νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Φίλοι και μέλη γνωριζόμαστε και συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν.
agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Δημοσίευσηαπό agelos » 04 Απρ 2012, 10:36

οποτε μπορουμε να το λεμε απο τωρα απλα θα περαστει μετα το συνεδριο μεσα στο καταστατικο? αλλα θα προλαβουμε λογο εκλογων?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Απρ 2012, 12:08

Το λέει ήδη στο καταστατικό (με άλλα λόγια) και μπορείς να το χρησιμοποιείς δημόσια

Άρθρο 11. Κοινοβουλευτική Ομάδα [...] δρα και αποφασίζει με βάση τις αρχές του κόμματος και τις κατευθυντήριες γραμμές πολιτικής που διαμορφώνονται από τα κομματικά όργανα
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Δημοσίευσηαπό agelos » 04 Απρ 2012, 14:24

anestis έγραψε:Το λέει ήδη στο καταστατικό (με άλλα λόγια) και μπορείς να το χρησιμοποιείς δημόσια

Άρθρο 11. Κοινοβουλευτική Ομάδα [...] δρα και αποφασίζει με βάση τις αρχές του κόμματος και τις κατευθυντήριες γραμμές πολιτικής που διαμορφώνονται από τα κομματικά όργανα



οκ τοτε ας το κρατησουμε. ετσι βασικα ελεγα μηπως αλαχθει ωστε να γινει πιο ξεκαθαρο. πχ να αλλαζαμε το κομματικα οργανα με τις τελικες αποφασεις απο το συνολο των μελων. επισης λεμε καπου σε περιπτωση μη εφαρμογης του παραπανω κανονισμου να μπορει με προταση απο οποιοδηποτε μελος να γινει ψηφοφορια για απομακρυνση και αλλαγη οποιοδηπτε βουλευτη? δεν ξερω μη μου εχει ξεφυγει γι αυτο ρωταω.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Απρ 2012, 14:56

Αν και δεν υπάρχει η αναφορά που λες, οποιοδήποτε Μέλος θέλει παραπέμπει το ζήτημα στην Ε.Διαιτησίας.
Αν θέλεις να αλλάξουμε κάτι στο καταστατικό κράτα μια σημείωση και πρότεινέ το πριν το Συνέδριο.

agelos έγραψε:οκ τοτε ας το κρατησουμε. ετσι βασικα ελεγα μηπως αλαχθει ωστε να γινει πιο ξεκαθαρο. πχ να αλλαζαμε το κομματικα οργανα με τις τελικες αποφασεις απο το συνολο των μελων. επισης λεμε καπου σε περιπτωση μη εφαρμογης του παραπανω κανονισμου να μπορει με προταση απο οποιοδηποτε μελος να γινει ψηφοφορια για απομακρυνση και αλλαγη οποιοδηπτε βουλευτη? δεν ξερω μη μου εχει ξεφυγει γι αυτο ρωταω.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Δημοσίευσηαπό agelos » 04 Απρ 2012, 16:24

anestis έγραψε:Αν και δεν υπάρχει η αναφορά που λες, οποιοδήποτε Μέλος θέλει παραπέμπει το ζήτημα στην Ε.Διαιτησίας.
Αν θέλεις να αλλάξουμε κάτι στο καταστατικό κράτα μια σημείωση και πρότεινέ το πριν το Συνέδριο.

agelos έγραψε:οκ τοτε ας το κρατησουμε. ετσι βασικα ελεγα μηπως αλαχθει ωστε να γινει πιο ξεκαθαρο. πχ να αλλαζαμε το κομματικα οργανα με τις τελικες αποφασεις απο το συνολο των μελων. επισης λεμε καπου σε περιπτωση μη εφαρμογης του παραπανω κανονισμου να μπορει με προταση απο οποιοδηποτε μελος να γινει ψηφοφορια για απομακρυνση και αλλαγη οποιοδηπτε βουλευτη? δεν ξερω μη μου εχει ξεφυγει γι αυτο ρωταω.



νομιζω οτι "απαιτειται" κάτι τετοιο και θα το κρατησω προς προταση μιας και δεν μπορουμε να υποστηριζουμε κατι και να μην ξεκαθαρισουμε οτι οποιοσδηποε δεν ακολουθει τις προσταγες τν μελων και δεν ενστερνιζεται την γνωμη των πολλων δεν εχει θεση αναμεσα μας. ποσο μαλλον για ατομα που μς εκπροσωπουν επισημα. ετσι θα "βουλωσουμε" και πολλα στοματα που θα πουν διαφορα...

επίσης θα μπορουσαμε να ξεκαθαρισουμε οτι δεν θελουμε βουλευτης μας να ειναι και υπουργος μιας και ζηταμε τον διαχωρισμο των εξουσιων. τι λετε? (δεν βρήκα κατι σχετικο μεσα εκτος κι αν ειναι καμουφλαρισμενο καπου).

φιλικα πάντα
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 04 Απρ 2012, 18:26

Αν βγει κάποιος βουλευτής -λέμε τωρα- και παρουν τα μυαλά του αέρα και την δει κάπως, δηλαδή δεν αντιπροσωπεύει τις αποφάσεις των μελων, τι μπορούμε να του κάνουμε πέρα απο τον διαγράψουμε και να γίνει ανεξάρτητος;
Τίποτα!
Εχω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου;

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Απρ 2012, 18:32

Κανένα λάθος και έχει συμβεί σε Δημοτικό σύμβουλο στη Γερμανία.
Αλλά αυτό ΔΕΝ προλαμβάνεται από ΚΑΝΕΝΑ καταστατικό, έχει να κάνει με τον άνθρωπο.

SpecialK έγραψε:Αν βγει κάποιος βουλευτής -λέμε τωρα- και παρουν τα μυαλά του αέρα και την δει κάπως, δηλαδή δεν αντιπροσωπεύει τις αποφάσεις των μελων, τι μπορούμε να του κάνουμε πέρα απο τον διαγράψουμε και να γίνει ανεξάρτητος;
Τίποτα!
Εχω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 04 Απρ 2012, 19:27

Συμφωνω .
Κριμα που δεν εχουμε τον απαιτουμενο για συνεδριο.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 04 Απρ 2012, 19:52

anestis έγραψε:Κανένα λάθος και έχει συμβεί σε Δημοτικό σύμβουλο στη Γερμανία.
Αυτό ΔΕΝ προλαμβάνεται από το καταστατικό.

SpecialK έγραψε:Αν βγει κάποιος βουλευτής -λέμε τωρα- και παρουν τα μυαλά του αέρα και την δει κάπως, δηλαδή δεν αντιπροσωπεύει τις αποφάσεις των μελων, τι μπορούμε να του κάνουμε πέρα απο τον διαγράψουμε και να γίνει ανεξάρτητος;
Τίποτα!
Εχω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου;

Μηπως θα επρεπε ολοι οι υποψηφιοι να υπογραψουν ενα εντυπο [εσωτερικο]που να αναφερει οτι σε περιπτωσει διαφωνιας
με τις αρχες του κομματος, και ακολουθωντας ολες τις δημοκρατικες διαδικασιες[διαιτησια]κ.λ.π.να παραδωσει την εδρα
στο κομμα.
ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.
Το ξερω ειναι καπως, αλλα και απο την αλλη οταν διαφωνεις πληρως με κατι δεν παραιτησε,[εκτος αν το μηνιατικο ειναι?

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: νέο λειτουργικό σύστημα - νέο "status quo" βουλευτών

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Απρ 2012, 19:57

Και ας πούμε ότι το υπέγραψε. Τι σου λέει ότι θα το εφαρμόσει;
Ετσι κι αλλιώς τα 'σπασε κι έφυγε...
Προσωπικά πιστεύω ότι απλά πρέπει (σιγά-σιγά) να γνωριστούμε και να "δεθούμε"



Κατσιρης Διαμαντης έγραψε:Μηπως θα επρεπε ολοι οι υποψηφιοι να υπογραψουν ενα εντυπο [εσωτερικο]που να αναφερει οτι σε περιπτωσει διαφωνιας
με τις αρχες του κομματος, και ακολουθωντας ολες τις δημοκρατικες διαδικασιες[διαιτησια]κ.λ.π.να παραδωσει την εδρα
στο κομμα.
ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.
Το ξερω ειναι καπως, αλλα και απο την αλλη οταν διαφωνεις πληρως με κατι δεν παραιτησε,[εκτος αν το μηνιατικο ειναι?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 25 και 0 επισκέπτες