UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό omissman » 18 Μάιος 2012, 16:03

ΣΤΟΙΧΕΙΑ 18 ΜΑΪΟΥ 2012
-------------------------------------------------------------------
ΣΥΝΟΛΟ ΕΣΟΔΩΝ : 14.222,87 €
ΣΥΝΟΛΟ ΕΞΟΔΩΝ : 8.858,23 €
ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΑΜΕΙΟΥ : 5.364,64 €
ΕΚΚΡΕΜΗΣ ΟΦΕΙΛΗ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟΓΡΑΦΟ : 9.240,00 €
-------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ : 5.240 € ΤΑΜΕΙΟΥ + 4.000 € ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ
-------------------------------------------------------------------
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΩΝ
ΣΥΝΟΛΟ ΑΡΙΘΜΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΩΝ : 360 ...ΣΥΝΟΛΟ ΠΟΣΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ (ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ) : 13.714,82 €
ΕΛΛ.ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ : 8
ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ : 25
ΚΑΘΑΡΕΣ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ : 327 [ΜΕΛΗ :?: ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΤΩΝ :?: ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------
ΣΥΝΟΛΟ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΩΝ ΜΕΛΩΝ : 346
ΣΥΝΟΛΟ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ~ 1000 :?: :?: :?:

Παρακαλουνται τα μελη που δεν εχουν ΑΚΟΜΗ καταβαλλει τη συνδρομη τους να περασουν απο το ταμειο :!:
Για να παμε σε εκλογες χρειαζονται εργα οχι λογια και σχολια , χορτασαμε απο δαυτα...
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό chprokop » 18 Μάιος 2012, 16:57

Μπραβο Γιωργο... Αυτη η εικονα μας τιμα....

Να παρατηρησω μονο οτι τα ποσα των Εσοδων και των καταθεσεων πρεπει να συμφωνουν...
Οι 4000 των εθελοντικων προσφορων δεν κατατεθηκαν ακομη?
Ο διαχωρισμος των μελων και των φιλων ΠΡΕΠΕΙ να γινει (ναι, ξερω οτι θα ειναι χρονοβορος, αλλα πρεπει να εχουμε εικονα).

Επισης καλο ειναι να εντοπιστουν τα μελη που δεν απεδωσαν ακομη τη συνδρομη και να ειδοποιηθουν με e-mail.
Μήπως απλά εδωσαν ενα ποσο χωρις να αναφερουν οτι αφορα συνδρομη και τους εχουμε ως μη τακτοποιημενους οικονομικα?

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό omissman » 18 Μάιος 2012, 18:11

Χριστοφορε, διευκρινιζω οτι στα Συνολικα Εσοδα περιλαμβανονται και εσοδα περαν των καταθεσεων των συνεισφορων απο μελη και φιλους (π.χ. απο t-shirts κλπ) γι' αυτο τα ποσα δεν συμφωνουν. Αναλυτικα θα μπορεις να τα δεις στην επικαιροποιηση των οικονομικων μολις ανεβουν στο site.

Διευκρινιζω ακομη, απαντηση σε παλαιοτερες, ερωτησεις οτι :
1. το Paypal δεν ειχε ενημερωθει για το διαστημα 23/4 - 30/4 γιατι δεν υπηρχε update με τις κινησεις που εγιναν στο διαστημα αυτο. Τις πηρα μολις χτες το βραδυ και ενημερωσα αμεσως το ταμειο ετσι ωστε να περιλαμβανονται ολες οι καταθεσεις μεχρι σημερα.
2. στην ενημερωση αυτη εχουν διορθωθει μερικα μικρολαθη στις καταχωρησεις (κυριως Paypal) που οφειλονταν σε ελλειψη ακριβων στοιχειων
3. κατανοω την σχετικη πολυπλοκοτητα της εικονας του ταμειου αλλα ειναι ο μονος αλανθαστος τροπος να ελεγχεται σχολαστικα καθε καταχωρηση και να γινεται cross check μεταξυ τους ετσι ωστε να εντοπιζεται αμεσως καθε λανθασμενη εγγραφή. Επισης αυτο εξασφαλιζει απολυτη διαφανεια ανα πηγη εσοδων
4. για να μην παραπονουνται οσοι δυσκολευονται με αυτη την εικονα, θα ετοιμασω και μια κλασσική εκδοση τυπου "καθολικο ταμειο" με ενιοποιηση ολων των εγγραφων σε μια σελιδα, μολις εχω λιγο χρονο.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

tsentseris
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 18:22

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό tsentseris » 18 Μάιος 2012, 18:33

Μπράβο παιδιά αυτό σημαίνει διαφάνεια!!!!
Τσεντσερής Μιχάλης ;)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό baskin » 18 Μάιος 2012, 19:58

Συνεχίζω να επιμένω για επιθετική ευρωπαϊκή καμπάνια χρηματοδότησης.

Οι 327 θα ξανακάνουν το καθήκον τους, αλλά από ότι φαίνεται ο Έλληνας δεν έχει ή δεν "μπορεί"...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 18 Μάιος 2012, 21:59

Μπραβο Γιωργο good job.

kris
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Απρ 2012, 10:07

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό kris » 19 Μάιος 2012, 12:30

Δεν είναι μόνο οι 327, γιατί από τους 1000 που έχουν αναφερθεί πολλοί έχουν δώσει την συνδρομή και με το παραπάνω (βλ. υπογράφων) απλά δεν έχουν καταθέσει την αίτηση. Οπότε αν κάνουμε μία απλή αφαίρεση θα διαπιστώσουμε πως πολλά από τα εγγεγραμένα μέλη δεν έχουν δώσει την συνδρομή, αλλά εγώ δεν το έκρινα αυτό ποτέ κι ούτε θα το κάνω γιατί όπως προειπώθηκε όλοι μας είμαστε σε δύσκολη θέση, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο. Θεωρούσα πιο σημαντικό να βοηθήσω χρηματικά παρά να πάω στο ΚΕΠ να συμληρώσω το γνήσιο της υπογραφής μου σε ένα χαρτί, γιατί πειρατής εγώ νιώθω μέσα μου και δεν έχω ανάγκη κανένα έγγραφο να μου το επιβεβαιώνει. Είναι κι άλλα που θέλω να πω αλλά θα βγώ offtopic και δεν το θέλω. Θα σωπάσω προς στιγμήν.

BillyG
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Μάιος 2012, 19:42

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό BillyG » 20 Μάιος 2012, 13:37

Που υπάρχουν πληροφορίες περί χρηματικής υποστήριξης από το εξωτερικό;
Δηλαδή, που μπορούμε να μάθουμε τι "επιτρέπεται" αν θέλουμε να βοηθήσουμε οικονομικά από το εξωτερικό, γιατί κάποια πράγματα πήραν το μάτι μου εδώ στο φόρουμ, ότι μόνο Έλληνες (και από το εξωτερικό;) μπορούν να καταθέσουν χρήματα προς ενίσχυση κλπ.
Τι γίνεται αν από Γερμανία βάλουμε κάποια χρήματα μέσω paypal;
Φαίνεται ότι είμαστε Έλληνες;
Είναι ανώνυμη η πληρωμή / δωρεά;
Κινούμε και ταρακουνούμε πολλούς εδώ να υποστηρίξουν τους πειρατές και θέλουν να βοηθήσουν τουλάχιστον χρηματικά προς το παρόν, αλλά πρέπει να ξέρουμε τι ισχύει.
Thread περί του θέματος δεν βρήκα μέσω αναζήτησης (ίσως λάθος λέξεις κλειδιά)

Βασίλης

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό kailor » 20 Μάιος 2012, 13:40

kris έγραψε:Δεν είναι μόνο οι 327, γιατί από τους 1000 που έχουν αναφερθεί πολλοί έχουν δώσει την συνδρομή και με το παραπάνω (βλ. υπογράφων) απλά δεν έχουν καταθέσει την αίτηση. Οπότε αν κάνουμε μία απλή αφαίρεση θα διαπιστώσουμε πως πολλά από τα εγγεγραμένα μέλη δεν έχουν δώσει την συνδρομή, αλλά εγώ δεν το έκρινα αυτό ποτέ κι ούτε θα το κάνω γιατί όπως προειπώθηκε όλοι μας είμαστε σε δύσκολη θέση, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο. Θεωρούσα πιο σημαντικό να βοηθήσω χρηματικά παρά να πάω στο ΚΕΠ να συμληρώσω το γνήσιο της υπογραφής μου σε ένα χαρτί, γιατί πειρατής εγώ νιώθω μέσα μου και δεν έχω ανάγκη κανένα έγγραφο να μου το επιβεβαιώνει. Είναι κι άλλα που θέλω να πω αλλά θα βγώ offtopic και δεν το θέλω. Θα σωπάσω προς στιγμήν.


kris, δεν μας κάνει ένα χαρτί πειρατές. απλώς το ζητάμε για να είμαστε πιστοποιημένα μέλη και να μπορούμε να ψηφίζουμε. άμα δεν θες να δείξεις ποιός είσαι, δεν χρειάζεται να πιστοποιηθείς, αλλά άυριο - μεθαύριο που θα λειτουργήσει το liquid feedback για να ψηφίζουν τα πιστοποιημένα μέλη, εκεί δεν θα μπορείς να έχεις συμμετοχή.

αλλά πάντα θα μπορείς να λές την γνώμη σου όποια και εάν είναι αυτή.

kris
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Απρ 2012, 10:07

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό kris » 20 Μάιος 2012, 14:33

kailor καλησπέρα,
Πίστεψε με πως δεν έχει να κάνει καθόλου με το αν θέλω να δείξω ποιός είμαι ή όχι και αν φοβάμαι μην φανεί το όνομα μου κτλ., στην αίτηση άλλωστε είχα δηλώσει απ την αρχή πως είμαι στην διάθεση της ομάδας σε ότι χρειαστεί, δεν νομίζω πως κρύβομαι. Κι επειδή είμαστε στο topic "οικονομικά κόμματος" και ανέφερες για το δικαίωμα ψήφου θα αναφέρω μόνο αυτο:
δεν έχεις ιδέα πόσο πολυ είχα στεναχωρηθεί που δεν μπορούσα να ψηφήσω για το αν θέλω να λάβουμε μέρος στις επόμενες εκλογές αλλα γιατι τα εγγεγραμένα μη ενήμερα μέλη να μπορούν; Θα ήταν προτιμότερο να μην είχα στείλει την συνδρομή μου - δωρεά και να είχα στείλει μόνο την αίτηση μου; Αν κάνω κάπου λάθος η προσβάλω κάποιον ζητώ συγνώμη. Κι εγώ δεν λέω πωσ είμαι καλύτερος που δεν έχω πιστοποιήσει την αίτηση μου.
ΜΦΧ σε όλους.

Φαλαλής Χρήστος.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες