ΠΑΤΑΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ - ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΠΑΤΑΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ - ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό crisal » 04 Ιουν 2012, 00:52

μην ζορίζεστε

Το νέο φορολογικό νομοσχέδιο που έπρεπε να κατατεθει Ιούνιο αλλα μετατεθηκε λογω εκλογων λεει ακριβως αυτα τα πραγματα.

- Αμεση (On line) και όχι batch ενημερωση taxis με την έκδοση τιμολογίου
- Πληρωμη ποσών για ιδιώτες πανω απο 500 euro για εταιρείες πάνω απο 1500 euro MONO ΜΕΣΩ ΚΑΡΤΑΣ (πιστωτικής ή χρεωστικής) ή με μετρητά σε τράπεζα
- Δημιουργία λογαριασμου κοινού σε τράπεζα (συνδικαιουχοι εφορια και εταιρεία) όπου θα κατατίθεται ΑΜΕΣΑ το ΦΠΑ των τιμολογίων που εκδίδονται. Αν δεν κατατεθει σε διάστημα 2 ημερών το τιμολόγιο θεωρείται αυτόματα ακυρο , παρανομο και εικονικό
- Εκπτωση στο ΦΠΑ (πχ αντι για 23 θα πληρωνεις 19) εφόσων η συναλλαγη γίνει με πιστωτική κάρτα

και άλλα τετοια καλουδια..
Σε λίγο κοντά μας
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΑΤΑΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ - ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 04 Ιουν 2012, 08:19

Χρήστο, αυτά που περιγράφεις, μπορώ να πω πως δεν με ενοχλούν και πολύ. Στο κάτω, κάτω, μου δίνει την δυνατότητα να επιλλέξω αν θα χρησιμοποιήσω κάρτα ή όχι.
Σημείο όμως προβληματισμού είναι το μέτρο των 500 ευρώ για ιδιώτες, 1500 για εταιρείες. Δεν νομίζω να αποδώσει διότι η μεγαλύτερη φοροδιαφυγή γίνεται στο λιανεμπόριο.
Δηλαδή σε αλισβερίσι πολύ κάτω των 500 ευρώ.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΠΑΤΑΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ - ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 04 Ιουν 2012, 11:47

laskaris_vasilis έγραψε:Χρήστο, αυτά που περιγράφεις, μπορώ να πω πως δεν με ενοχλούν και πολύ. Στο κάτω, κάτω, μου δίνει την δυνατότητα να επιλλέξω αν θα χρησιμοποιήσω κάρτα ή όχι.
Σημείο όμως προβληματισμού είναι το μέτρο των 500 ευρώ για ιδιώτες, 1500 για εταιρείες. Δεν νομίζω να αποδώσει διότι η μεγαλύτερη φοροδιαφυγή γίνεται στο λιανεμπόριο.
Δηλαδή σε αλισβερίσι πολύ κάτω των 500 ευρώ.


Συμφωνώ με τον Βασίλη και όχι μόνο . τι γίνετε με τα παγκάκια σε σταθμούς , λιμάνια πλατείες? αυτά πώς τα βάζουμε σε τάξη ? στα φανάρια ? εχει ξαμολιθεί ενα μεγάλο λιανεμπόριο από υποτίθετε ασιάτες
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: ΠΑΤΑΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ - ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό manos_ » 04 Ιουν 2012, 12:54

Ο λαθρομετανάστης δεν πρόκειται να θέλει να πάει πίσω στη χώρα του, εκεί τον σκοτώνουν,
δεν έχει ανθρώπινα δικαιώματα κλπ. Εδώ, όταν του στερήσεις τον τρόπο να βρίσκει να τρώει,
θα φάει εσένα. Και ότι γλυτώσεις από το ψιλικοκό θα το πληρώσεις σε μέτρα καταστολής
της παραοικονομίας, φορολογικές συσκευές, συντήρηση, παροχή υπηρεσιών από εξειδικευμένους κλπ.
Συντηρείς ένα σύστημα να σου ελέγχει το σύστημα. Συν μετά ότι θα ταΐζεις εσύ τον ανήμπορο.

Δεν πάμε έτσι μπροστά. Πρέπει από αρχής να μην υπάρχει λόγος ζητιανιάς.
Πλαφόν αξιοπρέπειας. Εκεί δεν απλώνω να δώσω ούτε μισό ευρώ σε χέρι ανάσκελο.
Ούτε να αγοράζω τα προϊόντα του τάδε φιλεύσπλαχνου, να συντηρώ με το 10%
των χρημάτων της αγοράς μου, την πείνα στην τάδε χώρα, για μια μέρα ακόμα.

Οραματίσου τον κόσμο που θες να ζεις και κάνε προτάσεις.
Όχι τι στήριγμα να βάλεις στους σάπιους κρεμαστούς κήπους της Βαβυλώνας.
Δεν θα τα λύσουν οι πειρατές αυτά. Δεν θα ήθελα να είναι η δουλειά τους
η συντήρηση του σήμερα, να βοηθούν να λιμνάζει ο χρόνος γύρω από μια επιτόπια κινητικότητα.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: ΠΑΤΑΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ - ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό ergoil » 05 Ιουν 2012, 07:55

Η φορολογία στις συναλλαγές είναι κόλπο των πλουσίων για να φοροδιαφεύγουν και να ρίχνουν παραπάνω βάρη στους φτωχούς.

Το κεφάλαιο που είναι συσσωρευμένο στις τράπεζες πρέπει κυρίως να φορολογηθεί. όχι οι συναλλαγές!
η φορολόγηση και ο ασφυκτικός έλεγχος των συναλλαγών είναι απίστευτη γραφειοκρατία και θάνατος για την οικονομία.
Υποχρεωτικά Ηλεκτρονικές συναλλαγές, αφήστε να συσωρευτεί το κεφάλαιο, και φορολογήστε εκεί κατευθείαν.

(φυσικά η φορολόγηση πρέπει να γίνει ΜΕΤΑ το δημοψήφισμα για τον προυπολογισμό που θα αποφασίσουμε τι θα γίνουν οι φόροι)

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΑΤΑΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ - ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 05 Ιουν 2012, 14:46

manos_ έγραψε:Ο λαθρομετανάστης δεν πρόκειται να θέλει να πάει πίσω στη χώρα του, εκεί τον σκοτώνουν,
δεν έχει ανθρώπινα δικαιώματα κλπ. Εδώ, όταν του στερήσεις τον τρόπο να βρίσκει να τρώει,
θα φάει εσένα. Και ότι γλυτώσεις από το ψιλικοκό θα το πληρώσεις σε μέτρα καταστολής
της παραοικονομίας, φορολογικές συσκευές, συντήρηση, παροχή υπηρεσιών από εξειδικευμένους κλπ.
Συντηρείς ένα σύστημα να σου ελέγχει το σύστημα. Συν μετά ότι θα ταΐζεις εσύ τον ανήμπορο.

Δεν ειναι ετσι. Εχει λαθρομεταναστες που πουλανε γυαλια/τσαντες/cd στο Βελγιο, στη Σουηδια, στην Αυστρια κ σε αλλες ευρωπαικες σοβαρες χωρες;
Επισης, αν δεν σταματησεις αυτο το φαινομενο τοτε στερεις απο αυτον που εχει ενα καταστημα να στερηθει αυτος το χρημα κ τον.. "τροπο να βρισκει να τρωει" που λες. Αρα αργοτερα θα φαει εσενα, οπως επισης λες.
συν οτι ο καταστηματαρχης εχει μια ταμειακη μηχανη.
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΑΤΑΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ - ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 05 Ιουν 2012, 15:26

Φίλε Thermaikos, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Εδώ και δέκα χρόνια υπήρχε ανάγκη για εξορθολογισμό της αγοράς. Πολλοί πουλούσαν όσο ήθελαν,
έκοβαν όποιες αποδείξεις ήθελαν, προσέφεραν ότι ποιότητα ήθελαν..... Ήρθαν λοιπόν οι μετανάστες και, άθελά τους, δημιούργησαν κάποια standards.
Έδειξαν δηλαδή πως δεν είναι δυνατόν ένας εργάτης να ζητάει την μάννα του και τον πατέρα του για 2 ώρες δουλειάς. Το ίδιο και για ένα "καθημερινό" παντελόνι.
Η αξία του δεν μπορεί να είναι πάνω από 30 ευρώ!!
Και επειδή δεν μου αρέσει να ονομάζονται οι Σουηδοί και οι Αυστριακοί "σοβαροί", υπονοώντας πως οι PIGs δεν είναι, δείξε μου σε παρακαλώ τις "πόρτες" της Ευρώπης προς τον τρίτο κόσμο!!!
Φορτώνονται λοιπόν οι PIGs το κύμα μετανάστευσης (που δημιούργησαν οι "σοβαροί" Άγγλοι, Γάλλοι, Γερμανοί, Ολλανδοί, σε συνεργασία με τα φιλαράκια τους, τους Αμερικανούς).
Και μας κουνούν το δάχτυλο απειλητικά λέγοντας: "κόψτε τον λαιμό σας, μην τολμήσετε και τους αφήσετε (τους μετανάστες) να μιάνουν τον πολιτισμό μας".
Ναι!!!!! Ωραία!!!!! Και τι να κάνουμε εμείς; Να τους "εκτελέσουμε"; Να τους "πετάξουμε" στην θάλασσα; Να τους κάνουμε "δουλοπάροικους"; Μα όλα αυτά απαγορεύονται (και δικαίως).
Βάλετε "πλάτη" λοιπόν και κάνετε κάτι. Μην έχετε στραμμένο το βλέμμα σας μόνο στα επιτόκια και στην ευημερία σας (με τις πλάτες άλλων).
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

hrsfpgyjrnptrd

Re: ΠΑΤΑΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ - ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 06 Ιουν 2012, 19:26

Πάντως πριν χρόνια Ελβετός τελωνειακος στο ερώτημα μου "και τι να τους κανουμε;" μου απάντησε "βαλτε νάρκες να πεθαίνουν να μην έρχονται" και επέμεινε σε αυτο παρα τις επισημάνσεις μου για το ποσο ανήθικο και παράνομο ειναι.

Αυτα για τον πολιτισμό τους.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΑΤΑΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ - ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 07 Ιουν 2012, 02:31

βαλτε νάρκες να πεθαίνουν να μην έρχονται


Οι νάρκες ειδικά, έχουν απαγορευτεί εδώ και πολλά χρόνια!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 22 και 0 επισκέπτες