Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

MakisΝikaia
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 17:20

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό MakisΝikaia » 16 Ιαν 2012, 18:36

Άγγελος Δ έγραψε:Αν αρχίσουμε να υπολογίζουμε πολιτικό κόστος δεν θα διαφέρουμε από τα σημερινά κόμματα που στην ψηφοθηρία τους παραλείπουν δράσεις λόγο αυτού.
Υ.Γ. : Δεν φτάνει που κανονίσατε μέρα που έλειπα από Αθήνα, δεν φτάνει που κουβαλήσατε γυναίκες ενώ την προηγούμενη φορά μόνο εγώ έφερα μια φίλη μου (με το ζόρι) πείτε μου ότι καπνίζατε κιόλας γιατί στην προηγούμενη συνάντηση στο Hard Rock εγώ είχα σκάσει από έλλειψη απαραίτητης νικοτίνης και ετοιμάζω διάσπαση (κόμμα εξωγήινων ταβλαδόρων).

Φιλε μου Αγγελε δεν υπηρχαν πολλες γυναικες μην τους ακους!χαχα.Οσον αφορα τουσ εξωγηινους ταβλάδορους δεν ειναι κακη ιδεα!Ξερεις ποσοι υπαρχουν εκει εξω?? :P
Μας αξιζει,οτι διεκδικουμε!

MakisΝikaia
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 17:20

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό MakisΝikaia » 16 Ιαν 2012, 18:39

MakisΝikaia έγραψε:
Giorgos έγραψε:
SpecialK έγραψε:Σχετικά με το κόμμα μαζικής απήχησης ή όχι.
Προσωπικά θέλω ένα κόμμα το οποίο θα έχει ως σκοπό:

- Την προσπάθεια για πιο άμεση δημοκρατία σε όλους τους τομείς (θέλω να με ρωτάνε για σοβαρά θέματα, θέλω να έχουν την δυνατότητα οι πολίτες να ακυρώσουν μια κίνηση κλπ)
- Την προσπάθεια για περισσότερη διαφάνεια στον Δημόσιο Τομέα σε όλες τις πτυχές του
- Την προσπάθεια για διασφάλιση του προσωπικού μου απορρήτου και ελευθεριών
- Την προσπάθεια ώστε η γνώση να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια ώστε η περίθαλψη να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια για ελεύθερη διακίνηση δεδομένων μεταξύ πολιτών για προσωπική χρήση (εκτός παράνομων υλικών όπως παιδική πορνογραφία κλπ)
- Την προσπάθεια για την αλλαγή στους νόμους περι ευρεσυτεχνίας, ώστε να υπάρχει ένα balance μεταξύ του κέρδους και του γενικού συμφέροντος.

Με βάση αυτά, θεωρώ ότι όλοι οι τομείς λειτουργίας της χώρας μπορούν να λειτουργήσουν καλύτερα:
Δημόσιος τομέας, οικονομία, παιδεία, υγεία κ.α
Συμφωνω απολυτα!!!Απολυτα ομως ;) !!!
Αν συμφωνούμε στους άξονες που θέλουμε να βελτιώσουμε, συζητάμε για τον τρόπο που μπορούν να βελτιώσουν την καθημερινή μας ζωή και το μέλλον αυτής της χώρας.
Όταν συμφωνούνε πολλοί με τα παραπάνω, τότε είμαστε μαζικής απήχησης.


Συμφωνώ και αυξάνω τη μαζικότητα της απήχησης των προτάσεών σου περί σκοπού κατά +1 ;)

Ετσι ακριβως παιδια!!! :D
Μας αξιζει,οτι διεκδικουμε!

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 16 Ιαν 2012, 19:01

Άγγελος Δ έγραψε:Αν αρχίσουμε να υπολογίζουμε πολιτικό κόστος δεν θα διαφέρουμε από τα σημερινά κόμματα που στην ψηφοθηρία τους παραλείπουν δράσεις λόγο αυτού.
Υ.Γ. : Δεν φτάνει που κανονίσατε μέρα που έλειπα από Αθήνα, δεν φτάνει που κουβαλήσατε γυναίκες ενώ την προηγούμενη φορά μόνο εγώ έφερα μια φίλη μου (με το ζόρι) πείτε μου ότι καπνίζατε κιόλας γιατί στην προηγούμενη συνάντηση στο Hard Rock εγώ είχα σκάσει από έλλειψη απαραίτητης νικοτίνης και ετοιμάζω διάσπαση (κόμμα εξωγήινων ταβλαδόρων).


Καπνίσαμε μετά τις 9.30 που επέτρεψε το μαγαζί, έκανα 2-3 μαζεμένα να ρεφάρω :)
Γυναίκες δεν είχαμε εμείς, είχε όμως το μαγαζί. Το άθλημα που ταιριάζει δεν είναι extraterestrial τάβλι αλλά βόλλεϋ δωματίου.

Archie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:26

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Archie » 16 Ιαν 2012, 19:34

Άγγελος Δ έγραψε:Αν αρχίσουμε να υπολογίζουμε πολιτικό κόστος δεν θα διαφέρουμε από τα σημερινά κόμματα που στην ψηφοθηρία τους παραλείπουν δράσεις λόγο αυτού.
Υ.Γ. : Δεν φτάνει που κανονίσατε μέρα που έλειπα από Αθήνα, δεν φτάνει που κουβαλήσατε γυναίκες ενώ την προηγούμενη φορά μόνο εγώ έφερα μια φίλη μου (με το ζόρι) πείτε μου ότι καπνίζατε κιόλας γιατί στην προηγούμενη συνάντηση στο Hard Rock εγώ είχα σκάσει από έλλειψη απαραίτητης νικοτίνης και ετοιμάζω διάσπαση (κόμμα εξωγήινων ταβλαδόρων).


Υπάρχει ήδη το κόμμα της διάσπασης, τουλάχιστον για εσάς τους καπνιστές χαχαχα

http://kotes-kotes.blogspot.com/

pmkamb
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 15:43

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό pmkamb » 16 Ιαν 2012, 19:45

Σίγουρα θα συμφωνήσω με τον SpecialK και εγώ. Δεν νομίζω οτι πρέπει να περιοριστούμε σε 2-3 πράγματα. Αν οι εποχές ήταν διαφορετικές σίγουρα θα είχε ουσία, αυτη τη στιγμή νομίζω πως όχι. Η έλλειψη εμπιστοσύνης, πλεον σε θεσμους και αξίες είναι έκδηλη. Για όποιον δεν έχει καταλάβει το κόμμα αυτό δίνει δύναμη σε όποιον θέλει να πει την άποψη του. Χαίρομαι πολύ που βλέπω οτι τελικά δημιουργείτε ένα κόμμα που έχει λαϊκή βάση, που είδα ανθρώπους έτοιμους να αγωνιστούν και όχι να αφισοκολλήσουν. Από αυτά που διάβασα αυτές τις μέρες εδώ και μετά τη συνάντηση εγώ έκανα την εγγραφή μου στο κόμμα. Θα ήταν πολύ καλό αν μπορούσαμε να συναντηθούμε σε έναν καλύτερο χώρο και με μια ατζέντα θεμάτων ωστε σιγά σιγά να αρχίσουμε να γινόμαστε πιο ξεκάθαροι και να λύσουμε μια καλή τις όποιες απορίες.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 16 Ιαν 2012, 19:50

-Την προσπάθεια για πιο άμεση δημοκρατία σε όλους τους τομείς
- Την προσπάθεια για περισσότερη διαφάνεια στον Δημόσιο Τομέα σε όλες τις πτυχές του
- Την προσπάθεια για διασφάλιση του προσωπικού μου απορρήτου και ελευθεριών
- Την προσπάθεια ώστε η γνώση να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια ώστε η περίθαλψη να είναι διαθέσιμη σε όλους


Τωρα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά αφενός τις ίδιες αρχές πρεσβεύουν όλα ανεξερέτως τα κομματα και αφετέρου δεν βλέπω πρακτικές προτάσεις για το πως θα γίνουν πράξη και κυρίως ποια είναι η "πειρατική" πλευρά σε όλα αυτά. Χωρίς προτάσεις παραμένει ενα καθόλα σεβαστό αλλά γενικό, αόριστο και ανεφάρμοστο ευχολόγιο. Για παράδειγμα δεν ξέρω κανένα κόμμα που λέει πως η περίθαλψη και η γνώση πρέπει να είναι μονοπώλια, αλλά μερικοί πιστεύουν πως τα πάντα πρέπει να είναι δωρεάν για όλους, άλλοι πως πρεπει να πληρώνεις αναλογικά και άλλοι ακόμα πως η αγορά αποφασίζει.

Όσο για την ελευθερία του Ιντερνετ ο μπαμπούλας της παιδοπορνογραφίας με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Είμαι ενάντια σε κάθε είδος φίλτρου, λογοκρισίας ή αστυνόμευσης στο Ιντερνετ και υπέρ της απόλυτης ανωνυμίας.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Ιαν 2012, 19:55

Περιληπτικά επειδή μόλις σας διάβασα:

Οι Σουηδοί ξεκίνησαν με 3 θέματα και ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ στα 4 (Κοπυράιτ, Πατέντες, Ιδιωτικότητα) + Διαφάνεια.
Ετσι αποφάσισαν, έτσι κάνανε (κατ' εμένα, λάθος) Είναι μόνοι τους σ'αυτό.

Ολα τα άλλα ευρωπαϊκά κόμματα έχουν ήδη ξεφύγει και έχουνε εικοσι-κάτι αρχές. Εμείς έχουμε 21-22 (ανάλογα το μέτρημα). Είμαστε αρκετά μπροστά. Αυτό δεν αλλάζει, εκτός κι αν έρθει ένα Συνέδριο με τα 2/3 και τα πετάξει όλα έξω

Σήμερα απάντησα σε email περι ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ (ναι , οι πειρατές δεν έχουν θέση περι ναυτιλίας!!! :lol: ) και εθνικών θεμάτων.

Ακριβώς γι αυτό μετά από 4 μήνες συζητήσεων βάλαμε την τελευταία παράγραφο που την έχει μόνο το Ελληνικό ΠΕΙΡ όπως και παράγραφο για οικονομία (πάλι οι πρώτοι).

Προσωπικά θέλω μαζικότητα. Θέλω 250.000 ψήφους για να ακουστούμε και με τα 3+1 θέματα δεν πιάνουμε ούτε 2.500

Τέλος κλείνω με Αρχές των Ευρωπαίων Πειρατών και σε πόσες χώρες "παίζουν"


Copyright reform (20)
Protection of privacy and data protection, against surveillance (19)
Patent law reform (and trademarks) (18)
Governmental transparency (18)
Stronger, more direct democracy and protection of civil rights (12)
Open Access & Open Source & Open Data (14)
Net-neutrality (10)
Against censorship (8)
Free and democratic Education (7)
Whistleblower protection/protection of journalism (6)
Common EU/Europe policy (5)
Environmental protection (4)
Basic income (4)
Multi-cultural society (3)
Abolish daylight saving system (1)

Συν 2 χώρες για ουσίες και ναρκωτικά και 2 για θέματα οικογένειας,εκτρώσεων,αυτοπροσδιορισμού.

http://piratepad.eu/common-ppls-to-EU-pirate-parties
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

pmkamb
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 15:43

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό pmkamb » 16 Ιαν 2012, 20:11

zio_donnie έγραψε:
-Την προσπάθεια για πιο άμεση δημοκρατία σε όλους τους τομείς
- Την προσπάθεια για περισσότερη διαφάνεια στον Δημόσιο Τομέα σε όλες τις πτυχές του
- Την προσπάθεια για διασφάλιση του προσωπικού μου απορρήτου και ελευθεριών
- Την προσπάθεια ώστε η γνώση να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια ώστε η περίθαλψη να είναι διαθέσιμη σε όλους


Τωρα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά αφενός τις ίδιες αρχές πρεσβεύουν όλα ανεξερέτως τα κομματα και αφετέρου δεν βλέπω πρακτικές προτάσεις για το πως θα γίνουν πράξη και κυρίως ποια είναι η "πειρατική" πλευρά σε όλα αυτά. Χωρίς προτάσεις παραμένει ενα καθόλα σεβαστό αλλά γενικό, αόριστο και ανεφάρμοστο ευχολόγιο. Για παράδειγμα δεν ξέρω κανένα κόμμα που λέει πως η περίθαλψη και η γνώση πρέπει να είναι μονοπώλια, αλλά μερικοί πιστεύουν πως τα πάντα πρέπει να είναι δωρεάν για όλους, άλλοι πως πρεπει να πληρώνεις αναλογικά και άλλοι ακόμα πως η αγορά αποφασίζει.

Όσο για την ελευθερία του Ιντερνετ ο μπαμπούλας της παιδοπορνογραφίας με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Είμαι ενάντια σε κάθε είδος φίλτρου, λογοκρισίας ή αστυνόμευσης στο Ιντερνετ και υπέρ της απόλυτης ανωνυμίας.



Δηλαδή πιο κόμμα μιλάει για αμεση δημοκρατία; Και επίσης όσο για τη διαφάνεια στο δημόσιο τομέα μην το συζητάμε, προφάνως επειδή εδώ έχουμε φάει όλοι σκατό απο αυτήν την υπόθεση λύσεις και προτάσεις υπάρχουν. Και μαλιστα εφαρμόσιμες. Τώρα πάλι σχετικά με τη γνώση και την πληροφόρηση έχω τις ενστάσεις μου για τα άλλα κόματα. Αναλυτικά ιδέες και σκέψεις λογικά θα προυσιαστούν σε επικείμενη συνάντηση.

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 16 Ιαν 2012, 20:14

 zio μέσω της απόλυτης ανωνυμίας στο Ιντερνετ θα μπορούσες να ανατινάζεις βόμβες, φαντάζομαι αυτό δεν το θέλει κανένας άρα υπάρχουν κάποιοι λόγοι αντικειμενικοί.

Ανέστη, συμφωνώ μαζί σου περί μαζικότητας.
Το '¨άμεση δημοκρατία" δε μου αρέσει για λόγους σύγχυσης που τους συζητήσαμε στη συνάντηση. Το "πιό άμεση δημοκρατία" και μάλιστα σε στυλ που προτάθηκε προσαρμογής του Ελβετικού συστήματος των δημοψηφισμάτων (οι Ελβετοί έχουν αυτή τη στιγμή ότι κοντινότερο σε άμεση δημοκρατία υπάρχει στον πλανήτη) στην Ελληνική πραγματικότητα, μου αρέσει πολύ.
Έχω μια απορία, ποιό PP ζητά κατάργηση της θερινής ώρας και με ποιό σκεπτικό? Αν δεν απατώμαι αυτό έχει καθιερωθεί για ενεργειακούς(άρα και οικολογικούς κατ'επέκταση λόγους)

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 16 Ιαν 2012, 20:21

zio_donnie έγραψε:
-Την προσπάθεια για πιο άμεση δημοκρατία σε όλους τους τομείς
- Την προσπάθεια για περισσότερη διαφάνεια στον Δημόσιο Τομέα σε όλες τις πτυχές του
- Την προσπάθεια για διασφάλιση του προσωπικού μου απορρήτου και ελευθεριών
- Την προσπάθεια ώστε η γνώση να είναι διαθέσιμη σε όλους
- Την προσπάθεια ώστε η περίθαλψη να είναι διαθέσιμη σε όλους


Τωρα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά αφενός τις ίδιες αρχές πρεσβεύουν όλα ανεξερέτως τα κομματα και αφετέρου δεν βλέπω πρακτικές προτάσεις για το πως θα γίνουν πράξη και κυρίως ποια είναι η "πειρατική" πλευρά σε όλα αυτά. Χωρίς προτάσεις παραμένει ενα καθόλα σεβαστό αλλά γενικό, αόριστο και ανεφάρμοστο ευχολόγιο. Για παράδειγμα δεν ξέρω κανένα κόμμα που λέει πως η περίθαλψη και η γνώση πρέπει να είναι μονοπώλια, αλλά μερικοί πιστεύουν πως τα πάντα πρέπει να είναι δωρεάν για όλους, άλλοι πως πρεπει να πληρώνεις αναλογικά και άλλοι ακόμα πως η αγορά αποφασίζει.

Όσο για την ελευθερία του Ιντερνετ ο μπαμπούλας της παιδοπορνογραφίας με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Είμαι ενάντια σε κάθε είδος φίλτρου, λογοκρισίας ή αστυνόμευσης στο Ιντερνετ και υπέρ της απόλυτης ανωνυμίας.

Και καλά κάνεις γιατί έτσι γίνεται διάλογος και βρίσκουμε τα αδύναμα σημεία μας.
Πρώτα από όλα δεν πιστεύω ότι όλα τα κόμματα πρεσβεύουν τις ίδιες αρχές. Κάποια αναφέρουν κάποιες από τις αρχές, άλλα όχι. Από εκεί και πέρα η βασική διαφορά μας (πέρα από την ιδεολογική περί της τεχνολογίας και του τρόπου χρήσης αυτής) είναι ότι έχουμε τελείως διαφορετική δομή και λειτουργία.
Πειρατική πλευρά για μένα είναι ότι σε ένα κοινωνικο-πολιτικό πλαίσιο που λειτουργεί με αρχηγούς και πειθαρχίες στις αποφάσεις των τελευταίων, ερχόμαστε εμείς να πούμε "ότι αποφασίσει η βάση". Όπως λες μπορεί να μην υπάρχει κόμμα που να λέει πως στηρίζουμε τα μονωπώλια αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κόμμα του οποίου οι θέσεις και οι πράξεις βγαίνουν από προτάσεις από ψηφίσματα των μελών.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες