Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Δημοσίευσηαπό crisal » 12 Μάιος 2012, 18:32

@Rognan

Σου σταματησε κανενας την χρηματοδοτηση σε αλλο project?

Σου ειπε κανενας οτι αυτο δεν το κανουμε επειδη φτιαχνουμε τωρα υπερωκενιο?..

Μου θυμιζεις το παλιο ανεκδοτο "Αει στο διαολο και εσυ και το τσεκουρι σου" !!!

Κριτικη ας γινεται σε λογικη και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ βαση. Οχι χωρις νοημα.

Και γιατι τοσο κόλημα με το σκαφος? Οποιος εχει σκαφος ειναι πλούσιος? και δεν ενδιαφερεται για οτιδηποτε αλλο? και τρωει τα λεφτα του κοσμακη? και κλεβει το κρατος?

Τοτε και οποιος εχει 4χ4 και οποιος εχει μεζονετα και οποιος εχει iphone.....

Rognan
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 15:33
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Δημοσίευσηαπό Rognan » 12 Μάιος 2012, 20:47

Εγω απλα την γνωμη μου λεω, αν δεν συμφωνειτε και αν θεωριτε την κριτικη μου χωρις νοημα προχωρατε παρακατω το ολο σχεδιο και τι σας νοιαζει αν εγω λεω αλλα;

Δεν σταματισε κατι, αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει τοσος πλουτος αναμεσα στα ατομα που ασχολουνται με τους πειρατες που μπορουν να γινουν τοσα αλλα πραγματα και μαζι με αυτα και ενα σκαφος. Μπορει να μην ειναι υπερωκεανιο, δεν ειναι ομως και ψαροβαρκα!
Το ανεκδοτο δεν το ξερω, ισως ειναι πολυ παλιο για μενα, επομενος δεν μπορω να σου απαντισω.
Εγω πιστευω πως μαλλον το συγκεκριμενο σκαφος εχει λιγοτερο νοημα παρα η κριτικη μου, αλλα ο καθενας ας κρινει για τον ευατο του.

Εχει διαφορα η προσωπικη περιουσια απο τις πραξεις ενος κομματος. Οχι, δεν ειναι ολοι οσοι εχουν ενα σκαφος πλουσιοι, αλλα δεν ειναι και απο τα κατωτερα οικονομικα στρωματα...
Οτι τρωει λευτα του κοσμακι δεν το ειπα πουθενα... Ουτε πως κλεβει το κρατος...!

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Δημοσίευσηαπό kissand » 12 Μάιος 2012, 23:01

@Rognan
Σε όλη την ιδέα είσαι αντίθετος και βάζεις εμπόδια

1 Θα σου πω τον τρόπο σκέψης μου σαν πειρατής

Δεν πάμε από την πεπατημένη
Δεν πάμε με κανόνες
Πάμε με την καρδία μας κυρίως. Το μυαλό είναι για να λύνει τα προβλήματα όχι για να βάζει εμπόδια
Είμαστε νέο κόμμα με νέο τρόπο λειτουργίας και σκέψης

2. Επι των πρακτικών
Ναι είναι φιλόδοξο ακριβό και χρονοβόρο σχέδιο
Προς το παρόν είναι σχέδιο και για καιρό θα παραμείνει έτσι, αν και απότι βλέπω αρχίζουν διάφοροι συνπειρατές
να το βλέπουν πιο σοβαρά και να ρωτάνε ειδικούς επί των πρακτικών
Αν βρεθούν χρήματα και χρόνος από καμιά 10αριά μέλη να το τρέξουν, θα πραγματοποιηθεί να είσαι σίγουρος.
Την όρεξη δεν την βάζω σαν προϋποθεση, όπως είδες υπάρχει αρκετή...

3. Για σένα
Είπες τις ίδιες αντιρρήσεις σου 4-5 φορές. Τις διαβάσαμε, τις ξαναδιαβάσαμε, τις καταλάβαμε κι'εσύ επιμένεις, φτάνει!
Αν έχεις να προσθέσεις κάτι καινούργιο ελεύθερα

Εγώ επειδή είμαι καχύποπτος αρχίζω να σκέφτομαι μήπως είσαι βαλτός από κάπου... είσαι;
Αν δεν είσαι βαλτός (που δεν νομίζω) και, όπως γράφει το προφίλ σου είσαι μόνο 21, έχεις πολύ κλειστό μυαλο για 21 χρονών νέος
οπότε open your mind

Φιλικά και πειρατικά
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

e-leven
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Μαρ 2012, 01:36

Re: Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Δημοσίευσηαπό e-leven » 12 Μάιος 2012, 23:07

mankasp έγραψε:
Kotsos έγραψε:Ρε παληκάρια, ανοίχτε ένα νήμα pirate ship open source project και ζητήστε από όλους να προσφέρουν σχέδια και τρόπους κατασκευής καθενός εξαρτήματος από αυτα εκεί μέσα.
Αν πετύχει θα δείξουμε ότι οι πειρατές είμαστε υπεράνω πατέντών και πνευματικής ιδιοκτησίας.
Αν αποτύχει, λυπάμαι άλλα είμαστε μπαλόνια που ξεφουσκώνουν. .


Πρέπει να γίνει σε παγκόσμιο επίπεδο, εδώ είμαστε πολύ λίγοι και δεν έχουμε όλες τις απαιτούμενες γνώσεις. Η πρόταση μου είναι να απευθύνουμε την ιδέα σε όλα τα πειρατικά κόμματα ή το PPI για να την οργανώσουμε και το project τελικά να είναι ανοιχτό προς όλο τον κόσμο.

Open Source Pirate Ship
An open source engineering project
Hosted and Supported by Pirate Parties
Realised by you


Ας δούμε πρώτα αν θέλουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο από ιδεολογικής απόψης, οι τεχνικές λεπτομέρειες αυτή τη στιγμή δεν έχουν καμία σημασία, θα λυθούν στην πορεία. Αυτό είναι το νόημα ενός open source project, να συμβάλλουν όλοι στη λύση προβλημάτων.
Υ.Γ. Είμαι αντίθετος στην απλή αγορά ενός ιστιοφόρου. Ποιος πειρατής αγοράζει το πλοίο του, ε...; ε..; :D

pappasadrian έγραψε:ιδεες
1) συνεργασια με πειρατες απο αλλες χωρες
2) συνεργασια με open source ecology
3) συνεργασια με ναυτικους ομιλους/ναυπηγεια κλπ
4) kickstarter


Η ιδέα του pirate ship as open source project σε συνεργασία με άλλα "Πειρατικά" είναι εξαιρετική ιδέα, όπως επίσης και τo kickstarter (η αλλο crowdfunding μέσο). :)

Μπορει να εξεταστεί και η Ευρωπαϊκή προοπτική εκτός από την παγκόσμια (ή ως αφετηρία). Πιστεύω πως το project αυτό θα ταίριαζε γάντι στο πλαίσιο της προσπάθειας του http://ppeu.net/

Έτσι θα μπορεί το project να αποκτήσει ευρύτερη επιρροή, αυξημένο κύρος και να είναι οικονομικά βιώσιμο. Θα υπάρχει μεγιστοποίηση της αποτελεσματικότητας του σε όλους του τομείς, μέχρι και στην "ηθική" όψη που τέθηκε (πολυτέλεια, κλτ).

Θα έδινε και ώθηση στο project ppeu (Βλέπω έχουν ήδη υπογράψει και 21 άτομα από το κόμμα Πειρατών Ελλάδας την Διακήρυξη της Πράγας http://ppeu.net/?p=339 )

Έχουν και wiki , οπότε αν συμφωνηθεί, θα μπορούσε να γίνει μια αρχή εκεί. Προοπτική πάντως, υπάρχει ;)

Κώστας

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 13 Μάιος 2012, 11:36

kissand έγραψε:@Rognan
Σε όλη την ιδέα είσαι αντίθετος και βάζεις εμπόδια

1 Θα σου πω τον τρόπο σκέψης μου σαν πειρατής

Δεν πάμε από την πεπατημένη
Δεν πάμε με κανόνες
Πάμε με την καρδία μας κυρίως. Το μυαλό είναι για να λύνει τα προβλήματα όχι για να βάζει εμπόδια
Είμαστε νέο κόμμα με νέο τρόπο λειτουργίας και σκέψης

2. Επι των πρακτικών
Ναι είναι φιλόδοξο ακριβό και χρονοβόρο σχέδιο
Προς το παρόν είναι σχέδιο και για καιρό θα παραμείνει έτσι, αν και απότι βλέπω αρχίζουν διάφοροι συνπειρατές
να το βλέπουν πιο σοβαρά και να ρωτάνε ειδικούς επί των πρακτικών
Αν βρεθούν χρήματα και χρόνος από καμιά 10αριά μέλη να το τρέξουν, θα πραγματοποιηθεί να είσαι σίγουρος.
Την όρεξη δεν την βάζω σαν προϋποθεση, όπως είδες υπάρχει αρκετή...

3. Για σένα
Είπες τις ίδιες αντιρρήσεις σου 4-5 φορές. Τις διαβάσαμε, τις ξαναδιαβάσαμε, τις καταλάβαμε κι'εσύ επιμένεις, φτάνει!
Αν έχεις να προσθέσεις κάτι καινούργιο ελεύθερα

Εγώ επειδή είμαι καχύποπτος αρχίζω να σκέφτομαι μήπως είσαι βαλτός από κάπου... είσαι;
Αν δεν είσαι βαλτός (που δεν νομίζω) και, όπως γράφει το προφίλ σου είσαι μόνο 21, έχεις πολύ κλειστό μυαλο για 21 χρονών νέος
οπότε open your mind

Φιλικά και πειρατικά


Παιδιά, έλεος και πάλι!
Δεν μπορεί να κατηγορούμε όποιον εκφράζει μια αντίθετη γνώμη από μας πως είναι βαλτός! Ούτε πως «βάζει εμπόδια». Την γνώμη του αναλύει ο άνθρωπος και επιχειρηματολογεί υπέρ αυτής. Και καλά κάνει. It's called "having a discussion". Εγώ είμαι υπέρ του project αλλά και ο Rognan έχει σε πολλά σημεία δίκιο και καλόν θα ήτανε να τον ακούσουμε όλοι λίγο πιο προσεκτικά.
Επίσης καλόν είναι όλοι να προσέχουμε λίγο περισσότερο το πως εκφραζόμαστε γραπτώς. Το "φιλικά και πειρατικά" στο τέλος του όποιου μηνύματος δεν αναιρεί άκομψες εκφράσεις ή και κατηγορίες που έχουν γίνει προηγουμένως.

myself
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 19:55

Re: Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Δημοσίευσηαπό myself » 13 Μάιος 2012, 12:55

Rognan έγραψε:Εγω απλα την γνωμη μου λεω, αν δεν συμφωνειτε και αν θεωριτε την κριτικη μου χωρις νοημα προχωρατε παρακατω το ολο σχεδιο και τι σας νοιαζει αν εγω λεω αλλα;

Δεν σταματισε κατι, αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει τοσος πλουτος αναμεσα στα ατομα που ασχολουνται με τους πειρατες που μπορουν να γινουν τοσα αλλα πραγματα και μαζι με αυτα και ενα σκαφος. Μπορει να μην ειναι υπερωκεανιο, δεν ειναι ομως και ψαροβαρκα!
Το ανεκδοτο δεν το ξερω, ισως ειναι πολυ παλιο για μενα, επομενος δεν μπορω να σου απαντισω.
Εγω πιστευω πως μαλλον το συγκεκριμενο σκαφος εχει λιγοτερο νοημα παρα η κριτικη μου, αλλα ο καθενας ας κρινει για τον ευατο του.

Εχει διαφορα η προσωπικη περιουσια απο τις πραξεις ενος κομματος. Οχι, δεν ειναι ολοι οσοι εχουν ενα σκαφος πλουσιοι, αλλα δεν ειναι και απο τα κατωτερα οικονομικα στρωματα...
Οτι τρωει λευτα του κοσμακι δεν το ειπα πουθενα... Ουτε πως κλεβει το κρατος...!


μην ανησυχείς rognan.
το γνωστό ιερατείο. οι γνωστοί ινστρούκτορες-κοτεράτοι-μεσήλικες λογοκριτές.
έλα στον συνέδριο να τους βάλουμε στην θέση τους.

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 13 Μάιος 2012, 12:59

LouisaT έγραψε:Παιδιά, έλεος και πάλι!
Δεν μπορεί να κατηγορούμε όποιον εκφράζει μια αντίθετη γνώμη από μας πως είναι βαλτός! Ούτε πως «βάζει εμπόδια». Την γνώμη του αναλύει ο άνθρωπος και επιχειρηματολογεί υπέρ αυτής. Και καλά κάνει. It's called "having a discussion". Εγώ είμαι υπέρ του project αλλά και ο Rognan έχει σε πολλά σημεία δίκιο και καλόν θα ήτανε να τον ακούσουμε όλοι λίγο πιο προσεκτικά.
Επίσης καλόν είναι όλοι να προσέχουμε λίγο περισσότερο το πως εκφραζόμαστε γραπτώς. Το "φιλικά και πειρατικά" στο τέλος του όποιου μηνύματος δεν αναιρεί άκομψες εκφράσεις ή και κατηγορίες που έχουν γίνει προηγουμένως.


Δεν κατηγορεί, είναι γεγονός ότι ο Rognan επαναλαμβάνεται. Εντάξει, το είδαμε μία φορά, έκανε την γνώμη του γνωστή εαν και δεν είναι και
τόσο θετική ως κριτική.

Η απάντησή μου είναι απλά, μέλη του κόμματος μπορούν στην ιδιωτική τους ζωή να κάνουν ό,τι θέλουν εφόσον δεν κάνουν ζημιά σε κανέναν. Σε αυτό το πλαίσιο, αν κάποιοι που θα ενδιαφερόντουσαν για κοινή χρήση ιστιοφόρου (εγώ και η οικογένειά μου, και κοντινοί φίλοι - μεταξύ άλλων συνπειρατών). δεν είναι θέμα, και δεν πηγαίνει ενάντια σε άλλες προτεραιότητες. Και λέγοντας αυτό, δεν του έχουμε βάλει καν προτεραιότητα ακόμη, είναι φλού γιατί ειναι (όπως και ο τομέας λέει) - ιδέα προς συζήτηση. Όχι ιδέα προς κατάριψη... κριτικές είναι ευπρόσδεκτες εφόσον αφήνουν κάτι χρήσιμο πίσω τους - πχ, εναλλακτικές ιδέες επι του παρόντος -- όπως και πολύ όμορφα έχει δημιουργηθεί ενα ωραίο φάσμα ιδεών για το πως να προχωρήσουμε - και το διασκεδάζουμε θα έλεγα.

Όσο για την απαντησή σου συνπειρατίνα Λουίζα... δεν βρίσκω το μήνυμα που παρέθεσες τόσο προβληματικό - είναι σε φιλικό πνεύμα. Όσο για το βαλτός μου φαίνεται περισσότερο σαν πείραγμα. Το μήνυμά σου όμως με κάνει να σκέφτομαι ότι προτείνεις έναν κανόνα " καλόν είναι όλοι να προσέχουμε λίγο περισσότερο το πως εκφραζόμαστε γραπτώς" - και "Just having a discussion here" αλλά ταυτόχρονα τον παραβαίνεις η ίδια κάνοντας 'διόρθωση' χωρίς τακτ στο νομίζω αρκετά καλοπροαίρετο μήνυμα του φίλου. Τον βλέπει, όπως και εγώ ιδιαίτερα αρνητικό - και θέλει να του δείξει οτι υπάρχει και άλλος δρόμος - υπάρχει και το "win - win". Μιας και αγγλοφέρνουμε.


Και πίσω στο θέμα. Νομίζω οτι η ιδέα του open source, kickstarter και να μπουν ευρωπαϊκά μέλη Πειρατών (PPEU) θα ήταν μια αρκετά καλή ιδέα. Απο τοπικά ΜΜΕ νομίζω εύκολα θα πιάναμε παγκόσμιες αναφορές...
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

myself
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 19:55

Re: Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Δημοσίευσηαπό myself » 13 Μάιος 2012, 13:09

.
Τελευταία επεξεργασία από 2 και myself, έχει επεξεργασθεί 13 φορά/ες συνολικά

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 13 Μάιος 2012, 13:10

myself έγραψε:μην ανησυχείς rognan.
το γνωστό ιερατείο. οι γνωστοί ινστρούκτορες-κοτεράτοι-μεσήλικες λογοκριτές.
έλα στον συνέδριο να τους βάλουμε στην θέση τους.


Δυστυχώς "myself" εδώ δεν είναι slashdot, αν και μου θυμίζεις τον "anonymous coward" αρκετά... ποστάρει τρελά :)
Και επειδή δεν είναι αυτό το site, αν και μου αρέσει το συστημά τους, προσπάθησε να μην βάζεις posts οπως αυτο αξίας (-1). Σιγά μην είμαι και μεσήλικας.... τα ιστιοφόρα ΔΕΝ είναι κότερα. Αλλά που να ξέρουμε, ζώντας σε μία χώρα που θα έπρεπε να έχει πολύ περισσότερα - μας περνάει η Δανία και τον περισσότερο χρόνο δεν έχουν που να τα βάλουν (χειμώνας).

Θέλουμε αλλαγή λογικής....

ΠΧ... Δανία και πάλι, λύκειο σε ιστιοφόρο, γνώρισα ενα ζευγάρι δασκάλους με τους μαθητές τους - σε νεαρή ηλικία κιόλας - ψάξε το - αξίζει.
Τέλος πάντων, προσπάθησε να μήνεις on-topic. Άλλωστε υπάρχει και το Slashdot, και πάντα κανω προβολή σε (-1, mod points - good karma).
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

myself
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 19:55

Re: Συμμετοχικό Ιστιοφόρο Πειρατών, γυρνώντας την Ελλάδα.

Δημοσίευσηαπό myself » 13 Μάιος 2012, 13:12

Phoebus έγραψε:Η απάντησή μου είναι απλά, μέλη του κόμματος μπορούν στην ιδιωτική τους ζωή να κάνουν ό,τι θέλουν εφόσον δεν κάνουν ζημιά σε κανέναν. Σε αυτό το πλαίσιο, αν κάποιοι που θα ενδιαφερόντουσαν για κοινή χρήση ιστιοφόρου (εγώ και η οικογένειά μου, και κοντινοί φίλοι - μεταξύ άλλων συνπειρατών). δεν είναι θέμα, και δεν πηγαίνει ενάντια σε άλλες προτεραιότητες. .


Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς έτσι για πλάκα το όνομα του κόμματος των πειρατών για προσωπικούς ιδιωτικούς λόγους;
ότι φέρει το πειρατικό όνομα δεν μπορεί να είναι ιδιωτική πρωτοβουλία, πρέπει να εκφράζει την πλειοψηφία των πειρατών.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 32 και 0 επισκέπτες