Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 08 Μάιος 2012, 13:28

Αποψη: Εγώ είμαι κατά των συνεργασιών.

Δεν είναι ο νταλκάς μου (προσωπικά) να μπούμε στη Βουλή τώρα, αλίμονο αν μόνο αυτό μας νοιάζει...

Σε παγκόσμιο/ευρωπαικό επίπεδο (πρόβλεψη) οι Πειρατές θα αποροφίσουν όλους τους Πράσινους και πολλούς άλλους, αν θέλουν αυτοί να αποσυρθούν απο τις εκλογές και να πουν "στηρίζουμε τους Πειρατές", πολύ ευχαρίστως :Ρ
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

astyanax
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 05:11

Re: Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Δημοσίευσηαπό astyanax » 08 Μάιος 2012, 13:41

Η συνεργασία σε ψηφοδέλτια δεν αξίζει, θα κάνει πράγματι ζημιά και θα χαρακτηρίσει ΜΟΝΙΜΑ το ΠΕΙΡ.

Απ'την άλλη, συζητήσεις με άλλα κόμματα όπως ΟΧΙ και Οικ.Πρασ. νομίζω επιβάλλονται (όχι απαραίτητα κόμματα της "αριστεράς", αν και τα περισσότερα μικρά προς τα εκεί κινούνται).
-> http://pirateparty.gr/wiki/ <-

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Δημοσίευσηαπό kissand » 08 Μάιος 2012, 14:31

"Χόρευε μόνος σου και πήδα όσο ψηλά θέλεις"

ΟΧΙ σε συνεργασίες. Για μένα είναι κόκκινη γραμμή.

Κοινές ανακοινώσεις για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ζητήματα ναι
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Δημοσίευσηαπό baskin » 08 Μάιος 2012, 14:34

Το ότι δεκαπέντε θέματα, ξεκινάνε κάπως και καταλήγουν στις συνεργασίες, ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.

Προσωπική μου άποψη, ότι υπάρχει αποπροσανατολισμός από της Πειρατικές Αρχές, ο οποίος καλλιεργείτε έντονα τις τελευταίες μέρες.

ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Δημοσίευσηαπό kissand » 08 Μάιος 2012, 14:39

Μάλλον να το περάσουμε στο καταστατικό
ΟΧΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ, εκτός από άλλα ευρωπαϊκά πειρατικά κόμματα σε ευρωεκλογές
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 08 Μάιος 2012, 14:41

baskin έγραψε:Το ότι δεκαπέντε θέματα, ξεκινάνε κάπως και καταλήγουν στις συνεργασίες, ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.

Προσωπική μου άποψη, ότι υπάρχει αποπροσανατολισμός από της Πειρατικές Αρχές, ο οποίος καλλιεργείτε έντονα τις τελευταίες μέρες.

ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ.


Όταν ζητάμε από τους μεγάλους να συνεργαστούν είναι λογικό κάποιοι να σκέφτονται την συνεργασία γενικά. Μπορούμε να την δούμε μετά τις εκλογές στο επίπεδο του κοινοβουλίου. Πριν, δεν έχει νόημα εκτός αν προσχωρήσουν σε εμάς άλλα κινήματα, όπως λέει το καταστατικό μας.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Rainmaker

Re: Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 08 Μάιος 2012, 15:05

Συγνώμη αλλά αν κατάλαβα καλά δεν είμαστε ένα απλό κόμμα είμαστε ένα καινούριο ΄΄λειτουργικό΄΄ και το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να ''δεχτούμε'' όλα τ αλλα κόμματα μέσα στο ΄΄λειτουργικό μας΄΄ και μόνο αυτό.

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Δημοσίευσηαπό chprokop » 08 Μάιος 2012, 16:27

Χαίρομαι που υπηρξε ανταποκριση στο ερωτημα και εκφραστηκαν αρκετες πολιτικες θεσεις.

Πρεπει ομως να δουμε τη συγκεκριμενη θεση για ΜΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ συνεργασια. Οι περισσοτεροι απαντησαν
ωσαν να αφορα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ (που δεν εχουμε ουτε θα μπορουσαμε να εχουμε με καποια απο αυτα τα κομματα).

Επιπλεον οι κρισιμες εποχες θελουν πολιτικους ελιγμους ΟΥΣΙΑΣ, αν θελουμε να καταφερουμε κατι και να κανουμε τη διαφορα.
Αλλιως δεν διαφερουμε σε τπτ απο το ΚΚΕ ή την ΧΑ. Εμεις μαλλον θα τους βαζαμε να χαιρετανε πειρατικα :lol:

Η ιδεολογικη καθαροτητα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα, αρκει να μην καταληγει σε δογματισμο... Γιατι καποιος να θελει να εμπλακει
στα κοινα, αν δεν θελει να συνεργαστεί εκ προοιμιου? Για να επιβληθει στους αλλους? Ο φιλελευθερισμος των Πειρατων νομιζω οτι
θα επικρατησει σε οποιαδηποτε οσμωση με αλλους χωρους, γιατι ΥΠΕΡΕΧΕΙ στην προωθηση αποτελεσματικων λυσεων.

Οποιος το πιστευει αυτο, δεν φοβαται την συνεργασια ή την τριβη με αλλους...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 08 Μάιος 2012, 17:16

@chprokop
Η ιδεολογική μου "καθαρότητα" όπως την ονομάζεις εσύ (εγώ την λέω "συνέπεια") είναι άβατο.
Ναι είμαι δογματικός, (κατά πως έχεις κάνει ετέλειωτες προσπάθειες να βάλεις "ταμπέλες" σε όλους).
Δεν διαπραγματεύομαι τις υποσχέσεις (δεσμεύσεις για εμένα), προκειμένου να στηρίξω την όποια, στείρα πολιτική, θέλεις να προωθήσεις....
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι θα κανουμε αν προκηρυχτούν άμεσα εκλογές?

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 08 Μάιος 2012, 18:20

chprokop έγραψε:Χαίρομαι που υπηρξε ανταποκριση στο ερωτημα και εκφραστηκαν αρκετες πολιτικες θεσεις.

Πρεπει ομως να δουμε τη συγκεκριμενη θεση για ΜΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ συνεργασια. Οι περισσοτεροι απαντησαν
ωσαν να αφορα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ (που δεν εχουμε ουτε θα μπορουσαμε να εχουμε με καποια απο αυτα τα κομματα).

Επιπλεον οι κρισιμες εποχες θελουν πολιτικους ελιγμους ΟΥΣΙΑΣ, αν θελουμε να καταφερουμε κατι και να κανουμε τη διαφορα.
Αλλιως δεν διαφερουμε σε τπτ απο το ΚΚΕ ή την ΧΑ. Εμεις μαλλον θα τους βαζαμε να χαιρετανε πειρατικα :lol:

Η ιδεολογικη καθαροτητα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα, αρκει να μην καταληγει σε δογματισμο... Γιατι καποιος να θελει να εμπλακει
στα κοινα, αν δεν θελει να συνεργαστεί εκ προοιμιου? Για να επιβληθει στους αλλους? Ο φιλελευθερισμος των Πειρατων νομιζω οτι
θα επικρατησει σε οποιαδηποτε οσμωση με αλλους χωρους, γιατι ΥΠΕΡΕΧΕΙ στην προωθηση αποτελεσματικων λυσεων.

Οποιος το πιστευει αυτο, δεν φοβαται την συνεργασια ή την τριβη με αλλους...


Υπάρχει διαφορά να συνεργαστείς στις εκλογές ως ένα κόμμα με το να συνεργαστείς προγραμματικά μετά. Το δεύτερο είναι σωστό, το πρώτο λάθος.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 22 και 0 επισκέπτες