Εκλογές εν όψει

Νέα και ειδήσεις που πρέπει να γνωρίζουν οι Πειρατές.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Εκλογές εν όψει

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 08 Δεκ 2014, 21:40

Αν δεν εκλεγεί ΠτΔ στις 17, 23, 29 Δεκεμβρίου....
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231369522
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Εκλογές εν όψει

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Δεκ 2014, 02:10

ήρθε το τριώδιο
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογές εν όψει

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 09 Δεκ 2014, 13:56

здравствуйте

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκλογές εν όψει

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Δεκ 2014, 19:34

Ειμαι της άποψης οτι δε θα γίνουν εκλογές και θα βγει πρόεδρος.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Εκλογές εν όψει

Δημοσίευσηαπό chprokop » 10 Δεκ 2014, 10:33

ekfrasi έγραψε:Ειμαι της άποψης οτι δε θα γίνουν εκλογές και θα βγει πρόεδρος.


Κυριακη κοντη γιορτη... Δεν το βλεπω ομως... οι 180 ειναι ονειρο θερινης νυκτος

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκλογές εν όψει

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 11 Δεκ 2014, 12:56

Αντιγράφω το χθεσινό σχόλιοφίλου μου δημοσιογράφου

Μήπως μιλάμε για μια μπλόφα;
December 10, 2014 at 11:13am
Τι ημερομηνία έχουμε σήμερα; 10 Δεκέμβρη του 2014; (10:51':10'' το πρωί). Μάλιστα.
Ρωτάω για να σημειώνουμε τι λέμε και πότε το λέμε.
Λοιπόν, επί της ουσίας: Εμένα μου φαίνεται πως η πρόταση για Σταύρο Δήμα στη Προεδρία ΔΕΝ στοχεύει στην εκλογή του ανδρός!Μου φαίνεται πως το όλο σχέδιο είναι μια καλοστημένη μπλόφα! Αν δεν ήταν μπλόφα, εξάλλου, ΔΕΝ θα έχριζαν υποψήφιο έναν δεξιό! Αυτό αντιβαίνει στη συνήθεια των (αρκετών) τελευταίων χρόνων, πολλώ δε μάλλον αντιστρατεύεται τις ιδιάζουσες και έκτακτες ανάγκες της σημερινής συγκυρίας! Μη τρελαθούμε κιόλας.
Νομίζω πως ποτέ δεν θα φτάσουμε στη τρίτη ψηφοφορία, μετά την οποία το Σύνταγμα ορίζει πως πρέπει να διαλυθεί η Βουλή (αν προκύψει άκαρπη, βεβαίως) και να πάμε σε εκλογές.
Μου φαίνεται πως θα συμβεί το μόνο που μπορεί να διακόψει τη διαδικασία εκλογής, ώστε να... επαναληφθεί αργότερα αφού ο χρόνος θα είναι άπλετος και θα επιτρέπει κάτι τέτοιο: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΔΗΜΑΣ ΘΑ ΑΠΟΣΥΡΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ! (Μήπως για ΑΥΤΟ το λόγο επισπεύστηκε το όλο πράγμα; Έτσι κι αλλιώς ο Σαμαράς δεν βιάζεται και τόσο να πάει σε εκλογές).
Μήπως -λέω εγώ- για να αποδεχθεί ο Δήμας το σχέδιο αυτό τού έταξαν (άσχετα αν τηρηθεί ή όχι. Άσχετα αν "πιάσει" η μεθόδευση ή όχι) πως ΑΝ γίνουν εκλογές και επικρατήσει (θα δούμε πως) το ίδιο κυβερνητικό σχήμα, τελικά, θα ξανα-είναι υποψήφιος, οπότε βγαίνει στα σίγουρα, αφού στη τρίτη ψηφοφορία της νέας Βουλής θα απαιτούνται μόλις 120 ψήφοι;
Αυτή η μεθόδευση που αρχίσαμε να βιώνουμε από χθες και θα αρχίσει να υλοποιείται στις 17 του μηνός δεν μου φαίνεται πως στοχεύει πουθενά αλλού παρά στο:
1. Να συσπειρώσει κάποιους που ξέρουν καλά πως αν γίνουν εκλογές ΔΕΝ πρόκειται να επανεκλεγούν!
2. Να πολλαπλασιαστούν (με τη κατάλληλη προπαγάνδα, βεβαίως) οι φωνές απόγνωσης για το τι μας περιμένει σε ενδεχόμενες εκλογές (μέρος από τις οποίες συμμερίζομαι).
3. Να μπορεί να παραμείνει η αξιολόγηση της Τρόϊκας μέσα στο παιχνίδι εντυπώσεων και εκφοβισμού!
4. Να πολλαπλασιαστούν οι έξωθεν φωνές (θεσμικοί παράγοντες, αγορές, ξένες κυβερνήσεις και μεγάλα διεθνή ΜΜΕ) για το τι μας περιμένει.
5. Να υπάρξει προσφορότερο έδαφος για προσποιητή "υποχώρηση" της κυβέρνησης (και των δύο κομμάτων) στη κατεύθυνση εύρεσης νέου υποψηφίου που θα είναι... αριστερής προέλευσης! Οπότε ο Δήμας θα μπεί στο ράφι!
Ανακεφαλαιώνουμε λοιπόν: Ο Δήμας δεν φτάνει ποτέ στη τρίτη ψηφοφορία. Παραιτείται μετά τη δεύτερη, επικαλούμενος αυτό που θα επικαλείτο ο καθένας από εμάς. Επιλέγεται άλλος υποψήφιος αριστερός και επαναλαμβάνεται -και ολοκληρώνεται- η διαδικασία. Αν τότε εκλεγεί... καλώς. Ο μόνος που θα είναι δυσαρεστημένος θα είναι περισσότερο ο Δήμας και λιγότερο ο ΣΥΡΙΖΑ. Αν δεν εκλεγεί ούτε τότε πρόεδρος, πάμε σε εκλογές και αν ο ΣΥΡΙΖΑ χάσει, υπό το άχθος της "ταλαιπωρίας και αναστάτωσης που προκάλεσε στη χώρα με την επιμονή του" και την ανησυχία που θα έχουν προκαλέσει τα διεθνή ΜΜΕ, οι ευρωπαϊκές απειλές και τα χρηματιστήρια, η ΝΔ μαζί με το ΠΑΣΟΚ βγάζουν ανετότατα (με 120 κουκιά) πρόεδρο που θα είναι ο Δήμας.
Αν ο ΣΥΡΙΖΑ επικρατήσει στις εκλογές τότε... στα παπάρια της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ το όνομα του προέδρου που θα προτείνει -και φυσικά εκλέξει- ο ΣΥΡΙΖΑ. Τότε θα υπάρχουν άλλα προβλήματα για να τρέχουν ΟΛΟΙ, σαν να τους έχουν βάλει νέφτι σε σημείο που δεν θα έπρεπε.


αυτό.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εκλογές εν όψει

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 11 Δεκ 2014, 13:52

Έβαλε ο ΜΠΕΝΙΖΕΛΟΣ την ουρά του πάλι.....
Δεν μου το βγάζεις από το μυαλό πως όλο αυτό το κόλπο "επίσπευσης της διαδικασίας εκλογής Προέδρου της Δημοκρατίας" είναι μια φαεινή ιδέα σύλληψης εκ του συνταγματομπήχτη.
:|
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες