τραβάς.....πνίγονται άτομα και θίγονται οι επιζώντες.


Βεβαίως και εξαφανίστηκα από το mumble. Την περίοδο των εκλογών, χρειαζόταν ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ για εργασίες που έπρεπε να εκτελεστούν άμεσα (π.χ μεταφορά ψηφοδελτίων). Το mumble είναι μια χαρά και το έχω πει δεκάδες φορές για αυτή την δουλειά (του ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ). Όταν πέρασε η βαβούρα τον εκλογών όπου αφιέρωσα τεράστιο προσωπικό χρόνο κλεμμένο από τις υποχρεώσεις και την οικογένεια μου, ΕΠΕΛΕΞΑ να μην μπαίνω στο mumble αν δεν υπάρχει ανάγκη ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ (και όχι ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ).

Όλο αυτόν τον καιρό δουλεύουμε κάποιοι για να προετοιμάσουμε και να δοκιμάσουμε πλατφόρμες για το ΠΕΙΡ ώστε η λειτουργία του να είναι αποδοτική και διάφανη. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να αφιερώνω χρόνο σε ατέρμονες συζητήσεις στο mumble που ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Και δυστυχώς Γιώργο ΤΡΙΑ e-συνέδρια καθώς και η καθημερινή ενασχόληση κάποιων με το mumble ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΞΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ για το συνέδριο ή κάτι άλλο, παρά μόνο δύο επιστολές καταγγελιών (τουλάχιστον δεν έχει κατατεθεί προς τα μέλη κάτι τέτοιο).

Αντιθέτως κάποιοι παράγουν έργο στο Κουμπάσο, με έτοιμες ήδη προτάσεις τροποποίησης του καταστατικού και με προεργασία σε δεκάδες άλλα θέματα. Για να μην αναφέρω τα θέματα της IT όπου έχει γίνει τεράστια δουλειά η οποία φαντάζει κινέζικα και κανείς δεν της δίνει και την πολιτική υπόσταση που της αρμόζει. Αλλά Γιώργο ούτε στο wiki δεν έχετε δει τι έχουμε κάνει (ειδικά ο Μανώλης), ούτε μπαίνετε στο κόπο να δοκιμάσετε το Liquid (γιατί δεν σας αρέσει το όνομα Παιδική Χαρά :o ) για να δείτε αν μας κάνει ή τι πρέπει να αλλάξει, ούτε στο Κουμπάσο συμμετέχετε έστω για να εκφράσετε απορίες για την χρήση του.

Όπως είπα και αλλού, είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει πως θα εργαστεί, γι' αυτό και πρότεινα τα e-συνέδρια να είναι ΜΟΝΟΘΕΜΑΤΙΚΑ ώστε μετά από 3 και 4 ώρες να προκύπτει μία ΠΡΟΤΑΣΗ.

Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο να κατηγορούμαστε (οι έξω από το mumble) ότι "υποσκάπτουμε" την άμεση δημοκρατία και "υπονομεύουμε" την λειτουργία του κόμματος και είμαστε φασίστες, επειδή ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ με τον τρόπο που θεωρούμε ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ και να πρέπει να δώσουμε και λόγο γιατί δεν μπαίνουμε. Αν είναι δυνατόν.

Η μόνο μομφή μου προς τα υπόλοιπα μέλη ήταν και είναι η μη συμμετοχή τους και στις άλλες πλατφόρμες που έχουμε υπό δοκιμή. ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΗΣΑ να μην μπαίνει κανείς στο mumble. Το αντίθετο συμβαίνει με κάποιους που θεωρούν ότι μόνο όσοι μπαίνουν στο mumble ενδιαφέρονται για το κόμμα και αυτό τους δίνει το δικαίωμα να αποφασίζουν και να κατηγορούν τους υπόλοιπους, όπως κάνει ο Μιχάλης στις δηλώσεις και εσύ και άλλοι στην επιστολή σας.

Και για να ξαναγίνω γραφικός και σπαστικός ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ MUMBLE ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 16 Ιούλ 2012, 17:32

Φίλοι Πειρατές,
Η διαφωνία μου (αντιπαράθεση;) με το Στράτο (baskin) και η δημόσια αίτησή του να τοποθετηθεί η Δ.Ε. για να μου τραβήξει το αυτί (γιατί όχι και μια διαγραφή;), με αναγκάζει να γράψω το σεντόνι που ακολουθεί, αν και τα σιχαίνομαι.
Δεν χρειάζεται ευφυΐα για να καταλάβει κανείς ότι το πειρατικό μας πλοίο πλέει εδώ και καιρό στη θάλασσα των Σαργασσών, κοινώς δεν πάμε πουθενά. Και δεν είναι μόνο το θέμα της παρουσίας στην τρέχουσα πολιτική σκηνή και τις εξελίξεις. Δεν μπορούμε να γίνουμε πολιτικός μαϊντανός και να σχολιάζουμε επί παντός επιστητού γιατί α) δεν έχουμε θέσεις, και β) δεν έχουμε εξειδικευμένους γνώστες σε όλα τα αντικείμενα, ώστε ο λόγος μας να μη θεωρεί γραφικός (θυμίζω ότι πολλοί δικηγόροι, με αυτά που λέγαμε κατά την περίοδο των εκλογών γέλαγαν με αυτά που άκουγαν). Είναι και το θέμα των εσωτερικών κομματικών (καλύτερα κινηματικών) διαδικασιών.
Δυστυχώς, για μένα, ήταν κάτι αναμενόμενο. Το βράδυ των εκλογών του Μαΐου, όπου το mumble είχε την τιμητική του (και δεν κλάταρε, όπως πολλοί ευελπιστούσαν), είχα πει ότι ελπίζω την επαύριον να μην εξαφανιστούμε. Δεν χρειάστηκε να περιμένουμε και πολύ. Από την επομένη κιόλας φάνηκαν τα πράγματα.
Ένας από τους λόγους που διακρίναμε για την στατικότητα και την αποχή από τα κομματικά δρώμενα, όσων εξακολούθησαν να συναντώνται στο mumble (ή να γράφω ο έξω από δω;) ήταν η απουσία δράσης ομάδων και επιτροπών, που να παρουσιάζουν τακτική και συνεπή απόδοση. Αντίθετα, η μικρή κινηματική ομήγυρης αναλώθηκε σε ατέρμονες συζητήσεις για το ποιο είναι το καλύτερο σύστημα ηλεκτρονικής λειτουργίας του κόμματος και την ύψωση τειχών (παντός τύπου) προς τους έξω.
Τι καταφέραμε; Τίποτα. Ο χρόνος κυλά και ο χρόνος είναι αμείλικτος για ένα κίνημα νέο, με πρωτοποριακές ιδέες και εναλλακτική πρόταση εξουσίας. Να μην κοροϊδευόμαστε. Απλά, δεν υπάρχουμε. Αναλωνόμαστε σε ατέρμονες εσωτερικές συζητήσεις και οι απέξω δεν μας βλέπουν πουθενά.
Ένα βράδυ διεπίστωσα ότι σε μια e-συνεδρία (συνάντηση;, συνομιλία;, πείτε όποιον όρο θέλετε, μας φάγανε τα λεκτικά κολλήματα) των γερμανών πειρατών, συνυπήρχαν εβδομηνταπέντε (75) πειρατές!!! Απευθύνθηκα στους γνώστες των γερμανών πειρατών και μας εξήγησαν πως αξιοποιούν το εργαλείο αυτό. Και είπαμε, μαζί με άλλους φίλους, γιατί όχι και εμείς;
Έτσι, οργανώθηκε η πρώτη e-συνεδρία (βάλτε όποιον όρο γουστάρετε, αμάν πια, λεξιθήρες) και διαπιστώσαμε ότι μπορεί να αξιοποιηθεί ως εργαλείο άμεσης συζήτησης και λήψης οργανωτικών αποφάσεων, που μπορούν να τεθούν προς ψήφιση στα υπόλοιπα μέλη στα αντίστοιχα εργαλεία (κουμπάσο, ρευστή ανατροφοδότηση, ή ότι άλλο…). Το εργαλείο εξάλλου το γνωρίζαμε. Δούλεψε κατά κόρον ανεπίσημα και ως μέσο λήψης αποφάσεων προεκλογικά, και στις δύο περιόδους.
Έκρινα ότι βρήκαμε ένα εργαλείο άμεσης διευκόλυνσης. Γιατί οι επιτροπές πρέπει να δουλέψουν. Και επειδή είμαστε ελάχιστοι και σε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ μας (π.χ. η επιτροπή παιδείας, που είναι το κύριο ενδιαφέρον μου, αποτελείται από μέλη που απέχουν χιλιάδες χιλιόμετρα μεταξύ τους) θεώρησα ότι μπορούμε, κατά τα πρότυπα των γερμανών να το αξιοποιήσουμε. Εάν ήμασταν ένα μεγάλο κόμμα, με πλήθος μελών, δεν θα κανονίζαμε τακτικές συναντήσεις κάπου (Αθήνα;, Χαλκίδα;, Θεσσαλονίκη;) για να τα πούμε και να εξάγουμε συμπεράσματα; Ενθυμούμαι ότι χρησιμοποιήθηκε το mumble για δύο συναντήσεις της επιτροπής παιδείας και έκτοτε… Είναι ένα υποκατάστατο της δια ζώσης επικοινωνίας. Δημοκρατικότατο, με αρχή, μέση και τέλος, προεδρείο, πρακτικογράφους και ελεύθερο δικαίωμα πρόσβασης και ομιλίας σε όλους. Και μέχρι να οργανωθούν τα υπόλοιπα εργαλεία, μπορούσε άνετα να αξιοποιηθεί στο έπακρο η χρηστικότητά του. ΓΙΑ ΝΑ ΛΗΦΘΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ.
Αντ’ αυτού, άρχισαν οι επιθέσεις. Επιθέσεις ατεκμηρίωτες κατά βάση και σχόλια υποτιμητικά για τους mumblers (Σίμο μου, το προτιμώ από το mumble-talkers). Δεν κάνει, είναι άχρηστο κλπ. Οπότε θέτω τα ακόλουθα ερωτήματα:
1. Η Δ.Ε. το χρησιμοποιεί, ναι ή όχι; Αν ναι, γιατί αυτή νομιμοποιείται και το υπόλοιπο κίνημα όχι;
2. Δεν πρέπει, λόγω πληθυσμιακής πυκνότητας του κινήματος, με κάποιον τρόπο να επικοινωνούμε και να συζητάμε τα θέματά μας; Μου έγραψαν ή/και μου είπαν για ασύγχρονα συστήματα (άντε τον μάθαμε και τον όρο αυτό). Απορία: γράφει ο Χ κάτι για το θέμα Α, περιμένει πότε θα μπουν οι υπόλοιποι να απαντήσουν, μετά από μία, δύο, τρεις ημέρες, για να ανταπαντήσει και πάει λέγοντας. Αν κάνανε έτσι ρεσάλτα οι πειρατές το μεσαίωνα, ακόμα θα συνεδριάζανε έξω από το Μωριά για το από πού θα σαλτάρουνε… Η επιτροπή παιδείας, μέσω του forum, πάτωσε γιατί, απλούστατα, γράφτηκαν απίστευτα σεντόνια (εξ’ ανάγκης αυτό που κάνω τώρα), πολλά εκτός τόπου και χρόνου, κουραστικά και μερικά αποπροσανατολιστικά (να΄ ναι καλά τα τρολάκια). Αν, όμως, είχαμε μια τακτική συνάντηση (ή ανά συνεδρία προσδιορισμό της επομένης), θα είχαμε προχωρήσει πάρα πολύ. Άλλο παράδειγμα: στην Πάτρα συζητούνται κάποιες επενδύσεις για έργα, μας καλούν να πούμε την άποψή μας και εμείς να πούμε τι; Ακόμα δεν έχουμε ξεκαθαρίσει μεταξύ μας αν είμαστε κρατικιστές, φιλελεύθερης οικονομίας, μικτής οικονομίας κλπ. Σκεφτείτε να πάει μέλος μας σε δημόσια συζήτηση και να πει ότι επιθυμούμε την ιδιωτικοποίηση του νερού και στο συνέδριο να βγάλουμε ότι όλα κρατικά…, ποιος ρεζιλεύεται; Ξέρω, θα μου πείτε θα κάνουμε δημοψήφισμα και θα αποφασίσει ο λαός. Εντάξει, τότε δε χρειάζεται να κάνουμε κόμμα. Αδίκως κατεβήκαμε στις εκλογές. Θα αρκούσε ένα κίνημα πολιτών υπέρ των δημοψηφισμάτων, κατά τα πρότυπα του «Δεν πληρώνω». Τα κόμματα έχουν ΚΑΙ προτάσεις, όχι μόνο το μέσον της λύσης.
3. Οι συνεδρίες έχουν το σκοπό της παραγωγής προτάσεων και όχι λήψης αποφάσεων δεσμευτικών για τους υπολοίπους (πιαστείτε από τις λέξεις και επιτεθείτε). Οι προτάσεις αναρτώνται στο forum ή όπου αλλού θέλετε, ώστε οι ενδιαφερόμενοι να ενημερώνονται και να παρεμβαίνουν (π.χ. όσοι εργάζονται την ώρα της συνεδρίας ή αδυνατούν να συμμετάσχουν). Αλλά, διάολε, πρέπει να συζητήσουμε, ώστε να προχωρήσουμε εσωκινηματικά, τουλάχιστον.
4. Γιατί μέλη της Δ.Ε. ή υπεύθυνοι διαφόρων τομέων, έμπαιναν, έστω αραιά και που, και μας ενημέρωναν για τα τεκταινόμενα του κινήματος, και τώρα εξαφανίστηκαν; Τότε το εργαλείο ήταν καλό και τώρα είναι απορριπτέο; Το mumble είναι δύσκολο εργαλείο. Εκτίθεσαι άμεσα. Πρέπει να επιχειρηματολογείς με ηρεμία και στοιχεία. Και να έχεις γερό στομάχι για να παραδεχτείς ότι οι άλλοι έχουν το ίδιο ή/και περισσότερο δίκιο από σένα. Και είναι πολύ δύσκολο. Και εδώ να συγχαρώ τους φίλους mumblers για την συν-δημιουργική στάση που δείχνουμε στην παραγωγή των κειμένων μας, χωρίς να προσβάλλεται κανείς όταν γίνονται διορθωτικές παρατηρήσεις.
5. Πόσα προβλήματα, που πιθανά δημιουργούν και εσωτερικές τριβές, θα είχαν λυθεί με δυο απλές ανθρώπινες κουβέντες; Γιατί πρέπει να γράφουμε; Είναι πιο σύντομη η γραπτή ανταλλαγή απόψεων ή/και ύβρεων από τον άμεσο και ντόμπρο διάλογο; Πόσα μέλη, με ιδιαίτερη προσφορά σε χρόνο, κόπο, χρήμα πικράθηκαν μέσω κακοδιατυπωμένων γραπτών και έχουν, σχεδόν, αποχωρήσει, ενώ δια ζώσης θα δίνονταν οι απαραίτητες διευκρινήσεις και όλα θα ήσαν πιο ήρεμα;
6. Γιατί ενοχλεί ο όρος «υποσκάπτω»; Δεν είναι έτσι; Ξαφνικά χάσαμε τις πειρατικές μας διαθέσεις και γίναμε καθωσπρέπει; Όταν μέλη της Δ.Ε. μπαίνουν στο mumble, πετάνε κουβέντες και φεύγουν, τι κάνουν; Το στηρίζουν; Ή είναι πειρατικές οι μπηχτές ότι το ένα θέμα δεν είναι πειρατικό, το άλλο δεν είναι κλπ. Όταν δεν καθόμαστε να συζητήσουμε (ξέρετε άλλον τρόπο;) τι προσπαθούμε να αλλάξουμε σε αυτόν τον τόπο και με ποια προτεραιότητα, τότε τι κάνουμε; Και επειδή ΟΛΑ μαθαίνονται, ας μη το συνεχίσω…
7. Επαναλαμβάνω, μέχρι να ολοκληρωθούν εκείνα τα εργαλεία που εξασφαλίζουν(;) την πολυπόθητη «περιφρούρηση», τι κάνουμε; Υπάρχει γκρίνια ότι δεν συμμετέχουμε όλοι στα νέα εργαλεία, είτε προγραμματιστικά είτε πειραματικά. Και τι να κάνουμε δηλαδή; Να αποκτήσουμε όλοι μεταπτυχιακό στα ηλεκτρονικά συστήματα διακυβέρνησης; Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες γνώσεις ή/και διάθεση ενασχόλησης με αυτά. Μήπως πρέπει να αποχωρήσουμε από το κίνημα ως ηλεκτρονικά αναλφάβητοι; Και επειδή η πιπίλα είναι η πιστοποίηση των μελών στο mumble, έχουμε και λέμε:
a. Γνωριζόμαστε όλοι πολύ καλά. Δε γίναμε, ξαφνικά, λαοθάλασσα. Μάλλον το αντίθετο.
b. Προ των εκλογών, που γίνανε ένα κάρο δουλειές μέσω mumble, ήταν καλό εργαλείο;
c. Αν θέλουμε να ψηφίζουν μέσω mumble μόνο πιστοποιημένα μέλη, υπάρχουν εύκολοι και αμεσότατοι τρόποι, π.χ. πριν την έναρξη της ψηφοφορίας να δηλώνουν τα μέλη στο προεδρείο τον αριθμό της ταυτότητάς τους ή ένα είδος κωδικού, που θα είναι ατομικός, για κάθε πιστοποιημένο μέλος και θα βγει από τη Δ.Ε..
d. Δεν κατανοώ, τι είναι το τόσο εμπιστευτικό και απόρρητο (μιας και μιλάμε για διαφάνεια), που χρειάζονται κρυπτογραφήσεις επιπέδου von Neumann; Το υπουργείο εξωτερικών θα πρέπει να μάθει πολλά από εμάς, αν συνεχίσουμε έτσι.
8. Για το επικείμενο συνέδριο δεν πρέπει να γίνουν προεργασίες; Δεν πρέπει να παραχθούν κάποιες θέσεις; Γιατί θα πάμε στο συνέδριο; Για να πιούμε καφέ και να βαυκαλιστούμε τι ωραίοι επαναστάτες που είμαστε; Θα πάμε για να αλλάξουμε δύο παραγράφους στο καταστατικό και θα φύγουμε; Και δεν το κάνουμε τότε μέσω mumble; Πρέπει να ξοδευτούμε, χρονικά, χρηματικά και σωματικά για το τίποτα; Και πως θα γίνουν οι προεργασίες; Με συναντήσεις στο σπίτι ή στην καφετέρια της γειτονιάς; Γιατί ξαναανακαλύπτουμε τον τροχό; Έχουν προηγηθεί πειρατικά άλλοι πάρα πολλά χρόνια. Ας πάρουμε κάτι από αυτούς…
9. Υπάρχει διαφωνία στο ότι έχουμε (μετ)εξελιχθεί σε απίστευτους ηλεκτρονικούς γραφειοκράτες; Ένα κείμενο πήγαμε να βγάλουμε και πήρε τρεις μέρες για μία λέξη και δυο προτάσεις… Τέτοια ταχύτητα θα τη ζήλευε σαλίγκαρος και τέτοια αποδοτικότητα κοιμώμενος δημόσιος υπάλληλος… Με άλλους δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις.
10. Ενόχλησε η πρόταση «όσοι προτιμούν συνειδητά να απέχουν αυτή τη στιγμή από το συνέδριο που έχει οργανωθεί και κοινοποιηθεί έγκαιρα, δίνουν το δικαίωμα στους μετέχοντες να ψηφίζουν και να αποφασίζουν». Εγώ τη θεωρώ πειρατική πρόταση. Αφού κάποιος δε συμμετέχει, δεν καταθέτει μια εναλλακτική πρόταση διεξαγωγής των κινηματικών διεργασιών (π.χ. να συναντιόμαστε σε διαφορετικές χρονικές περιόδους της ημέρας, για να μη θεωρηθεί ότι κάποιοι «αποβάλλονται» από την κοινή προσπάθεια), όταν σε επανειλημμένες προσκλήσεις απέχει ή αδιαφορεί, τότε, λυπάμαι, αλλά πρέπει οι υπόλοιποι να προχωρήσουμε. Είμαστε κίνημα, όχι πολιτιστικός σύλλογος, αν και αυτοί έχουν καθορισμένες ώρες συνάντησης των μελών. Το αξιοπερίεργο είναι ότι ενώ αρκετοί προτίμησαν να μη συμμετάσχουν στην κοινή συζήτηση στο mumble, είχαν χρόνο να την παρακολουθούν ή να τη σχολιάζουν εκ των υστέρων επί ώρες. Και αν κάποιος δεν μπορεί ποτέ, τι κάνουμε; Αν κάποιος δήλωσε συμμετοχή και δεν εμφανιστεί ποτέ, τι κάνουμε; Και αν κάποιοι έχουν τη λογική «άσε του μακάκες να συζητάνε, αλλού και αλλιώς θα παρθούνε οι αποφάσεις», έχουν απλώς αντιδεοντολογική συμπεριφορά και νομοτελειακά θα οδηγήσουν στη διάλυση του κινήματος. Γιατί τότε δανειστήκαμε το mumble; Δεν γνωρίζαμε το λόγο δημιουργίας του και το πως και το γιατί το χρησιμοποιούν οι ξένοι πειρατές;
11. Όσο για την πρόταση να τραβήξει η Δ.Ε. το αυτί στους απείθαρχους και «συνωμότες» δημιουργούς συνιστωσών, τη βρίσκω από αστεία, έως και αντιπειρατική. Δια της σύνθεσης η εξέλιξη. Ειδάλλως, θα μετατραπούμε σε αίρεση και θα περιμένουμε από τους γκουρού μας να μάς πουν πως θα πάμε στο γκρεμό. Ουδέποτε είπαμε ότι κατέχουμε όλη ή την μοναδική αλήθεια για τα πεπραγμένα μας. Λέμε την αλήθεια που ξέρουμε και βλέπουμε. Αν αυτό ενοχλεί, λυπάμαι. Ας φροντίσουν να μας αλλάξουν άποψη οι θιγόμενοι. Οι νουθεσίες και επιβολές της «τάξης», όπως νοούνται από κάποιους, είναι αλληθωρισμός προς αρχηγικά σχήματα παλαιάς κοπής.
Και για να τελειώνω, που βλέπετε το πειρατικό εδώ και καιρό; Αν δεν κάνουμε κάτι σύντομα, θα γίνουμε χόμπι, όπως πολύ σωστά μου είπε συγγενής μου. Ή εναποθετήριο ψήφων διαμαρτυρίας, όπως μου είπε συνάδελφος. Εγώ θέλω να ανήκω σε κίνημα με προτάσεις, όχι σε εναλλακτικό χώρο οικιακής οικονομίας.
Συγνώμη για το σεντόνι, είναι το πρώτο και το τελευταίο μου. Όμως πρέπει να ξεκολλήσουμε από το τέλμα, αλλιώς θα είμαστε το πρώτο πειρατικό κόμμα στην Ευρώπη που θα διαλυθεί, αποδεικνύοντας ότι στην Ελλάδα «όλα τριγύρω αλλάζουν κι όλα τα ίδια μένουν»…
Μιχάλης - mike1966
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 21 και 0 επισκέπτες