Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 17 Ιαν 2012, 23:18

zio_donnie έγραψε:To Internet δεν λογοκρίνεται αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς. Η κουβέντα είναι να το διαφυλάξουμε για τους άσχετους. Απλά στεναχωριέμαι που πολλοί τρώνε το παραμύθι της πειρατείας, παιδοπορνογραφίας, τρομοκρατίας και λοιπούς μπαμπούλες και ζητάνε μόνοι τους την λογοκρισία. Κακό του κεφαλιού τους.


Λογοκρίνεται δυστυχώς, ότι και να ξέρεις σε τσιμπάνε. Όπως έχουν πιάσει όλους τους hacker κατά καιρούς.
Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου αν στην επόμενη συνάντηση, αν έρθεις, υποδείξεις έναν ασφαλή τρόπο για να ξορκίσεις τους μπαμπούλες χωρίς να κρατάς αρχεία χρηστών και προσβάσεων. Δε μιλάμε για λογοκρισία, μιλάμε για τρόπο εντοπισμού κακόβουλων ενεργειών.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό adrian » 17 Ιαν 2012, 23:32

οσο καλυτερα τεχνικα εξοπλισμενος ειναι ο "μπαμπουλας", τοσο πιο δυσκολο να τον εντοπισεις.
μηπως καλυτερα να εστιασεις στην προληψη δημιουργιας "μπαμπουλων" ως κοινωνια, παρα να προσπαθεις να τους κυνηγησεις εκ των υστερων? γιατι κατι προφανως πηγαινει στραβα, για να εχουμε τρομοκρατες, χακερς, εγκληματιες και ολα αυτα.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 18 Ιαν 2012, 11:01

Λογοκρίνεται δυστυχώς, ότι και να ξέρεις σε τσιμπάνε. Όπως έχουν πιάσει όλους τους hacker κατά καιρούς.


Πιάνεται μόνο αυτός που κοκορεύεται. Αλλιώς γίνεται.

γώ θα συμφωνήσω μαζί σου αν στην επόμενη συνάντηση, αν έρθεις, υποδείξεις έναν ασφαλή τρόπο για να ξορκίσεις τους μπαμπούλες χωρίς να κρατάς αρχεία χρηστών και προσβάσεων. Δε μιλάμε για λογοκρισία, μιλάμε για τρόπο εντοπισμού κακόβουλων ενεργειών.


Αυτό είναι ένα ψεύτικο δίλλημα. Δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να το συζητήσω. Δηλαδή επειδή κάποιος πιστεύει πως ο ουρανός θα του έρθει στο κεφάλι πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στο να ζω σε τούνελ ή στο να κουβαλάω τσιμεντένια ομπρέλα? Υπάρχει κόσμος που φοβάται μην τους φάει ο καρχαρίας, ενώ στατιστικά είναι πιο πιθανό να πεθάνεις από κεραυνό ή μια καρύδα στο κεφάλι (αληθινές στατιστικές). Ο τρόμος του "χακερ" σε τι πραγματικά γεγονότα βασίζεται? Πες μου ένα παράδειγμα χακέματος που να δικαολογεί την παραβίαση του δικαιώματός μου στην ανωνυμία.

Οι νόμοι που έχουμε αρκούν, δεν χρειάζονται άλλοι.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 18 Ιαν 2012, 11:03

κατι προφανως πηγαινει στραβα, για να εχουμε τρομοκρατες, χακερς, εγκληματιες και ολα αυτα.


Σε κάθε κοινωνία υπάρχει ένα ποσοστό παραβατικότητας. Δεν γίνεται να ζούμε σε μια φυλακή όμως. Επίσης γιατί βάζεις τους χάκερς μέσα?
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 18 Ιαν 2012, 14:36

zio_donnie έγραψε:
κατι προφανως πηγαινει στραβα, για να εχουμε τρομοκρατες, χακερς, εγκληματιες και ολα αυτα.


Σε κάθε κοινωνία υπάρχει ένα ποσοστό παραβατικότητας. Δεν γίνεται να ζούμε σε μια φυλακή όμως. Επίσης γιατί βάζεις τους χάκερς μέσα?


Γιατί το κωλόπαιδο που φτιάχνει ένα virus που μου ξεσκίζει τη δουλειά στον υπολογιστή μου και με αναγκάζει να χάσω χρόνο και χρήμα, ή το άλλο κωλόπαιδο που μπαίνει στο σύστημα της εταιρίας μου που έχω φτύσει αίμα να φτιάξω την υποδομή μου νόμιμα και έχω πληρώσει ανθρώπους για να την φτιάξουνε και επίσης άλλοι άνθρωποι βγάζουν το ψωμί τους, δημιουργεί οικονομική και ηθική βλάβη άλλες φορές για το honore και άλλες για οικονομικό όφελος πχ κλοπή οικονομικών στοιχείων. Δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει ο ηλεκτρονικός κλέφτης και δολιοφθορέας από τον συμβατικό εφ'όσον και οι δύο προκαλούν βλάβη.

zio, υπάρχει σαφές όριο μεταξύ της ελευθερίας και της ασυδοσίας. Δεν είναι υποκειμενικό, είναι αντικειμενικό.

Επίσης είναι δικαίωμά σου να κουβαλάς τσιμεντένια ομπρέλλα αν θες. Παρ'όλα αυτά άν δεν κουβαλάς τσιμεντένια ομπρέλλα και σου πέσει στο κεφάλι ένα τούβλο από το σπίτι μου, παρ'όλο που είναι πολύ σπάνιο κανείς δε θα κατηγορήσει εσένα που δεν προφυλάχτηκες αλλά εμένα που δε φρόντισα να είναι το σπίτι μου σε καλή κατάσταση και σου έπεσε στο κεφάλι. Εκτός αν προτείνεις να κάνει ο καθένας ότι γουστάρει σε οποιαδήποτε πτυχή της κοινωνίας μας. Προσωπικά δε θα ήθελα να βασίζομαι στην καλή θέληση του συνόλου της κοινωνίας αλλά σε ένα σύνολο καλών κανόνων και στην σωστή εφαρμογή τους χωρίς κατάχρηση,διαπλοκή και διαφθορά από την πλευρά της οικονομικής και πολιτικής εξουσίας.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 18 Ιαν 2012, 22:25

Hacker δεν είναι συνώνυμο του script kidie ούτε του εγκληματία. Hacker είναι και αυτός που σπάει τα iphone. Είναι κατακριτέο να κάνω ότι θέλω με τα μηχανήματα που αγοράζω? Hacker είναι πολλά πράγματα και τίποτα, και όσο για τους ιούς είναι εύκολο να μην έχεις πρόβλημα, αρκεί να προσέχεις. Όπως κλειδώνεις την πόρτα σπίτι σου και δεν βάζεις μέσα κανένα, το ίδιο κάνε και με τον υπολογιστή σου. Για τους εγκληματίες έχουμε νόμους, δεν χρειαζόμαστε άλλους.

Σόρρυ αλλά αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα αν δεν ξέρουμε γιατί μιλάμε και κυρίως αν η ιδέα του ίντερνετ είναι αυτή που δίνει ο Πρετεντέρης και η Τρέμη στις ειδήσεις των 9.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό adrian » 18 Ιαν 2012, 23:06

hacker εννοουσα τον κακοβουλο hacker. και αυτοι βεβαια συνεισφερουν στην ψηφιακη αναπτυξη με τον τροπο τους.
ισως ηταν αστοχο παραδειγμα
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 18 Ιαν 2012, 23:46

zio_donnie έγραψε:Hacker δεν είναι συνώνυμο του script kidie ούτε του εγκληματία. Hacker είναι και αυτός που σπάει τα iphone. Είναι κατακριτέο να κάνω ότι θέλω με τα μηχανήματα που αγοράζω? Hacker είναι πολλά πράγματα και τίποτα, και όσο για τους ιούς είναι εύκολο να μην έχεις πρόβλημα, αρκεί να προσέχεις. Όπως κλειδώνεις την πόρτα σπίτι σου και δεν βάζεις μέσα κανένα, το ίδιο κάνε και με τον υπολογιστή σου. Για τους εγκληματίες έχουμε νόμους, δεν χρειαζόμαστε άλλους.

Σόρρυ αλλά αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα αν δεν ξέρουμε γιατί μιλάμε και κυρίως αν η ιδέα του ίντερνετ είναι αυτή που δίνει ο Πρετεντέρης και η Τρέμη στις ειδήσεις των 9.


Hacker υπήρχαν πολύ πριν εμφανιστεί το iPhone. Αυτός που σπάει είναι cracker. Cracker είναι ο κακοήθης hacker. Ο hacker δουλεύει για την ικανοποίηση του και την ιδιαιτερότητά του ως άτομο πολύ υψηλής ευφυίας. Μπαίνει δεν πειράζει τίποτα, μπορεί να κάνει ακόμα και debug και βγαίνει αφήνοντας την υπογραφή του. Ο Cracker είναι κρετίνος και δουλεύει για ίδιον όφελος.
Ξέρουμε πολύ καλά για τι μιλάμε.

Οι νόμοι για τους εγκληματίες είναι ότι το Baygon για τις κατσαρίδες. Αν ήταν αρκετά σα "μονοθεραπεία", θα είχαν εξαφανιστεί και τα δύο είδη. Κανείς δεν μίλησε για παραπάνω νόμους εδω μέσα. Ίσα που το pirateparty συμμετέχει στη δράση ενάνια στο SOPA και την PIPA.

Προσωπικά μίλησα για την ανάγκη διάκρισης της ελευθερίας από την ασυδοσία. Η ελευθερία του ενός δεν μπορεί να περιορίζει την ελευθερία και ασφάλεια των συνανθρώπων του, όπως και να αποδεχτούμε ότι τα πάντα είναι ευάλωτα στην κακοήθεια και χρειάζονται δικλείδες ασφαλείας να προστατεύουν τους καλοπροαίρετους.

Θα πρότεινα πριν σχολιάσεις υποτιμητικά για τη γνώση του συνομιλητή σου περί του όποιου θέματος, να αναρωτηθείς εάν ο ίδιος πρώτα γνωρίζεις για τι μιλάς και αν έχεις κατανοήσει πλήρως τις απόψεις του άλλου. Επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πρόκειται καν για γνώση παρά μόνο για άποψη, τα απαξιωτικά σχόλια συνιστούν κατά τη γνώμη μου προσπάθεια λογοκρισίας μιας άποψης που δε σου αρέσει, λογοκρισία της οποίας αυτοπροβάλεσαι ως υπέρτατος πολέμιος.

P.S. Όταν ασχολούμαστε κάποιοι με τη δικτύωση και τους υπολογιστές που κόστιζαν 1/10 ενός διαμερίσματος, τα custom modem και τοπικούς κόμβους BBS ανά την Ελλάδα, η Τρέμη δεν είχε κάνει ακόμη κανένα lifting, ο Πρετεντέρης είχε κατάμαυρη και πλούσια κώμη, δεν υπήρχε Mega και πολύς κόσμος έπαιρνε ακόμη το "Μηδέν" για να καθαρίσει τη γραμμή στο τηλέφωνο.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 18 Ιαν 2012, 23:58

To internet είναι δημιούργημα hacker διαφόρων ειδικοτήτων. Το βρίσκω προσβλητικό να υπάρχει αυτή η παράνοια γύρω από τον όρο χωρίς να κάθομαι να αναλύω την σημειολογία του black/grey/white hat. Ένα κομμάτι της κοινωνίας θα είναι πάντα παραβατικό και δεν υπάρχει τρόπος να το αποτρέψεις. Με νόμους φτιαγμένους από άσχετους την πατάνε οι Mitnick ενώ οι δημιουργοί του Stuxnet είναι ελεύθεροι ωραίοι και με κρατικό σπόνσορα.

Το είδος της παραβατικότητας που περιγράφεις καλύπτεται ήδη από τον ποινικό κώδικα.

EDIT οι anonymous για παράδειγμα δεν κάνουν έγκλημα όταν ddosαρουν την Visa και το Paypal, παρόλο που έτσι το περνάνε τα Media.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Συνάντηση Αθήνα, Σαββάτο 14 Ιαν. 18:00

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 19 Ιαν 2012, 02:16

zio_donnie έγραψε:To internet είναι δημιούργημα hacker διαφόρων ειδικοτήτων. Το βρίσκω προσβλητικό να υπάρχει αυτή η παράνοια γύρω από τον όρο χωρίς να κάθομαι να αναλύω την σημειολογία του black/grey/white hat. Ένα κομμάτι της κοινωνίας θα είναι πάντα παραβατικό και δεν υπάρχει τρόπος να το αποτρέψεις. Με νόμους φτιαγμένους από άσχετους την πατάνε οι Mitnick ενώ οι δημιουργοί του Stuxnet είναι ελεύθεροι ωραίοι και με κρατικό σπόνσορα.

Το είδος της παραβατικότητας που περιγράφεις καλύπτεται ήδη από τον ποινικό κώδικα.

EDIT οι anonymous για παράδειγμα δεν κάνουν έγκλημα όταν ddosαρουν την Visa και το Paypal, παρόλο που έτσι το περνάνε τα Media.


Ο "σκελετός" του internet είναι βασίστηκε στο ARPAnet το οποίο δημιουργήθηκε από το γραφέιο ερευνών άμυνας των ΗΠΑ. Πάνω σε αυτό τρέξαν διάφορα πρωτόκολλα όπως telnet, email, gopher που ήταν ο προκάτοχος του www το οποίο εφευρέθηκε στο CERN από τον Tim Berners-Lee και το οποίο η μάζα σήμερα ονομάζει internet ενώ στην πραγματικότητα είναι ένα πρωτόκολλο που τρέχει over-internet.

Κατά συνέπεια το internet δεν είναι δημιούργημα hacker αλλά ερευνητών και επιστημόνων που πληρωνόντουσαν γι αυτή τη δουλειά. Τώρα αν hackεβαν στον ελευθερό τους χρόνο αυτό δεν το ξέρω.

Οι anonymous ενεργούν σαν e-Robin Hood. Θα τους συνέκρινα με τους ακτιβιστές της Greenpeace.
Αυτό δε σημαίνει ότι ο νόμος δε θεωρεί έγκλημα το DDoS attack.
Σε αναλογία θα μπορούσαμε 10.000.000 άνθρωποι να κατασκηνώσουμε εκ περιτροπής έξω από τα σπίτια των γιατρών που πέρνουν φακελάκια και φοροδιαφεύγουν και των βουλευτών, εκδοτών και άλλων κλεφτών, ακριβώς μπροστά στην πόρτα τους ώστε να μην μπορούν να βγουν να χαρούν τα κλεμμένα και τελικά να πεθάνουν από την πείνα.
Ούτε αυτό θα ήταν έγκλημα, πιθανόν να ήταν και δίκαιη τιμωρία... Ο νόμος το θεωρεί παρακώλυση.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Giorgos, έχει επεξεργασθεί 19 φορά/ες συνολικά


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες