Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Ιουν 2012, 22:38

Εκτακτη Συνεδρίαση Δ.Ε. 6/6/2012

Συμμετέχουν
Γιάννης
Ανέστης
Ανδριανός

Απόντες:
Γιώργος, Χριστίνα

Παρακολουθούν
Σίμος Δαλκηρυάδης
Κλήμης Κυριάκος
ΣΥΡΩΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Τσεντσερής Μιχάλης
ΠΑΝΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
Βαγενας Δημητρης
Μπουχάγιαρ Κωνσταντίνος
Χρήστος Αλβανός

Η σύσκεψη αρχίζει στις 21:49 ώρα Ελλάδας
Προεδρεύει: Aνδριανός
Τήρηση Πρακτικών: Ανέστης
Υπάρχει απαρτία με 3 από τα 5 μέλη παρόντα

Θέμα ονόματος υποψηφίου στη Φλώρινα.
Απόφαση 3 ΥΠΕΡ, ΜΗΔΕΝ ΚΑΤΑ.
Να δηλώσουμε το σωστό όνομα, όπως ισχύει, όπως είναι σε όλα τα χαρτιά μας, όπως το έχει η έκθεση επίδοσης,
ΟΧΙ όπως λανθασμένα το απέδωσε το Πρωτοδικείο Φλώρινας προς τον Αρειο Πάγο.
Η παραπάνω απόφαση παίρνει τον αριθμό 15/2012


Θέμα υποψηφίων σε Τρίκαλα & Φθιώτιδα.
Επιλογές:
* Δεν κατεβαίνουμε.
* Μεμονωμένος Υποψήφιος
* Μεμονωμένος Υποψήφιος με άλλο Πειρατικό σήμα.

Απόφαση 3 ΥΠΕΡ, ΜΗΔΕΝ ΚΑΤΑ.
Κατεβαίνουν ως μεμονωμένοι υποψήφιοι, χωρίς κανένα σήμα.
Η παραπάνω απόφαση παίρνει τον αριθμό 16/2012


Δεν υπάρχουν άλλα έκτακτα θέματα.
Η συνεδρίαση έληξε στις 22:21 ώρα Ελλάδας.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

elrik
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 07:02
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό elrik » 18 Ιουν 2012, 20:59

Στις εκλογές της 06 Μαίου 2012, ήμουν υποψήφιος στην περιφέρεια Φθιώτιδος, προκειμένου όσοι επιθυμούσαν να στηρίξουν τις θέσεις των Πειρατών να έχουν την δυνατότητα να το κάνουν. Στις εκλογές της 17 Ιουνίου 2012, η περιφέρεια Φθιώτιδος (όπως και αυτή των Τρικάλων) στερήθηκε της δυνατότητας να στηρίξει τους Πειρατές. Το γεγονός αυτό μπορεί να αφέθηκε να περάσει χωρίς ιδιαίτερους σχολιασμούς κατά την προεκλογική περίοδο (για λόγους που κατανοώ) αλλά δεν πρέπει κατά τη γνώμη μου να αφεθεί οριστικά.

Οι λόγοι για τους οποίους ΔΕΝ πρέπει να αφήνονται τέτοιου τύπου θέματα είναι:
α) διότι εκθέτουν το Κόμμα Πειρατών,
β) διότι έχουν αυξημένες πιθανότητες να επαναληφθούν,
γ) διότι εκτίθενται ατομικά οι υπεύθυνοι στα υπόλοιπα μέλη και οι μη-υπεύθυνοι στην κοινωνία, και (σημαντικότερο)
δ) διότι εκτίθεται η Πειρατική ιδέα καθ'αυτή ως αναξιόπιστη.

Για το οτι 2 νομοί, για τους οποίους οι τυπικές νομικές διαδικασίες από πλευράς των υποψηφίων πραγματοποιήθηκαν κανονικά, δεν είχαν τη δυνατότητα να στηρίξουν τις ιδέες των Πειρατών στις εκλογές της περασμένης Κυριακής ευθύνονται μέλη των Πειρατών τα οποία είχαν αναλάβει πόστα στην οργάνωση των εκλογών. Συγκεκριμένα, και όπως ενημερώθηκα εκ των ΠΟΛΥ υστέρων από την ΔΕ, η κατάσταση αυτή δημιουργήθηκε από βασικά σφάλματα 2 μελών. Ειδικότερα, για την Φθιώτιδα, επιδεινώθηκε επιπλέον από την κακή επικοινωνία ενός τρίτου.

Τα 2 βασικά σφάλματα που αφορούν και τις 2 περιφέρειες ήταν κατ'αρχήν ένα ηλεκτρονικό σφάλμα στην υποβολή της λίστας υποψηφίων, όπου για αδιευκρίνιστους λόγους τα 2 ονόματα ή οι 2 περιφέρειες (δεν μου είναι σαφές αυτό) αλλάξαν θέση. Ηλεκτρονικό σφάλμα σε πολιτική κίνηση που φιλοδοξει να φέρει την ψηφιακή άμεση δημοκρατία είναι απλά απαράδεκτο. Και το δεύτερο, κατά την κατάθεση της λίστας στον Άρειο Πάγο δεν έγινε ένα-προς-ένα αντιπαραβολή. Πάγια και προτεινόμενη από τον Άρειο Πάγο διαδικασία, αδυνατώ να καταλάβω γιατί δεν αφιερώθηκαν 5 λεπτά για την διεκπεραίωσή της. Αποτέλεσμα, οι υποψήφιοι των νομών να μην αναγνωριστούν ως υποψήφιοι του Κόμματος Πειρατών Ελλάδος αλλά ως ανεξάρτητοι μεμονωμένοι υποψήφιοι. Η κατάσταση χειροτέρεψε (για την Φθιώτιδα τουλάχιστον). Όταν σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον συντονιστή των εκλογών ερωτήθηκα αν επιθυμώ να κατέβω παρ'αυτα, απάντησα με εξαιρετική έμφαση οτι θα κατέβω ΜΟΝΟ εαν στο ψηφοδέλτιο μπει κάποιο διακριτικό (σύμβολο ή προταση) που να παραπέμει στο Κόμμα Πειρατών, διαφορετικά δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Ο εν λόγω ενημέρωσε την ΔΕ ότι προτίθεμαι να κατεβώ, χωρίς να ενημερώσει για τις προϋοθέσεις που είχα θέσει, και 1 εβδομάδα πριν τις εκλογές διαπιστώνω μέσω τρίτων οτι είναι έτοιμο να τυπωθεί ψηφοδέλτιο με το ονομά μου ως ανεξάρτητος χωρίς οποιοδήποτε διακριτικό. Η κακή επικοινωνία με τον υπεύθυνο συνεχίστηκε και όσον αφορά την προσπάθεια να μην φτάσουν τα ψηφοδέλτια αυτά στα εκλογικά τμήματα (το οποίο τελικα και επετεύχθη) αλλα δεν θα μακρυγορήσω επ' αυτού.

Το αποτέλεσμα αυτής της σειράς ατυχών σφαλμάτων ήταν να μείνουν εκτός χάρτη οι νομοί Τρικάλων και Φθιώτιδας, χωρίς σοβαρό λόγο. Οι υποψήφιοι υποβλήθησαν σε έξοδα τα οποία δε απέδωσαν το προσδόκιμο, και σπαταλήθηκαν λεφτά σε ψηφοδέλτια τα οποία κατά πάσα πιθανότητα θα θρέψουν την τοπική ανακύκλωση και μόνο. Το χειρότερο όμως, και αυτό πονάει περισσότερο, είναι οτι ως ιδρυτικό μέλος των Πειρατών βρέθηκα την περασμένη Κυριακή να μην έχω τι να ψηφίσω!!! Να μην μπορώ να ψηφίσω αυτό που επιθυμώ και πιστεύω βαθιά μέσα μου ότι είναι το καλύτερο για τον τόπο μου!!! Και μαζί με εμένα και οι λίγοι συντοπίτες μου οι οποίοι μοιράζονται τις ιδέες μας. Να κοιτάω τα ψηφοδέλτια στα χέρια μου και να αισθάνομαι απίστευτο αδιέξοδο!!! Όσοι νιώθουν στο πετσί τους την σοβαρότητα της κίνησης των Πειρατών, καταλαβαίνουν!!!

Κανείς από τους υπεύθυνους για τα εν λόγω σφάλματα, δεν είχε την στοιχειώδη ευθιξία να ενημερώσει τηλεφωνικά και να λάβει την ευθύνη των πράξεών του. Δεν συζητάω καν για μια στοιχειώδη ανθρώπινη συγνώμη. Το οτι δεν ειμαστε πολίτικοί αλλά πολίτες, σημαίνει από τη μια οτι δεν είμαστε επαγγελματίες (αρα σφάλματα είναι αναμενόμενα), αλλά από την άλλη σημαίνει (η έπρεπε να σημαίνει) αυξημένη προσοχή στις διαδικασίες ακριβώς για τον ίδιο λόγο. Κυρίως, όμως, σημαίνει σεβασμός στους ανθρώπους που θυσιάζουν τον ελεύθερο χρόνο τους και το υστέρημά τους στην κοινή αυτή προσπάθεια. Και τα γεγονότα αυτά έδειξαν σοβαρή έλλειψη σεβασμού.

Για τους παραπάνω λόγους ζητάω όπως η ΔΕ αποφασίσει για τα παρακάτω:

α) Οριστική απαλλαγή των 3 υπευθύνων για τα παραπάνω σφάλματα από διαδικασίες που αφορούν τις εκλογικές αναμετρήσεις. Προσοχή σε αυτό, δεν ζητάω την διαγραφή τους από το κόμμα αλλά τον αποκλεισμό τους από ευαίσθητες διαδικασίες όπως αυτές των εκλογών. Είμαι βέβαιος ότι θα μπορέσουν να αναλάβουν με μεγαλύτερη επιτυχία άλλα πόστα τα οποία ανταποκρίνονται στις ικανότητές τους και στον χρόνο που διαθέτουν. Το αίτημα αυτό θα εκτιμούσα εξαιρετικά να το ικανοποιήσουν οι ίδιοι οι υπεύθυνοι, χωρίς την μεσολάβηση της ΔΕ.

β) (και αυτο θεωρώ κυριότερο) Τον σχηματισμό σταθερής και εξειδικευμένης ομάδας εκλογών. Μια ομάδα που να μην ασχολείται με κατι άλλο, παρά μόνο με την οργάνωση των διαδικασιών που απαιτούνται για όλους τους τύπους των εκλογικών αναμετρήσεων (εθνικές, τοπικής αυτοδιοίκησης, ευρωκοινοβουλευτικές). Να έχουν όλες τις απαραίτητες φόρμες, να γνωρίζουν την γραφειοκρατία (και απο τυπικής αλλά και άτυπης πλευράς), να οργανώνουν υποψηφίους σε κάθε νομό, να οργανώνουν τις διανομές με λίστες εθελοντών, κλπ. Κι όλα αυτά, να είναι διαθέσιμα μήνες πριν τις εκάστοτε εκλογικές αναμετρήσεις (κι οχι να τρέχουν οι υπεύθυνοι δικαιολογημένα πανικόβλητοι τελευταία στιγμή). Με λίγα λόγια, ζητώ, και θεωρώ οτι το αίτημά μου είναι πέρα για πέρα λογικό, την εξασφάλιση αυτών των γραφειοκρατικά ευαίσθητων διαδικασιών από μια εξειδικευμένη και αφιερωμένη ομάδα Πειρατών.

Η Πειρατική ιδέα είναι πολυ σημαντική για να την εκλαμβάνουμε ελαφρά τη καρδία. Είναι η ουσιαστικότερη κίνηση των ημερών μας και ίσως η μοναδική μας ελπίδα. Οφείλουμε, απέναντι στους εαυτούς μας και απέναντι στα παιδιά μας στα οποία θα κληθούμε κάποια στιγμή να λογοδοτήσουμε, να την διαφυλάξουμε και να την διαδώσουμε. Προβαίνω στα παραπάνω αιτήματα με αυτόν τον σκοπό και μόνο. Δεν έχουμε την πολυτέλεια σφαλμάτων τα οποία μπορούμε να αποφύγουμε με καλές οργανωτικές κινήσεις. Μας περιμένουν πολύ σοβαρότερα θέματα να αντιμετωπίσουμε και δεν έχουμε περιθώρια να δεχόμαστε πλήγματα σε αστεία θέματα. Οι σοβαρές ιδέες απαιτούν σοβαρή αντιμετώπιση και χειρισμούς, η προχειρότητα κατεβάζει το επίπεδο των ιδεών εξαιρετικά χαμηλά.

Ελπίζω στην κατανόηση και του πρακτικού αλλά και του συναισθηματικού περιεχομένου του παρόντος κειμένου, καθώς και στην ικανοποίηση των αιτημάτων.

Βασίλειος Κόκκινος

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό kissand » 18 Ιουν 2012, 21:31

Βασίλη
Καταλαβαίνω την συναισθηματική σου φόρτιση. Πιθανόν να ήμουν κι'εγώ στην ίδια κατάσταση αν γινόταν λάθος, οπότε ότι γράφω το γράφω ψύχραιμα.

Ναι έγινε ένα λάθος το οποίο μας κόστισε 2 περιφέρειες αλλά:

Δεν νομίζω το όποιο λάθος ήταν εσκεμμένο οπότε να αποκλείσουμε 3 άτομα (που υποθέτω αναφέρεσαι στον Χρίστο/cristal και δεν ξέρω σε ποιους δύο άλλους)
από οποιαδήποτε διαδικασία το θεωρώ λάθος. Όσον αφορά τον Χρίστο τον θεωρώ ικανότατο σαν άτομο και σαν μέλος και θα είναι κρίμα για το κόμμα
να μην μπορούμε να τον "ξαχαχρησιμοποιήσουμε" σε άλλη διαδικασία αλλά ξέχασες να ρωτήσεις πόσο χρόνο και χρήμα ξόδεψαν από την τσέπη τους
αυτά τα τρία άτομα για να φέρουν εις πέρας τα καθήκοντα που τους ανατέθηκαν;

Επίσης, τα άτομα αυτά ορίστικαν από την ΔΕ, οπότε η ΔΕ έχει την ευθύνη, αν θεωρείς "ανίκανα" τα άτομα και ζητάς την "τιμωρία" πήγαινε στην επιτροπή διαιτησίας

Αυτό που (εγώ σκεφτόμενος ψύχραιμα) θα ήθελα να γίνει είναι:
Ναι έχασες 150 ευρώ και είμαι υπερ να στα δώσει το κόμμα και στον άλλο υποψήφιο από Τρίκαλα
Την επόμενη φορά να οριστούν δύο ή τρία άτομα, και όχι ένα, για κάθε διαδικασία για να ελαχιστοποιήσουμε τα λάθη
Να γραφτεί μια ανακοίνωση από το κόμμα ότι εσύ και ο υποψήφιος από τα Τρίκαλα είσταστε κόμμα Πειρατών και από λάθος κατεβήκατε σαν ανεξάρτητοι

Ότι λέω το λέω φιλικά και πειρατικά
Σε παρακαλώ σκέψου ψύχραιμα τα παραπάνω
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Ιουν 2012, 21:39

Επειδή ο κύριος Κόκκινος δεν έχει την δυνατότητα να εκτιμήσει τις καταστάσεις (και ίσως την ψυχραιμία) του ζητώ να ανακαλέσει!!
Αν όχι, επειδή αρνούμαι τέτοια υποτιμητική συμπεριφορά απέναντί μου (από κάποιον που δεν γνωρίζει καν τις διαδικασίες),
θέτω στην διάθεση της ΔΕ την παραίτησή μου από μέλος του κόμματος. (Τύποις μέλος χωρίς συμμετοχή, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να υπάρξω, εν αντιθέσει με τον κύριο Κόκκινο)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Rainmaker

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 18 Ιουν 2012, 21:57

kissand έγραψε:
Επίσης, τα άτομα αυτά ορίστικαν από την ΔΕ, οπότε η ΔΕ έχει την ευθύνη, αν θεωρείς "ανίκανα" τα άτομα και ζητάς την "τιμωρία" πήγαινε στην επιτροπή διαιτησίας

Αυτό που (εγώ σκεφτόμενος ψύχραιμα) θα ήθελα να γίνει είναι:
Ναι έχασες 150 ευρώ και είμαι υπερ να στα δώσει το κόμμα και στον άλλο υποψήφιο από Τρίκαλα

Να γραφτεί μια ανακοίνωση από το κόμμα ότι εσύ και ο υποψήφιος από τα Τρίκαλα είσταστε κόμμα Πειρατών και από λάθος κατεβήκατε σαν ανεξάρτητοι


συμφωνώ με τα ως άνω, να πάει το θέμα στην επιτροπή διαιτησίας και προτείνω να σταματήσει η συζήτηση εδώ στο φορουμ

ΥΓ. ελαφρυντικά έχουν ακόμα και οι δολοφόνοι αλλά και δεν γίνεται να κάνουν κάποιοι κρίσιμα λάθη και να μην κρίνονται (έχουν καποιες συνέπειες)
επίσης πρέπει να πω ότι όταν προσπαθείς-δουλεύεις κάνεις και λάθη αντιθέτως αν δεν κάνεις τίποτα δεν θα κάνεις και λάθη. οπότε ας δώσουμε μία ΄΄κίτρινη κάρτα΄΄ και ας μην στερηθούμε την συνεισφορά κάποιων ανθρώπων που αφιλοκερδώς προσπαθούν και βοηθούν για το καλύτερο.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό crisal » 18 Ιουν 2012, 21:58

Αγαπητε Βασίλη

Πρωτα απο ολα να σου ζητήσω συγνώμη. Δεν είχα συνδέσει πρόσωπο με όνομα με αποτέλεσμα, όταν μιλήσαμε λίγο στην Κεντρική μας προεκλογική εκστρατεία στην Θεσσαλονίκη, να μην ξέρω ποιος είσαι. Το έμαθα εκ των υστέρων αλλα ήταν αργά.

Κατανοώ απόλυτα την συναισθηματική φόρτιση του μηνύματος σου και θεωρώ ότι είναι δικαιολογημένη.

Κατανοώ επίσης τους προβληματισμούς σου και τα ερωτήματα που θέτεις. Θα ηθελα να σου απαντήσω επι της ουσίας

1. Καμία στιγμη δεν αφέθηκε το θέμα να περάσει έτσι.
Μόλις έγινε γνωστό συζητήθηκε άμεσα, και έγιναν όλες οι απαραίτητες ενέργειες και προσπάθειες για να διορθωθεί.
Στείλαμε 3 δικηγόρους στον Αρειο Πάγο αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε διαδικασία ένστασης.
Πραγματοποιήθηκαν διεξοδικές συζητήσεις τόσο μέσα απο τις λίστες όσο και στο Mumble.

Τελικά η ΔΕ, όταν είδαμε ότι ΔΕΝ μπορούσε να γίνει τίποτα, κλήθηκε να πάρει μια απόφαση. Οι προτάσεις ήταν
- Να κατέβει το ψηφοδέλτιο τυπωμένο με καποιο σήμα του κόμματος
- Να κατέβει το ψηφοδέλτιο σαν Ανεξάρτητη υποψηφιότητα (οπως ήταν και το νόμιμο)
- Να μην κατέβει το ψηφοδέλτιο καθόλου

Η ΔΕ ΠΗΡΕ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ την οποία ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να την ακολουθήσουμε ΟΛΟΙ. Στην προκειμένη ΚΑΙ ΕΣΥ σαν μέλος του κόμματος που είσαι. Η απόφαση ήταν να κατέβουν τα ψηφοδέλτια με Ανεξάρτητους υποψήφιους. Η ΔΕ πήρε την απόφαση ακολουθώντας ΟΛΕΣ τις διαδικασίες που προβλέπονται απο το καταστατικό μας.

2. Το σφάλμα, ηλεκτρονικό ή μη ήταν αναπόφευκτο.Οταν μια τετοια διαδικασία την τρέχουνε 10 άνθρωποι, κατι θα ξεφύγει. Στην προκειμένη πατήθηκε ένα εντερ παραπάνω και δεν ελέγθηκε μετα η λιστα.
Κανονικά θα έπρπε να είναι δικηγόρος μας στην αίθουσα του Αρειου Πάγου για να υποβάλει ενστάσεις ΠΡΙΝ την υπογραφή της απόφασης. Δεν είχαμε όμως λεφτα για δικηγόρο (800 € περίπου) και ούτε υπήρξε δικηγόρος, μέλος του κόμματος που να ειχε ανταποκριθεί στις εκλήσεις μας για βοήθεια στην ομαδα συντονισμού (Λαγουδέρα), και στην πραγματικότητα ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΠΕΙΡΑΤΕΣ ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα για βοήθεια στην ομάδα εκλογών. Πήγαινε να δεις τα ονοματα που γραφτηκαν στο αντίστοιχο Post, θα εκπλαγείς. Ουτε καν οι υποψήφιοι δεν μπήκαν στον κόπο να δηλώσυν εθελοντές.

3. Ζητάς τα κεφάλια των "υπευθύνων". Σωστή σκέψη με την πρώτη ματιά αλλά προβληματική. Οι άνθρωποι αυτοί είναι κάποιοι από αυτούς που τρέξαν και στις προηγούμενες και σε αυτές τις εκλογές, είναι κάποιοι απο αυτούς που ταξιδεψαν πανω κατω στην Ελλάδα για να βοηθήσουν το κόμμα (επειδη οι υπόλοιποι συνπειρατές μας βολεύονται στους καναπέδες τους), που έβαλαν το χέρι στην τσέπη, που παράτησαν ίσως οικογένειες και δώσαν τον χρόνο τους για την διαδικασία των εκλογών.

Επειδή εγώ είμαι ο συντονιστής της ομάδας δράσης και επειδή έχω χριστεί "ατυπα" συντονιστής της ομάδας εκλογών, για να σε διευκολύνω, θεωρώ τον εαυτό μου ΜΟΝΑΔΙΚΟ υπεύθυνο για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε. Δεν είχα όμως τον χρόνο και την ευχέρεια για διπλοτσεκαρίσματα.

Ως εκ τούτου θέτω τον εαυτό μου στην διάθεση των μελών,και θα δεχτώ οποιαδήποτε απόφαση τους, ζητώντας όμως ταυτόχρονα να μην γίνει καμία κίνηση εναντίον των τριων ανθρώπων που αναφέρεις στο μηνυμα σου.

Με την ελπίδα να δείς λίγο διαφορετικά τα γεγονότα μετα από το μηνυμα μου αυτό

Χρήστος Αλβανός
crisal
**Στην διάθεσή σου για οποιαδήποτε συζήτηση οποιαδήποτε στιγμή***

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό crisal » 18 Ιουν 2012, 22:02

laskaris_vasilis έγραψε:Επειδή ο κύριος Κόκκινος δεν έχει την δυνατότητα να εκτιμήσει τις καταστάσεις (και ίσως την ψυχραιμία) του ζητώ να ανακαλέσει!!
Αν όχι, επειδή αρνούμαι τέτοια υποτιμητική συμπεριφορά απέναντί μου (από κάποιον που δεν γνωρίζει καν τις διαδικασίες),
θέτω στην διάθεση της ΔΕ την παραίτησή μου από μέλος του κόμματος. (Τύποις μέλος χωρίς συμμετοχή, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να υπάρξω, εν αντιθέσει με τον κύριο Κόκκινο)


Κύριε Λάσκαρη
Παρακαλω να ανακαλέσεις αμέσως την παραίτηση σου.
Μελη σαν εσένα είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΑ στο κόμμα.
Στην πραγματικότητα ΕΤΡΕΞΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ σχεδον μόνος σου.
Οχι μόνο δεν θα παραιτηθείς αλλά έχεις και ένα μεγάλο ευχαριστώ και ένα μεγάλο μπράβο, από όσους ξέρουν τι έχεις κάνει για το κόμμα.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 18 Ιουν 2012, 22:15

δεν δεχωμαι καμια μομφη για κανενα μελος που ετρεξε μεσα σε ενα μηνα 2 εκλογες και τις εφερε σε περας. περα απο καθε ευθηξια να υπαρχει και λιγη σκεψη. ελεος ., αν ειναι δυνατον ... 4 τουλαχιστον ατομα ετρεχαν πρωι βραδυ ημουν σε επαφη μαζι τους σχεδον συνεχως για διαφορα ζητηματα εκτος των ολων οσων ειχαν επωμισθει , φεραν σε περας 10 μελη τις 2 εκλογικες αναμετρησεις με πολυ δικο τους κοστος χρηματικ ο ηθικο και εργασιακο , δεν επιτρεπετε δηλαδη το λαθος? οσο αφορα τα τρικαλα δεν υπαρχεθ κανενα προβλημα απο την υποψηφια και οτι σχετιζετε με αυτο να το λετε σε μενα . οτι αφορα τρικαλα βοιοτια και β' πειραιως. σε λασκαρη χρηστο και πανο εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο . και ειναι αι πολυ λιγο . επισης και σε μαριοτι και μοτσακο για πολλα που κανανε στν γερμανια .. σταματω εδω μην ξεφυγω. και τονιζω οτι δεν δεχωμαι καμια παραιτηση και καμια μομφη στα προσωπα τους . εδω κομματα με ιστορια και κανανε χειροτερα... τεσπα .. εδω σταματω.. μολις φτασω σπιτι γιατι ειμαι στο καραβι τωρα ειμαι διαθεσημος για καθε συνεχεια ...
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό pav » 18 Ιουν 2012, 22:46

Καλά ρε παιδιά, δεν έχει δικαίωμα να αναφέρει τα παράπονά του και να ζητήσει εξηγήσεις; (Ασχέτως με το αν έχει δίκιο ή όχι, προσωπικά δεν γνωρίζω το θέμα.)

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Ιουν 2012, 22:50

Καλά ρε παιδιά, δεν έχει δικαίωμα να αναφέρει τα παράπονά του και να ζητήσει εξηγήσεις; (Ασχέτως με το αν έχει δίκιο ή όχι, προσωπικά δεν γνωρίζω το θέμα.)

Διάβασε προσεκτικά τι γράφει και μετά έλα να μου πεις πως εκφράζει παράπονα!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες