Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 25 Μάιος 2013, 22:49

@ekfrasi:
Πέρα από τις ιδεολογικές σου τοποθετήσεις που δεν θα τις κρίνω για λόγους αρχής, οι προτάσεις σου είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσες!!!
Να τις κουβεντιάσουμε (όσοι έχουν όρεξη και ενδιαφέρον) να δημιουργηθεί ένας "σκελετός" όπου πάνω του να υπάρξουν επιπλέον προτάσεις,
και άλλη διαβούλευση και ότι σου κάνει γούστο.
Όμως προτάσεις εκβιαστικές του τύπου: "Έτσι είναι το εργαλείο, είσαι υποχρεωμένος να το αποδεχτείς" ή "Κάνε άλλη πρόταση" ....... δεν με συγκινούν!!

Υ.Γ. Γουστάρω την ασάφεια, τους κανόνες τους βαριέμαι, όμως, για πες μου σε παρακαλώ, το: "you take it as it is" τι είναι;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 26 Μάιος 2013, 09:38

baskin έγραψε:Με το cyborg πόδι γράφεις; :mrgreen:


:lol: :lol: :lol: ναι ;)
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 26 Μάιος 2013, 09:43

laskaris_vasilis έγραψε:Υ.Γ. Γουστάρω την ασάφεια, τους κανόνες τους βαριέμαι, όμως, για πες μου σε παρακαλώ, το: "you take it as it is" τι είναι;


Με μπέρδεψες με το "you take it as it is" . Είναι ανάλογα με τα συμφραζόμενα...
μπορεί να σημαίνει:
κυριολεκτικά,
χωρίς εξτραδάκια,
ως έχει,
αν σου αρέσει,
και μύριες άλλες χρήσεις ανάλογα με το κείμενο.

εεεεεε εδω δε κατάλαβα που κολλάει :oops: (χαζήηηηηηηηηηηηηηη ε?)
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 26 Μάιος 2013, 11:01

Στην προκείμενη περίπτωση το επιχείρημα είναι: "Φορτωθείτε" το ως έχει γιατί... μπλα, μπλα, μπλα!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 26 Μάιος 2013, 11:22

laskaris_vasilis έγραψε:Στην προκείμενη περίπτωση το επιχείρημα είναι: "Φορτωθείτε" το ως έχει γιατί... μπλα, μπλα, μπλα!!


Το LQFB είναι λογισμικό μιας συγκεκριμένης μεθοδολογίας. Αν δεν μας κάνει η μέθοδος δεν μας κάνει ούτε το λογισμικό. Αυτό λέμε τόσο καιρό, αλλά εσύ καταλαβαίνεις μόνο ότι θέλεις εσύ.

Αν θέλουμε άλλη μέθοδο, οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα. Κατέβασε πρόταση για την μέθοδο και το λογισμικό που την συνοδεύει (όπως κάναμε εμείς με την liquid democracy, Schulze, LQFB) και το ΣτΜ θα αποφασίσει.

Μέχρι τότε συνεχίζεις απλά να λες μαλακίες και επιμένεις χωρίς να καταλαβαίνεις κιόλας....
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Rainmaker

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 26 Μάιος 2013, 11:57

baskin έγραψε:
Αν θέλουμε άλλη μέθοδο, οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα. Κατέβασε πρόταση για την μέθοδο και το λογισμικό που την συνοδεύει (όπως κάναμε εμείς με την liquid democracy, Schulze, LQFB) και το ΣτΜ θα αποφασίσει.

Μέχρι τότε συνεχίζεις απλά να λες μαλακίες και επιμένεις χωρίς να καταλαβαίνεις κιόλας....


Σιγά ρε σωματοφύλακα του LQFB!!! 8-)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό baskin » 26 Μάιος 2013, 12:50

Εικόνα
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 26 Μάιος 2013, 13:35

ekfrasi έγραψε:Ειρήνη υμίν αδέλφια.

...............

Θα πάρω αφορμή απο αυτό και θα περιγράψω μια κατάσταση (ναι, ναι κατα Σουηδία είναι, κράξτε με) που εμένα τουλάχιστον μου αρέσει πολύ...

Ανοίγει 1 φορά το χρόνο ή μια στους 6 μήνες, 1 θέμα που λέγεται προτάσεις (εκτος των επείγοντων)
εκεί καταθέτει συλλογικά η ΔΕ (τους λεω τους... οχι τι κανουμε εδω) προτάσεις ιδεολογικές ή πρακτικές,
επίσης καταθέτουν και τα μεμονωμένα μέλη προτάσεις και τα θέματα μένουν ανοικτά για κουβέντα για μήνες.
Αφήνουν ένα διάστημα 2-3 μηνών για ψηφοφορία και μετά κλείνει το θέμα.
Οι αποφάσεις/προτάσεις αυτές γίνονται ουσιαστικά το job description της ΔΕ τους ή όποιου άλλου αρμόδιου υπάρχει/αποφασιστεί.
ΜΕΤΑ.... πάνε στο Project management (ας πουμε κουμπασο) να το δουλέψουν για την υλοποίηση του... και ούτω καθ εξής, όχι ανάποδα (το δουλεύουμε και μετα το ψηφίζουμε... αλλά το κουβεντιάζουμε, το ψηφίζουμε και μετά το δουλεύουμε)

Ετσι είναι ένα "μόνιμο συνέδριο" που λειτουργει πάντα και δε πάνε στα συνέδρια για την τελεία ή την παύλα του καταστατικού ή για την αλλαγή πολιτικών αλλά για να γνωριστούν, να μιλήσουν και άντε το πολύ να κάνουν και εκλογές.

Ενα "ψηφιακό" κόμμα πρέπει να δουλέψει ψηφιακά, το πρόβλημα εδώ με μας, όπως και της μηχανογράφησης γενικά σε αυτή τη χώρα, είναι ότι "ψηφιοποιούμε' το ήδη μπουρδέλο της γραφειοκρατίας, του χαρακτήρα μας, του μπάχαλου...

Θα ξαναπώ την πάγια θέση μου: ΔΕ φταίνε τα εργαλεία, εμείς φταίμε.



Επιτέλους, κάποιος καταλαβαίνει, έστω και εξ´ αγχιστείας πώς πρέπει να δουλεύει ένα δημοκρατικό κόμμα.
Πρώτα το κουβενταίαζουμε, αποκτούν με μία γενική ιδέα προς τα που θέλουμε να πάμε, ψηφίζουμε που θέλουμε να πάμε και μετά χαράζουμε πορεία.
Όχι αυτό που κάνουμε σήμερα, ο καθένας χαράζει μία πορεία και την κατεβάζει σε ψηφοφορία.

Ξέρω θα μου αρχίσουν πάλι για τους συμμετέχοντες και αν θες κατέβασε την δική σου πορεία και άσε το σώμα να αποφασίσει και άλλα ευτράπελα που πετάγονται από δύο τρείς εδώ μέσα.

Παρεμπιπτόντως έκφραση, η ΔΕ είναι συντονιστικό όργανο και όχι διοικητικό.
Αυτό σημαίνει ότι δεν ασκεί ηγεσία, αλλά είναι σαν τον μαέστρο σε μία ορχήστρα ( η σαν το μπάσο σε ένα συγκρότημα) φροντίζει να κρατάει και να είναι όλοι μέσα στον προαποφασισμένο ρυθμό και ακολουθούν την κοινά προαποφασισμένη παρτιτούρα, δεν αποφασίζει την παρτιτούρα και τον ρυθμό.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό agelos » 26 Μάιος 2013, 14:17

baskin έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:Στην προκείμενη περίπτωση το επιχείρημα είναι: "Φορτωθείτε" το ως έχει γιατί... μπλα, μπλα, μπλα!!


Το LQFB είναι λογισμικό μιας συγκεκριμένης μεθοδολογίας. Αν δεν μας κάνει η μέθοδος δεν μας κάνει ούτε το λογισμικό. Αυτό λέμε τόσο καιρό, αλλά εσύ καταλαβαίνεις μόνο ότι θέλεις εσύ.

Αν θέλουμε άλλη μέθοδο, οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα. Κατέβασε πρόταση για την μέθοδο και το λογισμικό που την συνοδεύει (όπως κάναμε εμείς με την liquid democracy, Schulze, LQFB) και το ΣτΜ θα αποφασίσει.

Μέχρι τότε συνεχίζεις απλά να λες μαλακίες και επιμένεις χωρίς να καταλαβαίνεις κιόλας....


αν δδηλαδή δε μας κάνει και απλά επειδή ΔΕΝ εχουμε όλοι γνώσεις θα πρέπει να το ανεχτούμε? (κι εγω το στηριξα στην αρχη και το ψηφισα αλλα απέτυχε στην πράξη)
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θέσπιση ορίου στις αναθέσεις

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 26 Μάιος 2013, 16:08

Kotsos έγραψε:Παρεμπιπτόντως έκφραση, η ΔΕ είναι συντονιστικό όργανο και όχι διοικητικό.
Αυτό σημαίνει ότι δεν ασκεί ηγεσία, αλλά είναι σαν τον μαέστρο σε μία ορχήστρα ( η σαν το μπάσο σε ένα συγκρότημα) φροντίζει να κρατάει και να είναι όλοι μέσα στον προαποφασισμένο ρυθμό και ακολουθούν την κοινά προαποφασισμένη παρτιτούρα, δεν αποφασίζει την παρτιτούρα και τον ρυθμό.



Παρεμπιπτόντως Kotsos εγώ απλά αντέγραψα το καταστατικό μας "“Κόμμα Πειρατών Ελλάδας”:
4.1 Το κόμμα διοικείται από τη Διοικούσα Επιτροπή (εκλεγμένη συλλογική ηγεσία), με διετή θητεία. Η Διοικούσα Επιτροπή είναι διαρκές όργανο, υπεύθυνο απέναντι στο Σώμα των μελών του κόμματος και το Συνέδριο, με ευθύνη να υλοποιεί τις συλλογικές αποφάσεις του κόμματος.


Άσχετα αν εγώ συμφωνώ, νομίζω, διαφωνώ κτλ το καταστατικό λέει διοικείτε από Διοικούσα

Το άλλο κόμμα "Πειρατές - Αμεσοδημοκρατικό Κίνημα Ελλάδας". αναφέρει τη λέξη συντονισμός:

4.1 Το κόμμα διοικείται από την Συντονιστική Επιτροπή με 2ετή θητεία , με ευθύνη να ενεργεί για το συμφέρον του κόμματος αλλά και να υλοποιεί συλλογικές αποφάσεις του ΣτΜ του κόμματος.


Οσο για το μαέστρο... σίγουρα δεν έχει αποφασίσει η ορχήστρα τι θα παίξει, πάρ'το αλλιώς...
Η ΔΕ πρέπει να είναι ορχήστρα - εκτελεστικο
(δε λεω τι γνωμη μου, λεω τι γράφουμε)
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 25 και 0 επισκέπτες