UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό kailor » 20 Μάιος 2012, 14:40

kris έγραψε:kailor καλησπέρα,
Πίστεψε με πως δεν έχει να κάνει καθόλου με το αν θέλω να δείξω ποιός είμαι ή όχι και αν φοβάμαι μην φανεί το όνομα μου κτλ., στην αίτηση άλλωστε είχα δηλώσει απ την αρχή πως είμαι στην διάθεση της ομάδας σε ότι χρειαστεί, δεν νομίζω πως κρύβομαι. Κι επειδή είμαστε στο topic "οικονομικά κόμματος" και ανέφερες για το δικαίωμα ψήφου θα αναφέρω μόνο αυτο:
δεν έχεις ιδέα πόσο πολυ είχα στεναχωρηθεί που δεν μπορούσα να ψηφήσω για το αν θέλω να λάβουμε μέρος στις επόμενες εκλογές αλλα γιατι τα εγγεγραμένα μη ενήμερα μέλη να μπορούν; Θα ήταν προτιμότερο να μην είχα στείλει την συνδρομή μου - δωρεά και να είχα στείλει μόνο την αίτηση μου; Αν κάνω κάπου λάθος η προσβάλω κάποιον ζητώ συγνώμη. Κι εγώ δεν λέω πωσ είμαι καλύτερος που δεν έχω πιστοποιήσει την αίτηση μου.
ΜΦΧ σε όλους.

Φαλαλής Χρήστος.


αυτό που λές έχεις δίκιο αλλά δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα για τους μη ενήμερους να μην μπορούν να ψηφίσουν. Ετοιμάζεται το liquid που εκεί θα γίνει και αυτό. Ουτοσάλως μέχρι τέλος Απριλίου δεν ήταν υποχρεωτική η συνεισφορά.

Μην ξεχνάς ότι είμαστε νέο κόμμα, θα υπάρξουν πολλά λάθη από όλους και επίσης οι εκλογές μας βρήκαν πλήρως απροετοίμαστους. Αλλά σε έναν μήνα αφότου ανακυρήχτηκαν οι εκλογές της 6ης Μάη δεν μπορέσαμε να τρέξουμε κάποια θέματα γιατί τρέχαμε όλοι για τις εκλογές. Και πάλι τώρα εκλογές έχουμε, προσωπικά ευελπιστώ ότι δεν θα σταματήσουν όλα και θα τρέχουμε μόνο για τις εκλογές.

Απ'ότι βλέπεις είναι 40 - 50 άτομα που τρέχουν για όλα... περισσότερο ζητάμε άτομα να συμμετάσχουν πιο ενεργά. εάν μπορείς να το κάνεις θα μας βοηθούσες πολύ.

kris
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Απρ 2012, 10:07

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό kris » 20 Μάιος 2012, 17:35

Είμαι στην διάθεσή όλων. (έχει σταλεί pm)
Δουλειά λοιπόν και όλα τα προβλήματα που μπορεί να βγουν θα έχουμε απεριόριστο χρόνο μετα τις εκλογές για να τα ρυθμίσουμε.

BillyG
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Μάιος 2012, 19:42

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό BillyG » 20 Μάιος 2012, 22:02

Παρακαλώ, κάποιος που μπορεί να διαλευκάνει λίγο το σημαντικό αυτό θέμα που αφορά τα οικονομικά (πιο πάνω, viewtopic.php?f=121&t=1648#p21062 )

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό baskin » 20 Μάιος 2012, 22:13

Σου έχω στείλει pm, από το μεσημέρι.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

giantsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 17:06

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό giantsos » 23 Μάιος 2012, 03:26

Καταλαβαίνουμε όλοι μας πολύ καλά την μεγάλη ανάγκη αυτής της 'ιδέας' για 'ύπαρξη' μέσω της χρηματικής ενίσχυσης και το ποσό της συνδρομής πιστεύω ότι κατηγοριοποιείται στην κλάση του 'γελοίου'.

Και κάποιοι πειρατές αν και δεν είχαν το ποσό του παράβολου, κατά την διάρκεια της προηγούμενης προεκλογικής περιόδου, αυτά που ξόδεψαν εντέλει ήταν πολύ πολύ περισσότερα (τα οποία δεν τα είχαν και κάποια τα χρωστάνε ακόμη) και είναι κάπως 'σπαστικό' τουλάχιστον για εμένα να διαβάζω συνέχεια από δω και από κει για την συνδρομή. Μου έρχεται κάπως, όταν εκείνες τις μέρες με έψαχνε όλος ο κόσμος και η οικογένεια μου, και εγώ αρμένιζα με το πειρατικό σε άγνωστες, μέχρι τότε τουλάχιστον, θάλασσες.

Ναι όντως, το καταλαβαίνω απόλυτα, υπάρχει πολύ μεγάλο θέμα ρευστότητας αλλά είμαι σίγουρος ότι σε αυτή την 'παρέα' ο καθένας μας συμμετέχει γιατί θέλει αυτό το 'όραμα' να γίνει πραγματικότητα και είμαι πολύ πιο σίγουρος ότι μπορεί και διαθέτει και ξοδεύει στο τέλος (με κάθε τρόπο) πολύ περισσότερα χρήματα από όσα αρχικά πίστευε ότι θα μπορούσε, πράγματι από το υστέρημα του, σε οποιαδήποτε κατάσταση και αν βρίσκεται, μόνο και μόνο επειδή θέλει να πιστεύει και να οραματίζεται κάποια πράγματα και τίποτα περισσότερο.

Αν μη τι άλλο είμαστε σε αυτή την παρέα επειδή ξέρουμε 'Τι είναι αυτό που μας ενώνει' και πολύ περισσότερο τι είναι αυτό που θα μπορούσε να μας διαλύσει, να μας εξοντώσει. Έχω την πεποίθηση ότι στο τέλος, με κάποιο τρόπο, όλα θα πάνε καλά και θα τα καταφέρουμε.

Απλά μου φάνηκε κάπως πιεστική αυτή η συνεχής αναφορά για την συνδρομή ( την οποία δεν έχω δώσει ακόμη) και έδωσε στο μυαλό μου την αφορμή να σκεφτεί κάπως διαφορετικά.
Δεν ξέρω αλλά πιστεύω πως δεν αξίζει να το κάνουμε και τόσο θέμα από την στιγμή που όποιος είναι μέσα σε αυτό το παιχνίδι έχει δώσει μέχρι τώρα πολύ περισσότερα από την συνδρομή που καταλήγει να είναι το λιγότερο από όλα.

Σίγουρα όλοι μας δίνουμε ότι περισσότερο μπορούμε και σίγουρα με όλη μας την καρδιά και αγάπη, για την ιδέα που λέγεται
Πειρατικό Κόμμα Ελλάδας.
Ας μην γινόμαστε κοινότυποι.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 23 Μάιος 2012, 05:57

Έχεις δίκιο, ακούγεται κάπως...
Είναι και η ιδιαίτερότητα που έχουμε σαν κόμμα γιατί δεν νιώθουμε κόμμα αλλά παρέα.

Τα δεδομένα όμως είναι ότι όπως είμαστε οικονομικά δεν μπορούμε να κατέβουμε σε εκλογες. Τελεία και παύλα.

Rainmaker

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 23 Μάιος 2012, 09:56

SpecialK έγραψε:Έχεις δίκιο, ακούγεται κάπως...
Είναι και η ιδιαίτερότητα που έχουμε σαν κόμμα γιατί δεν νιώθουμε κόμμα αλλά παρέα.

Τα δεδομένα όμως είναι ότι όπως είμαστε οικονομικά δεν μπορούμε να κατέβουμε σε εκλογες. Τελεία και παύλα.


Μ' αυτά τα ΄΄δεδομένα΄΄ πρέπει και να διαλυθούμε ως κόμμα θα το κάνουμε? θα παραιτηθούμε?

Εγώ προσωπικά όχι, όποιος δεν πιστεύει οτι θα τα καταφερουμε ας κατέβει από το καράβι (δεν είναι ντροπή)! Τελεία και παύλα.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 23 Μάιος 2012, 11:17

SpecialK έγραψε:Έχεις δίκιο, ακούγεται κάπως...
Είναι και η ιδιαίτερότητα που έχουμε σαν κόμμα γιατί δεν νιώθουμε κόμμα αλλά παρέα.

Τα δεδομένα όμως είναι ότι όπως είμαστε οικονομικά δεν μπορούμε να κατέβουμε σε εκλογες. Τελεία και παύλα.


Έχουμε ακόμα μέρες για οικονομική εξόρμηση. Το πρόβλημά μας είναι το άμεσο που είναι οι υποψηφιότητες.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

dizzyk
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 17 Απρ 2012, 11:21

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό dizzyk » 25 Μάιος 2012, 12:16

Έκανα κατάθεση σήμερα στην Alpha Bank. Πέρα από το μικροξάφνιασμα του υπαλλήλου με αυτά που του ζητούσε το σύστημα κανένα πρόβλημα. Χρειάστηκε ταυτότητα, διεύθυνση, τηλέφωνο, ΑΦΜ.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: UPDATE - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 25 Μάιος 2012, 13:44

Εγώ προσωπικά όχι, όποιος δεν πιστεύει οτι θα τα καταφερουμε ας κατέβει από το καράβι (δεν είναι ντροπή)! Τελεία και παύλα.


Παρόλο που καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θα γίνει αν ΔΕΝ τα καταφέρουμε και μείνουμε με χρέη δεξια και αριστερά. Το καράβι δεν είναι καμμίας φράξιας για να κατεβάσει τους άλλους, και δεν είναι παράλογο να ξέρει κανείς σε τι μπλέκεται. Καθώς είμαστε κόμμα και όχι μπουλούκι κανείς δεν μπορεί να αφήσει φέσια στο όνομα όλων. Επιπλέον στις βασικές και απαράβατες αρχές μας λέει ξεκάθαρα:άμεση δημοκρατία, διαφάνεια και υπευθυνότητα. To να μην έχεις χρήματα και να ξοδεύεις δεν είναι ούτε διάφανο ούτε υπεύθυνο. Και δεν είναι δημοκρατικό να διώχνεις όποιον διαφωνεί μέχρι να μείνει μια ντουζίνα άνθρωποι που κάνουν ότι θέλουν.

Στο πρακτικό επίπεδο κανένα σχέδιο δεν γίνεται έχοντας ως βάση το καλύτερο πιθανό αποτέλεσμα, αλλά το αντίθετο. Ωστε σε περίπτωση που αποτύχει το plan A να υπάρχει ένα Plan B. Ποιο είναι το δικό μας plan B αν δεν μαζέψουμε ότι χρειάζεται?
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες