e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 17 Ιούλ 2012, 19:49

anestis έγραψε:κι αν δυσκολεύω οτιδήποτε με τη στάση μου αυτή, απλά στείλτε μου ένα email για να παραιτηθώ κι από τη Δ.Ε.


Που κολάι αυτό ρε ανέστη?

Άλλοι προκαλούν το ζήτημα και εσύ μιλάς για παραίτηση?
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό kailor » 17 Ιούλ 2012, 19:51

baskin έγραψε:Πάλι δεν πήρα απάντηση. Διαβάζω τα σεντόνια του Μιχάλη για το mumble και περιμένω προτάσεις. Όπως έχω τονίσει ΣΥΝΕΧΩΣ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.

Συνεχίστε να παράγετε γκρίνια στο mumble, εγώ δεν θα παίξω.

Το μόνο που έχω να δηλώσω είναι ότι όσο περνάει από το χέρι μου,για Συνέδριο χωρίς λυμένες εκκρεμότητες δεν θα συναινέσω.


Ρε στράτο μια πραγματική ερώτηση... Ωραία πες ότι ξεχρεώνουμε αύριο άρα το θέμα είναι εντάξει και προχωράμε στο συνέδριο κανονικά. Ένα μεγάλο αλλά, έτσι και δεν ξεχρεώσουμε σύντομα για με την λίστα των κύριων θέλουμε τουλάχιστον 15 μήνες για να ξεχρεώσουμε +-1 μήνα, εκεί τι κάνουμε. Για 15 μήνες είμαστε άφαντοι, για 15 μήνες θα συνεχίσουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας, για 15 μήνες θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε έτσι όπως δουλεύουμε τώρα, για 15 θα συνεχίσουμε να μην παράγουμε τίποτα από πολιτική (γιατί το έχω ακούσει και αυτό από μέλη ότι προτιμάνε να ασχοληθούν με το καταστατικό και τίποτα άλλο μέχρι να τελειώσει το θέμα του συνεδρίου)?????????????????

Λοιπόν τι κάνουμε? εκεί ρωτάω εγώ. Όλοι μας αυτό πρέπει να κάτσουμε να αναρωτηθούμε πρώτα απ'όλα και μετά να κάτσουμε και να δούμε πως θα συνεχίσουμε είτε ξεχρεώσουμε άμεσα είτε αργότερα, είτε κάνουμε συνέδριο είτε ποτέ μας μην σώσουμε να κάνουμε.

Και ένα μέρος συμφωνώ με τον Ανέστη ότι πρέπει μετά απ'όλο αυτό το τρέξιμο κάποιοι να ξεκουραστούμε. Από εκεί και πέρα πρέπει να τα αφήσουμε όλα στην άκρη και να βάλουμε προτεραιότητες που όμως δεν σημαίνει επειδή κάποιο πράγμα είναι υψηλής προτεραιότητας όλα τα άλλα τα έχουμε χεσμένα, και μετά να κάτσουμε να κάνουμε προτάσεις είτε οι προτάσεις είναι χάλια είτε είναι θεικές...

εγώ θέλω να δω κάτι να κινείται εκτός από τα Τεχνικά Θέματα....

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό manos_ » 17 Ιούλ 2012, 19:58

Πριν φτάσουν στο συνέδριο προ τετελεσμένων, το καταστατικό και τα συστήματα ψήφισης,
να έχουν γίνει συνεργατικά και με εύκολο τρόπο προτάσεις πάνω στο όραμα και τις αρχές,
και να έχουν βαθμολογηθεί τα versions. ΠΡΙΝ και από την επεξεργασία "θέσεων", εννοείται.

Θα υπάρξει παραγωγή αξίας, θα καναλιστεί σε έργο η ενέργεια που τώρα σκάει σε εκρήξεις κακής πίστης,
Θα υπάρχει υπόβαθρο άμεσης επιχειρηματολογίας για αποδοχή ή απόρριψη σημείων του καταστατικού
καθώς και συστημάτων ψήφισης, λήψης αποφάσεων κλπ.

Δώστε τη δυνατότητα για συμμετοχή σε κάτι ελεύθερο όσο η συνομιλία, που έχει τα λιγότερα δυνατά κουμπιά,
δεν επιβάλλει την ταυτόχρονη συμμετοχή, αφήνει συγκεντρωμένο (όχι χαώδες) γραπτό αποτύπωμα και ιστορικό,
ώστε να είναι χρήσιμοι όλοι και να κατευθύνουν τους "ειδικούς" (προγραμματιστές, παντογνώστες, ξερόλες κλπ).

Ξεκινήστε άμεσα την συζήτηση των αρχών και του οράματος πριν τη συζήτηση του καταστατικού
και των ημιαυτόματων συστημάτων. Θα συνεχίσετε να χτυπάτε το κεφάλι σας και δεν θα ξέρετε γιατί,
αν δεν βάλετε τις βάσεις πρώτα και μετά να αποφασίσετε τους τρόπους.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και manos_, έχει επεξεργασθεί 17 φορά/ες συνολικά
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Ιούλ 2012, 20:01

kailor έγραψε:Για 15 μήνες είμαστε άφαντοι, για 15 μήνες θα συνεχίσουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας, για 15 μήνες θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε έτσι όπως δουλεύουμε τώρα, για 15 θα συνεχίσουμε να μην παράγουμε τίποτα από πολιτική (γιατί το έχω ακούσει και αυτό από μέλη ότι προτιμάνε να ασχοληθούν με το καταστατικό και τίποτα άλλο μέχρι να τελειώσει το θέμα του συνεδρίου)?????????????????


Χρήστο ώρες ώρες με κάνεις και αισθάνομαι ότι μιλάω σε βράχο (όχι σε τοίχο, είναι πιο οικολογικό).

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να ΚΑΝΕΙ, να ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ, να ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ. Ποιος είμαι εγώ να το απαγορέψω και δεν αντιλαμβάνομαι γιατί απευθύνεις την ερώτηση σε εμένα. ΑΛΛΟΥ πρέπει να την κάνεις. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ.

Αυτό που λέω εγώ, είναι ότι εφόσον δεν ευαισθητοποιηθούν ΟΛΑ τα μέλη για να κλείσουν οι εκκρεμότητες (με κύρια το οικονομικό), δεν θα συναινέσω σε Συνέδριο.

Λοιπόν τι κάνουμε? εκεί ρωτάω εγώ. Όλοι μας αυτό πρέπει να κάτσουμε να αναρωτηθούμε πρώτα απ'όλα και μετά να κάτσουμε και να δούμε πως θα συνεχίσουμε είτε ξεχρεώσουμε άμεσα είτε αργότερα, είτε κάνουμε συνέδριο είτε ποτέ μας μην σώσουμε να κάνουμε.


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ στην οικονομική εκκρεμότητα Χρήστο. Αν κάποιοι αντί να ΧΟΡΕΥΟΥΝ θέλουν μόνο να ΒΑΡΑΝΕ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ, θα με βρουν μπροστά τους.

Και ένα μέρος συμφωνώ με τον Ανέστη ότι πρέπει μετά απ'όλο αυτό το τρέξιμο κάποιοι να ξεκουραστούμε. Από εκεί και πέρα πρέπει να τα αφήσουμε όλα στην άκρη και να βάλουμε προτεραιότητες που όμως δεν σημαίνει επειδή κάποιο πράγμα είναι υψηλής προτεραιότητας όλα τα άλλα τα έχουμε χεσμένα, και μετά να κάτσουμε να κάνουμε προτάσεις είτε οι προτάσεις είναι χάλια είτε είναι θεικές...


Άντε πάλι τα ίδια....

εγώ θέλω να δω κάτι να κινείται εκτός από τα Τεχνικά Θέματα....


Γιατί άραγε δεν κινείται; Μήπως οι καμμένοι τεχνικοί ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό pav » 17 Ιούλ 2012, 20:32

old-lock.jpg
old-lock.jpg (54.41 KiB) 3760 προβολές

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Ιούλ 2012, 20:41

Εγώ δεν το κλειδώνω, θα μου πουν ότι υπονομεύω το forum. Να το κλειδώσει άλλος. :mrgreen:
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό kailor » 17 Ιούλ 2012, 20:48

Στράτο μόνο για το ξεχρέωμα οι ερωτήσεις ήταν προς τα εσένα...

οι άλλες είναι γενικές και δεν απευθύνονται μόνο σε σένα αλλά σε όλα τα μέλη του κόμματος.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Ιούλ 2012, 20:56

kailor έγραψε:οι άλλες είναι γενικές και δεν απευθύνονται μόνο σε σένα αλλά σε όλα τα μέλη του κόμματος.


Με υπονομεύεις. :twisted:
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό kailor » 17 Ιούλ 2012, 21:01

baskin έγραψε:
kailor έγραψε:οι άλλες είναι γενικές και δεν απευθύνονται μόνο σε σένα αλλά σε όλα τα μέλη του κόμματος.


Με υπονομεύεις. :twisted:


Βρήκαμε το troll μας...

Εικόνα

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-συνέδρια και εσφαλμένες αντιλήψεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Ιούλ 2012, 21:03

Φτου πάλι με λάθος λογαριασμό μπήκα. Κάτσε (φασιστικά) να κάνω διαγραφή και να το διορθώσω για να εκτεθείς.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 26 και 0 επισκέπτες