Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 08 Μάιος 2012, 23:06

Στον ίδιο νόμο αναφέρεται :
Απλή χρήση του αιγιαλού και της παραλίας είναι κάθε χρήση, εφόσον από αυτή δεν
παραβιάζεται ο προορισμός τους ως κοινόχρηστων πραγμάτων και δεν επέρχεται αλλοίωση στη φυσική
μορφολογία τους και τα βιοτικά στοιχεία τους.


και παρακάτω
Απαγορεύεται η παραχώρηση της αποκλειστικής χρήσης του αιγιαλού και της παραλίας, εκτός
αν τούτο επιβάλλεται για λόγους εθνικής άμυνας, δημόσιας τάξης ή ασφάλειας ή προστασίας αρχαίων.


Το ότι δεν εφαρμόζεται ο νόμος είπαμε είναι άλλο θέμα. Εγώ απλά αναφέρθηκα σε ξαπλώστρες κλπ

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Μάιος 2012, 13:22

το κλασικο προβλημα με νοους που αναφερονται σε νομους η προσπερνανε ηδη υπαρχοντες. αναδιοργανωση του συστηματος θελουμε. εγω δεν ξερ να απαντησω αν ειναι. πιστευα οτι ειναι παρανομο αλλα δεν ξερω ολα τα παραθυρακια. εδω οντως χρειαζονται οι νομικοι :?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 09 Μάιος 2012, 13:26

Εχει περασει απο περσι ο σχετικος νομος.Ειναι επισημα νομος του κρατους αλλα δεν γνωριζω ποσες παραλιες περασαν στα χερια ιδιωτων.Αν θυμαμε καλα ειναι για περιοδο 50 ετων.Πειρατικα παντα. :)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Ίριδα
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 14:11

Re: Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Δημοσίευσηαπό Ίριδα » 24 Μάιος 2012, 17:27

Special K, εκεί που λέει "οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου...." μέχρι το τέλος, τι εννοεί; Δεν καταλαβαίνω... Τι έλεγε το προηγούμενο εδάφιο; Αν τα έχεις πρόχειρα...

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 24 Μάιος 2012, 18:19

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=% ... qtIt5Jd_-g

Link στο ΦΕΚ που από ότι είδα είναι ο πιο πρόσφατος νόμος.

Πάνο δεν ξέρω που είδες ότι έχει βγει καινούριος αλλά σε πρόσφατα ΦΕΚ αυτός αναφέρεται.

Ίριδα
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 14:11

Re: Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Δημοσίευσηαπό Ίριδα » 24 Μάιος 2012, 22:48

Λοιπόν, έριξα μια ματιά. Οκ, κατάλαβα σε τι αναφερόταν. Ευχαριστώ! Ένα άσχετο τώρα, γιατί ίσως κάποιος έχει ασχοληθεί. Υπάρχει άρθρο νόμου που να απαγορεύει να παίρνει κάποιος το σκύλο του μαζί στην παραλία;

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

Re: Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 25 Μάιος 2012, 22:08

http://www.hellenicparliament.gr/UserFi ... GS-pap.pdf

Αναφέρει τις υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη, δεν βρήκα αναφορά σε παραλίες πχ.

Μπορείς πάντα να κάνεις ένα έγγραφο ερώτημα προς την οικεία Υγιειονομική Δ/νση και έχουν υποχρέωση να σου απαντήσουν εντός ενός μηνός ...
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

Ίριδα
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 14:11

Re: Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Δημοσίευσηαπό Ίριδα » 25 Μάιος 2012, 23:12

Χμ... Με ένα πέρασμα που του έκανα ούτε εγώ βρήκα κάτι. Τέσπα... Είναι όμως ένα νομοσχέδιο. Τελικά υπερψηφίστηκε ή καταψηφίστηκε; Γιατί δε βλέπω ούτε ΦΕΚ, ούτε κάτι άλλο. Μου διαφεύγει κάτι;

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 25 Ιούλ 2012, 23:05

baskin έγραψε:Δεν είναι μόνο αυτό. Ακόμη και η κατάληψη με ξαπλώστρες, από επιχειρηματίες, που νοικιάζουν την παραλία από τους δήμους, είναι ουσιαστικά παράνομη.


και ομως για καθε ξαπλωστρα πληρωνουν στον δημο το αναλογο οπως το τραπεζακι .. αυτο ειναι συγουρο και το ποσον ειναι αρκετο
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Ιδιωτικοποιήσεις παραλιών

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 25 Ιούλ 2012, 23:13

Ίριδα έγραψε:Λοιπόν, έριξα μια ματιά. Οκ, κατάλαβα σε τι αναφερόταν. Ευχαριστώ! Ένα άσχετο τώρα, γιατί ίσως κάποιος έχει ασχοληθεί. Υπάρχει άρθρο νόμου που να απαγορεύει να παίρνει κάποιος το σκύλο του μαζί στην παραλία;


ο νομος γραφει με σαφηνεια οτι ο σκυλος πρεπει να φερει φιμοτρο και απαγορευετε να μπει στην θαλασσα . οι παραβατες τιμωρουνται με το αναλογο προστιμο

Αντίθετα με την κοινή αντίληψη, να ξέρετε ότι οι σκύλοι έχουν δικαίωμα να βρίσκονται στην παραλία, εκτός εάν υπάρχει πινακίδα του Δήμου ή Νομαρχίας που να υποδεικνύει το αντίθετο. Εάν δεν υπάρχει απαγορευτική πινακίδα, τότε ο σκύλος σας μπορεί να σας ακολουθήσει στην παραλία. Υπενθυμίζουμε όμως, ότι σύμφωνα με την νομοθεσία (Ν. 3170/03), τα σκυλιά πρέπει να είναι με λουρί ή ελεγχόμενα δίπλα στον κάτοχό τους, σε όλους τους δημόσιους χώρους, και να μην δημιουργούν φασαρία.


Μαζεύουμε τα περιττώματα του σκύλου μας. Είναι μία πράξη σεβασμού προς τους συμπολίτες μας, αλλά και απαίτηση από τον Νόμο 3170/03.


Ο ήλιος δεν κάνει καλό στον σκύλο σας. Προβλέψτε οπωσδήποτε μία θέση κάτω από την ομπρέλα σας, καθώς και ένα μπολάκι με κρύο νερό.

http://www.pets.gr/forum/showthread.php?t=7750

Η παραλία αποτελείται από ξηρά και θάλασσα.

Στην ξηρά ο νόμος 3170 (ΦΕΚ 191/Α/29/07/03) αναφέρει: "Δεν επιτρέπεται ο περίπατος σκύλων χωρίς συνοδό. Για την αποφυγή ατυχημάτων, ο ιδιοκτήτης
ή ο συνοδός του σκύλου υποχρεούται να κρατά το σκύλο του δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση απ' αυτόν".

Για το θαλάσσιο κομμάτι της παραλίας υπεύθυνο είναι αποκλειστικά το Λιμενικό Σώμα και στην εγκύκλιο 3111.10/193 με ημερομηνία 20-05-1993 αναφέρεται
ότι "απαγορεύεται η παρουσία ζώων στη θάλασσα, όπου υπάρχουν οργανωμένες παραλίες, αλλά η απαγόρευση δεν περιλαμβάνει απομακρυσμένες ακτές,
ακόμη και αν εκεί συχνάζουν λουόμενοι".


Διαβάζοντας λοιπόν τι ακριβώς λέει η νομοθεσία σε ξηρά και θάλασσα, μπορούμε να πούμε ότι, μπάνιο στη θάλασσα με το σκύλο μας κάνουμε μόνο σε ελεύθερες
παραλίες, βάζοντας και την κοινή λογική να λειτουργήσει. Πρέπει επίσης να σκεφτούμε και όλους όσους, πιθανότατα από άγνοια ή φοβία, δεν μπορούν να διαχειριστούν
σωστά τη συγκεκριμένη κατάσταση και έχουν σοβαρές αντιρρήσεις.

Ας τους σεβαστούμε λοιπόν.
http://www.kynagon.gr/enimerosi/kynagon-news/165-skylos-paralia-nomos


ελπιζω να διαδφωττισα λιγο
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 21 και 0 επισκέπτες