Συνάντηση με την Amelia ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 15:00 ?

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση με την Amelia ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 15:00 ?

Δημοσίευσηαπό James » 21 Ιαν 2012, 02:10

να χαιρετίσω και γω με τη σειρά μου,
αν και βιαστική η συνάντηση με την Αμέλια (έπρεπε να φύγω στις 16.00 λόγω δουλειάς), η εντύπωση που πήρα για τα θέματα που τη ρώτησα σχετικά με το τι σκέφτονται στο ευρωκοινοβούλιο γύρω από SOPA και PIPA ήταν, να ανησυχήσω περισσότερο.
Δε είδα να έχει καταλάβει και αυτή ούτε προφανώς και ολοι οι υπόλοιποι (μαζί με εμάς) τι πρόκειται να συμβει με την εφαρμογή αυτών των περιορισμών, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα (ελπίζω να είναι λίγο), γιατί όταν συσπυρωθούμε όλοι μαζικά ενάντια στις αρχές της καταστολής της ελέυθερης διακίνησης ιδεών στο διαδίκτυο, τότε θα τους κάνουμε να αναθεωρήσουν.
Να ευχαριστήσω και εγώ το Δημήτρη-olrandir που ανέλαβε την υπόθεση με την συνάντηση.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση με την Amelia ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 15:00 ?

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 21 Ιαν 2012, 15:05

Καλησπέρα, μια περίληψη από όσα ειπώθηκαν χτες, στον λίγο χρόνο που είχαμε να μιλήσουμε μεταξύ μας.

Η Amelia είναι καταπληκτικός άνθρωπος πρόσχαρη, με ενθουσιασμό, καταρτισμένηκαι κυρίως διαθέσιμη να μιλήσει με τον καθένα, πραγματικό παράδειγμα για όποιον θέλει να ασχοληθεί με την πολιτική.

Σχετικά με το SOPA-PIPA πέρα από το ότι είναι κουτές προτάσεις, σχολίασε πως εντέλει είναι αμιγώς Αμερικάνικες και ήδη ο Obama διαμύνησε πως δεν θα τις περάσει ως έχουν. Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνει την σημασία τους, αλλά ως ευροβουλευτής δεν μπορεί να επηρεάσει τις εξελίξεις. Επίσης ανέφερε (και σωστά) πως μερικές χώρες της Ευρώπης (Ισπανία, Γαλλία) έχουν ήδη ψηφίσει και εφαρμόσει νόμους ίδιους και χειρότερους από το SOPA και κανένας δεν δίνει σημασία.

Σχετικά με το ACTA. Κατά την γνώμη της δεν είναι τόσο τραγικό όσο παρουσιάζεται, γιατί πρόκειται για πολυμερή συμφωνία και εντέλει για να ισχύσει θα πρέπει να ψηφιστεί από το ευροκοινοβούλιο. Οπότε η μυστικότητα της σύνταξης του κειμένου δεν έχει σημασία γιατί το τελικό κείμενο δεν είναι δεσμευτικό και μπορεί να ακυρωθεί. Θεωρεί χειρότερες τις διμερείς συμφωνίες μεταξύ κρατών οι οποίες δεν περνούν από κανένα κοινοβούλιο.

Σχετικά με τα παιδιά του PirateBay. Έχουν προσφύγει στο Ανώτατο δικαστήριο της Σουηδίας, το οποίο δεν έχει ακόμα αποφασίσει εάν θα αποδεχθεί την έφεση τους.


Γενικά φιλοσοφικά. Είναι φανατική υποστηρικτής της Ευρώπης ως κοινό κοινωνικό όραμα και όχι σαν απλή οικονομική ένωση. Σχετικά με την κρίση πιστεύει πως δεν υπάρχει μια καθολική λύση αλλά μόνο συγκεκριμένες απαντήσεις σε επιμέρους προβλήματα, και πως τα προβλήματα λύνονται μόνο σε Ευρωπαικο επίπεδο και όχι σε εθνικό. Ο φόβος της είναι ένας πιθανός διαμελισμός της Ευρώπης ή μια Ευρώπη πολλών ταχυτήτων όπου χάνεται το ιδανικό της ενότητας.

Ευχαριστώ τον olrandir που το οργάνωσε, η συνάντηση είχε τρομερό ενδιαφέρον.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

olrandir
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:08

Re: Συνάντηση με την Amelia ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 15:00 ?

Δημοσίευσηαπό olrandir » 30 Ιαν 2012, 23:16

Τίποτα δεν πάει στραβά πίνοντας καφέ

Ανέβηκε η συνέντευξη που έδωσε η Amelia στο deasy.gr, στην οποία ήμασταν παρόντες εγώ και ο zio_donnie (κι ένας συνάδελφος του οποίου το όνομα μου διαφεύγει τώρα -συγγνώμη!).
.: panis angelicus, fit panis hominum :.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες