Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Ιαν 2012, 20:29

Οι Φινλανδοί και δεν ξέρω γιατί. Σκοπεύω να τους ρωτήσω μόλις δω κάποιον. :)

ΜΙΑ ΑΛΛΗ έρευνα που είχα διαβάσει έλεγε ότι το ενεργειακά καλύτερο θα είναι να μείνουμε για πάντα (χειμώνα-καλοκαίρι) στη ΘΕΡΙΝΗ ΩΡΑ.
Απλά ο ήλιος θα "μεσουρανεί" στη 1 η ώρα...




Giorgos έγραψε: zio μέσω της απόλυτης ανωνυμίας στο Ιντερνετ θα μπορούσες να ανατινάζεις βόμβες, φαντάζομαι αυτό δεν το θέλει κανένας άρα υπάρχουν κάποιοι λόγοι αντικειμενικοί.

Ανέστη, συμφωνώ μαζί σου περί μαζικότητας.
Το '¨άμεση δημοκρατία" δε μου αρέσει για λόγους σύγχυσης που τους συζητήσαμε στη συνάντηση. Το "πιό άμεση δημοκρατία" και μάλιστα σε στυλ που προτάθηκε προσαρμογής του Ελβετικού συστήματος των δημοψηφισμάτων (οι Ελβετοί έχουν αυτή τη στιγμή ότι κοντινότερο σε άμεση δημοκρατία υπάρχει στον πλανήτη) στην Ελληνική πραγματικότητα, μου αρέσει πολύ.
Έχω μια απορία, ποιό PP ζητά κατάργηση της θερινής ώρας και με ποιό σκεπτικό? Αν δεν απατώμαι αυτό έχει καθιερωθεί για ενεργειακούς(άρα και οικολογικούς κατ'επέκταση λόγους)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 16 Ιαν 2012, 20:34

zio μέσω της απόλυτης ανωνυμίας στο Ιντερνετ θα μπορούσες να ανατινάζεις βόμβες, φαντάζομαι αυτό δεν το θέλει κανένας άρα υπάρχουν κάποιοι λόγοι αντικειμενικοί.


Bόμβες μπορείς να φτιάξεις και με λίγο χλωρίνη και πορτοκαλάδα. Σημαίνει μήπως πως πρέπει να καταγράφουμε όλους όσους αγοράζουν κάτι από τα δύο? Επίσης βόμβες βάζανε ένα σωρό και πριν το Ιντερνετ με αρκετή επιτυχία, οπότε δεν νομίζω πως διορθώνεις κάτι με την ταυτοποίηση που είναι δεδομένο πως καταπιέζει τον νομοταγή χωρίς να αποτρέπει τον εγκληματία. Όποιος θυσιάζει την ελευθερία του χάριν της ασφάλειας είναι καταδικασμένος να χάσει και τα δύο. Το Ιντερνετ πρέπει να παραμείνει ανεξάρτητο, αυτόνομο και υπερεθνικό.

Για να μην μιλησουμε για τους anonymous και για το LOIC. Οπως έχει τώρα αυτή η μορφή ειρηνικής διαμαρτυρίας είναι ποινικό αδίκημα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 16 Ιαν 2012, 20:56

zio_donnie έγραψε:
zio μέσω της απόλυτης ανωνυμίας στο Ιντερνετ θα μπορούσες να ανατινάζεις βόμβες, φαντάζομαι αυτό δεν το θέλει κανένας άρα υπάρχουν κάποιοι λόγοι αντικειμενικοί.


Bόμβες μπορείς να φτιάξεις και με λίγο χλωρίνη και πορτοκαλάδα. Σημαίνει μήπως πως πρέπει να καταγράφουμε όλους όσους αγοράζουν κάτι από τα δύο? Επίσης βόμβες βάζανε ένα σωρό και πριν το Ιντερνετ με αρκετή επιτυχία, οπότε δεν νομίζω πως διορθώνεις κάτι με την ταυτοποίηση που είναι δεδομένο πως καταπιέζει τον νομοταγή χωρίς να αποτρέπει τον εγκληματία. Όποιος θυσιάζει την ελευθερία του χάριν της ασφάλειας είναι καταδικασμένος να χάσει και τα δύο. Το Ιντερνετ πρέπει να παραμείνει ανεξάρτητο, αυτόνομο και υπερεθνικό.

Για να μην μιλησουμε για τους anonymous και για το LOIC. Οπως έχει τώρα αυτή η μορφή ειρηνικής διαμαρτυρίας είναι ποινικό αδίκημα.


Μπορείς να φτίαξεις φαντάζομαι αφού το λες αλλά δεν μπορείς να την ανατινάξεις ακριβώς τη στιγμή που θες χωρίς να σε δει κανείς ενώ παρακολουθείς τι γίνεται στην περιοχή από κάμερα. Επίσης η παιδική πορνογραφία είναι πολύ σημαντική. Και δυστυχώς υπάρχουν ανάμεσά μας άνθρωποι οι οποίοι δεν καταλαβαίνουν που αρχίζει η ελευθερία των άλλων οπότε δυστυχώς χρειάζεται έλεγχος όσον αφορά το εγκληματικό κομμάτι. Αυτό όμως δεν προσπαθούμε? Να μεταμορφώσουμε το κράτος ώστε να προασπίζει την αδιαφάνεια του ατόμου και να σέβεται την ιδιωτικότητά του προστατεύοντάς το από κακόβουλες ενέργειες του ίδιου του κράτους ή των "κακοηθών" στοιχείων της κοινωνίας(δυστυχώς υπάρχουν).

Ανέστη κάτι θα πρέπει να έχει σχέση με το ότι σε αυτούς εκεί πάνω(Φιλανδούς) το χείμώνα ξημερώνει στις 8.30 και νυχτώνει στις 13.00, φαντάζομαι.

pmkamb
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 15:43

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό pmkamb » 16 Ιαν 2012, 22:28

Τετοια εποχη δεν νομιζω να ξημερωνει γενικα

MakisΝikaia
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 17:20

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό MakisΝikaia » 16 Ιαν 2012, 23:10

pmkamb έγραψε:Σίγουρα θα συμφωνήσω με τον SpecialK και εγώ. Δεν νομίζω οτι πρέπει να περιοριστούμε σε 2-3 πράγματα. Αν οι εποχές ήταν διαφορετικές σίγουρα θα είχε ουσία, αυτη τη στιγμή νομίζω πως όχι. Η έλλειψη εμπιστοσύνης, πλεον σε θεσμους και αξίες είναι έκδηλη. Για όποιον δεν έχει καταλάβει το κόμμα αυτό δίνει δύναμη σε όποιον θέλει να πει την άποψη του. Χαίρομαι πολύ που βλέπω οτι τελικά δημιουργείτε ένα κόμμα που έχει λαϊκή βάση, που είδα ανθρώπους έτοιμους να αγωνιστούν και όχι να αφισοκολλήσουν. Από αυτά που διάβασα αυτές τις μέρες εδώ και μετά τη συνάντηση εγώ έκανα την εγγραφή μου στο κόμμα. Θα ήταν πολύ καλό αν μπορούσαμε να συναντηθούμε σε έναν καλύτερο χώρο και με μια ατζέντα θεμάτων ωστε σιγά σιγά να αρχίσουμε να γινόμαστε πιο ξεκάθαροι και να λύσουμε μια καλή τις όποιες απορίες.

Θα συμφωνησω μαζι σου. Και εγω αυτο πιστευω οτι σιγουρα δεν πρεπει να περιοριστουμε σε 2-3 θεσεις!Πρεπει να υπαρχει λαικη βαση και να αγωνιστουμε και για θεματα,τα οποια επηρεαζουν γενικα την κοινωνια μας και οχι λιγους!Χαιρομαι πολυ που υπαρχουν αρκετα ατομα με τα ιδια πιστευω!
Μας αξιζει,οτι διεκδικουμε!

ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:28

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ » 16 Ιαν 2012, 23:15

SpecialK έγραψε:Σχετικά με το κόμμα μαζικής απήχησης ή όχι.
Προσωπικά θέλω ένα κόμμα το οποίο θα έχει ως σκοπό:

- Την προσπάθεια για πιο άμεση δημοκρατία σε όλους τους τομείς (θέλω να με ρωτάνε για σοβαρά θέματα, θέλω να έχουν την δυνατότητα οι πολίτες να ακυρώσουν μια κίνηση κλπ)
- Την προσπάθεια για περισσότερη διαφάνεια στον Δημόσιο Τομέα σε όλες τις πτυχές του
- Την προσπάθεια για διασφάλιση του προσωπικού μου απορρήτου και ελευθεριών
- Την προσπάθεια ώστε η γνώση να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια ώστε η περίθαλψη να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια για ελεύθερη διακίνηση δεδομένων μεταξύ πολιτών για προσωπική χρήση (εκτός παράνομων υλικών όπως παιδική πορνογραφία κλπ)
- Την προσπάθεια για την αλλαγή στους νόμους περι ευρεσυτεχνίας, ώστε να υπάρχει ένα balance μεταξύ του κέρδους και του γενικού συμφέροντος.

Με βάση αυτά, θεωρώ ότι όλοι οι τομείς λειτουργίας της χώρας μπορούν να λειτουργήσουν καλύτερα:
Δημόσιος τομέας, οικονομία, παιδεία, υγεία κ.α

Αν συμφωνούμε στους άξονες που θέλουμε να βελτιώσουμε, συζητάμε για τον τρόπο που μπορούν να βελτιώσουν την καθημερινή μας ζωή και το μέλλον αυτής της χώρας.
Όταν συμφωνούνε πολλοί με τα παραπάνω, τότε είμαστε μαζικής απήχησης.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΠΛΕΟΝ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...Ο ΤΟΠΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΚΑΤΙ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΑ..Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ.ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ..ΜΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΘΕ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.

MakisΝikaia
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 17:20

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό MakisΝikaia » 16 Ιαν 2012, 23:23

ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
SpecialK έγραψε:Σχετικά με το κόμμα μαζικής απήχησης ή όχι.
Προσωπικά θέλω ένα κόμμα το οποίο θα έχει ως σκοπό:

- Την προσπάθεια για πιο άμεση δημοκρατία σε όλους τους τομείς (θέλω να με ρωτάνε για σοβαρά θέματα, θέλω να έχουν την δυνατότητα οι πολίτες να ακυρώσουν μια κίνηση κλπ)
- Την προσπάθεια για περισσότερη διαφάνεια στον Δημόσιο Τομέα σε όλες τις πτυχές του
- Την προσπάθεια για διασφάλιση του προσωπικού μου απορρήτου και ελευθεριών
- Την προσπάθεια ώστε η γνώση να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια ώστε η περίθαλψη να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια για ελεύθερη διακίνηση δεδομένων μεταξύ πολιτών για προσωπική χρήση (εκτός παράνομων υλικών όπως παιδική πορνογραφία κλπ)
- Την προσπάθεια για την αλλαγή στους νόμους περι ευρεσυτεχνίας, ώστε να υπάρχει ένα balance μεταξύ του κέρδους και του γενικού συμφέροντος.

Με βάση αυτά, θεωρώ ότι όλοι οι τομείς λειτουργίας της χώρας μπορούν να λειτουργήσουν καλύτερα:
Δημόσιος τομέας, οικονομία, παιδεία, υγεία κ.α

Αν συμφωνούμε στους άξονες που θέλουμε να βελτιώσουμε, συζητάμε για τον τρόπο που μπορούν να βελτιώσουν την καθημερινή μας ζωή και το μέλλον αυτής της χώρας.
Όταν συμφωνούνε πολλοί με τα παραπάνω, τότε είμαστε μαζικής απήχησης.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΠΛΕΟΝ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...Ο ΤΟΠΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΚΑΤΙ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΑ..Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ.ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ..ΜΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΘΕ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.

Aκριβως αυτα ζηταω και εγω!Σαφως θα ασχοληθουμε με τα ιντερνετικα και ειναι σημαντικο,ομως πρεπει να δωσουμε βαρυτητα στα αμεσα προβληματα που βιωνουμε και να πιασουμε τον παλμο του κοσμου!Να τον πεισουμε οτι μπορουμε να βοηθησουμε,οτι ειμαστε κατι το διαφορετικο!
Μας αξιζει,οτι διεκδικουμε!

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 17 Ιαν 2012, 14:12

Ο πολύς ο κόσμος δεν έχει καταλάβει ακόμα πόσο σημαντικά είναι τα ιντερνετικά θέματα. Το θέμα είναι να μην το καταλάβει όταν είναι πλέον πολύ αργά. Το ίντερνετ είναι η πιο σημαντική εφεύρεση από τότε που ο Gutenberg εφηύρε το τυπογραφείο. Δηλαδή, η πιο σημαντική αλλαγή στον τρόπο που ζούμε απ' εδώ και 500 χρόνια. Ολόκληρος ο κόσμος άλλαξε από την στιγμή που έγινε πιο εύκολη και πιο φθηνή η ανταλλαγή πληροφοριών και η διακίνηση γνώσης μέσω των τυπωμένων βιβλίων. Πριν τον Gutenberg, εάν κάποιος είχε 2-3 βιβλία σπίτι του, θεωρείτο πλούσιος και μορφωμένος. Μόνο ένα βιβλίο γραμμένο και δεμένο στο χέρι κόστιζε μια περιουσία. Το τυπογραφείο τα άλλαξε όλα αυτά, και με την διακίνηση γνώσης και πληροφορίας μέσα σε 1 αιώνα άλλαξαν όλα τα δεδομένα στον πλανήτη. Φανταστείτε πόσο θα αλλάξουν τώρα.

Οι βλακώδεις προσπάθειες της βιομηχανίας ταινιών και μουσικής να λογοκρίνουν το ίντερνετ είναι σαν να είχανε βγει οι μοναχοί που αντιγράφανε τα βιβλία την εποχή του Gutenberg, να διαμαρτύρονταν γιατί τους χάλαγε την πιάτσα και να ζητούσαν από τον βασιλιά να απαγορεύσει την εκτύπωση βιβλίων. Φανταστείτε να είχε γίνει αυτό.

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 17 Ιαν 2012, 15:57

μα ετσι και αρχισε το copyright, στις 4 Μαιου το 1557 απο μια βασιλισα. http://falkvinge.net/2011/02/02/history ... oric-feud/

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 17 Ιαν 2012, 16:04

To Internet δεν λογοκρίνεται αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς. Η κουβέντα είναι να το διαφυλάξουμε για τους άσχετους. Απλά στεναχωριέμαι που πολλοί τρώνε το παραμύθι της πειρατείας, παιδοπορνογραφίας, τρομοκρατίας και λοιπούς μπαμπούλες και ζητάνε μόνοι τους την λογοκρισία. Κακό του κεφαλιού τους.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες