Νέα πολιτική παράταξη

Νέα και ειδήσεις που πρέπει να γνωρίζουν οι Πειρατές.
adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Νέα πολιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό adrian » 28 Οκτ 2013, 13:22

-mesitiko- έγραψε: και θα μείνει στην ιστορία σαν το πρώτο πειρατικό κόμμα που ανέστειλε την λειτουργία του παγκοσμίως.

δεν πρόκειται να προσελκύσουμε νέα μέλη, άρα και συνδρομές.

ΚΚΕ ή ΧΑ


εξάγεις συμπεράσματα και λες πράγματα από το πουθενά.

πρώτα, αν κλείσουμε δεν θα είμαστε οι πρώτοι, βλέπε Ιρλανδία

το πως θα προσελκύσουμε νέα μέλη είναι μια συνταγή αποκλειστικά και μόνο προσωπικής σύνθεσης του καθενός, δεν υπάρχει συγκεκριμένος σίγουρος τρόπος.

ΚΚΕ και χα ως παραδείγματα του τι πρέπει να κάνουμε προσωπικά με προσβάλλουν
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Νέα πολιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Οκτ 2013, 23:30

-mesitiko- έγραψε: και θα μείνει στην ιστορία σαν το πρώτο πειρατικό κόμμα που ανέστειλε την λειτουργία του παγκοσμίως.

δεν πρόκειται να προσελκύσουμε νέα μέλη, άρα και συνδρομές.

ΚΚΕ ή ΧΑ


pappasadrian έγραψε:εξάγεις συμπεράσματα και λες πράγματα από το πουθενά.

πρώτα, αν κλείσουμε δεν θα είμαστε οι πρώτοι, βλέπε Ιρλανδία

στο προκείμενο δεν απαντάς, έστω έχω λάθος ενημέρωση γι αυτό, τι σημασία έχει αν είμαστε το πρώτο ή το δεύτερο ? σημασία έχει ότι θα πάψουμε να είμαστε ενεργό κόμμα και αυτό με ενοχλεί αφάνταστα.

το πως θα προσελκύσουμε νέα μέλη είναι μια συνταγή αποκλειστικά και μόνο προσωπικής σύνθεσης του καθενός, δεν υπάρχει συγκεκριμένος σίγουρος τρόπος.

κανένας άλλος τρόπος δεν υπάρχει, εξαντλήσαμε τους φίλους που μπορούσαμε να προσεγγίσουμε, οι υπόλοιποι γνωστοί μας είναι ήδη κάπου αλλού ή ήδη εδώ.
Δείξε μου ποια από τα άτομα-μέλη που έγραψα ΕΓΩ (πρώτα), εσύ, η ekfrasi, ο chrokop και όλοι οι άλλοι είναι ενεργά στο κόμμα ? απλά γράφουμε τους φίλους μας και τίποτα παραπάνω, δεν συμμετέχουν πουθενά γιατί δεν είμαστε ελκυστικοί σαν κόμμα (με Θέσεις-Πρόγραμμα εννοώ που αγγίζουν την καθημερινότητά τους) αυτή την απάντηση παίρνω εγώ όταν τους προσκαλώ να γίνουν πιο ενεργοί, εσύ τι απαντήσεις παίρνεις για την αποχή τους, είμαι περίεργος να μάθω.
Από το 1ο συνέδριο πέρσι μόνο ένας ενεργός προστέθηκε, ο Petros ή θυμάσαι και κανέναν άλλον ?

ΚΚΕ και χα ως παραδείγματα του τι πρέπει να κάνουμε προσωπικά με προσβάλλουν

και μένα σαν ιδεολογίες, πρακτικές, τακτική κ.λ.π......όμως πρέπει να τους αναγνωρίσουμε ότι συνθηματολογούν με πιασάρικα θέματα και προσελκύουν μέλη για να επιτύχουν τον στόχο τους, αυτό εννοούσα όταν έφερα τα παραδείγματά τους (ατυχώς, αλλά ήταν τα πρώτα που μου ήρθαν στο νου).

Στην δεκαετία του 80 θα σου έφερνα παράδειγμα το ΠΑΣΟΚ και την "αλλαγή εδώ και τώρα" "η Ελλάδα στους Έλληνες" και πρόσφατα την ΝΔ (του Καραμανλή) με την "επανίδρυση του κράτους" ή ΣΥΡΙΖΑ με το "σκίσιμο του Μνημονίου" εμείς έχουμε αντίστοιχο ελκυστικό να πούμε που να ακουμπά στις Αρχές μας ? τα συνθήματα που ανέφερα παραπάνω περικλείουν με λίγες λέξεις την κατεύθυνση/ιδεολογία/πρακτική που ήθελε να εφαρμόσει και να περάσει στους πολίτες κάθε κόμμα (σκέψου το 2 δεύτερα το καθένα). Άσχετο αν τελικά δεν το έκανε/εννοούσε.

Η (α)διαφάνεια στην δημόσια διοίκηση είναι ένα από αυτά που ενοχλούν πολλούς πολίτες αλλά τι κάνουμε για αυτό ? (πράξεις, όχι κουβέντα μεταξύ μας)....
....και η προστασία της ιδιωτικής ζωής. Εδώ γίνεται χαμός με τις παρακολουθήσεις από την ΝΣΑ και εμείς ούτε λέξη, που έπρεπε να βομβαρδίζουμε τα social media (τουλάχιστον εκεί λέμε ότι έχουμε δύναμη/κοινό) με εκατοντάδες ποστ, τουίτ όλο το 24ωρο, συντεταγμένα, ομαδικά μέχρι να λιώσουν τα πληκτρολόγια μας, ούτε για αυτό είμαστε ικανοί.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Νέα πολιτική παράταξη

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 29 Οκτ 2013, 00:17

-mesitiko- έγραψε:Η (α)διαφάνεια στην δημόσια διοίκηση είναι ένα από αυτά που ενοχλούν πολλούς πολίτες αλλά τι κάνουμε για αυτό ? (πράξεις, όχι κουβέντα μεταξύ μας)....
....και η προστασία της ιδιωτικής ζωής. Εδώ γίνεται χαμός με τις παρακολουθήσεις από την ΝΣΑ και εμείς ούτε λέξη, που έπρεπε να βομβαρδίζουμε τα social media (τουλάχιστον εκεί λέμε ότι έχουμε δύναμη/κοινό) με εκατοντάδες ποστ, τουίτ όλο το 24ωρο, συντεταγμένα, ομαδικά μέχρι να λιώσουν τα πληκτρολόγια μας, ούτε για αυτό είμαστε ικανοί.


Σε αυτά τουλάχιστον, εγώ το έχω λιώσει το πληκτρολόγιο... "εκατοντάδες" όχι αλλά 10άδες τα πιάνω...
здравствуйте


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες