Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Ιουν 2012, 22:50

Καλά ρε παιδιά, δεν έχει δικαίωμα να αναφέρει τα παράπονά του και να ζητήσει εξηγήσεις; (Ασχέτως με το αν έχει δίκιο ή όχι, προσωπικά δεν γνωρίζω το θέμα.)

Διάβασε προσεκτικά τι γράφει και μετά έλα να μου πεις πως εκφράζει παράπονα!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό kissand » 18 Ιουν 2012, 22:53

Βασίλη, δεν είναι λύση να παραιτηθείς. Έχεις κάνει καλή και πολύ δουλεία και μπορείς να βοηθήσεις και στην διαμόρφωση
της πολιτικής του κόμματος
Οπότε σε παρακαλώ κι'εγώ να ανακαλέσεις και προς όλους ψυχραιμία!

Παύλο ναι να αναφέρει όσα παράπονα παραλείψεις και ότι θέλει, αλλά να ζητά
3 άτομα να μην ξανακάνουν τίποτα για το κόμμα χωρίς να τους δώσει την ευκαιρία ούτε για μια εξήγηση ε είναι υπερβολικό...
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό baskin » 18 Ιουν 2012, 23:04

Βασίλη (elrik), ήμουν ο πρώτος που γκρίνιαξα έντονα για το συγκεκριμένο σφάλμα, όπως επίσης και ο πρώτος που πρότεινε πριν από την οποιαδήποτε απόφαση να ερωτηθούν οι εμπλεκόμενοι.

Επίσης τόνισα έντονα την καθυστέρηση ενημέρωσης των μελών. Από εκεί και πέρα, λάθη μπορούν να συμβούν και εφόσον ένας μόνος του άνθρωπος ήταν ο τελευταίος της αλυσίδας (ο Βασίλης ο Λάσκαρης), δεν είναι απίθανο να κάνει λάθος και αυτός (ουσιαστικά δεν έκανε ξανά έλεγχο).

Αυτό που βγαίνει ως συμπέρασμα και το είπα την ίδια μέρα είναι. ΚΑΜΙΑ κίνηση χωρίς ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ενημέρωση των υπολοίπων.

Αν το "λάθος" αρχείο είχε διακινηθεί μέσω της mailing list των εκλογών (και όχι μέσω προσωπικών email), υπήρχε πιθανότητα κάποιος να το είχε τσιμπήσει (κάποιοι παρακολουθούμε τα πάντα).

Η μόνη ευθύνη που ρίχνω στους εμπλεκόμενους είναι αυτή. Ελλειπή χρήση των συστημάτων ηλεκτρονικής ενημέρωσης των μελών. Δεν μπορώ να ζητήσω τιμωρία κανενός, διότι δεν έχει νόημα. Αυτό που μπορώ να ζητήσω είναι προσωπική προσπάθεια εκμάθησης των συστημάτων και ουσιαστική χρήση τους, για να αποφεύγονται τέτοια φαινόμενα. Ο λόγος που έστησα μέσα στις εκλογές (μετά το συμβάν) το Κουμπάσο ήταν αυτός. Όχι για να χρησιμοποιηθεί για τι εκλογές, αλλά για το μέλλον. Για να υπάρχει ένα project management σύστημα (γιατί και η εξεύρεση υποψηφίων και όλα τα παρελκόμενα της) είναι ένα project. Αν υπήρχε από πριν δεν θα είχε γίνει και το λάθος.

Σου ζητώ λοιπόν να μην χρεώνεις προσωπικές ευθύνες αλλά να το δεις συλλογικά. Το σφάλμα είναι όλων μας και εμένα μαζί που σαν μέλος της IT δεν είχα σκεφθεί και υλοποιήσει κάποιο πιο αποδοτικό σύστημα ηλεκτρονικής διαχείρισης τέτοιων θεμάτων. Το λάθος των 3 ήταν ότι το δεν χρησιμοποίησαν το μόνο σύστημα που είχαμε (την mailing list).

Ας μας γίνει μάθημα λοιπόν για το πως πρέπει να δουλεύουμε από εδώ και πέρα. Η ομάδα IT σας, έχει πάρει φωτιά (όχι όλοι αλλά προχωράμε - να τα ακούν και οι υπόλοιποι που έχουν δηλώσει) και θα σας εφοδιάζει με ότι συστήματα κρίνει ότι θα κάνουν την διαδικασίες πιο εύκολες (αυτό περιλαμβάνει βέβαια και δική σας προσπάθεια για να τα μάθετε), αποδοτικές, διαφανείς και σίγουρες.

Το σφάλμα ήταν τεχνικό και το χρεώνω στην απειρία μας. Ας το προσπεράσουμε, κρατώντας αυτό. ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

elrik
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 07:02
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό elrik » 19 Ιουν 2012, 01:54

@kissand: Σε ευχαριστω για την κατανοηση, εξισου ψυχραιμος ειμαι κι εγω. Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω ή υπονοώ οτι τα σφαλματα ήταν εσκεμενα. Εαν επροκειτο για δολιοφθορα και μπρούσε να αποδειχθεί, τότε το κείμενό μου, όπως και τα αιτήματά μου, θα είχαν τελείως διαφορετικό χαρακτήρα. Δεν αμφισβήτησα εν γένει τις ικανότητες των μελών που ενεπλάκησαν, αναφέρω άλλωστε οτι μπορούν να αναδειχθούν σε κάποιες από τις πολλές δραστηριότητες του κόμματος. Αυτό που δείχνουν τα γεγονοτα, από τη δική μου οπτική γωνία, είναι οτι μαλλον δεν μπορούν να χειριστούν γραφειοκρατικές διαδικασίες (κι αυτό ειναι κατι πολυ συγκεκριμένο). Να σημειώσω με την ευκαιρία οτι τρέφω μεγάλο θαυμασμό (ιδίως για την υπομονή τους) σε άτομα που μπορούν να χειριστούν τέτοιες διαδικασίες. Εγώ, για παράδειγμα, έχω επιλέξει να μένω στα αυστηρά απαραίτητα γραφειοκρατικά διότι δεν τα καταφέρνω. Χρειάζεται κάποιου βαθμού αυτογνωσία στο τι είναι ικανός κανείς να κάνει και τι οχι. Κατά συνέπεια, αυτό που εκφράζει το κείμενό μου δεν είναι ουτε τιμωρία, ούτε εκδίκηση, αλλά διαμόρφωση ενός πιο αποτελεσματικού σχήματος για τις εκλογικές διαδικασίες. Άλλωστε τονίζω οτι σημαντικότερο είναι το 2ο αίτημα, οχι το πρώτο.
ΥΓ. Τα χρήματα ήταν πολύ περισσότερα αλλά δεν θέλω να κατεβάσω το επίπεδο εκεί.

@laskaris_vasilis: Κρίνω το δέντρο από τον καρπό. Τίποτα περισσότερο. Εαν επιθυμείς να παραιτηθείς από την πειρατική ιδέα επειδή κάποιος δημιοσιοποίησε το σφάλμα σου, τότε τιθενται σοβαρά ερωτήματα για το πόσο δεμένος είσαι μαζί της. Πίστευω οτι εισαι θυμωμένος και σε λίγες μέρες που θα έχει περάσει ο πρώτος θυμός θα μείνεις, και καλά θα κάνεις να μείνεις. Το κειμενό μου δεν υποτιμά κανέναν. Εκθέτω τα γεγονότα και προτείνω αυτά που πιστεύω οτι θα οδηγήσουν στο να μην επαναληφθούν. Εαν εσυ, ή οποιοσδήποτε άλλος, μπορεί να προτείνει καλύτερη λύση η οποία να το εξασφαλίζει, δεν έχω απολύτως καμια αντιρρηση. Τυποις μέλος δεν είμαι, και ελπίζω να μου δωθεί στο συνέδριο η ευκαιρία να το αποδείξω. Βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη, 300+ χλμ από την Λαμια, και είναι πολύ λίγα αυτά που μπορώ να κάνω εκεί. Δήλωσα την προθυμία να μπω στο ψηφοδέλτιο, όχι για λόγους αυταρέσκειας, αλλά για να καλυφθεί η περιφέρεια.

@Rainmaker: Είμαι υπέρ της συγνώμης (κίτρινης κάρτας, όπως το λές), αλλά σε προσωπικό επίπεδο. Δεν υπήρχε σκοπιμότητα σε ό,τι έγινε, οπότε από την πλευρά μου τουλάχιστον δεν έχω κάτι. Παρόλ'αυτά, πρέπει οπωσδήποτε να προχωρήσουμε σε μια οργάνωση τέτοια που να εξασφαλίζει τις διαδικασίες. Έτσι, και αποτελεσματικοί θα είμαστε σε ο,τι κάνουμε και δεν θα υπάρχουν τριβές.

@crisal: Επίσης ευχαριστώ για την κατανόηση. Για το (1), νομιζω οτι το να αποφασίζει κάποιος για μένα χωρίς εμένα είναι άδικο. Δεν έγινε όμως έτσι. Η αλήθεια είναι οτι πριν αποφασίσουν, όπως γράφω και στο κείμενό μου, επικοινώνησε ο υπεύθυνος μαζί μου και ερωτήθηκα. Αλλά δεν μετέφερε όπως έπρεπε την επιθυμία μου στην ΔΕ (δηλαδή να κατέβω με διακριτκό σήμα, κι αν αυτό δε γίνεται να μην κατέβω), κι έτσι βγήκε η απόφαση. Αν σταματούσε εκεί, και εγώ θα ήμουν περισσότερο ευχαριστημένος με τα αντανακλαστικά των διαδικασιών, αλλά και θα γλιτωνα το τρέξιμο που έκανα για να σταματήσω τα ψηφοδέλτια στην νομαρχία. Είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις οτι το να κατέβει κάποιος (ιδίως σε αυτές τις εκλογές) σαν ανεξάρτητος, είναι σαν να φιγουράρει ως Μεσσίας. Για μένα δεν είχε κανένα νόημα. Για το (2), τα λάθη είναι στο παιχνίδι. Μιας και είναι, πρέπει να μπεί στο παιχνίδι και διαδικασία ελαχιστοποίησης των λαθών. Αυτό προτείνω, κι όχι όπως λάθος κατάλαβες στο (3), να πάρω κεφάλια. Το τονίζω οτι δεν ζητω διαγραφές για κάτι τέτοιο, δεν είχαν καμια σκοπιμότητα τα σφάλματα. Με ενδιαφέρει, και ξανατονίζω οτι είναι το κύριο αίτημα (για το οποίο ούτε επιτροπή διαιτησίας χρειάζεται ούτε τίποτα) να σχηματιστεί ένας σταθερός πυρήνας από άτομα που έχουν τις ικανότητες και τον χρόνο, και θα οργανώνουν τα περί εκλογικών αναμετρήσεων μήνες πιο πρίν (όχι τελευταία στιγμη) και θα έχουν στα χέρια τους όλες τις πληροφορίες για τις διαδικασίες και τις απαιτήσεις (χαρτιά, έντυπα, νόμους, ονόματα υποψηφίων ίσως, τους υπεύθυνους σε κάθε περιφερεια, κλπ). Και να σκεφτείτε οτι κάθε τύπος εκλογών (εθνικές, δημοτικές ευρωκοινοβουλευτικές) έχουν ο καθένας τις δικές τους ιδιαιτερότητες και απαιτήσεις. Οργάνωση ζητάω, όχι κεφάλια, ελπίζω να είναι σαφές (αν δεν ήταν ήδη στο προηγούμενο κείμενο).

@Tzouvekas Theodoros: Ουτε εγώ ζητώ παραιτήσεις. Αυτό που λέω είναι να προχωρήσουμε σε ενα πιο αποτελεσματικό σχήμα οργάνωσης ώστε ούτε να τρέχουν άνθρωποι τελευταία στιγμή, ούτε από το πρωι ως το βράδυ. Έτσι προκύπτουν τα λάθη, από κούραση, εξάντληση, λίγο να φύγει το μυαλό κι έγινε. Αν το κόστος του σφάλματος είναι υψηλό, δεν είναι κρίμα όταν ξέρεις οτι θα μπορούσες να το είχες αποφύγει με καλύτερη οργάνωση με την οποία τα άτομα θα ήταν πιο ξεκούραστα, πιο ψύχραιμα και άρα θα είχαν καλύτερο έλεγχο των καταστάσεων;
ΥΓ. Κι εγώ βλέπω τα χειρότερα, αλλά για τους Πειρατές επιθυμώ μόνο τα καλύτερα.

@pav: Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη, αλλά δεν κάνω παράπονα (εχει δίκιο ο laskaris_vasilis). Αν τα λάθη είναι για να μαθαίνουμε, τότε πρέπει να φροντίσουμε να γίνει αυτό.

@kissand: Δεν ζητησα να μην κανουν τιποτα για το κομμα (διαβαζετε βιαστικά ή ειναι η ιδεα μου;). Ζητησα να μην ξαναεμπλακούν σε διαδικασίες που έχουν ευαισθητη γραφειοκρατία. Μόνο αυτό. Υπάρχουν πολλά να κάνουν στο κόμμα, τα οποία δεν αμφισβητώ. Αλλά το να χειριστούν ξανά μια τέτοια διαδικασία επέτρεψέ μου να έχω δικαιολογημένα αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητα.

@baskin: Δεν νομίζω (απο όσους έγραψαν απάντηση) οτι κατάλαβε κανείς καλύτερα τον σκοπό του κειμένου από σένα (...προσωπική προσπάθεια εκμάθησης των συστημάτων και ουσιαστική χρήση τους, για να αποφεύγονται τέτοια φαινόμενα...). Το δεύτερο αίτημά μου, που είναι και το σημαντικότερο όπως γράφω, νομίζω δείχνει την συλλογικότητα της σκέψης. Σκοπός είναι να γίνουμε αποτελεσματικότεροι. Έχουμε τα μέσα, έχουμε το μυαλό, έχουμε τους ανθρώπους. Οφείλουμε να τα βάλουμε σε δράση αποτελεσματικά, απο δω και πέρα. Το 1ο αιτημά μου δεν έχει σκοπό την τιμωρία, δεν με ενδιαφέρει να τιμωρηθεί κανείς. Θέλω την επόμενη φορά που θα κατεβούν οι Πειρατές στις εκλογές (είτε ειμαι υποψηφίος, είτε όχι) να μην εκτεθούμε από σφάλματα και να κατεβούμε αξιοπρεπέστατα (όπως την πρώτη φορά). Αν νομίζει η ΔΕ οτι μπορεί να πάρει το ρίσκο με τους ίδιους ανθρώπους (στους οποίου αναφέρομαι στο 1ο αιτημά μου), αυτό είναι κάτι στο οποίο εγώ δεν μπορω να φέρω (και δεν θα φέρω) αντιρρηση. Η δική μου θέση, όπως την εκφράζω, είναι οτι μια ομάδα Εκλογών πρέπει να αποτελείται από αφιερωμένα άτομα με οργανωτικές και διαχειριστικές ικανότητες. Αν η ΙΤ ομάδα μπορεί να τους υποστηρίξει για να διευκολύνει τις διαδικασίες, ακομα καλύτερα.

Για να δευτερολογήσω, μετα όλα τα παραπάνω, και έχοντας κατανοήσει ότι οι εθίγησαν υπερβολικά κάποια μέλη:
1) Αποποιούμαι του πρώτου αιτήματος (καθώς δεν γίνεται σαφής ο σκοπός του και ερμηνεύεται ως τιμωρία-αποκεφαλισμός) και το αφήνω στην διακριτική ευχέρεια της ΔΕ αλλα κυρίως στους ίδιους. Λίγη αυτογνωσία των ικανοτήτων μας και των ορίων μας δεν βλάπτει, το αντίθετο μάλιστα.
2) Επιμένω σθεναρά στο 2ο αίτημα, και περιμένω απο την ΔΕ να οργανώσει μια τέτοια ομάδα πριν το συνέδριο (εαν δυνατόν να παρουσιαστεί εκεί).

Να τελειώσω τονίζοντας την πηγή της κίνησής μου. Η ψηφοφορία, όπως αυτή της Κυριακής αλλά και κάθε τέτοια, είναι έκφραση της σκέψης, των προθέσεων και της επιθυμίας του καθενός. Οι Πειρατές εκφράζουν μια ιδεολογία σε μεγάλο βαθμό ασυμβίβαστη με ό,τι κυκλοφορεί ως επιλογή στην Ελλάδα (για να μην πω σε ολόκληρο τον πλανήτη). Όταν δεν γνωρίζει κανείς τις ιδέες των Πειρατών, νομίζω μπορεί να ψηφίσει ο,τιδήποτε (με λιγότερο ή περισσότερο προβληματισμό). Όταν όμως κάποιος ξέρει και καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται, πείτε μου: υπάρχει περίπτωση να ψηφίσει ο,τιδήποτε άλλο; Υπάρχει 2η επιλογή; Όσοι το νιώθετε, ξέρετε οτι η απάντηση είναι όχι. Σε αυτή την θέση ήρθα την Κυριακή και εγώ, και πιθανόν αρκετοί συμπολίτες μου, και πιστέψτε με ήρθα σε μια θέση με την συνείδησή μου που, πολύ απλά, ΔΕΝ θελω να ξαναέρθω. Όσοι βρίσκουν υπερβολικό το κείμενό μου, είναι ίσως διότι την Κυρική εκφράστηκαν με αυτό που είχαν στην καρδιά και το μυαλό τους, και επέστρεψαν σπίτι τους με την συνείδησή τους ήσυχη. Εγώ, και κάποιοι άλλοι, στερηθήκαμε αυτού του προνομίου. Και τα λόγια είναι λίγα για να εκφράσουν την αίσθηση. Φροντίστε να μην ξαναγίνει ούτε για μένα, ούτε για κανέναν Πειρατή στην Ελλάδα.

Με εκτίμηση προς όλους,
Βασίλειος Κόκκινος

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό crisal » 19 Ιουν 2012, 07:39

Βασίλη

Ας πούμε λίγο όμως τα πράγματα με το όνομα τους για να δουμε και πως ακούγονται

- Ζητας καλυτερη οργάνωση. Ειμαι ο πρώτος που θα συμφωνήσω μαζί σου και αν δεις απο τον Ιανουάριο που γράφτηκα στο κόμμα μεχρι σήμερα τα περισσότερα μου Post μιλάνε για οργάνωση.
Δυστυχώς όμως η οργάνωση θέλει πρωτα ανθρώπους και μετα εργαλεία (όπως λέει και ο Στρατος, απλά τα εργαλεία είναι άχρηστα χωρίς τους ανθρώπους)
Εχω ζητήσει επανειλημένα εθελοντές, για να στελεχωσουν την ομαδα εκλογων και να βοηθησουν όσο μπορουνε.
Το ενδιαφέρον ελάχιστο. Μην πας μακριά πάρε παράδειγμα εσένα, ΔΕΝ υπήρξες εθελοντής σε κανενα σημείο για κανέναν λόγο.Λές ότι δεν μπορείς τις γραφειοκρατικές διαδικασίες, ωραία, μπορούσες να ήσουν εθελοντης στην ομάδα επικοινωνίας, απο τα κείμενα σου βλέπω ότι χειρίζεσαι πολύ σωστά την Ελληνική γλώσσα αρα θα μπορούσες να συνεισφέρεις

Η Λαγουδέρα (ατυπη συντονιστική επιτροπή αλλιώς) ΔΕΝ δημιουργηθηκε απο την ΔΕ. Την ζήτησαμε καποια μέλη και μετα απο συζητηση και ψηφοφορία την καναμε πράξη με μοναδικό της σκοπό την οργάνωση των δράσεων που αποφασίζονται από τα μέλη.

Το πρωτο δείγμα δουλειάς που έδωσε ήταν η εκλογές του Ιουνίου. Προσωπικά θεωρώ ότι ηταν πετυχημένη, αν και η γνώμη μου περιέχει μεγάλη δόση προκατάλειψης επειδή μετέχω σε αυτή.

- Ζητάς την διαμόρφωση ενός ποιο αποτελεσματικού σχήματος για τις εκλογικές διαδικασίες.Ζητάς η ΔΕ να φτιάξει τέτοια ομάδα και να την παρουσιάσει στο συνέδριο. ΜΑ ΦΤΙΑΞΑΜΕ αυτη την ομάδα, την Λαγουδέρα. Αυτός είναι ο σκοπός της και ο λόγος ύπαρξης της. Και δουλελυει, και παράγει έργο. Αν νομίζεις οτι δεν είναι αρκετή σε παρακαλω κάνε μια συγκεκριμένη πρόταση και μην ζητάς να κάνει κάτι η ΔΕ.
Απλά να γνωρίζεις ότι η ομάδα εκλογών ΔΕΝ ΕΧΕΙ μηνες μπροστά της να δουλέψει. Στην καλύτερη περίπτωση έχει λίγες μέρες και στην χειρότερη λιγες ώρες. Το μόνο που μπορεί να γίνει από νωρίτερα είναι η επιλογή των υποψηφίων βουλευτών (και αυτό από την στιγμή που θα ανακυρηχθούν οι εκλογές και μετά), αρκεί φυσικά να υπάρχει συμμετοχή στην διαδικασία αυτή.

- Τέλος ζητάς (παραιτήθηκες αυτού στο δευτερο σου Post αλλα ας δούμε πως ακούγεται) οι 3 άνθρωποι που κατα την γνώμη σου ενεπλάκησαν στο λάθος που δημιουργήθηκε να παροπλιστούν και να μην ξαναασχοληθούν με τετοιες διαδικασίες δηλαδη με λίγα λόγια ζητάς:
- Την απομάκρυνση από την Λαγουδέρα του Πανου επειδή δεν μετέφερε σωστα στους υπόλοιπους τα μεταξυ σας
τηλεφωνηματα
- Την απομάκρυνση από την Λαγουδέρα του Ανδριανού επειδη πάτησε λάθος enter (sic)
- Την απομάκρυνση από την Λαγουδέρα του Βασίλη επειδή δεν είναι δικηγόρος και επειδη βρισκόταν στον Αρειο Πάγο
τα βράδυ της ανακύρηξης των συνδιασμών(sic)

Μα είναι πολύ απλό. Τα μέλη της Λαγουδέρας βρίσκονται υπό τον συνεχή έλεγχο των μελών του κόμματος. Θεσε σε ένα Post την αμφισβήτηση σου και ας αποφασίσουν τα μέλη του κόμματος μας για το αν θα συμμετέχουν ή όχι στην Λαγουδέρα οι άνθρωποι αυτοί.

Σαν κόμμα έχουμε διαδικασίες που μας εξασφαλίζουν ότι η γνωμη του καθενός μπορεί να ακουστεί. Οπότε χρησιμοποίησε τις διαδικασίες αυτές.

Φιλικά


Χρήστος Αλβανός

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό James » 19 Ιουν 2012, 12:55

Βασίλη Κόκκινε, καλημέρα
θεωρώ την αντίδραση σου υπερβολική και άκαιρη.
Η συμμετοχή μας στο κόμμα πειρατών πρέπει να έχει το χαρακτήρα του ναύτη που κάνει ότι μπορεί και όπως μπορεί.
Θέλω να σου θυμήσω ότι η συμμετοχή είναι επιβεβλημένη.
Το να μη κατέβει σε μία περιφέρεια υποψήφιος είτε από λάθος είτε από έλλειψη υποψηφίου δεν είναι σπουδαία υπόθεση, σπουδαίο είναι να μπορέσουμε να απλώσουμε την πειρατική σημαία σε όλη την Ελλάδα.
Θεωρώ ότι σε αυτές τις εκλογές υπήρξαν προβλήματα πιό σημαντικά που αξίζουν συζήτησης, από την αστοχία με τις δύο περιφέρειες.
Ορθώς έχεις παράπονο αλλά μη ξεχνάς ότι τα πρόσωπα δεν παίζουν ρόλο, αλλά η πειρατική ιδέα.
Καλό θα ήταν να συμμετέχεις και εσύ, θα έπρεπε τουλάχιστον να ήσουν στη mailing list και να είχες διαβάσει τι συζητήθηκε γιά το συγκεκριμένο θέμα και γία αλλά.
Το θέμα αυτό κατά τη γνώμη μου έχει εξαντληθεί, ας κοιτάξουμε το μέλλον.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

tsentseris
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 18:22

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό tsentseris » 19 Ιουν 2012, 14:24

Ερώτηση ενός ενεργού Πειρατή : 140 ημερών κόμμα σε μια πρωτόγνωρη προεκλογική περίοδο ( 2 εκλογικές αναμετρήσεις σε λιγότερο απο 2 μήνες) χωρις καμία εκλογική εμπειρία και χρήματα πέραν συνδρομών.... δεν δικαιούτε να λανθάνει κατ" ελάχιστον..;;;;
Η αδράνεια δεν δημιουργεί λάθη..... η δράση αυξάνει τις πιθανότητες και τα λάθη ανθρώπινα είναι...
Η δυνατή και καλή μαγια έχει δημιουργηθεί για το κομμα μας στην Ελλάδα...
Συνεχίζουμε ΟΛΟΙ δυναμικά προς το συνέδριο...
Είμαστε όλοι διαφορετικοί αλλά ίσοι.......!!!

Να αγαπάς την αλήθεια αλλά να συγχωρείς το λάθος.
Βολταίρος, 1694-1778, Γάλλος φιλόσοφος & συγγραφέας

Τσεντσερής Μιχάλης Ψυχολόγος ;)
Μέλος του κόμματος Πειρατών Ελλάδας

hrsfpgyjrnptrd

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 19 Ιουν 2012, 17:10

Edit: απόσυρση σχολίου που λόγω κακού, από μέρος μου, γραψίματος έδινε λάθος εντύπωση για το ήθελα να πω :oops:
Τελευταία επεξεργασία από 2 και hrsfpgyjrnptrd, έχει επεξεργασθεί 19 φορά/ες συνολικά

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Αποφάσεις για 3 Νομούς με ζήτημα.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 19 Ιουν 2012, 17:39

Εαν επιθυμείς να παραιτηθείς από την πειρατική ιδέα επειδή κάποιος δημιοσιοποίησε το σφάλμα σου, τότε τιθενται σοβαρά ερωτήματα για το πόσο δεμένος είσαι μαζί της

Μην λέμε "αηδίες"!
Αυτός που δημοσιοποίησε το σφάλμα του είμαι εγώ.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες