Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 16 Ιαν 2012, 16:02

zio_donnie έγραψε:Ποιος το λέει αυτό? Γιατί το πρώτο που ιδρύθηκε ήταν ακριβώς και μόνο για το Ιντερνετ, τα πνευματικά δικαιώματα και την ψηφιακή ελευθερία και κατάφερε να βγάλει βουλευτές.


Το λέει η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ. Σε μια τέτοια περίπτωση θα μπορούσαμε να περιμένουμε το πολύ μερικές εκατοντάδες ή λίγες χιλιάδες ψήφους. Σε περίπτωση που δεν το διάβασες κάπου , αυτό το κόμμα δεν ιδρύεται για χόμπυ , ούτε για "διαμαρτυρία". Ιδρύεται για να κάνει ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ στο μέλλον της χώρας.
Το πρώτο που ιδρύθηκε ήταν στην Σουηδία. Τώρα αν συγκρίνεις την κατάσταση της Σουηδίας με την κατάσταση της Ελλάδας , δεν έχω να σχολιάσω περαιτέρω.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 16 Ιαν 2012, 16:16

Σε μια τέτοια περίπτωση θα μπορούσαμε να περιμένουμε το πολύ μερικές εκατοντάδες ή λίγες χιλιάδες ψήφους.


Το λες σαν να είναι κακό. Γιατί νοιώθεις την ανάγκη να σε ψηφίσουν εκατομύρια? Με την λογική αυτή για να τους χωρέσεις όλους δεν θα εκφραζεις κανέναν σαν τα μεγάλα κόμματα που είναι λίγο απο όλα και τίποτα συγκεκριμένο.

Το λέει η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ


Κατι τέτοια με κεφαλαία και ΑΠΛΑ τα βρίσκω γραφικά και συγγνώμη. Τι σημαίνει απλή λογική? Εγώ δεν συμφωνώ καθόλου με την λογική σου ούτε με τη λογική ότι όλοι πρέπει να χωρέσουν με το ζόρι.

αυτό το κόμμα δεν ιδρύεται για χόμπυ , ούτε για "διαμαρτυρία". Ιδρύεται για να κάνει ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ στο μέλλον της χώρας


Ναι ΟΚ και για να κάνεις δυναμική παρέμβαση χρειάζεται να είσαι παλαιολιθικός? Γιατί μια άλλη απλή λογική, που μπορεί να μην διάβασες, λέει ότι τα πολυσυλλεκτικά κόμματα πέθαναν και το μέλλον είναι στην απλή αναλογική και στην συνεργασία μεταξύ μικρών κομμάτων.

Τώρα αν συγκρίνεις την κατάσταση της Σουηδίας με την κατάσταση της Ελλάδας , δεν έχω να σχολιάσω περαιτέρω.


Αμα δεν την συγκρίνεις γιατί αντιγράφεις την τακτική τους? Το σουηδικό κόμμα έγινε για κάποιο σκοπό, εσύ θες απλά το σήμα και τα υπόλοιπα απλά τα πετάς?
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό adrian » 16 Ιαν 2012, 16:33

επι του θεματος, συνοπτικα η αποψη μου.

το κομμα στην σουηδια πρωτοιδρυθηκε ως τροπος αντιμετωπισης των τακτικων της κυβερνησης και της βιομηχανιας για την παταξη του ηλεκτρονικου εγκληματος. αρα αρχικα μιλαγε απλα για καταργηση του copyright, και τετοια σχετικα.
απο εκει και περα εξελιχθηκε σε κατι ανωτερο. φανηκε οτι το προβλημα ειναι βαθυτερο. υπηρχαν ζητηματα προσωπικων δεδομενων, ιδιωτικοτητας, και κρατικης διαφανειας. και ετσι εξελιχθηκε το κομμα αντιστοιχα, και μαχεται υπερ αυτων των ζητηματων.

στην ελλαδα τωρα. εχει κανεις αντιρρηση οτι αν ολες οι κρατικες ενεργειες ηταν 100% διαφανεις, δεν θα ημασταν τοσο πολυ CENSORED οικονομικα μιλωντας?
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 16 Ιαν 2012, 16:51

Ζιο, δεν νομίζω ότι πετάει κανείς τίποτα. Δεν κρατάει το σήμα μόνο. Είπαμε πως όλοι συμφωνούμε στις βασικές αρχές. Τώρα αν κάποιοι θέλουν δημοκρατικά να εμπλουτίσουν τα ενδιαφέροντα και τις δράσεις του υπό ίδρυση κόμματος και το θέσουν αυτό μέσα από διαδικασίες δημοκρατικά δεν βλέπω το λόγο που αυτό θα πρέπει να αποτελεί πρόβλημα.

Ναι το ιστίο είναι μια ελληνική σημαία που φουσκωμένη σχηματίζει μαζί με το κατάρτι ένα P.
Περαιτέρω , εγώ στη συνάντηση δεν είδα ούτε αγανακτισμένους, ούτε αχταρμά, ούτε χάβρα, άναρθρες κραυγές, ούτε κρεμμάλες ούτε τίποτα. Είδα πολύ νορμαλ ανθρώπους. Αν ήθελα να δω τέτοια θα είχα πάει στο σύνταγμα με τους ακροδεξιούς και τους ακροαριστερούς. Επειδή όμως μου γυρνάνε τα άντερα δεν πήγα. Δεν καταλαβαίνω γιατί το παρουσιάζεις έτσι. Το είπαμε ξανά ότι το πρόβλημα ήταν ο χώρος όπως και είπαμε ότι η πρόταση ήταν "ένα καφέ". Αυτό όμως απέχει πολύ από αυτό που περιέγραψες. Εξ'άλλου υπάρχει και το βιντεο από το webcast.

Για να έχεις άποψη για κάτι δεν πρέπει να είσαι αναγκαστικά είδικός. Μπορείς να συμβουλευτείς τους ειδικούς, ανάμεσα στους οποίους υπάρχουν διάφορες απόψεις πολλές φορές εκ διαμέτρου αντίθετες.
Δεν είναι υποχρεωτικό να γραφτείς σε ένα κόμμα στο οποίο δε συμφωνείς. Εμένα μου άρεσαν τα άτομα που είδα, μου αρέσαν οι συζητήσεις που άκουσα, μου άρεσε το γενικό πλαίσιο και θα γραφτώ. Εσύ μπορείς να επιλέξεις νά ασχοληθείς με κάποιο άλλο υπάρχον ή μη υπάρχον σχήμα. Μπορείς επίσης να προσπαθήσεις να πείσεις αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη από τη δική σου για τα πλεονεκτήματα και να θέσεις τις απόψεις σου σε ψηφοφορία.

Προσωπικά θεωρώ το θέμα το οποίο θέτεις επουσιώδες. Δηλαδή, το να συζητώ πριν καν την επίσημη ίδρυση του κόμματος εαν αυτό θα πρέπει να έχει ειδικό σκοπό τον οποίο μόλις πετύχει θα πρέπει και να διαλυθεί, γιατί το σήμα είναι έτσι ή αλλοιώς, αν πάμε για χιλιάδες εκατομμύρια ή δισεκατομμύρια ψήφους το θεωρώ ανεπίκαιρο. Δεν ψάχνει κανείς να τους χωρέσει όλους. Κανένα ποτέ κόμμα πουθενά δεν εξελέγει με 100%.

Επίσης θεωρώ ατυχή το χαρακτηρισμό "παλαιολιθικός". Παλαιολιθική είναι η εμμονή σε ιδεολογίες και η επιμονή ένταξης σε νόρμες και καλούπια. Είναι βασικό χαρακτηριστικό της αριστεράς και είναι ο λόγος που αυτή τη στιγμή είναι διασπασμένη σε 32847327429305709376501 κόμματα και φραξιες εντός των κομμάτων. Και είναι κάτι που πιστέυω πως δεν θα συμβεί σε αυτό το κόμμα, όταν γίνει κόμμα :) Και πιστεύω πως όλοι θα το προσπαθήσουν και θα το πετύχουν.

Προσωπικές απόψεις πάντα, σόρρυ αν κούρασα.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 16 Ιαν 2012, 17:11

Περαιτέρω , εγώ στη συνάντηση δεν είδα ούτε αγανακτισμένους, ούτε αχταρμά, ούτε χάβρα, άναρθρες κραυγές, ούτε κρεμμάλες ούτε τίποτα


Δεν μιλούσα για το Σάββατο ειδικά, αλλά για κάτι που διάβαζα εδώ στο φόρουμ και που εύκολα μπορείς να τσεκάρεις μόνος σου.


Δεν ψάχνει κανείς να τους χωρέσει όλους.


Μπορεί να είμαι λάθος αλλά εγώ αυτή την ιδέα αποκόμισα, ότι πολλοί θέλουν/ονειρεύονται ένα κόμμα μαζικής απήχησης.

αν πάμε για χιλιάδες εκατομμύρια ή δισεκατομμύρια ψήφους το θεωρώ ανεπίκαιρο


Προφανώς δεν είναι, το σχόλιό μου ήταν απάντηση σε κάποιον που θεωρεί ότι ένας πρωταρχικός στόχος είναι η μαζική απήχηση.

Δεν είναι υποχρεωτικό να γραφτείς σε ένα κόμμα στο οποίο δε συμφωνείς.


Για να συμφωνήσω πρέπει πρώτα να καταλάβω τι πρεσβεύει, καθαρά και ξάστερα. Προσωρινά έχω απορίες.

Παλαιολιθική είναι η εμμονή σε ιδεολογίες και η επιμονή ένταξης σε νόρμες και καλούπια.


Συμφωνώ αν και οι ορισμοί μας για τις "νορμες" και τα "καλουπια" μπορεί να διαφέρουν.

Όπως και να χει, εγώ εκπροσωπώ μόνο τον εαυτό μου, δεν καίγομαι να πείσω κάποιον και κυρίως δεν είναι κάτι προσωπικό, συζήτηση κάνουμε.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

MakisΝikaia
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 17:20

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό MakisΝikaia » 16 Ιαν 2012, 17:12

Nicholas Starkos έγραψε:
zio_donnie έγραψε:Ποιος το λέει αυτό? Γιατί το πρώτο που ιδρύθηκε ήταν ακριβώς και μόνο για το Ιντερνετ, τα πνευματικά δικαιώματα και την ψηφιακή ελευθερία και κατάφερε να βγάλει βουλευτές.


Το λέει η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ. Σε μια τέτοια περίπτωση θα μπορούσαμε να περιμένουμε το πολύ μερικές εκατοντάδες ή λίγες χιλιάδες ψήφους. Σε περίπτωση που δεν το διάβασες κάπου , αυτό το κόμμα δεν ιδρύεται για χόμπυ , ούτε για "διαμαρτυρία". Ιδρύεται για να κάνει ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ στο μέλλον της χώρας.
Το πρώτο που ιδρύθηκε ήταν στην Σουηδία. Τώρα αν συγκρίνεις την κατάσταση της Σουηδίας με την κατάσταση της Ελλάδας , δεν έχω να σχολιάσω περαιτέρω.

Tο λεω εγω και μερικα εκατομμυρια ακομα!!!Μα σε αλλη χωρα βρισκονται???Νικολα συμφωνω μαζι σου!!!
Μας αξιζει,οτι διεκδικουμε!

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 16 Ιαν 2012, 18:06

Σχετικά με το κόμμα μαζικής απήχησης ή όχι.
Προσωπικά θέλω ένα κόμμα το οποίο θα έχει ως σκοπό:

- Την προσπάθεια για πιο άμεση δημοκρατία σε όλους τους τομείς (θέλω να με ρωτάνε για σοβαρά θέματα, θέλω να έχουν την δυνατότητα οι πολίτες να ακυρώσουν μια κίνηση κλπ)
- Την προσπάθεια για περισσότερη διαφάνεια στον Δημόσιο Τομέα σε όλες τις πτυχές του
- Την προσπάθεια για διασφάλιση του προσωπικού μου απορρήτου και ελευθεριών
- Την προσπάθεια ώστε η γνώση να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια ώστε η περίθαλψη να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια για ελεύθερη διακίνηση δεδομένων μεταξύ πολιτών για προσωπική χρήση (εκτός παράνομων υλικών όπως παιδική πορνογραφία κλπ)
- Την προσπάθεια για την αλλαγή στους νόμους περι ευρεσυτεχνίας, ώστε να υπάρχει ένα balance μεταξύ του κέρδους και του γενικού συμφέροντος.

Με βάση αυτά, θεωρώ ότι όλοι οι τομείς λειτουργίας της χώρας μπορούν να λειτουργήσουν καλύτερα:
Δημόσιος τομέας, οικονομία, παιδεία, υγεία κ.α

Αν συμφωνούμε στους άξονες που θέλουμε να βελτιώσουμε, συζητάμε για τον τρόπο που μπορούν να βελτιώσουν την καθημερινή μας ζωή και το μέλλον αυτής της χώρας.
Όταν συμφωνούνε πολλοί με τα παραπάνω, τότε είμαστε μαζικής απήχησης.

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 16 Ιαν 2012, 18:09

SpecialK έγραψε:Σχετικά με το κόμμα μαζικής απήχησης ή όχι.
Προσωπικά θέλω ένα κόμμα το οποίο θα έχει ως σκοπό:

- Την προσπάθεια για πιο άμεση δημοκρατία σε όλους τους τομείς (θέλω να με ρωτάνε για σοβαρά θέματα, θέλω να έχουν την δυνατότητα οι πολίτες να ακυρώσουν μια κίνηση κλπ)
- Την προσπάθεια για περισσότερη διαφάνεια στον Δημόσιο Τομέα σε όλες τις πτυχές του
- Την προσπάθεια για διασφάλιση του προσωπικού μου απορρήτου και ελευθεριών
- Την προσπάθεια ώστε η γνώση να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια ώστε η περίθαλψη να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια για ελεύθερη διακίνηση δεδομένων μεταξύ πολιτών για προσωπική χρήση (εκτός παράνομων υλικών όπως παιδική πορνογραφία κλπ)
- Την προσπάθεια για την αλλαγή στους νόμους περι ευρεσυτεχνίας, ώστε να υπάρχει ένα balance μεταξύ του κέρδους και του γενικού συμφέροντος.

Με βάση αυτά, θεωρώ ότι όλοι οι τομείς λειτουργίας της χώρας μπορούν να λειτουργήσουν καλύτερα:
Δημόσιος τομέας, οικονομία, παιδεία, υγεία κ.α

Αν συμφωνούμε στους άξονες που θέλουμε να βελτιώσουμε, συζητάμε για τον τρόπο που μπορούν να βελτιώσουν την καθημερινή μας ζωή και το μέλλον αυτής της χώρας.
Όταν συμφωνούνε πολλοί με τα παραπάνω, τότε είμαστε μαζικής απήχησης.


Συμφωνώ και αυξάνω τη μαζικότητα της απήχησης των προτάσεών σου περί σκοπού κατά +1 ;)

Άγγελος Δ
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 19:11

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Άγγελος Δ » 16 Ιαν 2012, 18:16

Αν αρχίσουμε να υπολογίζουμε πολιτικό κόστος δεν θα διαφέρουμε από τα σημερινά κόμματα που στην ψηφοθηρία τους παραλείπουν δράσεις λόγο αυτού.
Υ.Γ. : Δεν φτάνει που κανονίσατε μέρα που έλειπα από Αθήνα, δεν φτάνει που κουβαλήσατε γυναίκες ενώ την προηγούμενη φορά μόνο εγώ έφερα μια φίλη μου (με το ζόρι) πείτε μου ότι καπνίζατε κιόλας γιατί στην προηγούμενη συνάντηση στο Hard Rock εγώ είχα σκάσει από έλλειψη απαραίτητης νικοτίνης και ετοιμάζω διάσπαση (κόμμα εξωγήινων ταβλαδόρων).
http://ppgrsecurityanonimity.blogspot.com/
Status: Τυπώνω κουπονάκια και καλά για την οικονομική ενίσχυση του κόμματος.

MakisΝikaia
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 17:20

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό MakisΝikaia » 16 Ιαν 2012, 18:33

Giorgos έγραψε:
SpecialK έγραψε:Σχετικά με το κόμμα μαζικής απήχησης ή όχι.
Προσωπικά θέλω ένα κόμμα το οποίο θα έχει ως σκοπό:

- Την προσπάθεια για πιο άμεση δημοκρατία σε όλους τους τομείς (θέλω να με ρωτάνε για σοβαρά θέματα, θέλω να έχουν την δυνατότητα οι πολίτες να ακυρώσουν μια κίνηση κλπ)
- Την προσπάθεια για περισσότερη διαφάνεια στον Δημόσιο Τομέα σε όλες τις πτυχές του
- Την προσπάθεια για διασφάλιση του προσωπικού μου απορρήτου και ελευθεριών
- Την προσπάθεια ώστε η γνώση να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια ώστε η περίθαλψη να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια για ελεύθερη διακίνηση δεδομένων μεταξύ πολιτών για προσωπική χρήση (εκτός παράνομων υλικών όπως παιδική πορνογραφία κλπ)
- Την προσπάθεια για την αλλαγή στους νόμους περι ευρεσυτεχνίας, ώστε να υπάρχει ένα balance μεταξύ του κέρδους και του γενικού συμφέροντος.

Με βάση αυτά, θεωρώ ότι όλοι οι τομείς λειτουργίας της χώρας μπορούν να λειτουργήσουν καλύτερα:
Δημόσιος τομέας, οικονομία, παιδεία, υγεία κ.α
Συμφωνω απολυτα!!!Απολυτα ομως ;) !!!
Αν συμφωνούμε στους άξονες που θέλουμε να βελτιώσουμε, συζητάμε για τον τρόπο που μπορούν να βελτιώσουν την καθημερινή μας ζωή και το μέλλον αυτής της χώρας.
Όταν συμφωνούνε πολλοί με τα παραπάνω, τότε είμαστε μαζικής απήχησης.


Συμφωνώ και αυξάνω τη μαζικότητα της απήχησης των προτάσεών σου περί σκοπού κατά +1 ;)
Μας αξιζει,οτι διεκδικουμε!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες