Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό manos_ » 09 Μάιος 2012, 19:23

Γι' αυτό ξεκινάς από τις αξίες και την ηθική σου
και τον τρόπο που τις διαφυλάττεις με το σχήμα της άμεσης δημοκρατίας.

Αυτό προβάλλεις και αρκεί. Οι άλλοι κάνουν τεχνικές διατριβές,
εσύ ως πειρατής έρχεσαι να δώσεις τον μηχανισμό ελέγχου και αξιολόγησης.
Ο ρόλος σου είναι πολύ μοναδικός, ακόμα κι αν δεν προσφέρεις λύση - πακέτο.
Και δεν ζαλίζεις κανέναν με χάος.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 09 Μάιος 2012, 19:44

@Morf3us
Πειρατή, δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα από το "τεφτέρι" των υποσχέσεων...
Εγώ προσωπικά (πάντα κρίνομαι εγώ και όχι ο "σχηματισμός" μας), έχω μέσα στη γκλάβα μου, χίλιες δυό προτάσεις/υποσχέσεις/σχέδια.
Όλα, μα όλα, συγκλίνουν στον άξονα Διαφάνεια/Αμεσοδημοκρατία.
Μην φανταστείς πως προσπαθώ να απλοποιήσω τα πράγματα, όχι.
Απλά οι πολιτικές "αναζητήσεις" μου οδηγούν πάντα εκεί!!!
Έχω μπει πολλές φορές στο "παιχνίδι" των ερωταπαντήσεων (προσωπικά ή στον κύκλο μου), και πάντα είχα την ίδια κατάληξη:
Πειρατές!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Morf3us
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Φεβ 2012, 21:39

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό Morf3us » 09 Μάιος 2012, 21:58

@laskaris_vasilis
Συμφωνώ απόλυτα με τον άξονα διαφάνεια και άμεση/συμμετοχική δημοκρατία και δεν το θεωρώ απλοποίηση!
Απλά αμφιβάλλω αν η συντηρητική ελληνική κοινωνία θα πιστέψει στον παραπάνω άξονα και ΜΟΝΟ, επιτρέποντας στο κόμμα των Πειρατών να εισέλθει στις επόμενες/μεθεπόμενες εκλογές στη βουλή, που θα είναι ουσιαστικά ο καλύτερος τρόπος να προβάλλει όχι μόνο τις θέσεις του αλλά κυρίως τον τρόπο λειτουργίας του! Και μετά τις τελευταίες εξελίξεις τουλάχιστον οι επόμενες εκλογές θα γίνουν με το ισχύον νοθευτικό εκλογικό σύστημα και αμφιβάλλω αν αυτό θα αλλάξει και μετά από αυτές!

ironis24
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 15:30

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό ironis24 » 09 Μάιος 2012, 22:42

Morf3us έγραψε:Είναι σημαντικό ένα κόμμα να μη ζει στον δικό του μικρόκοσμο και να αντιλαμβάνεται σε ποια κοινωνία δραστηριοποιείται. Σε αρκετούς από τους οποίους έστειλα τον σύνδεσμο για τις αρχές του κόμματος, η απάντηση ήταν 'πρέπει να διαβάσω όλο αυτό το κατεβατό για να καταλάβω τι είναι πειρατές;'.
Και εγώ θα ήθελα να ζω σε μία κοινωνία που όλοι οι πολίτες είναι συνηδειτοποιημένοι και ψαγμένοι πολιτικά, όμως πρέπει να δούμε με ρεαλισμό ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Είμαστε στην κοινωνία του 7% της χρυσή αυγής και του μέχρι προχθές πελατιακού δικομματισμού. Είναι σημαντικό να γίνουν πιο κατανοητές οι θέσεις και πιο ευανάγωστες.

Όσον αφορά το πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα προφανώς και πρέπει να γίνει πιο ολοκληρωμένο μόλις υπάρξει η τεχνολογική δυνατότητα (Liquid Feedback ή άλλο). Δε μιλάμε για θέσεις σε ΟΛΑ τα ζητήματα της Ελλάδος προς το παρόν, μιλάμε για ξεκάθαρες θέσεις σε ΒΑΣΙΚΑ θέματα που δεν υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις προς το παρόν. Φυσικά αυτό είναι κατανοητό αφού είναι κόμμα μερικών μηνών, απλά ας μην έχουμε την αυταπάτη ότι έχουμε απαντήσει στα βασικά!

α μπραβο

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό mankasp » 09 Μάιος 2012, 22:50

ironis24 έγραψε:
Morf3us έγραψε:Είναι σημαντικό ένα κόμμα να μη ζει στον δικό του μικρόκοσμο και να αντιλαμβάνεται σε ποια κοινωνία δραστηριοποιείται. Σε αρκετούς από τους οποίους έστειλα τον σύνδεσμο για τις αρχές του κόμματος, η απάντηση ήταν 'πρέπει να διαβάσω όλο αυτό το κατεβατό για να καταλάβω τι είναι πειρατές;'.
Και εγώ θα ήθελα να ζω σε μία κοινωνία που όλοι οι πολίτες είναι συνηδειτοποιημένοι και ψαγμένοι πολιτικά, όμως πρέπει να δούμε με ρεαλισμό ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Είμαστε στην κοινωνία του 7% της χρυσή αυγής και του μέχρι προχθές πελατιακού δικομματισμού. Είναι σημαντικό να γίνουν πιο κατανοητές οι θέσεις και πιο ευανάγωστες.

Όσον αφορά το πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα προφανώς και πρέπει να γίνει πιο ολοκληρωμένο μόλις υπάρξει η τεχνολογική δυνατότητα (Liquid Feedback ή άλλο). Δε μιλάμε για θέσεις σε ΟΛΑ τα ζητήματα της Ελλάδος προς το παρόν, μιλάμε για ξεκάθαρες θέσεις σε ΒΑΣΙΚΑ θέματα που δεν υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις προς το παρόν. Φυσικά αυτό είναι κατανοητό αφού είναι κόμμα μερικών μηνών, απλά ας μην έχουμε την αυταπάτη ότι έχουμε απαντήσει στα βασικά!

α μπραβο



Μπορείτε να συμμετέχετε στις Επιτροπές Προγράμματος και να δουλέψετε σε θέσεις και προτάσεις.
https://twitter.com/e_kastrinakis

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό manos_ » 10 Μάιος 2012, 00:15

Πρέπει να καταλάβουν οι πειρατές, αν με τις όποιες δυνάμεις τους,
στοχεύουν στη λύση των προβλημάτων τώρα με τις θέσεις τους
ή στην υγιή προοπτική που αποπνέεται από τον παραδειγματισμό
του τρόπου λειτουργίας τους.

Και να εστιάσει εκεί η καμπάνια.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 10 Μάιος 2012, 01:27

DarthYoda έγραψε:Είναι εύκολο να πέσεις στην παγίδα "θέσεις για όλα" και στο τέλος να έχεις ένα πρόγραμα 200 σελίδων που θα καταρτίσουν 4-5 άτομα που έχουν τον ελέυθερο χρόνο χωρίς απαραίτητα να είναι αποδεκτής ποιότητας και να εκφράζει όλους. Και μετά θα έχεις 300 υποψήφιους βουλευτές να βγαίνουν σε τοπικά και πανελλαδικά ραδιόφωνα και τηλεοράσεις να λένε ο καθένας ό,τι του κατέβει γιατί είναι αδύνατο να τα έχει διαβάσει και καταλάβει όλα. Πέρα από ένα σκληρό πυρήνα θέσεων για αμεδοδημοκρατία, δαφάνεια και (edit) ψηφιακά δικαιώματα, δεν πιστεύω ότι χρειάζονται άλλες θέσεις. Σε όλα τα άλλα η απάντηση μπορεί να είναι "όταν εκλεγούμε, η θέση μας για κάθε νομοσχέδιο θα μπαίνει σε διαβούλευση και θα ψηφίζουμε ανάλογα" ... και τέλος.


Φίλε μου δεν μπορείς να είσαι ένα κόμμα που ευαγγελίζεται σαν πολιτική πρόταση για την επίλυση των προβλημάτων της χώρας την άμεση δημοκρατία, και σαν κόμμα να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πολιτική σου πρόταση αυτή για να διαμορφώσεις λύσεις με τα μέλη σου για τα προβλήματα του τόπου.
Δηλαδή πιστεύεις ότι ο μέσος πολίτης έχει περισσότερο χρόνο από τα μέλη του κόμματος, ώστε αν ξαφνικά εφαρμοστεί η άμεση δημοκρατία σε εθνικό επίπεδο όλοι με ένα μαγικό τρόπο από εκεί που δεν συμμετάσχουν στις επιτροπές του κόμματος θα συμμετάσχουν στην εθνική αμεσοδημοκρατία.
Φάσκουμε και αντιφάσκουμε αν ζούμε σε τέτοιο φανταστική Never-neverland.

Παρακολουθώ καιρό τους εγγλέζους πειρατές, που και διαδικασία και συζήτηση έχουν για μεταβολές στο καταστατικό τους, και διαδικασία για ρευστό πρόγραμμα εξαμήνου έχουν. ( αν μπεις στην ιστοσελίδα τους θα δείς το πρόγραμμα ή μανιφέστο όπως το ονομάζουν του εξαμήνου ).

Για το αν έχουμε περισσότερες θέσεις από τα υπόλοιπα κόμματα, λυπάμαι αλλά εγώ σαν έλληνας δεν είμαι σαν τους ευρωπαίους που συμμετέχουν στα κοινά μόνο για να προωθήσω τον σκοπό μου και αν αυτό επιτευχθεί ξαναγυρνώ στον καναπέ μου. Βλέπετε ότι μόνο εμείς και οι πολιτικοποιημένος Γερμανοί έχουμε προσπαθήσει να δημιουργήσουμε πολιτικές θέσεις.

baskin, όσο και να βγάζεις σπυράκια ο Τζήμερος είχε την καλύτερη (user friendly) ιστοσελίδα κόμματος σε αυτές τις εκλογές.
Η Νέα Δημοκρατία την καλύτερη σελίδα για επιθετική δικτύωση Facebook ( η επιλογή που έλεγα είναι ένα app που υπάρχει δίπλα από της φωτογραφίες και εφόσον το επιλέξει ο επισκέπτης καλεί όλους τους φίλους του στο Facebook να επισκευθούν τη σελίδα του κόμματος).
O καζάκης ακολούθησε την καλύτερη οργανωτική τακτική των ΤΟ, ίσως ισάξιες με την κλαδική του Ανδρέα.
Το ΠΑΣΟΚ είχε την καλύτερη εσωκομματική προπαγάνδα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ τον καλύτερο χειρισμό των δημοσιογράφων επαγγελματιών και ερασιτεχνών.
Και η Χρυσή Αυγή την καλύτερη χειραγώγηση της αγανάκτησης του κόσμου ( τυχαίο ότι ο Μιχαλολιάκος επιτέθηκε στους δημοσιογράφους που έχουν το προσωνύμιο αλήτες, ρουφιάνοι ;;; )
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

myself
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 19:55

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό myself » 10 Μάιος 2012, 01:52

Kotsos έγραψε:Φίλε μου δεν μπορείς να είσαι ένα κόμμα που ευαγγελίζεται σαν πολιτική πρόταση για την επίλυση των προβλημάτων της χώρας την άμεση δημοκρατία, και σαν κόμμα να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πολιτική σου πρόταση αυτή για να διαμορφώσεις λύσεις με τα μέλη σου για τα προβλήματα του τόπου.
Δηλαδή πιστεύεις ότι ο μέσος πολίτης έχει περισσότερο χρόνο από τα μέλη του κόμματος, ώστε αν ξαφνικά εφαρμοστεί η άμεση δημοκρατία σε εθνικό επίπεδο όλοι με ένα μαγικό τρόπο από εκεί που δεν συμμετάσχουν στις επιτροπές του κόμματος θα συμμετάσχουν στην εθνική αμεσοδημοκρατία.
Φάσκουμε και αντιφάσκουμε αν ζούμε σε τέτοιο φανταστική Never-neverland.


Νομίζω ότι δεν χρειάζονται επιτροπές, ούτε να προτείνει το ΠΕΙΡ ολοκληρωμένο πρόγραμμα και λύσεις, με την έννοια ότι το πειρατικό κόμμα δεν είναι κόμμα κυβέρνησης. Το ΠΕΙΡ είναι κόμμα αντιπολίτευσης και ως κόμμα αντιπολίτευσης δεν προτείνει ούτε διαμορφώνει λύσεις.
Τις λύσεις τις προτείνει η κυβέρνηση, η κυβέρνηση προτείνει τα νομοσχέδια, και οι βουλευτές της αντιπολίτευσης (άρα και του ΠΕΙΡ) το μόνο που κάνουν είναι να απαντάνε ναι ή όχι.

Άρα αυτό που χρειάζεται να δημιουργηθεί σε πρώτη φάση είναι μια απλούστατη ηλεκτρονική πλατφόρμα ψηφοφορίας, όπου θα μπορούμε να βάζουμε μέσα ένα οποιοδήποτε πραγματικό νομοσχέδιο, και θα μπορούμε να λέμε "ναι-οχι" στο σύνολο του ή κατά άρθρο. Και θα πηγαίνει μετά ο ΠΕΙΡ βουλευτής και θα ψηφίζει στην βουλή αυτό που αποφασίστηκε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα.

Όταν με το καλό το ΠΕΙΡ γίνει από κόμμα αντιπολίτευσης κόμμα κυβέρνησης, και χρειάζεται να προτείνει νομοσχέδια, τότε θα χρειαστούν οι επιτροπές, τότε θα χρειαστεί μια πραγματική πλατφόρμα άμεσης δημοκρατίας , δηλαδή ικανή να υποστηρίξει τόσο προτάσεις από όλους, όσο και ψηφοφορία σε αυτές τις προτάσεις. (πλατφόρμα που έχω έτοιμη, αλλά να μην σας απασχολώ με αυτήν)
Τελευταία επεξεργασία από 11 και myself, έχει επεξεργασθεί 10 φορά/ες συνολικά

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό baskin » 10 Μάιος 2012, 01:54

Kotsos έγραψε:baskin, όσο και να βγάζεις σπυράκια ο Τζήμερος είχε την καλύτερη (user friendly) ιστοσελίδα κόμματος σε αυτές τις εκλογές.


Υποκειμενικό αυτό, αλλά δεν έχει forum. Είναι μονόλογος. Τσελεμεντές φωστήρων, γι' αυτό έχει άποψη για τα πάντα (και τα κοάλα). Μονόλογος. Βλέπεις, προσκυνάς και ψηφίζεις...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 10 Μάιος 2012, 03:31

baskin έγραψε:
Kotsos έγραψε:baskin, όσο και να βγάζεις σπυράκια ο Τζήμερος είχε την καλύτερη (user friendly) ιστοσελίδα κόμματος σε αυτές τις εκλογές.


Υποκειμενικό αυτό, αλλά δεν έχει forum. Είναι μονόλογος. Τσελεμεντές φωστήρων, γι' αυτό έχει άποψη για τα πάντα (και τα κοάλα). Μονόλογος. Βλέπεις, προσκυνάς και ψηφίζεις...


Και μία κοπέλα μπορεί να έχει χρυσή καρδιά αλλά και το μακιγιάζ της θα βάλει και το μαλί θα φτιάξει και το νύχια θα βάψει και το σωστό ρούχο θα βάλλει για να κερδίσει την πρώτη εντύπωση και να προσελκύσει τον άλλο να ανακαλύψει την χρυσή της καρδιά.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 18 και 0 επισκέπτες