νέο είδος νομίσματος

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: νέο είδος νομίσματος

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 22 Μάιος 2013, 21:22

tvelocity έγραψε:Σχετικό αρκετά ίσως http://www.ted.com/talks/rachel_botsman ... trust.html


Νομίζω ότι αυτό που πραγματεύεται στο βίντεο, στα οικονομικά ονομάζεται κοινωνικό κεφάλαιο και το λαμβάνουν υπόψη τους όλες οι εταιρίες.
Το ότι δίνει έμφαση στις μικροεταιρίες υπηρεσιών, δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε και ότι δεν απασχολούσε τον επιχειρηματικό κόσμο παλαιότερα, ούτε ότι ανακάλυψε κάτι καινούριο.
Αυτό ειδικά που περιγράφει στο βίντεο, το εφαρμόζει εδώ και δεκάδες χρόνια μέχρι και ο τελευταίος μπάρμαν.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: νέο είδος νομίσματος

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 22 Μάιος 2013, 22:02

Κότσο με καταλαβαίνεις :D
Θα σου πω τι είναι αυτό που φαντάζομαι αλλά το βλέπω πολύ "θολά"
Ένας ανεξάρτητος οργανισμός διαχηρηστής του νομίσματος.. ίσως να είναι δυνατών να είναι και αποκεντρωμένος σαν το bitcoin, αλλά προς το παρών η συζήτηση έχει να κάνει την οικονομία του νομίσματος. πχ freecoin.
Πάνω σε αυτή την πλατφόρμα ο κάθε ενδιαφερόμενος που θέλει να προσφέρει κάτι τζάμπα (wiki, τραγουδιστής..) θα λέει κάθε φορά που θα χρησιμοποιείς τις πληροφορίες μου θα παίρνεις και ένα wiki-freecoin ή ρουβας-freecoin χρέως που δεν είσαι υποχρεωμένος να το πληρώσεις. Ανάλογα κάθε φορά που θα προσφέρεις θα παίρνεις ένα wiki-freecoin κλπ.. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι και ένα κοινό point system με χιλιάδες διαφορετικά νομίσματα.. κάθε οργανισμός εκδίδει με μονεταριστικό τρόπο την πίστη κάθε χρήστη προς τον οργανισμό και ένας τεράστιος αριθμός ανταλακτιρίων μπορεί να βγάζει ισοτιμίες....

όλο αυτό που περιγράφω δεν έχει καμιά λειτουργική αξία. Το θέτω απλά ως βάση για brainstorming

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: νέο είδος νομίσματος

Δημοσίευσηαπό James » 22 Μάιος 2013, 22:53

Κάτι σαν αυτο http://flattr.com/
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: νέο είδος νομίσματος

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 23 Μάιος 2013, 01:52

Βασίλη, θέτεις δύο παραμέτρους.
Η μία είναι το νόμισμα σαν εναλλακτική αξία αλλ´α και σαν προϊόν όπως έχει εξελιχθεί στις μέρες μας και η άλλη τα υπερκέρδη από ορισμένες υπηρεσίες μέσω της διέρυνησης της καταναλωτικής βάσης και της εξυπηρέτησής της με ελάχιστο κόστος χάρις στην τεχνολογία (κυρίως το διαδίκτυο).

Αυτά τα δύο αν και φαίνονται να συνδέονται μεταξύ τους, προσωπικά πιστεύω ότι είναι ασύνδετα.

Για το νόμισμα σαν ανταλλακτική μονάδα και σαν προϊόν έχω κάποιες ιδέες πως θα μπορούσαμε να το αλλάξουμε, δεχόμενοι την πραγματική περιεκτική αξία του χρήματος. Θα προσπαθήσω να τις συγκεντρώσω και επιφυλάσομαι σε κάποιες μέρες να τις γράψω.

Για το θέμα των υπηρεσιών θα επαναλάβω αυτό που είχα ποστάρει πρίν ένα χρόνο σε αυτό το φόρουμ, πως θα μπορούσε να εξαλειφθεί ο υπερπλουτισμός, καταπολεμόντας κυρίως την δημιουργία μονοπωλιακών συνθηκών σε αυτές τις υπηρεσίες.


Επειδή με τόσα σεντόνια θα θεωρηθώ πνεύμα αντίδρασης θα πρέπει να κάνω και προτάσεις . Τι αντιπροτείνω.
Θεωρώ ότι ο παραγωγός θα πρέπει να πληρώνεται για την δουλειά που κάνει.
Θεωρώ ότι ο παραγωγός θα πρέπει να πληρώνεται ανάλογα με την χρησιμότητα και την αξία του προϊόντος του και αυτό μπορεί να το ορίσει το κοινό αίσθημα ( η σοφία του πλήθους)
Θεωρώ ότι όλοι έχουν ίσα δικαιώματα να απολαμβάνουν ελεύθερα τα πνευματικά προϊόντα και τις καινοτομίες
Θεωρώ απαράδεκτο τον υπερπλουτισμό διότι είναι δημιουργός εξουσίας και στερεί ελευθερίες από τους άλλους πολίτες.
Θεωρώ απαράδεκτη την μαύρη εργασία ειδικά όταν κάποιος πλουτίζει από αυτή.

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω κάνω την εξής πρόταση σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα.

Προτείνω τη δημιουργία ενός Εθνικού Οργανισμού Πνευματικών Δικαιωμάτων.
Ο κάθε δημιουργός θα καταθέτει το οποιοδήποτε πνευματικό προϊόν στον Οργανισμό αυτό.
Με την κατάθεση στον Οργανισμό αυτό δηλώνει αν θέλει να διαφυλάξει τα δικαιώματα ή αν θέλει να τα δωρίσει.
Ο παραγωγός οφείλει να αναφέρει όλους τους συντελεστές του πνευματικού προϊόντος. ( καλιτέχνες, μουσικούς, συγραφείς, ποιητές, άλλους επιστήμονες, που δουλέψαν για την εφεύρεση κλπ.)
Κάθε πνευματικό προϊόν αποκτά ένα κώδικα αντίστοιχο του QR που θα το ακολουθεί και θα δηλώνει την χρήση του (κάτι σαν τα αντίστοιχα hit).
Όλοι οι Έλληνες πολίτες άνω των 16 και όποιος αλλοδαπός επιθυμεί εγγράφονται ώς μέλλη του Οργανισμού ώς χρήστες πνευματικών προϊόντων, αποδεχόμενοι τους όρους χρήσης.
Ο οργανισμός δεν θα επιτρέπει σε κανένα μη δηλωμένο χρήστη πνευματικών προϊόντων να διακινεί, κατέχει, χρησιμοποιεί κανένα πνευματικό προίόν.

Τα έσοδα του οργανισμού είναι τα εξής:
Όλα τα φυσικά πρόσωπα πληρώνουν ένα μηνιαίο ποσό κατ´ ελάχιστο 5 ευρώ και από εκει και πάνω όσο προαιρούνται.
Όλοι όσοι χρησιμοποιούν το πνευματικό προϊόν για εμπορικούς σκοπούς οφείλουν να πληρώσουν το 15% των καθαρών εισοδημάτων τους στον Οργανισμό. Από αυτό το μισό 50% δίδεται απευθείας στην ομάδα που δημιούργησε το πνευματικό προϊόν.

Η υποχρέωση κάθε χρήστη θα είναι πέρα από τα 5 ευρώ τον μήνα για ανανέωση του κωδικού του και η βαθμολογία κάθε πνευματικού προϊόντος,( κάτι σαν το like άλλα με περισσότερες παραμέτρους. -1 έως 5 ;;;;πχ )
Οποιαδήποτε εταιρία θέλει να χρησιμοποιήσει το πνευματικό προϊόν μπορεί να το κάνει εφόσον αποδεχθεί τους παραπάνω όρους.

Όλα τα έσοδα του οργανισμού κατά μήνα θα διαιρούνται με το σύνολο των δημιουργών και δια της μέγιστης βαθμολογίας, και ο κάθε δημιουργός θα λαμβάνει το πόσο αυτό επί την μέση βαθμολογία του (hit /συνολική βαθμολογία).
Προκειμένου για εργαλεία παραγωγής( βιομηχανικές πατέντες, λογισμικό κλπ) εφόσον γίνεται χρήση αυτών τότε βαθμολογούνται με τη μέγιστη βαθμολογία ώς μέσο όρο.

Γνωρίζω ότι στην πρότασή μου υπάρζουν flaws, που πολλα οφείλονται στην έλλειψη ειδικών γνώσεων όπως πχ πώς θα αποφύγω τον χ άφωνο τραγουδιστή να κάνει συνέχεια hit τον εαυτό του χιλιάδες φορές σε μία μέρα και να τον βαθμολογεί με άριστα. Ή πώς θα ελέγξω ότι ένα λόγισμικο χρησιμοποιείται και δεν απλά κατεβάστηκε και μετά διαγράφτηκε γιατι δεν άξιζε.
Ελπίζω όμως ότι κατανοείτε το σκεπτικό μου.

viewtopic.php?f=109&t=748

Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: νέο είδος νομίσματος

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 23 Μάιος 2013, 05:44

james ενδιαφέρων αυτό που ανέβασες αλλά νομίζω δεν προφέρει τίποτα.. αν κάποιος θέλει να κάνει donation απλά κάνει, δεν χρειάζεται ένα ολόκληρο σύστημα το οποίο θα πρέπει να υιοθετηθεί από "παραγωγούς" και "καταναλωτές" μόνο και μόνο για να μην ξεφεύγει ο καταναλωτής στις δωρεές. Είναι δηλαδή πιο δύσκολο να μπω στην διαδικασία να μπω στο σύστημα από το να κάνω απευθείας την δωρεά, και οι παραγωγοί δεν έχουν ιδιαίτερο κίνητρο όσο η μάζα που πληρώνει δεν είναι αρκετά μεγάλη.
Αυτό που προτείνω εγώ είναι ο "παραγωγός" να λέει σε πρώτη βάση "δες, με χρησιμοποίησες και είναι τζάμπα, αλλά πάρε αυτό το χρέος που δεν είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις".. έτσι όπως το σκέφτομαι, δηλαδή σε μονεταριστική βάση, υπάρχει το εξής πλεονέκτημα (για όσους αγαπούν τις αγορές), και σε σχέση και με αυτό που έγραψε ο κότσος... Δεν μπορούμε να πούμε ότι ένα τραγούδι έχει την ίδια αξία με μια σελίδα στο wiki και γενικά δεν μπορούμε να προεξοφλίσουμε πια θα είναι τα συμμαντικά για την ανθρωπότητα σε κάθε στιγμή της ιστορίας και άρα δεν μπορεί το σύστημα "επιδότητισης" να είναι ένας σταθερός μηχανισμός για όλα τα χρόνια μένα περιορισμένο αριθμό input πχ like. Βάση του σκεπτικού μου είναι να χρησιμοποιηθούν οι μηχανισμοί της ελεύθερης αγοράς που κατα την άποψη μου είναι πετυχημένοι

Επίσης στο σύστημα που προτήνεις κότσο οι συμμαντικές-κερδοφόρες πατέντες προφανώς δεν θα υπάρχουν, και φυσικά το ίδιο θα ισχύει σε αυτό που προτείνω και εγώ. Και τα δύο από αυτά που προτείνουμε έχουν να κάνουν με αυτούς που είναι διατεθημένοι να δώσουν τις πληροφορίες ελεύθερα/δωρεάν. Επομένως συνυπολογίζοντας και αυτό, το σύστημα που προτείνεις είναι στην ουσία ένας φοροεισπρακτικός μηχανισμός που πολύ απλά μοιράζει τα λεφτά/πόρους σύμφωνα με τις ορέξεις των πολιτών. Δεν μου φαίνεται και πολύ διαφορετικό από τον κλασσικό καταναλωτισμό. Ίσως σκέφτεσαι ότι βάζει ένα ταβάνι στις αξία ενός τραγουδιού πχ.. αλλά όποιοδήποτε πνευματικό δικαίωμα μπορεί να βγάλει μεγαλύτερα κέρδη από το highscore του συστήματος, απλώς δεν θα μπαίνει μέσα.
Αν μιλάμε για να είναι υποχρεωτική η κατάθεση των πνευματικών δικαιωμάτων, τότε αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό πράγμα που δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 27 και 0 επισκέπτες