Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 26 Μάιος 2013, 16:44

agelos έγραψε:αν δδηλαδή δε μας κάνει και απλά επειδή ΔΕΝ εχουμε όλοι γνώσεις θα πρέπει να το ανεχτούμε? (κι εγω το στηριξα στην αρχη και το ψηφισα αλλα απέτυχε στην πράξη)


Αν αυτό καταλαβαίνεις εσύ από όσα έχω γράψει, δεν μπορώ να κάνω κάτι.... Ήμαρτον. Ή δεν διαβάζετε ή έχει κυκλοφορήσει νέο ναρκωτικό (αμεσοδημοκράκ...).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό agelos » 26 Μάιος 2013, 17:52

baskin έγραψε:
agelos έγραψε:αν δδηλαδή δε μας κάνει και απλά επειδή ΔΕΝ εχουμε όλοι γνώσεις θα πρέπει να το ανεχτούμε? (κι εγω το στηριξα στην αρχη και το ψηφισα αλλα απέτυχε στην πράξη)


Αν αυτό καταλαβαίνεις εσύ από όσα έχω γράψει, δεν μπορώ να κάνω κάτι.... Ήμαρτον. Ή δεν διαβάζετε ή έχει κυκλοφορήσει νέο ναρκωτικό (αμεσοδημοκράκ...).


εγω εκανα ερωτηση. τι μπορει να γινει αφου δεν συμφωνουμε με ενα εργαλειο και ταυτόχρονα δεν ξερουμε πιο μπορει να χρησιμοποιησουμε?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 26 Μάιος 2013, 17:59

agelos έγραψε:
baskin έγραψε:
agelos έγραψε:αν δδηλαδή δε μας κάνει και απλά επειδή ΔΕΝ εχουμε όλοι γνώσεις θα πρέπει να το ανεχτούμε? (κι εγω το στηριξα στην αρχη και το ψηφισα αλλα απέτυχε στην πράξη)


Αν αυτό καταλαβαίνεις εσύ από όσα έχω γράψει, δεν μπορώ να κάνω κάτι.... Ήμαρτον. Ή δεν διαβάζετε ή έχει κυκλοφορήσει νέο ναρκωτικό (αμεσοδημοκράκ...).


εγω εκανα ερωτηση. τι μπορει να γινει αφου δεν συμφωνουμε με ενα εργαλειο και ταυτόχρονα δεν ξερουμε πιο μπορει να χρησιμοποιησουμε?


Ακόμη να καταλάβεις ότι εργαλείο και μέθοδος πάνε μαζί. Αυτό λέω τόσο καιρό. Αν θέλουμε κάτι άλλο, απλά κάποιος πρέπει να το προτείνει. Το να μην συμφωνείς με αυτό που ψήφισε η πλειοψηφία είναι δικαίωμα σου, αλλά αυτό πάλι από την πλειοψηφία μπορεί να αλλάξει.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 26 Μάιος 2013, 22:30

ekfrasi έγραψε:
Kotsos έγραψε:Παρεμπιπτόντως έκφραση, η ΔΕ είναι συντονιστικό όργανο και όχι διοικητικό.
Αυτό σημαίνει ότι δεν ασκεί ηγεσία, αλλά είναι σαν τον μαέστρο σε μία ορχήστρα ( η σαν το μπάσο σε ένα συγκρότημα) φροντίζει να κρατάει και να είναι όλοι μέσα στον προαποφασισμένο ρυθμό και ακολουθούν την κοινά προαποφασισμένη παρτιτούρα, δεν αποφασίζει την παρτιτούρα και τον ρυθμό.



Παρεμπιπτόντως Kotsos εγώ απλά αντέγραψα το καταστατικό μας "“Κόμμα Πειρατών Ελλάδας”:
4.1 Το κόμμα διοικείται από τη Διοικούσα Επιτροπή (εκλεγμένη συλλογική ηγεσία), με διετή θητεία. Η Διοικούσα Επιτροπή είναι διαρκές όργανο, υπεύθυνο απέναντι στο Σώμα των μελών του κόμματος και το Συνέδριο, με ευθύνη να υλοποιεί τις συλλογικές αποφάσεις του κόμματος.


Άσχετα αν εγώ συμφωνώ, νομίζω, διαφωνώ κτλ το καταστατικό λέει διοικείτε από Διοικούσα

Το άλλο κόμμα "Πειρατές - Αμεσοδημοκρατικό Κίνημα Ελλάδας". αναφέρει τη λέξη συντονισμός:

4.1 Το κόμμα διοικείται από την Συντονιστική Επιτροπή με 2ετή θητεία , με ευθύνη να ενεργεί για το συμφέρον του κόμματος αλλά και να υλοποιεί συλλογικές αποφάσεις του ΣτΜ του κόμματος.


Οσο για το μαέστρο... σίγουρα δεν έχει αποφασίσει η ορχήστρα τι θα παίξει, πάρ'το αλλιώς...
Η ΔΕ πρέπει να είναι ορχήστρα - εκτελεστικο
(δε λεω τι γνωμη μου, λεω τι γράφουμε)


Χριστίνα, προσπάθησα να μην δημιουργήσω αντιπαραθέσεις, για αυτό απέφυγα να αναφερθώ στον παραλληλισμό ανάμεσα στο πηδάλιο του μεγάλου τιμονιέρη που έπρεπε να αποστηθίσεις για να θεωρηθείς μέλος της ΚΝΕ και το πηδάλιο του πειρατή τιμονιέρη που μας καλείς να αποστηθίσουμε για να θεωρηθούμε σωστοί πειρατές.

Δυστυχώς όμως δεν αφήνεις κανένα να αγιάσει, και βλέπεις παντού φαντάσματα του αποκόματος.

Ξανθιά δεν είσαι, για πές μου, πότε είδες την εκτελεστική εξουσία να ασκεί θεσμικά διοίκηση;;;;;
Έχεις καταλάβει γιατί έχουμε πρόεδρο της δημοκρατίας ή δεν σου το βγάζει ο γούγλης;;;;
Μπορεί η ΔΕ να διοικεί το ΣτΜ από το οποίο διοικείται;;;;

Ακόμα και στην βλακεία του εισηγητή του άρθρου του καταστατικού, που ονειρευόταν διοικητές, επαναφέρει την τάξη στο job description που αναφέρει σαφώς ότι έχει εκτελεστικές αρμοδιότητες, δηλαδή αυτές του χαμάλη ή συντονιστή ή ΓΓ που λέγανε στο ναυτικό, αν δεν το καταλαβαίνεις ρώτα τον Σίμο να σου πεί τι κάνει ο επιλοχίας του λόχου για να καταλάβεις ποια η δουλειά σου σαν ΔΕ.

Ειλικρινά κάθε μέρα όλο και περισσότερο με κάνετε να δίνω δίκαιο στον Δημήτρη που έλεγε ότι μαζευτήκατε όλοι οι μαλάκες στο συνέδριο και μαλακιστήκατε ομαδικά ( kinky δεν λέω άλλα αντί παραγωγικό)

Ευτυχώς οι μισοί μαλάκες του συνεδρίου μας αφήσαν για να κάνουν τις μαλακίες σε άλλο πολιτικό χώρο, άλλα έχουμε αρκετούς ακόμα ανάμεσά μας.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 26 Μάιος 2013, 22:44

Πρώην ΚΝΙΤΙΣΣΑ η ekfrasi... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Α, και για το θέμα του "επιλοχία και του στρατού" ατυχέστατη αντιπαραβολή από μέρους σου Κώστα...
Σε καμιά περίπτωση οι στρατιώτες/φάνταροι δεν ήταν/είναι ΣτΜ, και η απόλυτη (ως δοξασία) ιεραρχία στην στρατιωτική ΔΙΟΙΚΗΣΗ δεν επιτρέπει μισόλογα και παρανοήσεις τύπου "αυτή η διαταγή είναι εκτελεστική ή διοικητική". Στην θέση που είχα, η δουλειά μου ήταν συγκεκριμένη και ήμουν "υπό τας διαταγάς" του λοχαγού, και οι στρατιώτες "υπό τας διαταγάς" μου. Σόι το βασίλειο....

Το ΣτΜ δεν διοικεί την ΔΕ, είναι η μεγαλύτερη εξουσία (όλων των μορφών) μέσα στο κόμμα, το ΣτΜ.
Η ΔΕ δεν διοικεί το ΣτΜ, διοικεί (και συντονίζει) το κόμμα σύμφωνα με το καταστατικό και τις αποφάσεις που λαμβάνει σύμφωνα με τις αρχές και τις επιθυμίες του ΣτΜ.
Για μένα ποσώς με νοιάζει πως λέγετε (Διοικούσα/Συντονιστική/Εκτελεστική/Ποδοσφαιρική ή Κολυμβητική Επιτροπή), με νοιάζει το ποιες είναι οι αρμοδιότητές της και το τι κάνει (αν το κάνει Διοικώντας, Εκτελώντας, Μπουσουλώντας ή με ρίψη κέρματος στο αέρα, χέστηκα...) θα λογοδοτήσει και θα επιλεγούν ή όχι τα μέλη της αν είναι ξανά υποψήφια στις εκλογές και ενδιάμεσα θα μπορώ να την κρίνω.
здравствуйте

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3642
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό mankasp » 26 Μάιος 2013, 23:45

Κομπειλάδας έγραψε:Πρώην ΚΝΙΤΙΣΣΑ η ekfrasi... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:D :D :D :D :D
https://twitter.com/e_kastrinakis

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 26 Μάιος 2013, 23:58

Σίμο παίζουμε με τις λέξεις.
ΣτΜ και κόμμα θεωρητικά και πρακτικά είναι ένα και το αυτό.

Ο επιλοχίας δεν ήταν ατυχέστατο παράδειγμα, αλλά μπορεί να δείξει αυτό που δεν καταλαβαίνουν κάποιοι.
Το ότι πχ βγάζει υπηρεσίες αξιωματικών και οπλιτών, δεν σημαίνει ότι διοικεί τον λόχο. Εκτελεί εντολές.

Θα μπορούσα να αναφερθώ στην γραμματέα μου, επειδή μου κλείνει τα ραντεβού και οργανώνει τον χρόνο μου, δεν σημαίνει ότι με διοικεί κιόλας.

Ομοίως με εσένα ποσώς με ενδιαφέρει πως θα ονομάζεται η επιτροπή.
Ή να το παίξει διοίκηση του κόμματος και να αποφασίζει και να διατάσει τις δουλειές που πρέπει να γίνουνε για να λεγόμαστε πολιτικό κόμμα,
Ή να το παίξει συντονιστής και να συντονίσει τις δράσεις του κόμματος.

Αυτή τη στιγμή δεν κάνει τίποτα από τα δύο, για αυτό έχουμε βαλτώσει.

Αλλά κάθε δράση έχει και κρίση για αυτό καλύτερα να κάνουμε την πάπια και να γυρνάμε που και που από κανένα κανάλι να γινόμαστε και γνωστοί.

Για να επανέλθουμε στο θέμα.
Ανάθεση.
Το καταστατικό είναι εκεί.
Οι ψηφοφορίες είναι εκεί.
Εχει λάβει θέση η ΔΕ ωσ θεματοφύλακας του καταστατικού και της εύρυθμης λειτουργίας του κόμματος και που είναι;;;; ( έχουμε και μία διαφάνεια υποτίθεται)

Αμπελοφιλοσοφίες στο φόρουμ και στις κατ' ιδίαν συζητήσεις;;;;;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 27 Μάιος 2013, 00:35

... ή ΓΓ που λέγανε στο ναυτικό...


"ΓΕ" θέλεις να πεις! Που σημαίνει "Γενική Επιστασία"!
Έχεις φύγει καιρό και ξέχασες τα ακρωνύμια!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από 1 και laskaris_vasilis, έχει επεξεργασθεί 27 φορά/ες συνολικά
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 27 Μάιος 2013, 00:41

Εχει λάβει θέση η ΔΕ ωσ θεματοφύλακας του καταστατικού και της εύρυθμης λειτουργίας του κόμματος και που είναι;;;


Αυτό, ξαναπές το!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 27 Μάιος 2013, 01:05

Οπότε για την ΔΕ καταλήγουμε σε αυτό:
Η ουσία ύπαρξης της είναι το τι κάνει και το τι δεν κάνει. Σαφέστατα θα κριθεί και για τα δυο (σε συνδυασμούς) συνολικά και κατά άτομο/μέλος της:

Κάνει καλά (θετική κρίση)
ή
Κάνει στραβά ή/και Δεν κάνει (σχεδόν) τίποτα (αρνητική κρίση)

Και όταν έρθει η ώρα της τελικής κρίσης θα λάβει τα σχετικά [+] ή [-]

Και μέχρι τότε κρίνουμε και λέμε την γνώμη/κρίση μας (είτε για ενθάρρυνση/επιβράβευση [+], είτε για γκρίνια/κράξιμο [-]).

Άρα να θεωρήσουμε ότι οι αποχωρήσεις/εκπτώσεις/διαγραφές/παραιτήσεις λειτουργούν καλώς μέχρι στιγμής; ή φταίει για όλα η διαολο-ΕΔ (πάλι);

(και η Dark Side βεβαίως, βεβαίως)
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 32 και 0 επισκέπτες