Εντυπώσεις από την συνάντηση στον Χολαργό Αττικής 2/5

chiossif
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 29 Απρ 2012, 11:08
Τοποθεσία: ATH, GR
Επικοινωνία:

Εντυπώσεις από την συνάντηση στον Χολαργό Αττικής 2/5

Δημοσίευσηαπό chiossif » 03 Μάιος 2012, 10:36

Γεια και χαρά σε όλους.

Έφτιαξα αυτό το θέμα για να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου από την προεκλογική συγκέντρωση του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας στο Δημαρχείο Χολαργού χθες Τετάρτη 2/5 στις 20:00.

Κατ' αρχήν με μία λέξη:
ΕΝΘΟΥΣΙΆΣΤΙΚΑ

Οι Έλληνες Πειρατές δεν είναι πολιτικοί με την σύγχρονη ( «ελληνική» :-( ) εντύπωση/αίσθηση/ερμηνεία της λέξης. Είναι οι γείτονες, οι φίλοι, οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας, οι οποίοι αποφάσισαν να κάνουν αυτό που ίσως έπρεπε να έχουμε κάνει πολλοί από εμάς: να κατέβουν με κόμμα σε εκλογές.

Ίσως μα μην έχουν την «τέλεια άποψη» / ιδανική λύση σε όλα τα προβλήματα. Έχουν όμως διάθεση και κυρίως πρόθεση να μετέχουν στην πολιτική και να μας συμπεριλάβουν όλους στην λήψη των αποφάσεων τους. Δεν είναι απλά οι πιο φιλόξενοι/ακροατές στις ιδέες μας: ζητούν από όλους μας ίση και πλήρη συμμετοχή στα κοινά και στην λήψη των αποφάσεων στο νέο σχήμα τους.

Που είναι η Ελλάδα -και τα προβλήματά της- μέσα σε όλα αυτά; μα παντού. Αισθάνθηκα Έλληνας, αλλά και Ευρωπαίος και άνθρωπός του κόσμου, χωρίς το ένα να αναιρεί το άλλο.
Λύση στα σύγχρονα προβλήματα της κρίσης; Ναι, ίσως σε όλα, και πάντα με απλή, λογική σκέψη χωρίς ακρότητες ή αιφνιδιασμούς και πάντα με την επιδίωξη της μέγιστης δυνατής συμμετοχής.

Δεν ξέρω αν μετέφερα καλά την αίσθηση που αποκόμισα. Αλλά σίγουρα ως ένας μικρός και ταπεινός χάκερ [1] από χθες άρχισα να αισθάνομαι και ολίγον τι πειρατής [2]. Και δεν είναι μόνο η μάχη που θέλω θα δώσω... είναι το ταξίδι στην νέα ψηφιακή -κομπιουτερίστικη- εποχή που θα'ναι μαγικό ( και, όσο μου επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μου, δεν θέλω να το χάσω με τίποτα ;-) ).

Ευχαριστώ για την φιλοξενία,
Ch Iossif - 0x03f1

Ορισμοί στις έννοιες (για να μην παρεξηγιόμαστε):
[1] Χάκερ είναι αυτός που επιλέγει ως ψυχαγωγία την εξερεύνηση των ορίων του δυνατού. [ http://stallman.org/articles/on-hacking.html ]
[2] (σε συνέχεια του παραπάνω) Πειρατής, κατ'εμέ πια, είναι αυτός που επιλέγει, με υπέρβαση των δυνάμεων του, την κατάκτηση /υπεράσπιση της ελευθερίας του ως θησαυρού. Είναι πάντα έτοιμος για κάθε μάχη με στόχο μόνο την νίκη (
http://www.youtube.com/watch?v=vkJ5ff0-tDQ )

[ Πρώτο κόμμα οι πειρατές; ΝΑΙ - Δεν γράφω άλλο :-) ]
Χάκερ είναι αυτός που εύστροφα επιλέγει ως ψυχαγωγία την εξερεύνηση των ορίων του δυνατού.
Πειρατής είναι αυτός που επιδιώκει την κατάκτηση της ελευθερίας ως ανεκτίμητου θησαυρού. Είναι πάντα έτοιμος για κάθε μάχη με μόνο στόχο την νίκη._

John Delfis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 02 Μάιος 2012, 21:46

Re: Εντυπώσεις από την συνάντηση στον Χολαργό Αττικής 2/5

Δημοσίευσηαπό John Delfis » 03 Μάιος 2012, 12:47

Συμφωνώ απόλυτα ....
Γι' αυτούς και μόνο τους λόγους είναι η ΜΕΓΑΛΗ μας ΕΥΚΑΙΡΙΑ να κανουμε κάτι για την ΕΛΛΑΔΑ και για όλους ΕΜΑΣ.... :D

ilipol
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Μάιος 2012, 09:25

Re: Εντυπώσεις από την συνάντηση στον Χολαργό Αττικής 2/5

Δημοσίευσηαπό ilipol » 03 Μάιος 2012, 12:51

Πρωτ' απ όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς που είχατε το θάρρος και την δύναμη να βγείτε μπροστά και να τρέξετε για να δημιουργηθεί το κόμμα και να κατέβει στις εκλογές.

Όσο για την συγκέντρωση στον Χολαργό θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

Κατανοώ ότι κανείς δεν είναι ρήτορας και το άγχος που υπήρχε μπροστά στις κάμερες και στις πιέσεις -χρονικές και μη- να υπάρξει κάποια τοποθέτηση για διάφορα ζητήματα ήταν μεγάλο, θεωρώ όμως ότι ο τρόπος που έγιναν οι ομιλίες ήταν λίγο "πολιτικάντικος". Για μένα η πρώτη ώρα της συνάντησης ήταν κατά 90% χαμένος χρόνος (με βοήθησε να καταλάβω λίγο τις προσωπικότητες του καθενός από τους ομιλητές από τον τρόπο που στέκονταν και εκφράζονταν).

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να τονιστεί περισσότερο ότι το κόμμα ενδιαφέρεται για την άμεση δημοκρατία. Ότι δεν έχουμε μαγικές λύσεις αλλά ούτε και τις χρειαζόμαστε. Ότι οι λύσεις θα προκύψουν από τις ιδέες αυτών που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν. Αυτό που θέλουμε είναι οι γνώμες μας να ακούγονται και το τι είναι καλό για το σύνολο να το αποφασίζουμε εμείς. Ότι ακόμα και οι βουλευτές που μπορεί να εκλεγούν από το κόμμα θα είναι εκεί όχι για να επιβάλλουν την δική τους άποψη, αλλά για να μεταφέρουν τις κοινές αποφάσεις.

Νομίζω ότι το δεύτερο μέρος με τις την συζήτηση ήταν αυτό που είχε το πραγματικό νόημα, όταν σας έφυγε το άγχος και αντικαταστάθηκε από το πάθος που σας οδήγησε μέχρι εδώ.
Και νομίζω ότι αν θέλουμε περισσότερους να καταλάβουν τι πρεσβεύει το κόμμα των πειρατών θα πρέπει να αφήνουμε τον διάλογο να "μιλάει" για αυτά που θέλουμε να πούμε.

Υ.Γ.
Για κόμμα πειρατών νομίζω ότι κάναμε αρκετή διαφήμιση στην Microsoft... :lol:

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Εντυπώσεις από την συνάντηση στον Χολαργό Αττικής 2/5

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 03 Μάιος 2012, 12:56

Νομίζω ότι το δεύτερο μέρος με τις την συζήτηση ήταν αυτό που είχε το πραγματικό νόημα, όταν σας έφυγε το άγχος και αντικαταστάθηκε από το πάθος που σας οδήγησε μέχρι εδώ.
Και νομίζω ότι αν θέλουμε περισσότερους να καταλάβουν τι πρεσβεύει το κόμμα των πειρατών θα πρέπει να αφήνουμε τον διάλογο να "μιλάει" για αυτά που θέλουμε να πούμε.


+1
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις από την συνάντηση στον Χολαργό Αττικής 2/5

Δημοσίευσηαπό James » 03 Μάιος 2012, 13:32

Ελπίζω μετά το κόψε-ράψε να βγεί κάτι καλό, σχετικά με την εκδήλωση να εκφράσω τα παράπονα μου για τη μη παρουσία των ήδη μελών μας, και να ευχαριστήσω όλους όσους ήρθαν να μας μάθουν (το κόμμα πειρατών).
Πρέπει επίσης να τονίσω ότι η συγκεκριμένη εκδήλωση θα μας δώσει τροφή γιά συζήτηση, μετά τις εκλογές, γιά τη καλύτερη οργάνωση και παρουσία μας στο μέλλον.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις από την συνάντηση στον Χολαργό Αττικής 2/5

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 03 Μάιος 2012, 13:51

Dimitris Zappas έγραψε:Ελπίζω μετά το κόψε-ράψε να βγεί κάτι καλό, σχετικά με την εκδήλωση να εκφράσω τα παράπονα μου για τη μη παρουσία των ήδη μελών μας, και να ευχαριστήσω όλους όσους ήρθαν να μας μάθουν (το κόμμα πειρατών).
Πρέπει επίσης να τονίσω ότι η συγκεκριμένη εκδήλωση θα μας δώσει τροφή γιά συζήτηση, μετά τις εκλογές, γιά τη καλύτερη οργάνωση και παρουσία μας στο μέλλον.


Άλλη φορά θα πρέπει να έχουμε internet και να το ξέρουμε μία εβδομάδα νωρίτερα...

[troll]
Α... και να βάλεις μαύρη μπλούζα...
[/troll]
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις από την συνάντηση στον Χολαργό Αττικής 2/5

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 03 Μάιος 2012, 17:02

Εγω θελω να ευχαρηστησω για αλλη μια φορα ολους που παρεβρεθηκαν και ολους που προσπαθησαν για αυτο.. δεν με πειραζει ο τελειος προγραμματισμος γιατι απλα ειμαστε απλοι και νεοι.. οταν φτασουμε στον τελειο προγραματισμο συγκεντρωσεων ελπιζω να μην κορεστουμε. ( δεν θα γινει ποτε , πλακα κανω) ειμαι πολυ υπερηφανος που βρησκομαι σε αυτη ντην ομαδα που λεγετε κομμα πειρατων ελλαδας . σιγα σιγα με λαθακια αλλα σταθερα κανουμε μια πολυ νεα δυναμη στην ελλαδα..
ευχαρηστω και παλι ολους και ολες που παρευρεθηκαν
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

chiossif
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 29 Απρ 2012, 11:08
Τοποθεσία: ATH, GR
Επικοινωνία:

Re: Εντυπώσεις από την συνάντηση στον Χολαργό Αττικής 2/5

Δημοσίευσηαπό chiossif » 06 Μάιος 2012, 18:33

Γεια και χαρά σε όλες και όλους.

Επιμένω μέχρι τελείας στην 1η δημοσίευσή μου.

Προσθέτω το συναίσθημά μου βγαίνοντας από την κάλπη:

κράτησα κι εγώ στα χέρια μου την Ελλάδα
(όπως είχαμε υποχρέωση όλοι μας, και δεν « μου'πεσε »).

Θέλω όμως αυτή την στιγμή (λίγα λεπτά πριν κλείσουν οι κάλπες) να πω το εξής:

το ψηφοδέλτιο της Β' Αθηνών παρότι πλουσιότατο σε ψυχή (ποιότητα) ήταν σχεδόν άδειο (ποσότητα/πλήθος υποψηφίων).

Θέτω εαυτόν σε υπηρεσία όλων μας (και όσο το επιτρέπουν οι οικογενειακές υποχρεώσεις και οι αντοχές μου)
ώστε να συμπληρωθεί και η τελευταία θέση σε όλα τα ψηφοδέλτια.

Με πειρατική τιμή,
Ch Iossif - 0x03f1

υγ.
Ως θέσεις στα ψηφοδέλτια λαμβάνω το πλήθος των εδρών της εκάστοτε εκλογικής περιφέρειας -42 έδρες, αν δεν κάνω λάθος, στην Β'Αθηνών-.
Χάκερ είναι αυτός που εύστροφα επιλέγει ως ψυχαγωγία την εξερεύνηση των ορίων του δυνατού.
Πειρατής είναι αυτός που επιδιώκει την κατάκτηση της ελευθερίας ως ανεκτίμητου θησαυρού. Είναι πάντα έτοιμος για κάθε μάχη με μόνο στόχο την νίκη._


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες